Pontszegény derbin nyert a Lakers, Fisher újra hőssé vált!

ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2012.01.17. 09:41
null
Az orlandói Dwight Howard a New York-i védőkkel csatázik (Fotó: Reuters)
Címkék
A hétfői játéknapon 11 mérkőzést rendeztek a tengerentúli profi kosárlabdaligában (NBA). A Martin Luther King nap miatt ezek közül nyolcat már amerikai idő szerint kora délután lejátszottak, de maradt érdekesség a késő esti órákra is. A Los Angeles Lakers nagyon változatos és – nincs rá jobb szó – furcsa meccset nyert meg a Dallas Mavericks ellen, mondhatni, igazi playoff-hangulat volt a Staples Centerben, a derbit pedig egy emlékezetes momentum zárta le.

 

Los Angeles Lakers–Dallas Mavericks 73–70

PLUSZ-MÍNUSZ

A nap hőse: Voltak ugyan igen dicséretes egyéni statisztikák ezen a játéknapon, de Derek Fisher nagy dobásához fogható momentum nem történt. A Lakers veteránja még így nagyon közel a negyvenhez is estéről estére bizonyítja: helyén van a szíve. 13 pontjából az utolsó negyedben dobott 9-et.

A nap lúzere: Carl Landry teljesen érthetetlen módon kikerült a Hornets rotációjából és a kevesebb játékidő alatt képtelen érdemben hozzátenni az összteljesítményhez, ma 1 pont és 2 lepattanó került fel a neve mellé.

Az eredmény nem elírás és nem a harmadik negyed végeredménye, hanem az igencsak fáradt Lakers és Dallas mai csatájának végkifejlete. Ezen a derbin aztán minden érdekességgel találkozhattunk – pikánsra sikeredett a tavalyi playoff-párharc első „visszavágója", illetve Lamar Odom visszatérése az egykori sikerek helyszínére.

Mindkét gárda nagyon gyengén kezdte az alapszakaszt, de azóta konszolidálták magukat, és győzelem, vereség mutatójukat – a címvédő például ötös sikerszériával érkezett az angyalok városába.

Kobe Bryant négy 40 pont feletti este után most alaposan visszavett, bár 22 mezőnykísérlete így is volt, de csupán hét esett be belőle a gyűrűbe, büntetőből és triplából pedig egyszer sem tudott eredményes lenni a liga legjobb dobója, így 14 ponton állt meg.

Ám ez is elég volt ahhoz, hogy az elképesztően gyenge harmadik negyedét a záró etapban jóvá tegye a Lakers, és veretlen maradjon hazai környezetben.

Anderew Bynumot éppen a Dallas elleni tavalyi rájátszás harc utolsó felvonásán állították ki egy csúnya szabálytalanságért, most viszont 17 pontjával és 15 lepattanójával a Los Angeles-iek élére tudott állni, igen nagymértékben neki köszönhető a siker, no meg a 3 másodperccel a lefújás előtt egy óriási triplát elsüllyesztő Derek Fishernek!

A tapasztalt irányító annyi hasonló találatot értékesített már hosszú pályafutása alatt, de valahogy mindig az újdonság varázsával tudnak hatni ezek a győztes kosarak.
A Lakers legjobb dobói: Bynum 17, Bryant 14, Fisher 13
A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 21, Odom 10, Mahinmi 9

 

New York Knicks–Orlando Magic 93–102

Kisebb meglepetésre a legutóbb csukló-, illetve lábsérülés miatt hiányzó Carmelo Anthony is kifutott a parkettre ezen a keleti rangadón, ha már arra járt, 20 pontot hintett csak az első félidőben, amit a lefújásig 33-ra egészített ki. A Magic nem szakadt le két és fél negyeden keresztül, pedig Dwight Howard nagyon szenvedett a pályán, a büntetők most nagyon nem mentek neki (9-ből 2), ráadásul Tyson Chandler szépen védte őt a palánk alatt, mi több, faultproblémákba keveredett, s végül ki is pontozódott.

Ettől függetlenül az Orlando egy félidőnyi „vegetálás" után Jason Richardson nélkül is megkezdte a triplaparádét, a karriercsúcsot jelentő 30 pontot szóró Ryan Anderson egymaga 7-et értékesített a hárompontos vonalon túlról, az egész floridai alakulat pedig 35 kísérletből 17 távolit váltott pontokra, JJ Redick pedig szintén elemében volt, 21 egységig jutott.

A Knicks közben teljesen elfogyott támadásban, Anthony mellé senki sem tudott érdemben felzárkózni, a Stoudemire, Chandler kettős eddigi talán leggyengébb közös produkcióját mutatta be ezen az estén, így kénytelen volt fejet hajtani a New York, mely ezzel a kudarccal immáron újra negatív mérleggel áll.
A Knicks legjobb dobói: Anthony 33, Shumpert, Douglas 12-12
A Magic legjobb dobói: R. Anderson 30, Redick 21, Turkoglu 15

 

Memphis Grizzlies–Chicago Bulls 102–86

Miután nem is olyan régen 40 pontos zakót szabtak a Memphisre Chicagóban, volt miért visszavágnia a 24 pontos Rudy Gay vezette hazaiaknak. A keleti éllovasnál Derrick Rose nem vállalta a játékot, így a helyén Lucas kezdett, de az egyes poszt inkább a visszatérő CJ Watson remekléséről szólt, 17 pontot szórt a hosszú hetek óta hiányzó kisember.

Ám maga a mérkőzés cseppet sem a Bullsról szólt, a még mindig Zach Randolphot nélkülöző Grizzlies tudatos, magabiztos játékkal gyűrte le a ligaelsőt. A nemrég igazolt Speights nagyon kellemes meglepetésként 16 pontos, 12 lepattanós dupla duplával jelentkezett, egyre stabilabb produkciókat hoz új klubjában.
A Grizzlies legjobb dobói: Gay 24, Conley 20, M. Gasol 19
A Bulls legjobbjai: Deng 20, C. Watson 17, T. Gibson 16

 

Philadelphia 76ers–Milwaukee Bucks 94–82

A Philadelphia talán a legletisztultabb kosárlabdát játszó alakulat az egész NBA-ben, erről ma is tanúbizonyságot tettek Doug Collins mester fiai.

Az egykor Michael Jordant is edző szakember félelmetesen precízen összerakta ezt a csapatot, ma meg sem kottyant a hazaiaknak, hogy egyik legjobb csereemberük, Evan Turner nem öltözhetett be. Végig vezetve, a megszokott szép és eredményes kosárlabdával hozták le ezt a találkozót, pedig az idegenben immáron nyolcadik mérkőzése nyeretlen vendégeknél Andrew Bogut is újra pályára léphetett.

Iguodala tartja a remek formát, most is 21 pontnál állt meg, Jrue Holiday pedig szezonrekordot ért el 24 egységével. Ma este 23 pont is elég volt a cseresortól, csak a 17-et szóró Lou Williams hozta a megszokott szintet a hazaiak tartalékjai közül, de ez is bőven elég volt a 20 pontos, 11 lepattanós Bogut húzta Bucks ellen.
A 76ers legjobb dobói: Holiday 24, Iguodala 21, L. Williams 17
A Bucks legjobbjai: Bogut 20, T Harris 12, Leuer 11

 

Washington Wizards–Houston Rockets 106–114

Nem igazán vártuk volna ettől a párosítástól, hogy óriási meccs kerekedik ki belőle, pedig így történt. Igazi nyílt sisakos derbi kezdett alakulni az első negyedben, amit Jordan Crawford nagyon messzi triplájának köszönhetően előnnyel zárt le a ligautolsó Wizards, majd a második etapban tovább tartott a 38 pontos karriercsúccsal jelentkező John Wall fémjelezte Washington lendülete.

Ám a négy igen erős egyéni performansszal jelent5kező Houston időben eszmélt és még a nagyszünet előtt visszavette a vezetést az Andray Blatche személyében fontos visszatérőt üdvözlő fővárosiaktól.

