Tokió 2020: Újra Szerbia az olimpiai bajnok férfi pólóban

K. Zs.K. Zs.
2021.08.08. 10:36
Ostrom alatt a szerb kapu (Fotó: AFP)
Szerbia 13–10-re legyőzte Görögországot a férfi vízilabdázók magyar idő szerint vasárnap délelőtti döntőjében, ezzel véget ért a tokiói olimpia utolsó versenyszáma is. Szerbia megvédte olimpiai bajnoki címét, Görögország az első ötkarikás érmét szerezte férfi vízilabdában. A bronzérmet, mint beszámoltunk róla, a spanyolokat 9–5-re legyőző Magyarország szerezte meg.

Dimitriosz Szkumpakisz emberfórból szerzett góljával Görögország szerezte meg a vezetést, de a folytatásban olyasmi történt, ami a kiválóan védekező görögökkel ezen az olimpián eddig nem nagyon: az ellenfél szinte összes támadása góllal végződött. 2–2 után Nikola Jaksics előnyből, Filip Filipovics ötméteresből, majd Dusko Pijetlovics centerből talált be, és egy újabb gólváltás után a szerbek megnyugtató előnnyel zárták az első játékrészt (6–3).

Dusan Mandics akciógóljakor még minden változatlannak tűnt (7–4), csakhogy a következő két szerb támadás nem hozott gólt, Angelosz Vlahopulosz bombája pedig lelket öntött a görögökbe. Konsztantinosz Juvecisz előnyből, Alekszandrosz Papanasztasziu akcióból lőtt gólt, és mivel az addig indiszponált Emmanuel Zerdevasz kapus is fogott egy-két lövést, egyenlítettek a görögök (7–7). Sőt többször támadhattak a vezetés átvételéért is, de lehetőségeiket elpuskázták – és Andrija Prlajnovics lécről bepattanó bombája révén minimális szerb előnnyel ért véget az első félidő (8–7).

A harmadik negyed első gólját a szerbek lőtték, de a görögök mínusz kettőről megint visszakapaszkodtak. Az átbillenés azonban ezúttal sem jött össze, még fórból sem sikerült megszerezniük a vezetést – Braniszlav Mitrovics kapus egy időre lehúzta a rolót (10–9).

A befejező nyolc perc kezdetén Szkumpakisz előnygóljával megint ikszre alakult az állás, csakhogy Prlajnovics ötméteresből gyorsan újra a szerbeknek szerzett előnyt, majd Jaksics bejátszásból megbüntetett egy elpackázott görög emberfórt. Három perccel a vége előtt Mandics gólra váltott egy emberfórt, ezzel megadta a kegyelemdöfést a görög válogatottnak – Szerbia 13–10-re nyert, és megvédte Rióban kiharcolt olimpiai bajnoki címét.

Nyert a csapat, kezdődhet a szerb ünneplés (Fotó: AFP)

VÍZILABDA
FÉRFIAK
DÖNTŐ
Szerbia–Görögország 13–10
(6–3, 2–4, 2–2, 3–1)
Gólszerzők: Jaksics 3, Mandics 3, Prlainovics 3, Filipovics 2, D. Pijetlovics 2, ill. Fontulisz 2, Szkumpakisz 2, Vlahopulosz 2, Juvecisz 1, Kolombosz 1, Murikisz 1, Papanasztasziu 1

HELYOSZTÓK
A 3. HELYÉRT

MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 9–5 (3–3, 2–2, 1–0, 3–0)
AZ 5 HELYÉRT
Horvátország–Egyesült Államok 14–11
(2–3, 4–2, 4–2, 4–4)
A 7. HELYÉRT
Olaszország–Montenegró 14–14
(3–2, 4–5, 5–4, 2–3) – ötméteresekkel: 4–3

Olimpiai bajnok: Szerbia (Milan Alekszics, Nikola Dedovics, Filip Filipovics, Nikola Jaksics, Djordje Lazics, Dusan Mandics, Braniszlav Mitrovics, Sztefan Mitrovics, Dusko Pijetlovics, Gojko Pijetlovics, Andrija Prlainovics, Szava Randjelovics, Sztrahinja Rasovics)
2. Görögország (Sztilianosz Argiropulosz, Jorgosz Derviszisz, Joannisz Fundulisz, Konsztantinosz Galanidisz, Konsztantinosz Geniduniasz, Konsztantinosz Juvecisz, Mariosz Kapocisz, Hrisztodulosz Kolombosz, Konsztantinosz Murikisz, Alekszandrosz Papanasztasziu, Dimitriosz Szkumpakisz, Angelosz Vlahopulosz, Emmanuil Zerdevasz)
3. MAGYARORSZÁG (Angyal Dániel, Hárai Balázs, Erdélyi Balázs, Hosnyánszky Norbert, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Mezei Tamás, Nagy Viktor, Pásztor Mátyás, Varga Dénes, Vámos Márton, Vogel Soma, Zalánki Gergő)