Vizes vb: Milák Kristóf világcsúccsal világbajnok 200 pillangón!

Murányi DomonkosMurányi Domonkos
2022.06.21. 18:00
Milák Kristóf világcsúccsal világbajnok 200 pillangón (Fotó: Szabó Miklós)
Milák Kristóf világcsúccsal világbajnok 200 méteres pillangóúszásban a budapesti vizes világbajnokságon. Kenderesi Tamás a hatodik helyen végzett. Kapás Boglárka bejutott a 200 pillangó döntőjébe a nőknél, Hosszú Katinkának ugyanez sajnos nem sikerült. Németh Nándor új országos csúcsot ért el a 100 gyors elődöntőjének szétúszásában, így bejutott a szerdai döntőbe. Kós Hubert az ötödik idővel finalista 200 vegyesen, Török Dominiknek nem jött össze a bravúr.

19. VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
ÚSZÁS, DÖNTŐK, KÖZÉPDÖNTŐK
Június 21., kedd
férfi 800 m gyors, döntő – világbajnok: Robert Finke (Egyesült Államok)

női 200 m gyors, döntő – világbajnok: Jang Csün-hszüan (Kína)
férfi 100 m gyors, elődöntő – Németh Nándor 47.69-cel, új országos csúccsal szétúszásban bejutott a döntőbe; Szabó Szebasztián 48.19-cel a 12. helyen végzett.
női 50 m hát, elődöntő
férfi 200 m pillangó, döntő – világbajnok: Milák Kristóf (Magyarország) – új világcsúccsal; Kenderesi Tamás a 6. lett.
férfi 50 m mell, döntő – világbajnok: Nic Fink (Egyesült Államok)
női 200 m pillangó, elődöntő – Kapás Boglárka a nyolcadik idővel döntős, Hosszú Katinka a 13. helyen zárt.
férfi 200 m vegyes, elődöntő – Kós Hubert az ötödik idővel döntős, Török Dominik a 15. lett.
4x100 m vegyes vegyes váltó, döntő – világbajnok: Egyesült Államok

FÉRFI 200 MÉTER PILLANGÓ

Elfogultság nélkül kijelenthetjük, egy másodpercig sem volt kérdéses, ki nyeri meg a 200 méteres férfi pillangóúszás döntőjét. A címvédő Milák Kristóf rögtön a rajt után az élre állt, fél távnál körülbelül egy testhosszal, 99 századmásodperccel verte a saját, 2019-es világcsúcsát. A táv második felében is csupán az volt a kérdés, hogy lesz-e új világrekord, a többiek Milák közelébe sem tudtak férkőzni. Az utolsó tíz-tizenöt méterre olimpiai bajnok klasszisunk picit elfáradt, de így is új világcsúcsot ért el 1:50.34 perces idejével, több mint három másodpercet verve az ezüstérmes francia Leon Marchand-ra. Kenderesi Tamás a hatodik helyen ért célba.

VIDEÓN A DÖNTŐ TELJES EGÉSZÉBEN!

És egy percben…

„Ez az otthonom! Több mint négyezer fantasztikus drukker van itt, aki csak miattam jött ki, elképesztő! – mondta Milák a döntőt követően az M4 Sportnak. – Fantasztikus ez az egész... Abban a pillanatban, ahogy felálltam a rajtkőre, se kép, se hang, mintha álomban lennék. Három évet kellett várnom rá, hogy a saját legjobbamat meg tudjam úszni, de összejött...”

Kenderesi azt mondta, erősödnie kell még az erős kezdéshez, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy az éremért csatázhasson. „Nem tudtam már újítani a végén. Úgy tűnik, azt kell ússzam, ami az én taktikám, ez nem először bizonyosodott be. Hozzá kell erősödnöm ehhez a kezdéshez.”