A harmadik játékrész érdekes módon arról a Samuel Dalembertről szólt, akit idén teljesen új oldaláról ismertünk meg. A korábban csak védekezésre használt center csak ebben a periódusban 14 pontot szórt, összesen pedig 20 pontot és 7 lepattanót ért el, megspékelve 3 blokkal. A Rockets legjobbja a 25-öt dobó Kevin Martin volt, de a Scola, Lowry duó is kitett magáért, elég szépen jön fel a táblázaton a texasi alakulat.
A Wizards legjobb dobói: Wall 38, Jo. Crawford 17, N. Young 13
A Rockets legjobb dobói: Martin 25, Dalembert 20, Scola 18

 

Charlotte Bobcats–Cleveland Cavaliers 94–102

Egy hétmeccses idegenbeli túrát lezárva a Bobcats otthonában volt jelenése az 1/1-est felvonultató Clevelandnek. Az első félidőben elképesztően jól játszott a most is három hátvéddel felálló Charlotte, DJ Augustin csak a nagyszünetig eljutott 19 pontig, nagyon úgy festett, hogy a rotációban való változtatások miatt most is elég lesz a hatalmas lendület, de végül ez nem így történt.

Kyrie Irving a harmadik negyedben elindult és szépen hátára kapva a Cavalierst, visszahozta csapata reményeit, majd a hajrát egy 9–0-s rohanással zárta le Byron Scott legénysége.

Irving most is óriásit játszott, 25 pontja mellé 7 gólpasszt is kiosztott, nem mellesleg jelentős fölénnyel nyerte a másik elsőéves kisember, a korábban talán Év Újonca díjra is esélyesnek tartott Kemba Walker elleni külön csatát. Nem szabad elmennünk Antawn Jamison újabb 20 pontos estéje, illetve Varejao 14 pontos, 12 lepattanós dupla duplája mellett sem, újra 50 százalékon áll a Cavs és számukra még csak most jön a java.
A Bobcats legjobb dobói: Augustin 24, Henderson 17, White 15
A Cavaliers legjobb dobói: Irving 25, Jamison 20, Varejao, Casspi 14-14

 

New Orleans Hornets–Portland Trail Blazers 77–84

A még mindig Eric Gordon távollétében küzdő Hornets egyre mélyebb gödörben, ráadásul érthetetlen, hogy az elképesztően mély és minőséginek számító magasember-sor (Okafor, Landry, Kaman, Jason Smith, Ayon) hogyan tudott ezen az estén összességében ennyire gyengén szerepelni.

Aldridge 22 pontjával vitte a hátán az idegenben nem túl acélos Portlandet, nagyon szűk rotációval operálva is simán behúzta ezt a derbit Nate McMillan csapata, köszönhetően Batum újabb remeklésének a kispadról érkezvén, és a mindig hasznos Gerald Wallace megszokott produkciójával. A szezont két győzelemmel kezdő New Orleans az egész liga legrosszabb formában lévő gárdája az azóta futott 1–10-es szériával.
A Hornets legjobbjai: Jack 21, Kaman, Okafor 12-12
A Blazers legjobbjai: Aldridge 22, Batum 19, G. Wallace 14

 

Los Angeles Clippers–New Jersey Nets 101–91

Három fontos hátvédje hiányzott a ligaátlaghoz képes eddig meglehetősen kevés meccset játszó Clippersnek, hiszen Chris Paul, Mo Williams és Eric Bledsoe sem ölthetett szerelést a Nets ellen, de egy nagy rohamot leszámítva, amikor a harmadik negyedben egy 20–7-es futás hozadékaként egyenlíteni is tudott a New Jersey, nem igazán volt esélye a sikerre a keleti kiscsapatnak.

