Nyílt vízi úszás: Betlehem vk-bronzérmes, Fábián Bettináé a vb-kvóta

I. SZ.I. SZ.
2023.05.27. 21:04
Betlehem Dávid (Fotó: Nemzeti Sport)
Betlehem Dávid harmadik, Rasovszky Kristóf és Fábián Bettina egyaránt negyedik helyen ért célba a setúbali nyílt vízi világkupafutamon – utóbbinak volt kivételesen a legnagyobb súlya. A tavaly junior-világbajnok Fábián ezzel ugyanis bekerült a vb-csapatba, Fukuokában ő úszhat az olimpiai kvalifikációs 10 kilométeres távon és a váltóban is – derült ki az úszószövetség hírleveléből.

A férfiak viadalában sokáig elsőrangúan mentek a magyarok, az első körben Rasovszky, Betlehem és Kovács-Seres Hunor haladt az élen, féltávnál pedig Betlehem ment előre, de a többiek is az élbolyban tempóztak. Aztán a táv második felében elkezdett szétszakadozni a mezőny – miközben Rasovszkynak szemüveget kellett cserélnie.

Andrea Manzi és Marcello Guidi végül tekintélyes, csaknem félperces előnnyel vitte el az első két helyet, Betlehem a múlt heti, szardíniai negyedik helyről egyet előrelépve harmadikként ért be, mögötte néhány méterrel érkezett az előző viadal győztese, Rasovszky Kristóf.

Az ifjúsági világbajnok Kovács-Seres Hunor végül a 13. lett, s ezzel ő utazhat tartalékként a világbajnokságra, miután Kalmár Ákos nem igazán járt közel a többiekhez.

Annál nagyobb csata ment a magyar lányoknál. Olasz Anna két kör után a második helyen állt, majd a táv második felében előretörtek a fiatalok. Egy ideig Rohács Réka állt a legjobban, majd Szimcsák Mira, ám végül kiderült, a tavaly junior világbajnok Fábián Bettina osztotta be a legjobban az erejét. Olyannyira, hogy a finisben már az érmekért csatázott, és végül fél másodperccel maradt el a második helyre holtversenyben beérő olasz Ariana Briditől és az olimpiai bajnok Sharon van Rouwendaaltól (a győztes francia Jouisse sem volt messze, 1.4 másodpercre).

Mindez azt jelenti, hogy Rohács Réka helyett Fábián Bettina úszhat a vb-n a csapatban is, és az egyéni távokon is – Réka ezúttal tartalékként sem tarthat a többiekkel, miután Szimcsák Mira is megelőzte, aki a 8. helyen zárt.

A májusi vk-kavalkád ezzel befejeződött, legközelebb augusztusban lehet pontokat gyűjteni, rögtön a vb után, augusztus 5-én, Párizsban.