Vizes Eb: Szabó Szebasztián aranyérmes; 2. a női gyorsváltó

KOVÁCS ERIKA, VÉGH JÁNOSKOVÁCS ERIKA, VÉGH JÁNOS
2021.05.21. 18:35
Szabó Szebasztián egy századmásodperccel nyert 50 pillangón (Fotó: Derencsényi István)
Két számban lett magyar érmese a budapesti vizes Európa-bajnokság péntek esti programjának: Szabó Szebasztián 50 méteres pillangóúszásban első, a 4x200 méteres, Jakabos Zsuzsanna, Fábián Fanni, Veres Laura, Kapás Boglárka összetételű női gyorsváltó pedig második helyet ért el.

A délelőtt történéseiről ide kattintva olvashat!

Az esti programot a női 1500 méteres gyorsúszás döntője nyitotta meg, ahol Mihályvári-Farkas Viktória hiába volt éremesélyes helyen is, végül hatodik lett, és a futam nagy részében a középmezőnyben úszó Késely Ajna is megelőzte.

Ezt követte a férfi 50 méter pillangó fináléja, amelyben Szabó Szebasztián óriási sprintben, egy századmásodperccel előzte meg az ukrán világcsúcstartót, Andrij Govorovot, így Európa-bajnoki címet szerzett – a mai este az ő sikerének tiszteletére játszották le a magyar himnuszt a Duna Arénában.

„Nagyon rossz idő, de végül is Európa-bajnok vagyok” – összegezte teljesítményét Szabó a győztes futamot követően az M4 Sport kamerái előtt.

Értékel a kapitány
„Azt mondtam az Eb előtt, hogy a női 4x200-as gyorsváltóé a jövő – úgy látszik, a jelen is. Körülbelül ugyanolyan váratlan volt a második helyük, és ugyanolyan élmény, mint a 2017-es hazai világbajnokságon a férfi 4x100-as gyorsváltó bronzérme. Jakabos kiváló kezdése nagyon meghatározó volt, ezt szeretném kihangsúlyozni. Férfi ötven pillangón tizennyolc század volt az első hat között, Szabó Szebasztián nyert, ezt nem kell magyarázni. Két és fél évvel ezelőtt még szerb színekben versenyzett, ő kérte a magyar sportállampolgárságot: amikor felveszi a válogatott melegítőt olyan, mintha a föld fölött járna egy méterrel. Hosszú Katinkának való feladat a kétszáz vegyes fináléja, jól úszott a középdöntőben, gyerünk! Telegdy Ádámban régóta benne van ez az idő kétszáz háton, Milák Kristóf kétszáz gyorson egyéni rekordot úszott – jó taktikát választott, ez jó lesz számára később is, most mondom, legközelebb nem érik utol.”
Sós Csaba
szövetségi kapitány

A női 100 méter hát döntőjét meg kellett ismételni. A magyar versenyző nélküli fináléban a brit Kathleen Dawson a középdöntőben nyújtott teljesítményét követően újabb Eb-csúccsal, 58:18-al végzett az élen, ám a svéd Louisse Hansson megóvta a futamot, mivel nem hallotta rendesen a rajtdudát, így két másodperccel később indult csak el. A nap zárásaként újrakezdett futamot ismét Dawson nyerte, egy leheletnyit rontva, 58.49 másodperces eredménnyel.

Telegdy Ádám második helyen végzett a férfi 200 m hát középdöntőjének második futamában, így összetettben harmadikként döntőbe jutott; Kovács Benedek hatodik, összesítésben tizenegyedik helyezettként kiesett.

Gyurinovics Fanni az elődöntőben búcsúzott női 100 méter gyorson, futamában hetedik, összesítésben 15. lett.

A férfi 50 méter mell elődöntőjében Gál Olivér utolsó, 8. helyen zárta futamát, összetettben 15. helyen végzett.

Magyar érdekeltséget nem hozott a női 200 méter mell fináléja, ahol a brit Molly Renshaw fél másodperces előnnyel szerzett aranyérmet.

Milák Kristóf egyéni csúcsot úszva ötödik helyezést ért el a férfi 200 méteres gyorsúszás fináléjában, a győztes az orosz Martin Maljutyin lett.

Hosszú Katinka megnyerte középdöntőjét 200 méter női vegyesben, összetettben az izraeli Anasztaszia Gorbenko mögött másodikként jutott a döntőbe, ahol a futamában harmadik Sebestyén Dalma is ott lesz, nyolcadikként.

A nap utolsó magyar érdekeltségű eseményeként, a női 4x200 méteres gyorsváltó döntőjében ezüstérmet szerzett a Jakabos Zsuzsanna, Fábián Fanni, Veres Laura, Kapás Boglárka összetételű csapat. Jakabos negyedik helyen állt, amikor Fábián váltotta, ő egy pozíciót javított, majd a helyére érkező 15 éves Veres a második helyre tört. Utolsóként Kapás szállt versenybe, és megőrizte a magyar helyezést a versenyt jelentős előnnyel megnyerő britek mögött.

Az ezüstérmes női váltó (Fotó: Derencsényi István)
Arany – a szülőknek
Szabó Szebasztián, az 50 m pillangó győztese

–A középdöntő után kimondta: az aranyérem a cél.
Tudtam, hogy képes vagyok rá. Igaz, hogy az ötven méter sprintszám, apróságok döntenek, de sokszor versenyeztem már ezek ellen a srácok ellen. Az időeredményem nem túl jó, jobbat szerettem volna, de itt az aranyérem a nyakamban, úgyhogy ilyenkor ez nem számít. Az első aranyam magyar színekben – remélem, nem az utolsó.
–Hol lesz a helye?
–A szüleimnél.
–Őket illeti?
Rengeteget köszönhetek nekik, sőt, csak nekik köszönhetem, hogy itt vagyok. Persze, dolgoztam én is becsülettel, de ki tudja, hol lennék, ha ők nem úgy nevelnek, nem úgy irányítgatnak, ahogyan azt tették...?
–Mióta hiszi, érzi, hogy képes lehet nagy versenyen győzni?
A 2019-es kvangdzsui világbajnokság óta. Ez az arany erőt ad a jövőre nézve, segít majd a mindennapokban is.
–Szükség is lesz rá, hiszen az ötven pillangó nem olimpiai szám.
–Éppen emiatt már másfél éve a száz pillangó van a felkészülésem fókuszában, viszont az Európa-bajnokság után még specifikusabb edzéseket tervezünk – az alap, azt hiszem megvan. Dolgozni kell tovább, és minél többet versenyezni, hogy a gyors regenerációt illetően is legyen elég tapasztalatom.