Győzelmével csoportelsőként jutott tovább a válogatott Norvégiában

2008.01.20. 20:20
A C csoport első helyén végzett a magyar válogatott a férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörében, miután vasárnap Bergenben 31-26-ra legyőzte Fehéroroszország csapatát. Skaliczki László szövetségi kapitány együttesében Nagy László és Iváncsik Gergő teljesítménye kiemelkedett. A fehéroroszok a meccs háromnegyed részében jól tartották magukat, a hajrában azonban végleg megtört az ellenállásuk. A mieink a középdöntőben folytathatják majd a svéd, a francia, az izlandi, a spanyol és a német együttes társaságában.
Iváncsik Gergőt (jobbra, szemből) a mérkőzés legjobbjának választották, de mi inkább megosztva adnánk át a díjat neki és Nagy Lászlónak

Skaliczki László Szpartak Mironovics

Gólszerzők: Nagy L. 9, Iváncsik G. 9 (4), Eklemovics 4, Iváncsik T. 3, Császár 2, Ilyés 1, Laluska 1, Grebenár 1, Gál 1, ill. Kurcsev 7, Bruka 6 (1), Puhuszkij 5, Harbok 3, Gromiko 3, Babicsev 1, Asztruszkij 1.
Kiállítások: 6, ill. 8 perc.
Hétméteresek: 4/4, ill. 1/1.

A mérkőzésen kezdettől fogva érződött, hogy a magyar válogatott jobb csapat, mint a fehéroroszoké, akik azonban foggal-körömmel küzdöttek, hiszen tudták: ha győznek, ők jutnak be a középdöntőbe.

Ilyés és Nagy László góljával gyorsan elhúzott 2-0-ra a magyar együttes, de a fehérorosz gárda minduntalan egyenlíteni tudott.

A félidő közepén, 6-6 után egy 4-1-es „futást” produkált Skaliczki László szövetségi kapitány együttese (10-7), és azonnal lehetett volna növelni is a különbséget, ha jobban odafigyeltek volna a játékosaink védekezésben Andrej Kurcsevre, a belorusz alakulat jobbátlövőjére.

Nem volt azonban nagy baj, 13-9-re így is elhúzott a csoportelsőségre pályázó csapatunk, de aztán 14-10 után igen rövid idő alatt visszajöttek egy gólra a fehér mezesek (14-13).

Iváncsik Gergő pillanatai következtek, aki büntetőből és gyors indításból is eredményes volt (17-13), a félidő végére azonban annak ellenére is csak két gól maradt ebből az előnyből, hogy Skaliczki László időt is kért a játékrész eredményes lezárása érdekében (18-16).

A mieink kicsit több szerencsével jobban is elhúzhattak volna, de az is igaz, hogy Ilyés Ferenctől és Gál Gyulától jobb teljesítményt vártunk, mint amit kaptunk az első harminc percben.

Nagy Lászlót és Iváncsik Gergőt csak dicsérni lehetett, mint ahogyan Iváncsik Tamás is fontos gólokat szerzett, és hasznosan játszott a jobb szélen.

A második felvonás Eklemovics Nikola momentumaival kezdődött, az irányító két gyors góljával növelte a különbséget a magyar válogatott.

Megint fordult a kocka, és 20-19-nél volt egy olyan támadás, amikor 6-6 után ismét egyenlíthetett volna az ellenfél. Szerencsére Puljezevics védett, majd az indításból Iváncsik Tamás gyors gólt szerzett, így megúsztuk a nehéz pillanatokat.

A döntő fontosságú időszak a 37. perctől a 45. percig tartott. Ekkor a fehéroroszok kezdő sora elfáradt, a támadásaik erőtlenné váltak, a mieink viszont emberhátrányban sem kaptak gólt, miközben Iváncsik Gergő, a mezőny egyik legjobbja, illetve Császár Gábor hat gólra növelte az előnyt (25-19).

Még negyedóra volt ekkor hátra a meccsből, de még nem dőlt el semmi.

Ezt a fehéroroszok is tudták, és Csipkerózsika-álmukból ébredve Bruka, Gromiko és Puhuszkij jóvoltából máris megint „látótávolságban” voltak (25-22).

Ekkor a magyar együttes két legjobbja, Ivácsik Gergő és Nagy László ismét kézbe vette a dolgokat, és amikor Nagy az 56. percben remek egyéni akció végén megszerezte önmaga kilencedik, a mieink 29. gólját, eldőlt a találkozó.

Bár a magyarok a végét kicsit elkönnyelműsködték, a 31-26-os végeredmény miatt szemrehányás így sem érheti a csapatot, hiszen két győzelemmel, a spanyol válogatottat is legyőzve, csoportelsőként jutott tovább a középdöntőbe.

A cél – ne feledjük – az olimpiai pótselejtezős szereplés, de ehhez további fejlődésre van szükség. A svédek, a franciák és az izlandiak ellen még annál is többre lesz szükség, mint amit eddig láttunk a mieinktől.