Vizes Eb: Hosszú arany-, Mihályvári-Farkas ezüstérmes a Duna Arénában

2021.05.17. 18:09
Hosszú Katinka negyedszer lett Európa-bajnok 400 vegyesen nagy medencében (Fotó: Derencsényi István/MÚSZ)
Hosszú Katinka Európa-bajnok lett 400 méteres vegyes úszásban hétfőn a budapesti Duna Arénában zajló úszó Európa-bajnokságon. Mihályvári-Farkas Viktória holtversenyben másodikként csapott a célba.

Az idei Eb-t 14-szeres Európa-bajnokként váró Hosszú Katinka a 4-es, Mihályvári-Farkas Viktória az 5-ös pályán úszott. Hosszú a táv első felén testhossznyi előnyt szerzett, amit meg is tartott, sőt, gyorsúszásban megduplázta előnyét, és kétség sem férhetett (2012 – Debrecen, 2014 – Berlin és 2016 – London után) negyedik Európa-bajnoki címéhez ebben a számban.

„Nagyon boldog vagyok! Edzésből érkeztem, tudom, hogy ezek a versenyek kellenek az olimpia előtt. Volt egy idő, amit szerettem volna megúszni, sikerült” – mondta az M4 Sportnak az év legjobb eredménye után Hosszú Katinka.

Megható jelenet volt, ahogy győzelme után Hosszúnak édesanyja gratulált a ledfalon keresztül, mivel az Eb-t a koronavírus-járvány miatt nézők nélkül rendezik meg.

ÍGY TUDTA MEG HOSSZÚ KATINKA, HOGY A VILÁG IDEI LEGJOBBJÁT ÚSZTA!

Mihályvári-Farkas lassan kezdett, pillangón a 8. helyen állt, utána kezdett felkapaszkodni, az utolsó száz méterre már harmadikként fordult. A végén a brit Aimee Willmott-tal holtversenyben második lett. A magyar tehetség a délelőtti előfutamban 4:38.07-es egyéni csúccsal teljesített olimpiai A-szintet, most ebből faragott bőven.

„Ezzel az eredménnyel nemcsak másokat, magamat is megleptem – mondta Mihályvári-Farkas Viktória. Már az előfutamban úszott időm is jónak számított, A-szintes is volt, az, hogy ezt tovább tudtam faragni a döntőben, hatalmas öröm számomra. Amikor beértem a célba, láttam, hogy a harmadik helyen írják ki a nevemet, boldog voltam, hogy bronzérmet szereztem. Aztán kicsit jobban megnéztem a táblát... Úristen, ezüst holtversenyben? Ezt még fel kell azért dolgoznom. Az olimpia kapcsán egyelőre nem szövök merészebb álmokat, hiszen nekem ez az Európa-bajnokság a fő versenyem, ide időzítettünk csúcsformát, ez persze nem jelenti azt, hogy Tokióig nem teszek bele mindent a felkészülésbe. Ez lesz az első olimpiám, ha tudok egy jó időt úszni... Lesz, ami lesz. Az biztos, hogy itt, Budapesten még nagyon koncentrálok az ezerötszáz gyorsra.”

Sós Csaba szövetségi kapitány nem tagadta, a 400 vegyes döntője után fokozott lelkesedéssel tekint az olimpia elé. Mihályvári-Farkas sikere kapcsán kiemelte fiatal edzőjét is.

„Tudtuk, hogy 4:35-on belüli időt kell jönnie Katinkának, ha keresni akar valamit az olimpián – fordult a kocka: már tud keresni – fogalmazott Sós Csaba. – Technikailag már az igazi Hosszú Katinkát láttuk, ezúttal valóban úszott. Fel is vagyok villanyozva, innen már könnyebb lesz, vérszagot kapott. Gyorson három másodperccel volt lassabb, mint akkor, amikor a világcsúcsot úszta, ha csak az állóképessége teljesen visszajön két hónap alatt, az három másodperc plusz, az meg olyan idő, amelyikkel mindenhol labdába lehet rúgni. Mihályvári-Farkas Viktória kapcsán szeretném az ezüstérme mellett kiemelni, hogy egy fiatal tehetség, aki mellett egy fiatal edző Kutasi Gergely személyében – ez egy páros sikere.”

Az érmes magyar páros (Fotó: Derencsényi István/MÚSZ)

Férfi 400 méteres gyorsúszásban az orosz Martin Maljutyin szerezte meg az Európa-bajnoki címet.