MILÁK KRISTÓF SAJTÓTÁJÉKOZTATÓJA

FÉRFI 200 M PILLANGÓ
1. Milák Kristóf (MAGYARORSZÁG) 1:50.34 perc – világcsúcs
2. Leon Marchand (Franciaország) 1:53.37
3. Honda Tomoru (Japán) 1:54.29
…6. Kenderesi Tamás (MAGYARORSZÁG) 1:55.20

A kétszeres világbajnok (Fotó: Szabó Miklós)

NŐI 200 MÉTER PILLANGÓ

Hosszú Katinka 2:10.64 perces idővel a hetedik helyen végzett az első elődöntőben. Háromszoros olimpiai bajnokunk javított a délelőtti idején (2:11.22), de a döntőről így is lemaradt csaknem három másodperccel. „Nem sikerült a továbbjutás, ennek nem örülök, de azt tudtam, hogy ez lesz a leggyengébb számom. Még mindig nem vagyok százszázalékos formában, de remélem, a négyszáz vegyesen jobban tudok teljesíteni” – értékelt Hosszú Katinka.

A nyolcadik idővel Kapás Boglárka jutott be a fináléba, 2:07.89-es időeredménnyel a harmadik helyen végezve a második futamban.

„Nagyon boldog vagyok, hogy át tudtam adni teljesen magamat ennek, és összejött a döntő. Mindent kiúsztam magamból, és kellett is ez… Az előző világbajnokságon ennél gyengébb idővel is be lehetett jutni” – mondta Kapás Boglárka.

A 200 pillangó döntőjét a szerda délutáni program nyitányaként 18.02 órától rendezik.

Kapás: Az sem volt biztos, hogy elindulok

FÉRFI 100 MÉTER GYORS

Németh Nándor 47.96 másodperces idővel a második lett az első elődöntőben, Szabó Szebasztián (48.19) ugyanebben a futamban holtversenyben ötödikként zárt. Azt már a második elődöntő előtt sejtettük, hogy Szabó ideje nem lesz elég a döntőhöz, arra viszont nem gondoltunk, hogy Némethnél is lesz hét jobb. A második futam brutálisan erős volt, onnan az első hat továbbjutott, a hetedik helyezett Lorenzo Zazzari ideje pedig századra megegyezett Némethével, így a program végén, nem sokkal 20.30 előtt szétúszás következett a magyar és az olasz versenyző között a döntőbe kerülésért.

És ekkor jött a több mint kellemes meglepetés! Németh 47.69-cel új országos csúcsot ért el a „bónuszfutamban” – amely már a harmadik 100 métere volt kedden –, így bejutott a szerdai fináléba, melyre 18.22 órától kerül sor.

NÉMETHÉK SZÉTÚSZÁSA VIDEÓN!

„Ha tudom, hogy erre vagyok képes, akkor már a középdöntőbe megúszom... – vonta le a következtetést Németh Nándor. – Tudtam, hogy erősebben kezdett, mint én (Zazzari – a szerk.), de csak mentem előre, a közönség kiabálta a nevemet, én pedig hajtottam, ahogy tudtam. Holnap bármi lehet, a nyolcas pályáról szeretnék meglepetést okozni.”

Németh Nándor értékelése

Németh Nándor országos csúccsal döntős 100 gyorson (Fotó: Török Attila – archív)

FÉRFI 200 M VEGYES

Kós Hubert taktikus versenyzéssel, 1:57.23-mal a harmadik helyen végzett a 200 vegyes első elődöntőjében, s az ötödik idővel bejutott a szerdai döntőbe. Török Dominik – aki már azzal is kisebb bravúrt könyvelt el, hogy továbbjutott az előfutamból – 2:00.71-gyel a hetedik lett a második elődöntőben, s összesítésben a 15. helyen zárta a világbajnokságot.

A szám döntője szerdán 19.06-kor kezdődik.

Ami a többi versenyszámot illeti: az amerikaiak Robert Finke (férfi 800 gyors), Nic Fink (férfi 50 mell), valamint a 4x100-as vegyes váltójuk révén három aranyérmet is bezsebeltek kedd délután, és a női 200 gyorson győztes Jang Csün-hszüan jóvoltából a kínaiak is nyertek egy világbajnoki címet.

4x100 MÉTER VEGYES VÁLTÓ
1. Egyesült Államok (Hunter Armstrong, Nic Fink, Torri Huske, Claire Curzan) 3:38.79 perc

2. Ausztrália (Kaylee McKeown, Zac Stubblety-Cook, Matthew Temple, Shayna Jack) 3:41.34
3. Hollandia (Kira Toussaint, Arno Kamminga, Nyls Korstanje, Marrit Steenbergen) 3:41.54