Vb 2022: Szaúd-Arábia és Japán kijutott a világbajnokágra

K. B./R. B.K. B./R. B.
2022.03.24. 16:10
A partjelzőt megdobták vizes palackkal, emiatt félbeszakadt a Libanon–Szíria meccs (Fotó: AFP)
Japán a 84. percben csereként beálló Mitoma Kaoru hajrábeli duplájával 2–0-ra nyert Ausztrália vendégeként a 2022-es labdarúgó-világbajnokság ázsiai selejtezőjében, ezzel biztosan ott lesz a katari tornán – ahogy Szaúd-Arábia is. Az A-csoport két biztos továbbjutója, Dél-Korea és Irán összecsapásán előbbi aratott 2–0-s diadalt, míg a Libanon–Szíria mérkőzést (0–3) a háromnegyedénél egy időre félbe kellett szakítani, mert a szurkolók vizes palackkal megdobták a partjelzőt.

Az ausztrálok veresége azt jelenti, hogy Japán és – a délután Kínával lejátszott 1–1-es döntetlentől függetlenül – Szaúd-Arábia kijutott a világbajnokságra. Előbbi 1998-tól kezdve sorozatban hetedszer vesz részt a vb-n. A szaúdiak először 1994-ben jártak a tornán, azóta a 2010-es és a 2014-es viadalt leszámítva rendre kijutottak.

Ausztráliának – amely a legutóbbi négy vb-ről nem hiányzott – még maradt esélye: az ázsiai selejtező 4. körében a másik csoport harmadikjával küzd meg, s ha továbbjut, interkontinentális pótselejtezőt játszik a dél-amerikai zóna 5. helyezettjével.

Hogy ki lesz a leendő ellenfél, azaz az A-csoport harmadik helyezettje, csak az utolsó játéknapon dől el, tekintve, hogy csütörtök este Irak legyőzte a jelenleg harmadik Arab Emírségeket, így – Libanonnal együtt – maradt esélye a megelőzésére. Jövő kedden az Emírségek a már vb-résztvevő Dél-Koreát fogadja, Libanon a már szintén vb-résztvevő – csütörtöki vereségével 15 mérkőzés óta tartó veretlenségi sorozatától elbúcsúzó – Iránhoz látogat, míg Irak a már kieső Szíria vendége lesz.

A libanoniak csütörtökön elszalasztották az esélyt a felzárkózásra, hiszen otthon simán kikaptak Szíriától. A szírek korán, már a 44. percben háromgólos előnyre tettek szert, és a kooora.com beszámolója szerint a bevezetőben említett, a játékvezetőt ért inzultus a 71. percben történt. A játék sokáig állt, az ázsiai szövetség delegáltja azonban úgy döntött, folytatódhat az összecsapás, amelynek nem változott a végeredménye (0–3). A szír válogatott először nyert a ebben a csoportkörben.