Érvek egy mountainbike verseny mellett

Király EszterKirály Eszter
Vágólapra másolva!
2018.06.23. 07:23
Ha már egy ideje két keréken rójuk az erdőket, s nem töri a hátsónkat a nyereg, talán érdemes kipróbálni magunkat a hazai hegyikerékpár-versenyeken. De vigyázat, beszippant a közeg!

1. Rendszeresség: Ha már beneveztünk egy versenyre, biztosan lázba hoz a vágy, hogy felülmúljuk önmagunkat. A versenyek egyik üdvös hozadéka, hogy a célzott és tudatos felkészülés rendszerességet visz a szabadidős sporttevékenységünkbe.


2. Csúcsforma: A verseny olyan, mint az ismert üdítő: kihozza belőled a legjobbat. Itt mindenki a saját határait feszegeti, és az adrenalin, a bizonyítási vágy és a hangulat miatt az ember mindig olyan teljesítményt nyújt, ami egy edzésen nem szimulálható. Megfelelő felkészüléssel és távválasztással maradandó élmény lehet minden egyes futam.

A hegyikerékpározáshoz megfelelő felkészültség is szükséges

3. Közösség: Akikkel biztosan találkozol a mountainbike versenyeken: hasonszőrű mountainbike-osok. Bár a csipkelődős beszólások itt sem maradnak el, sportos, baráti, támogató közegre számíthatsz.


4. Jó pap holtig, sőt, menet közben és saját kárán tanul: Ez az a hely, ahol technikával, edzésmódszerrel, útvonalakkal, táplálkozással és minden egyébbel kapcsolatban kikupálhatod magad. Sőt, ügyes húzásokat is elleshetsz a melletted, de inkább előtted tekerőtől, legyen szó egy jól megválasztott nyomvonalról vagy egy megfelelő íven bevett kanyarról.


5. Természet: A mountainbike versenyeket jellemzően nem a belvárosban rendezik – a résztvevők és a lakosság közös megelégedésére. A legszebb hazai erdők, rejtett ösvények, tiszta, friss levegő és magaslatok panorámái várják azokat, akik nyakukba veszik a pályát. Arról nem is beszélve, hogy a versenypályák néha olyan túrautakra is bevezetnek, ahol jogszabály szerint normál esetben nem lehet(ne) tekerni.

A mountainbike versenyeket nem a városban rendezik

6. Versenypálya=vörös szőnyeg: Kijelölt pályán haladsz, frissítőpontokkal, egészségügyi és technikai segítséggel, és nem te cipelsz mindent a hátadon. Sőt, helyenként még lelkes szurkolók is ordítva tapsolnak neked, ami igen motiváló.


7. A szükség jó tanítómester: Szoktál húszcentis sárban, jégesőben vagy negyvenöt fokos kánikulában tekerni? Nem? Majd fogsz. A versenyeken hajlamosak vagyunk extrémebb körülményeket is elviselni, elvégre célba kell érni! Így pedig intenzívebben fejlődünk.


8. Lányok előnyben: Bár nem tipikusan női sportról beszélünk (sokan majréznak a lejtőn, például én is), mivel kevés a női versenyző, hamarabb – de azért nem erőfeszítés nélkül – lehet akár dobogós helyeket is elcsípni a korosztályunkban.


A versenyzés persze feltételez némi alap műszaki tudást (defekt- és láncszerelés), és vannak hátulütői is, úgy mint az olykor az egekbe szökkenő nevezési díjak, és a tény, hogy egy olcsó kerékpárral nem érdemes rajthoz állni.



A hazai mountainbike versenyeken általában rövid, közép- és hosszú távok közül választhatunk, sőt, az utóbbi években bevezették a kicsiknek és az abszolút kezdőknek való minitávot is. A legismertebb versenyek a Balaton, a Zselic, a Bükk, a Duna, a Szilvásvárad, a Bakony és a Mátra Maraton, illetve a Crosskovácsi.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik