Juniorvilágcsúcs Miláktól, öt magyar is elődöntős!

2017.07.28. 09:30
A magyarországi vizes világbajnokság péntek délelőtti úszóprogramjának mind a hat számában érdekeltek voltunk: versenyzőink ezúttal is nagyszerűen teljesítettek, és öten – név szerint Takács Krisztián, Cseh László, Milák Kristóf, Burián Kata és Hosszú Katinka – is bekerültek az esti elődöntőkbe. Nyolcszáz gyorson Kapás Boglárka a hatodik legjobb idővel jutott a fináléba, Késely Ajna, valamint a férfi 4x200-as gyorsváltónk viszont lemaradt róla. (Fotók: Koncz György)

VIZES VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPESTVIZES VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST

ÚSZÁS (DUNA ARÉNA)
Előfutamok
9.30:
férfi 50 m gyors – Takács Krisztián a 16. helyen elődöntős, Lobanovszkij Maxim 18. lett
9.56:
női 50 m pillangó – Molnár Flóra nem jutott tovább, a 19. helyen végzett
10.10: férfi 100 m pillangó – Milák Kristóf az 5. helyen, Cseh László a 10. helyen elődöntős
10.31:
női 200 m hát – Hosszú Katinkaa 2. helyen, Burián Kata a 11. helyen elődöntős
10.47: férfi 4x200 m gyorsváltó – a magyar váltó(Németh Nándor, Grátz Benjámin, Telegdy Ádám, Kozma Dominik) nem jutott tovább, a 10. helyen végzett
11.06: női 800 m gyors Kapás Boglárka a 6. helyen döntős, Késely Ajna a 9. lett

KÉSŐBB
Elődöntők, döntők (Tv: M4 Sport, Eurosport1)
17.32:
női 100 m gyors, döntő
17.40:
férfi 200 m hát, döntő (Bernek Péter)
17.49:
női 200 m hát, elődöntő (Burián Kata, Hosszú Katinka)
18.09:
férfi 50 m gyors, elődöntő (Takács Krisztián)
18.25:
női 200 m mell, döntő
18.35:
férfi 100 m pillangó, elődöntő (Cseh László, Milák Kristóf)

FÉRFI 50 M GYORS

Az első számban két magyarért is izgulhattunk, Lobanovszkij Maxim és Takács Krisztián egyaránt a 11. előfutamban indult. A rövid táv miatt különösen fontos volt, hogy jól kapják el a rajtot, ez sikerült is úszóinknak, akik közül Takács az ötödik, míg Lobanovszkij a hatodik helyen csapott célba – utóbbinak egyéni csúcsot ért 22.23-as ideje, mondhatni, kihozta magából a maximumot. Továbbjutást sajnos nem ért neki – összesítésben a 18. lett –, Takács azonban 22.18-cal tizenhatodikként kvalifikálta magát az elődöntőbe.

„Érzésre jó volt, picivel jobbnak éreztem. Idén ez a legjobb időm délelőtt” – értékelt az M4 Sportnak Takács Krisztián.

NŐI 50 PILLANGÓ

A férfi 50 m gyors után újabb sprintszám következett, ráadásul magyar indulóval, Molnár Flóra a hatodik előfutamban versenyzett. Az első egyéni számában induló – a 4x100-as gyorsváltóval nem jutott a döntőbe – úszónő remekül kapta el a rajtot az egyes pályán, a mezőny azonban nagyon sűrű lett a végére, így Molnár a hetedik lett a futamában. Továbbjutást ez sajnos nem ért, Molnár 26.51-es ideje a 19. helyhez volt elég összesítésben.

Egyáltalán nem volt jó úszás, pedig jól ment a bemelegítés. A legjobb időmmel bejutottam volna az elődöntőbe. A tizenkilencedik helynek is nagyon örülök, de jobbat vártam

– mondta csalódottan Molnár Flóra.

Tizenkilenc esztendős versenyzőnknek nem ez volt az utolsó száma, szombaton 50 m gyorson is vízbe száll.

NŐI 50 M PILLANGÓ, ELŐFUTAM
1. Sarah Sjöström (Svédország) 25.25
2. Kelsi Worrell (Egyesült Államok) 25.65
3. Ikee Rikako (Japán) 25.72

19. Molnár Flóra (Magyarország) 26.51

FÉRFI 100 M PILLANGÓ

Ötven méter pillangón nem jutott döntőbe, kétszázon viszont ezüstérmet szerzett Cseh László, akinek a száz méteres előfutamban is szurkolhattunk – Milák Kristóffal egyetemben. Cseh a hetedik előfutamba kapott besorolást, és a szám olimpiai ezüstérmeseként negyedik lett, az elődöntőhöz azonban ez is bőven elég volt (összesítésben a tizedik lett). Milák már sokkal nagyobbat robbantott, a Chad le Clos-val az utolsó futamban együtt induló fiatal úszónk juniorvilágcsúcsot úszva a második lett futamában – Le Clos-t megelőzve! –, és az ötödik legjobb idővel biztosította helyét az elődöntőben.

„A végén elfogyott az iram, azt hittem, jobb lesz” – értékelt röviden Cseh László.

Kirázott a hideg, hogy ilyen szurkolótábor előtt úszhattam, a közönség is segített ennek az időnek az elérésében. A delfinezés és a forduló nagyon jól sikerült, nehéz lesz ezt fokozni

NŐI 200 M HÁT

Nem került könnyű futamba a női 200 m háton versenyző duónk, Burián Kata és Hosszú Katinka. Utóbbi éremesélyeshez méltón elsőként fordult ötven méternél, majd egy teljes testhosszra növelte előnyét. Háromszoros olimpiai bajnokunk végül magabiztosan nyerte a futamot, Burián a kezdeti nehézségeket leküzdve az ötödik lett. Bár mindkét magyar elmaradt idei legjobbjától, Hosszú a 2., míg Burián a 11. legjobb idővel bejutott a délutáni elődöntőbe.

Jó volt, körülbelül ilyen időt akartam úszni. Kicsit erősebben kezdtem, mint ahogy akartam, de nagyon izgultam, délután sokkal jobb lesz. Remélem, akkor sikerül egyéni csúcsot úsznom és bejutnom a döntőbe

FÉRFI 4X200 M GYORSVÁLTÓ

Németh Nándor, Grátz Benjámin, Telegdy Ádám, Kozma Dominik összeállításban szállt versenybe a döntőbe jutásért a 4x200 m-es magyar gyorsváltócsapat. Az első váltásnál Németh a hatodik helyen „adta át a stafétabotot”, Grátz Benjámin bravúros úszásával ugyan feljöttünk a harmadik pozícióba, de Grátz a végére elfáradt, így maradtunk a hatodik hely környékén. Telegdy és Kozma ugyan mindent megtett – különösen utóbbi ment nagyot –, ez a futamban az ötödik helyhez volt elég, míg összesítésben a tizedikhez, így sajnos nem jutottunk döntőbe.

„Jól kiúsztam magam. Nem sokon múlott, hogy daruval emeljenek ki a vízből” – mondta lihegve a gyorsváltó negyedik tagja, Kozma Dominik.

FÉRFI 4x200 M GYORSVÁLTÓ, ELŐFUTAM
1. Ausztrália 7:05.68
2. Nagy-Britannia 7:05.79
3. Oroszország 7:07.21

10. Magyarország (Németh Nándor, Grátz Benjámin, Telegdy Ádám, Kozma Dominik) 7:11.10

NŐI 800 M GYORS

Kapás Boglárka legerősebb számával, a női 800 m gyorssal zárult a péntek délelőtti úszóprogram. A szám olimpiai bronzérmese mellett Késely Ajna is döntőbe jutási reményekkel vágott neki a tizenhat hossznak. A harmadik előfutamban szereplő magyarok visszafogottan kezdtek, utána viszont mindketten rendesen belehúztak: Késely hamarabb kezdte meg a „hajrát”, és egy ideig tartotta is magát a harmadik helyen, a végére viszont Kapás mellett Holly Hibbott is megelőzte, így ötödik lett – tegyük hozzá, nagyot úszott a 15 esztendős versenyzőnk. Kapás a kezdeti „úszkálást” követően egészen a harmadik pozícióig felküzdötte magát, és ezt már nem is engedte ki a markából. Katie Ledeckyék futama után kiderült, hogy a két magyar közül csak Kapás került be a szombati fináléba – a hatodik helyen –, Késely kilencedikként első számú tartalék lesz.

„Négyszázig nem csináltam semmit. Jobb vagyok annál, mint amit eddig mutattam a világbajnokságon” – értékelt Kapás Boglárka.