Edzés a szabadban, hidegben is

Vágólapra másolva!
2018.11.20. 14:37
Reggelente már érezni a mínuszokat. Ilyenkor mindig felvetődik a kérdés, hol és hogyan oldjuk meg szabadtéri edzéseinket. Felesleges aggódnunk a hideg miatt, létezik megoldás.

 

Sokan utálják az edzőtermeket. A hideg is kirázza őket a hangulatától, a nyögdécselő erőemelőktől, a popsijukat billegető lányoktól. Egyre népszerűbb hazánkban is a szabadtéri edzés, az úgynevezett street workout. Egész évben – az időjárással dacolva – kint edzhetünk a szabadban, természetesen mínuszokban is. Mert ebben az időszakban is szükségünk van a testmozgásra, ezért télen sem szabad abbahagynunk. Fontos a rendszeresség és a kitartás, hogy a korábban elvégzett munka ne menjen kárba.

Hagyjuk el a komfortzónánkat!

Nyáron, tavasszal sokkal komfortosabb az edzés. Ilyenkor, télen hajlamosak vagyunk ellustulni, behúzódni a lakásba, házba. De ne hagyjuk, hogy rányomja mindennapjainkra a szürkeség és a kevés napsütés. Igenis van megoldás.

Hogy mi?

Az alkalmazkodás.
Ilyenkor a szabadtéri edzés sokkalta hatékonyabb, mint az edzőtermi. Ráadásul sokkal hatékonyabbá, ellenállóbbá teszi szervezetünket. De ne higgyük, hogy könnyű feladat kimenni és odatenni magunkat. Sokaknak alábbhagy a kedvük, és felhagynak az aktív sportolással. A street workout azonban egész évben a szabadban történik! A megszokottnál több motivációra, akaraterőre, elszántságra lesz szükség, de kár energiát, időt vesztegetnünk azokra, akiknek az időjárás kifogás.

 

Az eső és a szél sem lehet kifogás a szabadtéri sportolásra

 

Mire figyeljünk?

 


  1. Bemelegítés


Ne sajnáljuk az időt a bemelegítésre. A hidegben merevebbek vagyunk, ezért nem szabad terhelni a testünket. A bemelegítést ténylegesen az edzés előtt végezzük, ne otthon, mert mire kiérünk a szabadba, ismételten kihűlhetnek az izmaink. Edzés közben fordítsunk figyelmet az egyenletes légzésre. A mély és lassabb légzést lehetőleg az orrunkon keresztül végezzük, hogy ne terheljük a légcsövünket és a tüdőnket a hideg levegővel.

 


  1. Öltözködés


Öltözzünk rétegesen, megfelelő kiegészítőkkel! Sapka, sál, kesztyű, símaszk, aláöltözet – ne szégyelljünk alaposan felöltözni. Lényeg, hogy ne fázzunk, tartsuk magunkat melegen. Ha van lehetőséged válassz minőségi lábbelit, illetve öltözéket. Szükséges egy professzionális aláöltözet, amelyek nem olcsók, de ha sokat sportolunk, esetleg versenyszerűen edzünk, akkor nem hiányozhat a ruhatárunkból. A középső réteg feladata a hőszigetelés és a hideg elleni védelem. Legyen egy jó alsód és felsőd. Hogy milyen vastag legyen, függ a kint hőmérséklettől és a mozgás intenzitásától is. A legfelső réteg attól függ, esik-e az eső, fúj-e a szél. Ennek függvényében válasszunk dzsekit.

 


  1. Csak ésszel


Ne hajtsuk szét magunkat, az extra hideg egyébként is ksúlyos terhet ró ránk. Fogjunk vissza az edzéseink intenzitásából 30–40%-al! Ne hordjunk túl szoros lábbelit, bakancsot. Rosszabb lesz a lábunk vérellátottsága, s gyorsabban hűlünk ki. A hideg, száraz időben gyorsabban veszítünk folyadékot, mint gondolnánk. Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot, még ha nehezünkre is esik. Ugyanolyan dehidratáltak lehetünk mint nyáron, csak a nagy hidegben kevésbé észleljük magunkon…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik