Férfi kézi BL: hosszabbítás után a Hamburg Európa trónján

2013.06.02. 17:55
Sziarhej Rutenka (labdával) a döntőben is a Barcelona egyik legjobbja volt (Fotó: Action Images)
A Hamburg nyerte meg a férfi kézilabda Bajnokok Ligája 2012–2013-as kiírását, miután a döntőben hosszabbítás után 30–29-re nyert a Barcelona ellen. A harmadik helyet a Kielce szerezte meg a Kiel legyőzésével.
A Barcelonának ez már a 12. döntője volt a BEK/BL-ben (az eddigi tizenegyből nyolcat megnyert), a Hamburg viszont először játszhatott finálét a legrangosabb európai kupasorozatban. A katalánok az elődöntőben 28–23-ra felülmúlták a Kielcét, míg a HSV a címvédő Kielt verte meg 39–33-ra.

A harmadik helyet a lengyel csapat szerezte meg, miután a bronzmérkőzésen 31–30-ra legyőzte a Kielt.

A Barcelona első sorban nagyszerű védekezésének és kapusteljesítményének köszönhetően nyert az elődöntőben, és a BL-szezon utolsó meccsének első félidejében is szinte hiba nélkül játszott „hátul". Pedig a védőfalát többek között Igor Vori puhította, előtte pedig olyan lövők keresték a réseket, mint Pascal Hens, Blazenko Lackovic vagy a Kielnek szombaton 11 gólt lövő Domagoj Duvnjak. Rés azonban alig akadt, ha meg mégis, akkor Danijel Saric védett – az első félidőben 50 százalékkal.

Támadásban Sziarhej Rutenka vitte a prímet, míg hamburgi oldalon Marcin Lijewski volt a legeredményesebb, de a lengyel sokkal rosszabb hatékonysággal lőtt, mint a Barca fehérorosz klasszisa. A szünetre 11–9-es előnnyel vonulhatott a gránátvörös-kék együttes.

A második félidőre két „új" emberrel ment ki a HSV, a bal szélre a svéd Fredrik Petersent, irányítóba a német Michael Kraust állította Martin Schwalb. És milyen jó döntés volt ez a hamburgi edző részéről! Krausszal felgyorsult a német csapat támadójátéka, egymás után dobálta a gólokat, Petersen teljesítményéről pedig mindent elmond, hogy mind az öt lövéséből betalált. Vezérletükkel a HSV fordított, Saric pedig annyira elvesztette a fonalat, hogy Xavier Pascual beküldte helyette Sterbiket.

A kapuscsere bevált, a korábbi veszprémi klasszis egyből bemutatott néhány bravúrt, de a Hamburg ezen is túltette magát, és hat perccel a vége előtt már 24–20-ra vezetett. A katalánok nyakán ott volt a kés, de ekkor még elkerülték a véget, kihasználva két hamburgi kiállítást egyenlítettek, sőt az utolsó támadásból a győztes gólt is megszerezhették volna.

Johannes Bitter azonban lábbal védte Rutenka lövését, a német kapus pedig a kétszer ötperces hosszabbításra is átmentette jó formáját. A túlóra az ezúttal halványabb Duvnjak két góljával kezdődött, ám a Barcelona megint csak visszajött, mégpedig szélsői (Víctor Tomás és Juanín García) góljaival. Stílszerűen a BL gólkirályi címét megszerző Hans Lindberg szerezte a döntő utolsó gólját (büntetőből), ezután hiába volt két ziccere is a Barcának, Bitter hárította Eduardo Gurbindo és Juanín García próbálkozását is, így a Hamburg megszerezte első BL/BEK-címét.

A HSV a szabadkártyások selejtezőcsoportját megnyerve jutott be a BL csoportkörébe, ahol a legkiegyenlítettebb hatosban a Flensburgot, a Medvegyit, a Leónt, a Montpellier-t és a Partizant megelőzve végzett az élen. A Celje és a Flensburg búcsúztatásával jutott a négyes döntőbe, ahol aztán a friss német és spanyol bajnokot is legyőzte.

