PL: Guardiola szerint az Aston Villa is esélyes a bajnoki címre, Ten Hag nem érzett krízist

D. S. B.D. S. B.
2023.12.07. 10:33
Pep Guardiola szerint az Aston Villa is esélyes a Premier League megnyerésére (Fotó: Getty Images)
A Liverpoolt irányító Jürgen Klopp szerint az Aston Villa elleni idegenbeli vereség ellenére a címvédő Manchester City továbbra is versenyben van a bajnoki címért, míg Pep Guardiola szerint Unai Emeryék is bejelentkeztek az aranyéremre. A Manchester United holland menedzsere, Erik ten Hag pedig arról beszélt a Chelsea elleni 2–1-es győzelem után, hogy soha nem volt krízis az Old Traffordon.

Mint megírtuk, a Liverpool Virgil van Dijk és Szoboszlai Dominik góljaival 2–0-ra nyert a kedden edzőt váltó Sheffield United vendégeként. A mérkőzés után a vörösök menedzserét, Jürgen Kloppot többek között a bajnoki versenyfutásról kérdezték azok után, hogy az Aston Villa hazai pályán 1–0-ra felülmúlta a címvédő Manchester Cityt.

„Ha valaki leírná a Cityt, az a futballtörténelem legnagyobb vicce lenne” – mondta a német szakember. „Az Arsenal küzdött, és hasonló tapasztalattal gazdagodott, mint múltkor mi (késői győztes gól a Luton, illetve a Fulham ellen). Nagyon jó így nyerni, de a következő meccs is null nullról indul. Az Aston Villa hihetetlen. Ott van aztán a Manchester United, amely talán még nem azt a futballt játssza, amit akar, de szerzi a pontokat. A Chelsea-ben nem vagyok biztos, mert hihetetlenül erős a bajnokság, szerencsésnek kell lenned, hogy átvészeld a nehéz pillanatokat, különösen a sérüléseket, szóval fogalmam sincs, ki nyeri meg a bajnoki címet” – idézte Jürgen Kloppot a Sky Sports.

A Liverpool vezető gólját egyébként a kiváló formának örvendő Trent Alexander-Arnold készítette elő, akinek 2016. októberi bemutatkozása óta ez volt a 75. gólpassza, a vonatkozó időszakban pedig csak Kevin De Bruynének (126) és Mohamed Szalahnak (80) van ennél több asszisztja.

Az Aston Villa egészen kimagasló teljesítményt nyújtva győzött hazai pályán 1–0-ra a Manchester City ellen. Unai Emeryék zsinórban a 14. bajnokijukat nyerték meg a Villa Parkban (ezalatt 38 lőtt és csupán hét kapott góllal), legutóbb még februárban attól az Arsenaltól kaptak ki, melyet szombaton fogadnak.

Pep Guardioláéknak a szakember 535. topligás meccsén szinte semmi sem jött össze, az Aston Villa ugyanis az első félidőben 13 labdát szerzett a támadóharmadban és ugyanennyi gólszerzési kísérlettel próbálkozott. Ami a teljes meccset illeti, a Manchester Citynek 22 lövéssel kellett szembenéznie, ami holtversenyben a legtöbb Guardiola menedzserkedése óta, és most próbálkoztak a legkevesebb lövéssel Erling Haalandék, akik mindössze kétszer vették célba Emiliano Martínez kapuját, szögletet pedig egyáltalán nem végezhettek el.

Guardiola a mérkőzést követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a tabellán a csapatát megelőző Aston Villa is esélyes a Premier League megnyerésére.

„Amikor ott vagy, látod a fizikalitást, a tempót, a sebességet, a kispadot, Unai Emery
szervezettségét, a rögzített labdákat, a magas letámadást és azt, hogy hihetetlenül jó a hátsó négyesük”
– vélekedett az Aston Villáról elismerően Pep Guardiola, akinek a hazaiak menedzsere ellentmondott, Emery szerint ugyanis nem esélyesek a bajnoki címre.

„Most a tizenötödik meccsnél tartunk, a tizenhatodik az Arsenal ellen lesz. Örülök, hogy harmadikak vagyunk, de ezt nehéz lesz megtartani. Amíg ott vagyunk, igyekszünk. Vannak más csapatok is, amelyek esélyesek. Ha így haladunk és meccseket nyerünk, talán kihívókká válhatunk, ám több időre van szükségünk. Hihetjük, de nem vagyunk esélyesek” – fogalmazott Emery, akit „cáfol” egy statisztika, ugyanis amikor az Aston Villa az első 15 bajnokijából 10-et megnyert – az 1980–1981-es idényben –, bajnoki címet ünnepelhetett (a rá következő idény végén pedig a BEK-trófeát is – a szerk.).

