Vb 2018: sok a 7 perc hosszabbítás? Lehetett volna 21 is

2018.06.30. 11:22
Gyakran vitába lehetett szállni a hosszabbításokkal (Fotó: AFP)
A FiveThirtyEight nevű internetes portál érdekes kimutatást készített a labdarúgó-világbajnokság csoportkörének első két fordulójában lejátszott mérkőzésekről. A szerző mind a 32 mérkőzésen megvizsgálta, hogy azokon mennyit állt a játék, így kiderült, hogy mennyire voltak pontosak a játékvezetők által elrendelt hosszabbítások.

A mérés módja
A várt hosszabbítás kiszámolásához a szerző egyrészt figyelembe vette a könnyen mérhető eseményeket (csere, sérülés miatti leállás, gólöröm), valamint a túlzott leállásokat. A túlzott leállások méréséhez felállított egy listát, hogy átlagosan mennyi időbe telik elvégezni egy bedobást (20 mp), egy kirúgást (30 mp), egy szögletet (45 mp), vagy éppen egy szabadrúgást/tizenegyest (60 mp), s amennyiben az adott eseménynél a labda játékba hozása ennél több időt vett igénybe, azt hozzáadta a könnyen mérhető események által adott összeghez.

A FiveThirtyEight kimutatása szerint a világbajnokság első 32 mérkőzésén 3194 játékmegszakítás volt, azaz átlagban 58 másodpercenként megállt a játék.

A cikk szerint hiába vannak a szokásosnál hosszabb ráadások (az első 32 mérkőzésen átlagban 6:59 perc meccsenként), ez még mindig elmarad attól, amennyit valóban kellene hosszabbítaniuk a játékvezetőknek (13:10).

Az első 32 találkozó közül a Marokkó–Irán összecsapáson volt a legkevesebbet játékban a labda (csupán 44:36 percet), míg a legkevesebbet az Egyiptom–Uruguay mérkőzésen állt a játék (63:02 percet volt játékban a labda).

A hosszabbításokat vizsgálva kiderült, hogy csupán egy találkozón volt több a ráadás, mint az elvárható lett volna: ez a Németország–Svédország mérkőzés, amelyen Toni Kroos 95. percben szerzett gólja döntötte el a három pont sorsát.

A cikk szerint a legnagyobb eltérés a valós és a mérések alapján várt hosszabbítás között a Belgium–Tunézia összecsapáson volt: a hét gólt hozó mérkőzésen akár összesen 21 percet (!) is hosszabbíthatott volna a játékvezető, a valóságban azonban csak valamivel több mint hét perc volt a ráadás.

A teljes cikket angolul ide kattintva olvashatják el!

HOSSZABBÍTÁSOK A VB-CSOPORTKÖRBEN
Mérkőzés Ennyi ideig volt játékban a labda Várt hosszabbítás Valós hosszabbítás Eltérés (perc)
Oroszország–Szaúd-Arábia 55:27 10:27 6:45 –3.7
Egyiptom–Uruguay 63:02 9:25 7:15 –2.2
Portugália–Spanyolország 57:23 14:08 5:51 –8.3
Marokkó–Irán 44:36 18:49 8:00 –10.8
Franciaország–Ausztrália 55:24 11:25 6:30 –4.9
Peru–Dánia 51:41 13:39 8:03 –5.6
Argentína–Izland 60:03 8:44 6:09 –2.6
Horvátország–Nigéria 54:57 10:08 5:58 –4.2