Randy Foye emberemlékezet óta nem játszott ilyen jól, mint ezen az estén, „igazi Chris Paul-i produkciót" mutatott be 13 pontjával és 10 gólpasszával, sőt, még 2 blokkot is kiosztott. Az asszisztok nagy része a 23 pontos, 14 lepattanós dupla duplát produkáló Blake Griffin kezében kötöttek ki, de a kezdőötös másik három tagja (Billups, Butler, Jordan) szintén elsőrangúan teljesített.
A Clippers legjobb dobói: Griffin 24, Billups, Butler 20-20
A Nets legjobb dobói: M. Brooks 19, Okur 15, D. Williams, Humphries 14-14

 

Atlanta Hawks–Toronto Raptors 93–84

Ezen az estén végre legalább jól küzdött az Andrea Bargnani távollétében alaposan meggyengült Raptors, de ez nem volt elég a Horford, Hinrich párost nélkülöző Atlanta ellen. Josh Smith megint szinte egyedül pótolta a sérült centert, 28 pontja és 15 lepattanója nagyon kellett a sikerhez, ahogy az idén a szokásosnál hullámzóbb Joe Johnson ihletett estéje is, 27-et szórt az All Star-hátvéd.

A vendégeknél Calderon ugyan remekül irányított (13 pont, 11 gólpassz), viszont DeRozan vagánysága most is rendkívüli módon hiányzott, a padról így hiába Barbosa újabb 22 pontos szereplése, zsinórban az ötödik fellépését bukta el a Toronto, hol van már a biztató idénykezdet...
A Hawks legjobba dobói: Jo. Smith 28, Jo. Johnson 27, Teague 13
A Raptors legjobb dobói: Barbosa 22, Calderon, A. Johnson 13-13

 

Boston Celtics–Oklahoma City Thunder 88–97

A Boston Celtics utóbbi mérkőzései szinte mindig ugyanolyan forgatókönyv szerint zajlanak. Az elején nem tudnak mit kezdeni Doc Rivers tanítványai az ellenfél lendületével, ráadásul a dobóforma is rendre ugyanolyan kiábrándító az első periódusban, aztán a középső játékrészekben jön az eredmény tartása, utána pedig egy-egy elkeseredett rohammal sikerül feljönni, de a holtponton nem tudnak átlendülni Rondóék, aztán meg kell elégedni a viszonylag tisztességes vereséggel.

Most is rá lehetett húzni erre a sémára az összecsapást, mely az egykori Celtic, Kendrick Perkins visszatérése miatt volt megható és emlékezetes.

Noha nem a kőkemény center verte meg ma a hazaiakat, hanem sokkal inkább a Durant, Westbrook páros az élete egyik legjobbját hozó Thabo Sefoloshával kiegészítve, de Bostonban azóta is emlegetik azt a bizonyos cserét, melynek keretében Perkins Oklahoma Citybe került.

A vendéglátóknál végre valamelyest beindult Paul Pierce, ám mostanra a többiek mutattak kevesebbet, az elvártnál, bár Rajon Rondónak csak egy-egy lepattanó és gólpassz hiányzott a tripla duplához, Mickaël Piétrus pedig az az ember a kispadról érkezvén, aki nagyon kellett már ennek a gárdának.
A Celtics legjobb dobói: Pierce 24, Piétrus 14, Garnett, Rondo, O'Neal 12-12
A Thunder legjobb dobói: Durant 28, Westbrook 26, Sefolosha 19

 

Minnesota Timberwolves–Sacramento Kings 99–86

Az otthon legutóbbi három találkozóját elvesztő Minnesota a saját identitását erősen kereső Kings ellen is szenvedett a harmadik negyed közepéig, addig úgy festett, hogy egy nagyon gyengén dobó Evans, Thornton, Fredette trióval is megnyerheti az ütközetet a Sacramento, de végül felül kerekedett a 33 pontos, 11 lepattanós Kevin Love vezette Timberwolves.