A DÖNTŐ

A BRONZMECCS

FÉRFI KÉZILABDA BL, NÉGYES DÖNTŐ, KÖLN
DÖNTŐ
Barcelona–Hamburg 29–30 (11–9, 25–25, 26–28)
Köln, 19 250
néző. Vezeti: Abrahamsen, Kristiansen (norvégok)
G: Rutenka 8, Tomás 7, Nöddesbo, García, Gurbindo 3-3, Sarmiento 2, Sorhaindo, Montoro, M. Stranovsky 1-1, ill. Lindberg, Kraus 6-6, Petersen 5, Duvnjak 4, M. Lijewski 3, Jansen, Lackovic, Vori 2-2
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/3
Kiállítások: 8, ill. 8 perc

A 3. HELYÉRT
Kielce–Kiel 31–30 (19–12)

A hamburgiak a selejtezőből indultak, a BL-trófeáig jutottak (Fotó: Reuters)

1. FÉLIDŐ

1–5. perc: A Barcelona kapujában Danijel Saric kezdett, de Gurbindo gólja után nem kellett védenie, mert Jansen a kapufát találta el. Bitter és Saric is bemutatta első védését. Lijewski maradt üresen a jobb oldalon, egyenlítése után aztán két kézzel meglökte a második Barca-gólt lövő Rutenkát, amiért kétperces kiállítást kapott. A fehérorosz átlövő hatalmasat esett, de a saját lábán hagyta el a pályát. 2–1

6–10. perc: Lackovic emberhátrányban egyenlített, a katalánok viszont két támadást is elrontottak fórban. Lijewski durrantott fölé miután lejárt a kiállítása, Gurbindo viszont másodszor is jól célzott. (3–2). Hensnek nyomott egyet oda lövés közben Nöddesbo, a dán is kiül két percre. Hens újabb próbálkozását Saric könnyen védte. Gurbindo előtt nyílt meg az út, de Bitter védett. 3–2

11–15. perc: Kiegészült a Barca, Rutenka átlövésből betalált. Lijewski szintén távolról volt eredményes (4–3). Rutenka újabb próbálkozása nem jó. Lindberg került helyzetbe, de belemenést ítéltek ellene. Vorit küldték ki két percre, Juanín García a szélről pimasz gólt lőtt (5–3). Duvnjak először villant a mai meccsen (5–4). Víctor Tomás is betalált még a kiállítás alatt. Egy hamburgi gól a szélről, Jansen. 6–5

16–20. perc: Juanín García ezúttal nem járt túl Bitter eszén. Vori birkózik folyamatosan a barcelonai védőfallal, Gurbindót állíttatja ki szép színészi alakítással. Lindberg maradt teljesen üresen a jobb szélen, nem hibázott (6–6). Sarmiento középről lőtte át a hamburgi falat (7–6). Német időkérés. Saric védte Duvnjak lövését. 7–6

21–25. perc: Rutenka harmadik góljával 8–6 a Barcelonának. Jansen talált utat Saric füle mellett (8–7). Lijewski egyenlít, de Rutenka rögtön válaszol rá (9–8). Lackovic ellen ítéltek támadófaultot, pedig az igazi bűnös Vori volt, aki két kézzel rálökte ellenfelét honfitársára. 9–8

26–30. perc: Saric védése után Sorhaindo beállóból eredményes (10–8). Nilsson harcolta ki a meccs első hetesét, Lindberg a kapufa segítségével értékesítette (10–9). Stranovsky ügyetlenkedése után egyenlíthet a HSV. Saric azonban ezt megakadályozta, Stranovsky pedig góllal javította előbbi hibáját (11–9). Duvnjak löketét Saric kiüti oldalra. Barcelonai időkérés öt másodperccel az első félidő vége előtt. Nem marad már idő lövésre, a katalán csapat 11–9-re vezet 30 perc után. 11–9

2. FÉLIDŐ

31–35. perc: Csere a bal szélen és irányítóban a Hamburgnál, Petersen és Kraus a pályán. Előbbi egyből meg is szerezte első gólját (11–10). Vori harcolt ki hétméterest, de Lindberg lövését Saric védte. A másik oldalon Bitter ért bele a labdába Rutenka hetesénél, de védeni nem tudott (12–10). Tomás labdát szerzett, felfutott vele, és kihasználta a ziccert. 13–10

36–40. perc: Újra megtaláltak a falban Vorit, újabb hétméteres. Ezt is Lindberg lőtte, ám most nem hibázott (13–11). García lövését Bitter védte, majd Vori egy gólra csökkenti a Hamburg hátrányát (13–12). A horvát beálló a jobb térdét fájlalva lent maradt a földön a gólja után, majd lebicegett a pályáról. Jó védekezés után indul a HSV, Duvnjak egyenlít, Garcíát pedig még ki is állítják (13–13). A Barcát irányító Xavi Pascual egy sárga lapot kapott. Nem igazán harcolta ki az előnyt a HSV, előbb Gurbindo, majd Tomás talált be. 15–13