A 4x100 méteres női gyorsváltóban a magyar csapat Gyurinovics Fanni, Ugrai Panna, Senánszky Petra, Verrasztó Evelyn összetételben készült a fináléra.

Gyurinovics a 8. helyen adta át a képzeletbeli stafétát Ugrainak, aki nem tudta feljebb tornázni az egységet, Senánszky is a 8. helyről folytatta. Miközben az aranyéremért holland–brit csata folyt, Verrasztó sem tudott feljebb jönni. Az aranyérem Nagy-Britanniáé lett.

A nap utolsó döntője a férfi 4x100 méteres gyorsváltó volt, Magyarország a Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Milák Kristóf négyesben bízhatott.

Németh remekül rajtolt, 50 méter után Európa-bajnoki csúcs részidővel fordult, de 100 méter után hatodikként váltott. Szabó 150 méternél feljött a negyedik helyre, de a maga százasa után ő is hatodikként csapott a célba. Bohus az ötödik helyre jött fel a saját távja felénél, de ő nem visszaesett, hanem tovább javított, Milákot a negyedik helyen küldte a vízbe.

Milák az Európa-bajnoki csúcsot úszó orosz, a brit és az olasz egység mögött negyedikként ért célba. Az érem ezúttal elmaradt, de nagyot úszott a magyar váltó.

A magyarokat érintő középdöntők első számában Senánszky Petra a női 50 méteres gyorsúszás elődöntőjének első futamában a hetedik lett 24.97-tel, azaz két századot javított délelőtti eredményén. A másik futamban hatan értek el jobb időt nála, így 13. lett az elődöntőben.

„Ez örömúszás volt, örülök, hogy így sikerült a verseny. Sikerült javítanom, ha minden igaz, mehetek az olimpiára is, dolgozunk tovább” – értékelt Senánszky Petra.

Bohus Richárd 50 méteres hátúszásban a futamában a nyolcadik lett, így ő sem jutott döntőbe. A futamot az élen záró Kliment Kolesznyikov 23.93 másodperces világcsúcsot úszott.

Sebestyén Dalma 58.85-ös egyéni csúccsal a futamában hetedik lett 100 méter pillangón, nem jutott be a döntőbe.

ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, DUNA ARÉNA
A HÉTFŐ ESTI PROGRAM
NŐI 400 M VEGYES
1. Hosszú Katinka (Magyarország, klub: Iron Swim, edző: Gerencsér Máté) 4:34.76
2. Mihályvári-Farkas Viktória (Magyarország, k: FTC, e: Kutasi Gergely, Formaggini László) 4:36.81

1. Nagy-Britannia (Lucy Hope, Anna Hopkin, Abbie Wood, Freya Anderson) 3:34.17
2. Hollandia (Ranomi Kromowidjojo, Kira Toussaint, Marrit Steenbergen, Femke Heemskerk) 3:34.29
3. Franciaország (Marie Wattel, Charlotte Bonnet, Anouchka Martin, Assia Touati) 3:34.29
4. Dánia 3:36.81
5. Svédország 3:38.71
6. Olaszország 3:39.08

8. Magyarország (Gyurinovics Fanni, Ugrai Panna, Senánszky Petra, Verrasztó Evelyn) 3:42.31

FÉRFI 4x100 M GYORSVÁLTÓ
1. Oroszország (Andrej Minakov, Alekszandr Scsegolev, Vlagyiszlav Grinyev, Kliment Koilesznyikov) 3:10.41
2. Nagy-Britannia (Thomas Dean, Matthew Richards, James Guy, Duncan Scott) 3:11.56
3. Olaszország (Alessandro Miressi, Lorenzo Zazzeri, Thomas Ceccon, Manuel Frigo) 3:11.87
4. Magyarország (Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Milák Kristóf ) 3:12.50
5. Görögország 3:13.39
6. Svájc 3:13.41

KÖZÉPDÖNTŐK
A magyarok eredményei. Férfiak. 50 m hát:
1. Kliment Kolesznyikov 23.93 – világcsúcs, régi: 24.00, Kolesnyikov, 2018, ...11. Bohus Richárd 25.19 – Bohus nem jutott be a döntőbe. Nők. 50 m gyors: 1. Pernille Blume (dán) 24.06, ...13. Senánszky Petra 24.97 – Senánszky nem jutott be a döntőbe. 100 m mell: 1. Louise Hansson 56.73, ...13. Sebestyén Dalma 58.85 – Sebestyén nem jutott be a döntőbe