Rp. úszó Eb: Hosszú Katinka duplázott; Jakabos és Lobanovszkij bronzérmes

H. K./MTIH. K./MTI
2019.12.06. 18:53
Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna a 200 pillangó után (Fotó: MTI)
Hosszú Katinka Európa-bajnoki címet szerzett 200 méter pillangón a glasgow-i rövid pályás úszó Európa-bajnokság pénteki napján. Ugyanebben a számban Jakabos Zsuzsanna a harmadik helyen végzett. Hosszú nem sokkal később 100 méter vegyesen is első lett, egyúttal megszerezte a magyar úszósport történetének 1000. érmét nagy világversenyeken 1896 óta. Az 50 méter férfi gyors döntőjében aztán Lobanovszkij Maxim új egyéni (és országos) csúcsot úszva bronzérmet nyert.

A péntek délutáni program keretében első magyarként Lobanovszkij Maxim ugrott medencébe a férfi 50 méter gyors második elődöntőjében – a Győri Úszó SE versenyzője az ötös pályáról indulva remekül úszott, 21.11-gyel megnyerte a futamát, s Vlagyimir Morozov mögött összetettben a második legjobb idővel bejutott a fináléba.

A következő magyar érdekeltségű szám a női 200 méter pillangó volt, melynek döntőjében Jakabos Zsuzsanna és Hosszú Katinka volt érdekelt. Jakabos a legjobb (2:04.97), míg Hosszú a második legjobb idővel (2:05.14) került be.

Mindkét magyar jól rajtolt, 50 méter után Jakabos a második, Hosszú a negyedik volt, de 100 méternél már Hosszú haladt a második helyen. Mintegy 175-nél Hosszú Katinka átvette a vezetést, s végül el is hódította az aranyérmet (2:03.21), Jakabos Zsuzsanna pedig harmadikként csapott a célba, az ő ideje 2:05.00 lett.

Jakabos az MTI-nek elmondta: nagyon örül, hogy sikerült megint majdnem olyan jó időt úsznia, mint délelőtt, és hogy a végén érmes helyen ért célba, mert „ebben a számban minden jöhet”.

„Kicsit meglepetés azért, hiszen nem tudhatjuk, ki mennyit tartalékolt. Én tudtam, hogy nagyon erősen úsztam, és ebben sokkal több nem lehet, míg Katkának két perc körüli ideje is van. A végén nagyon érdekes volt, mert ahogyan levegőt vettem, láttam, hol van az olasz, kívülállóként kicsit drukkoltam is Katkának, hogy sikerüljön előznie, és örülök a győzelmének” – nyilatkozta Jakabos.

Nem sokkal később Hosszú ismét vízbe szállt: háromszoros olimpiai bajnokunk a női 100 méter vegyes fináléjában a negyedik pályáról (58.35) indulhatott. A 30 esztendős úszó nagyot hajrázott, s 57.36-tal megnyerte a számot, egyúttal megszerezte a magyar úszósport történetének 1000. érmét nagy világversenyeken 1896 óta (a Magyar Úszószövetség tájékoztatása alapján ebbe olimpiák, vb-k, Eb-k – nagymedencében, rövid pályán egyaránt, illetve korosztályos viadalok is – értendők bele, a világkupák nem).

„Megmondom őszintén, ez volt a taktika. Tudtam, hogy az olasz be fog kezdeni, ugyanakkor ő ennél hamarabb meg szokott halni. Az utolsó pillanatokra hagytam a hajrát, nagyon meg kellett nyomnom az utolsó víz alatti szakaszt, de azért még így is maradt bennem a száz vegyes miatt” – elemezte az MTI-nek először a 200 méter pillangó fináléját Hosszú, akinek nagyjából negyven perce volt a két döntő között.

„Nekem szerencsére ez elég, volt időm levezetni, az ISL-ben például van, hogy negyedóránként kell úszni, és nekem jobb, ha a száz vegyes előtt van egy szám, hiszen alapvetően nem vagyok sprinter” – tette hozzá.

Hosszú a mérföldkövet jelentő ezredik magyar éremmel kapcsolatban megjegyezte, a pillangó eredményhirdetése közben Jakabos Zsuzsanna súgta meg neki, hogy „rajta áll, vagy bukik a dolog”. Megjegyezte, kizárólag az aranyban gondolkodott, hiszen „úgy a szép az ezredik”.

Férfi 1500 méter gyorson Kalmár Ákos állt rajtkőre, ideje 14:34.68 lett, ami ötödik helyet ért.

A férfi 50 gyors esti döntőjében pedig, a nap utolsó magyar érdekeltségű számában Lobanovszkij Maxim nagyszerűen rajtolva, új egyéni és országos csúcsot úszva (20.76) bronzérmes lett.

Lobanovszkij Maxim bronzérmet szerzett (Fotó: MTI)

Az úszó az MTI-nek elmondta: úgy érzi, már két évvel ezelőtt is képes lett volna hasonló eredményre, de egyáltalán nem csalódott amiatt, hogy ez csak most jött össze.

Hozzátette, nagyon sok mindenen kell még dolgoznia, ráadásul most elsősorban az olimpiára készül, és ez a verseny leginkább a tapasztalatszerzésről szól. Megjegyezte, a jövőben szeretne még több érmet szerezni és rekordokat dönteni.

4x50 m női gyorsváltó
1. Franciaország (Beryl Gastaldello, Melanie Henique, Lena Bousquin, Anna Santamans) és Hollandia (Tamaara van Vliet, Kira Toussaint, Femke Heemskerk, Valerie van Roon) 1:35.21 perc
3. Dánia (Julie Kepp Jensen, Jeanette Ottesen, Emilie Beckmann, Pernille Blume) 1:35.24