41–45. perc: Kraus már egyenlő létszámnál talált be (15–14). Kraus bejátszása után Petersen egyenlít (15–15). Bitter véd, Vori góljával pedig már a Hamburg vezet (15–16). Barcelonai időkérés. Rutenka két hamburgi fölött lőtt nagy gólt (16–16). Lackovic lövése után a labda a blokkról pattan be. (16–17). Petersen pimasz gólja a bal szélről, először vezet kettővel a HSV (16–18). Nöddesbo beállóból. 17–18

46–50. perc: Kraus lépéshibája után Tomás végigszáguldott a pályán, és bevágta (18–18). Kraus villant (18–19). Kraus ismét, ezúttal talpról, Saricot Sterbik váltja (18–20). Katalán időkérés. Sarmiento gólját az egyik játékvezető megadta, a másik nem, végül is érvényes a találat (19–20). Megvan Sterbik első védése, Lijewski volt az „áldozat”. Duvnjak ziccert lőhetett, de Sterbik ezt is védte. 19–20

51–55. perc: Újabb Sterbik–Lijewski párbajt nyert meg a kapus, Tomás indult ebből, és egyenlített (20–20). Hamburgi időkérés. Lindberg betalált és még egy kiállítást is kiharcolt. Kraus góljával ismét kettővel megy a HSV (20–22). Bitter védett ismét, ezúttal Rutenka lövését. Kraus a németek hőse, ötödik lövése is gól (20–23). Vori kap egy kétperces kiállítást. Nöddesbo adta el a labdát, Petersen indult, és betalált. Tíz másodperc múlva újabb barcelonai hiba után újabb hamburgi ziccer, de ezt Sterbik védte. Montoro szépít. 21–24

56–60. perc: Hétméteres a Barca javára, és újabb hamburgi kiállítás. Rutenka bevágta a hetest (22–24). Időt kért a Hamburg edzője, Martin Schwalb. Kraus ezúttal nem talált be, Nöddesbo viszont igen (23–24). Sterbik véd, lerohan a Barca, Tomás pedig egyenlít (24–24). Lindberg kőkeményen Sterbik feje fölé (24–25). Rutenka beállóból először még nem tudta átverni Bittert, a kipattanó begyűjtése után már igen (25–25). Egy perc van hátra. Kis kakaskodás után még 53 mp van hátra. Kraus zúgó kapufát lőtt, majd Lindberg éles szögből elvállalta, de Sterbik védett. A Barca támad. Rutenkáé az utolsó lövés, de csak a rendes játékidőben, mert Bitter lábbal védett. Kétszer ötperces hosszabbítás következik. 25–25

HOSSZABBÍTÁS, 1. FÉLIDŐ

61–65. perc: Egy percig támadott a Hamburg, végül Duvnjak nagy gólt lőtt (25–26). Bitter véd. Duvnjak a hosszabbításra tartogatta erejét? Mindenesetre újra betalált (25–27). Juanín García a szélről gyönyörű gólt lőtt (26–27). Kraus góljával ismét kettő közte (26–28). Sarmiento nagy helyzetben fölé lőtt. Duvnjak ezúttal nem jól célzott. Montoro időn túli szabaddobása veszélytelen, vége a túlóra első félidejének. 26–28

HOSSZABBÍTÁS, 2. FÉLIDŐ

66–70. perc: Nöddesbo góljával folytatódik a játék. Tomás nem tudott labdát lopni, Petersen cunderrel vette be Sterbik kapuját. A másik oldalon Tomás is megvillantja klasszisát (28–29). Vori nagy helyzetben a földre pattint, Juanín García viszont a kapuba talál, megint ikszre állnak a felek (29–29). Két és fél perc van hátra. Vori hétméterest harcolt ki. Saric jött be a padról, de Lindberg mattolta (29–30). Rutenka passza után Gurbindo került ziccerbe, de Bitter védett. Szinte egyből feltették a bírók a kezüket, Lijewski lövését Sterbik védte. García ziccerét is fogta Bitter. Időn túli szabaddobás. Rutenka állt oda, de a blokkban elakadt a labda. A Hamburg története során először BL-győztes! 29–30