Foden és Haaland is betalált, fordított a City a manchesteri derbin

2024.03.03. 16:25
A manchesteri derbi hősei (Fotó: AFP)
Az előzmények alapján országos egyesnek indult a manchesteri derbi a City és a United között, ám egy korai vendéggól a vártnál szorosabbá tette a rangadót. Ezzel együtt, a remeklő Phil Foden vezérletével a címvédő érvényesítette a papírformát: 3–1-re nyert az angol labdarúgó Premier League 27. fordulójában.

ANGOL PREMIER LEAGUE
27. FORDULÓ
Manchester City–Manchester United 3–1 (0–1)
Manchester, Etihad Stadion. Vezette: Madley
Manchester City: Ederson – Walker, Dias, Aké – Rodri, Stones – Bernardo Silva, De Bruyne, Foden (Bobb, 90+6.), Doku (Julián Álvarez, 59.) – Haaland. Menedzser: Pep Guardiola
Manchester United: Onana – Dalot, Varane, Evans (Kambwala, 69.), Lindelöf – Mainoo (Amrabat, 82.), Casemiro, McTominay – Bruno Fernandes, Garnacho (Forson, 82.) – Rashford (Antony, 74.). Menedzser: Erik ten Hag
Gólszerző: Foden (56., 80.), Haaland (90+1.). ill. Rashford (8.)

Az elmúlt bő évtizedben megszokhattuk, hogy a Manchester City nem egyszerűen Anglia és Európa uralkodója lett, hanem bőven lekörözte a városi rivális Unitedet is. Ezzel együtt, a „vörös ördögök” dúsgazdag múltja és a Cityéhez mérhető lehetőségei miatt azért továbbra is szokatlannak tűnik, hogy mekkorára nyílt az olló a két egyesület között.

Az egy dolog, hogy Josep Guardiola csapata az elmúlt idényben megcsinálta a treble-t, azaz a bajnoki cím, FA-kupa-győzelem, Bajnokok Ligája-elsőség szentháromságot, amellyel Angliában eddig csak a United büszkélkedhetett, de a legutóbbi hat bajnoki idényből ötször ült fel a Premier League trónjára.

A két csapat egymás elleni mérlegét tekintve az utóbbi hat ütközetből (minden frontot számolva) ötöt nyert meg, az elmúlt évtizedet figyelembe véve pedig 10–6 a bajnoki győzelmek aránya a City javára. Továbbá a címvédő ezúttal úgy várta a Unitedet, hogy győzelem esetén a két klub történetében hatodik alkalommal intézi el egy idényben oda-vissza a riválist (októberben 3–0-ra nyert az Old Traffordon), márpedig ennél jobbat egyetlen más Premier League-vetélytárs ellen sem tud felmutatni az égszínkék alakulat.

Mindezek fényében érthető, hogy a Manchester United új kisebbségi tulajdonosa, Sir Jim Ratcliffe úgy fogalmazott a derbi előtt, hogy nem azonnal, hanem három éven belül kell visszavenni a dominanciát a városi riválistól, amely szerinte jelenleg a világ legjobb alakulata.

„Amikor az előző idényben négy-nullára ütötték ki a Real Madridot a BL elődöntőjében, az volt a legjobb futball, amelyet valaha láttam” – kedveskedett egy sort a riválisnak a BBC-nek adott nyilatkozatában Sir Jim a meccs előtt.

Az előjelek tehát országos egyest vetítettek előre, és a várakozásoknak megfelelően a City le is támadta ellenfelét, de miután megvolt az első próbálkozás (Jérémy Doku a hatodik percben lőtt éles szögből a kapu fölé, bár lehet, hogy beadni szeretett volna), a United nem mindennapi kontrával elnémította az Etihadot. André Onana kirúgásával Bruno Fernandes iramodott meg, a tizenhatos vonalánál megtartotta a labdát, majd visszapasszolt a második hullámban érkező Marcus Rashfordnak, aki futtából, húsz méterről bődületes gólt akasztott Ederson kapujába – a jobb felsőbe csapódó labda a lécről pattant le a gólvonal mögé.

A City azonban nem az a csapat, amelyik összezuhan egy hideg zuhanytól, és ugyanazzal a lendülettel folytatta, mint a gól előtt. Pár perc leforgása alatt Phil Foden kétszer is egyenlíthetett volna, de a 15. percben a tizenhatoson belülről eleresztett lövését követően Onana kiválóan védte a jobb alsó sarkot, nem sokkal később pedig a védők mögül lépett ki, és ugyan egyedül vihette a United kapujára a labdát, a tizenegyespontról gyengén lőtt, így a kameruni kapus szögletre tudott menteni.

Tegyük gyorsan hozzá, hogy közben a vendégeknek helyenként sikerült kibújniuk a szorításból, Rashford kétszer is ígéretes helyzetbe kerülhetett volna, de mindkétszer elbotlott a saját lábában.

Miután valamelyest lenyugodtak a kedélyek, a 32. percben, az addig szinte észrevehetetlen Erling Haaland kapott ajándéklabdát a tisztázni igyekvő vendégvédelemtől, ez viszont annyira meglepte, hogy nyolc méterről a kapu fölé fejelt. A rákövetkező percben Rodri is egy United-védőtől kapott labdát, és ugyan ő jobbal, tizenegy méterről szépen becélozta a bal alsó sarkot, Onana ismét nagyot védett. Nem sokkal a szünet előtt Haaland rátett egy lapáttal, amikor Foden a hosszú oldalról fejelte elé a labdát, a ám pár lépésről a tátongó kapu fölé lőtt.

A fordulás után a City taktikusan játszott, nem esett neki teljes erőből az ellenfélnek, és bő tíz perc alatt meg is lett az egyenlítés. Jóllehet a kontra, amely végén Foden igen látványosan kilőtte a jobb felső sarkot tizenhét méterről, azzal indult, hogy Kyle Walker minden bizonnyal szabálytalanul szerelte a hazai kapu irányába megiramodó Rashfordot… A folytatásban, ha lehet, még jobban visszavett a lendületből a hazai csapat, de a 70. percben így is kiváló lehetőség nyílt a fordításra, Kevin De Bruyne rúghatott tizennyolc méterről szabadrúgást, gyakorlatilag középről, ám a sorfalba tekerte a labdát.

Tíz perccel később csak összejött a fordítás: a bal szélen Julián Álvarez remek passzt adott Phil Fodennek, aki lendületből betört a tizenhatosra, majd tökéletes ütemben gurított el a bal alsó sarokba Onana mellett.

A gól padlóra küldte a végig becsülettel küzdő Unitedet, amely aztán még egyszer kapitulált, igaz, ehhez az kellett, hogy Szofjan Amrabat eladja a labdát, amellyel Erling Haaland begyalogolt a tizenhatosra, és a jobb szélről szépen kilőtte a kapu jobb alsó sarkát. 3–1