Eb 2024: öt gólt szereztek az olaszok, jöhet a ki-ki meccs Ukrajnával

K. Zs.K. Zs.
2023.11.17. 22:49
Matteo Darmian (balra) fejelte az első olasz gólt, Federico Chiesa (jobbra) lőtte a következő kettőt (Fotó: Getty Images)
A címvédő Olaszország hazai pályán 5–2-re legyőzte Észak-Macedóniát a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének pénteki játéknapján, és jobb gólkülönbségével megelőzte a szintén a 24 csapatos Eb-döntőbe jutásban reménykedő Ukrajnát. A C-csoportból már korábban továbbjutó angolok hazai pályán, felejthető meccsen 2–0-ra megverték Máltát.

OLASZORSZÁG–ÉSZAK-MACEDÓNIA 5–2

Egyrészt a továbbjutási esélyek javítása, másrészt a tavaly márciusi fájó palermói emlék (elbukott vb-pótselejtező a mostani ellenféllel szemben) elhomályosítása volt a feladata az olasz válogatottnak a római Olimpiai Stadionban. Negyvenöt perc után megoldottnak hitte – aztán majdnem baj lett belőle...

Lendületesen kezdett a Spalletti-csapat, Giacomo Raspadori már a 13. percben gólt lőtt, de lesről, aztán jött a 17. perc, amikor az ő beadásából Matteo Darmian már szabályos körülmények között fejelt a hálóba, 1–0.

Egy kis stat: Matteo Darmian ezt megelőzően legutóbb 2015-ben szerzett gólt az olasz válogatottban, 2960 napot várt az újabbra. (Opta)

Az első félidő mozgalmas hajrájában Jorginho elszórakozott egy kezezés miatt megítélt büntetőt – Sztole Dimitrievszki védte a balra tartó gyatra lövést –, de az azzurriknak nem maradt sok idejük borongani, hiszen a 41. percben a Nicolo Barrella által remekül visszatalpalt labdát Federico Chiesa a 16-os előteréből a jobb alsó sarokba bombázta, 2–0.

Úgy érezhettük, hogy eldőlt a meccs, akkor meg aztán tényleg, amikor Chiesa gyorsan, még a szünet előtt bevágta a harmadikat is – lövése egy védő lábán felpördülve hullott a hosszú sarokba, 3–0.

A második félidő elején Jani Atanaszov a védők közül kibújva fejjel szépített (3–1), és bár maradt az olasz fölény, újabb hazai gól nem született. A hajrára fordulva aztán Atanaszov távoli lövésből is betalált (3–2), kiélezetté vált a már lefutottnak hitt meccs – mígnem a 81. percben Raspadorinak összejött az érvényes gól is, 4–2.

A csereként beálló Stephan El Shaarawy jóvoltából még kegyelemdöfésre is jutott idő (5–2), a betervezett három pont a zsákban, mindazonáltal az olaszok csoportból való továbbjutása az Ukrajna elleni november 20-i, semleges helyszínen sorra kerülő meccsen dől el: a címvédőnek pontot kell szereznie Leverkusenben.

ANGLIA–MÁLTA 2–0

Anglia már korábban biztossá tette a kijutását, sőt a csoportelsőségét is, ettől függetlenül a londoni Wembleyben nem lehetett a cél más, mint a (lehetőleg minél nagyobb különbségű) győzelem. Nos, az első félidő nem sok góllal kecsegtetett, a két angol lövés egyike sem találta el a kaput – a vezetés úgy lett meg a 8. percben, hogy Phil Foden jobbról középre tett labdája Enrico Pepéről a saját kapujába vágódott, öngól, 1–0.

Egy érvényes gólt, immár sajátot, azért hozott a második félidő is, a csapatkapitány Harry Kane lőtte egy kispályás adogatás végén (2–0). A gólzápor elmaradt, de Anglia nem botlott meg, három ponttal tudta le a kötelező feladatot.