A Manchester United kiváló teljesítményt nyújtott a Chelsea elleni rangadón, melyet a házi góllövőlistát vezető védekező középpályás, Scott McTominay duplájával nyert meg 2–1-re hazai környezetben, ezzel pedig az idényben első sikerét aratta egy, a tabella első felében lévő ellenféllel szemben.

A „vörös ördögök” 4.07-es xG-re (várható gól) lőttek „csak” kettőt – ez az xG a második legmagasabb mutató a mostani PL-idényben a Chelsea Tottenham elleni teljesítménye (4.12 xG) óta.

Bár az eredmények nem feltétlenül mutatják, de az MU az elmúlt időszakban több sebből vérzett, a hírek szerint például egyre kevesebb játékos bízik Erik ten Hagban. A holland szakember azonban a Chelsea elleni meccs után arról beszélt: „soha nem volt krízis az Old Traffordon”.

„Nagyon jól kezdtünk, dinamikusak, bátrak és proaktívak voltunk. Sok helyzetet alakítottunk ki és két-három góllal vezethettünk volna. Uraltuk a mérkőzést labdával és labda nélkül is. Nagyon élveztem, ahogyan játszott a csapat. Nem éreztük válságnak ezt a helyzetet. Megőriztük a higgadtságunkat, dolgoztunk a folyamaton és tudjuk, hol és mire kell építenünk. Jó irányba haladunk, nem vonják el a figyelmünket a körülöttünk lévő kritikák. Kritikusak vagyunk magunkkal szemben is, mert ha jobbat akarunk csinálni, nem lehetünk elégedettek”summázta Ten Hag.

Az Arsenal még kedden őrült mérkőzésen nyert 4–3-ra a Luton vendégeként. Az „ágyúsok” győztes gólját Declan Rice a 97. percben szerezte, ez pedig a gárda ötödik győztes találata volt 2023-ban a rendes játékidő letelte után. Az Opta ez alkalomból összegyűjtött néhány érdekességet a PL ilyen jellegű góljairól. Eszerint a legtöbb hosszabbításos győztes gólt a Liverpool szerezte, 42-t, tízzel megelőzve az Arsenalt, valamint az Anfield Roadon volt a legtöbb (28) három pontot érő ráadásbeli találat, megelőzve a másik liverpooli csapat, az Everton otthonát, a Goodison Parkot (23). A legtöbb 90. perc utáni vesztes találatot egyébként a Tottenham könyvelte el, 27-et, míg a menedzserek közül az Arsenal-ikon Arsene Wenger 21 olyan meccsen dirigált, melyeket a 90. perc után nyert meg a csapata.

AZ ARSENAL ÖSSZES VÉGJÁTÉKBAN SZERZETT GÓLJA EBBE AZ IDÉNYBEN

Mikel Artetáék első gólját Bukayo Saka készítette elő, akinek ez volt az idénybeli 11. gólpassza, ezzel ő vezeti a vonatkozó rangsort a topligákban, miután a 10 asszisztos leverkuseni Florian Wirtzet sérülés miatt le kellett cserélni a Bayer Paderborn elleni kupameccsének első félidejében.

Az „ágyúsok” ellen játszotta 300. PL-találkozóját Willian, aki a negyedik dél-amerikai, de az első brazil játékos lett, aki elérte ezt a számot az ecuadori Antonio Valencia (325), az argentin Pablo Zabaleta (303) és a perui Nolberto Solano (302) után.

A Brighton Brentford elleni győztes gólját Jack Hinshelwood szállította, s ez 2023-ban már a 18. olyan gólja volt a csapatnak, melyet tinédzser szerzett, ennél többre csak 1998-ban a Liverpool volt képes (25). Roberto De Zerbi azonban nem lehet maradéktalanul elégedett együttesével, a Brighton ugyanis az ötödik csapat a PL-ben, amely első 15 meccse mindegyikén szerzett, de kapott is gólt – legutóbb ilyenre 88 évvel ezelőtt, az 1934–1935-ös évadban a Wolverhampton esetében volt példa.

ANGOL PREMIER LEAGUE
15. FORDULÓ
Aston Villa–Manchester City 1–0 (Bailey 74.)
Sheffield United–Liverpool 0–2 (Van Dijk 37., Szoboszlai 90+4.)
Crystal Palace–Bournemouth
0–2 (Senesi 25., K. Moore 90+1.)
Brighton–Brentford 2–1 (Gross 31., Hinshelwood 52., ill. Mbeumo 27. – 11-esből)
Fulham–Nottingham 5–0 (Iwobi 30., 73., R. Jiménez 34., 54., Cairney 86.)
Wolverhampton–Burnley 1–0
(Hvang Hi Csan 42.)
Luton Town–Arsenal 3–4 (Osho 25., Adebayo 49., Barkley 57., ill. Martinelli 20., Gabriel Jesus 45., Havertz 60., Rice 90+7.