Sokan meglepődtek, amikor Rick Adelman mester egyszerre kezdette Ricky Rubiót és Luke Ridnourt, de már nem ez volt az első eset, amikor úgy látszott, teljesen igaza van a tapasztalt szakvezetőnek. Rubio ugyan egy kategóriában sem érte el a 10-et, mégis elérhető közelségben volt számára a tripla dupla (9 pont, 8 lepattanó, 8 gólpassz), Ridnour pedig 25 pontot szórt, amihez még 9 gólpasszt is hozzáadott, így mondhatjuk, hogy nem hiányzott a Barea, Beasley páros.
A Timberwolves legjobb dobói: Love 33, Ridnour 25, Ellington 15
A Kings legjobb dobói: M. Thornton, J. Thompson, Garcia 12-12

NBA
ALAPSZAKASZ, 23. JÁTÉKNAP
Los Angeles Lakers–Dallas Mavericks73–70
New York Knicks–Orlando Magic93–102
Memphis Grizzlies–Chicago Bulls 102–86
Philadelphia 76ers–Milwaukee Bucks 94–82
Washington Wizards–Houston Rockets 106–114
Charlotte Bobcats–Cleveland Cavaliers 94–102
New Orleans Hornets–Portland Trail Blazers 77–84
Los Angeles Clippers–New Jersey Nets 101–91
Atlanta Hawks–Toronto Raptors 93–84
Boston Celtics–Oklahoma City Thunder 88–97
Minnesota Timberwolves–Sacramento Kings 99–86
AZ ÁLLÁS
KELETI FŐCSOPORT
Atlanti csoport
1. Philadelphia 13 10 3 76.9 1–1 6–1 9–1 Ny3
2. New York 13 6 7 46.2 2–1 5–3 5–5 V3
3. Boston 12 4 8 33.3 1–1 4–5 4–6 V5
4. Toronto 14 4 10 28.6 1–2 3–8 3–7 V5
5. New Jersey 14 3 11 21.4 1–1 2–8 2–8 V2
Középső csoport
1. Chicago 15 12 3 80.0 2–0 7–1 8–2 V1
2. Indiana 12 9 3 75.0 2–1 9–3 7–3 Ny3
3. Cleveland 12 6 6 50.0 1–1 4–3 5–5 Ny1
4. Milwaukee 12 4 8 33.3 1–0 2–2 3–7 V2
5. Detroit 13 3 10 23.1 1–5 3–8 3–7 V1
Délkeleti csoport
1. Orlando 12 9 3 75.0 2–0 5–2 8–2 Ny4
2. Atlanta 14 10 4 71.4 4–1 9–3 7–3 Ny3
3. Miami 12 8 4 66.7 3–1 6–1 6–4 V3
4. Charlotte 14 3 11 21.4 0–5 2–10 2–8 V1
5. Washington 13 1 12 07.7 0–2 1–10 1–9 V4
NYUGATI FŐCSOPORT
Északnyugati csoport
1. Oklahoma City 14 12 2 85.7 1–1 9–2 8–2 Ny7
2. Utah 12 8 4 66.7 1–1 4–4 8–2 Ny2
3. Portland 13 8 5 61.5 2–0 6–4 5–5 Ny1
4. Denver 13 8 5 61.5 1–2 5–5 6–4 V1
5. Minnesota 13 5 8 38.5 0–1 4–2 5–5 Ny1
Csendes-óceáni csoport
1. LA Clippers 10 7 3 70.0 2–0 4–2 7–3 Ny3
2. LA Lakers 15 10 5 66.7 2–2 8–4 7–3 Ny1
3. Phoenix 12 4 8 33.3 1–1 3–5 4–6 V4
4. Golden State 12 4 8 33.3 0–3 0–5 3–7 Ny1
5. Sacramento 14 4 10 28.6 1–0 2–6 3–7 V3
Délnyugati csoport
1. San Antonio 13 9 4 69.2 3–1 9–3 7–3 Ny3
2. Dallas 14 8 6 57.1 1–1 4–5 7–3 V1
3. Memphis 12 6 6 50.0 2–1 4–5 6–4 Ny3
4. Houston 13 6 7 46.2 1–2 3–6 5–5 Ny3
5. New Orleans 13 3 10 23.1 0–2 2–9 1–9 V4
A csapatnév után a meccsszám, a győzelmek és a vereségek száma, a százalékos mutató, a divízión, illetve a konferencián belüli mérleg, a legutóbbi tíz mérkőzés mérlege, illetve a győzelmi (Ny)/vereségsorozat (V) hossza szerepel.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik