Döntetlen az olaszok ellen a vízilabda-rangadón

2021.08.02. 02:55
Nagy mérkőzése volt! (Fotó: Mirkó István)
A tokiói olimpián férfi vízilabdázóink az utolsó csoportmérkőzésüket a nagy rivális olaszok ellen vívták, és a meccs 5–5-re végződött, így a csoport harmadik helyén végeztek a mieink.

VÍZILABDA
FÉRFIAK
CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ
A-CSOPORT

Magyarország–Olaszország 5–5 (2–1, 2–1, 1–1, 0–2)
Tokió,
Takumi Nemzetközi Úszóközpont, zárt kapuk mögött. V: Buch (spanyol), Vojvogyin (orosz)
MAGYARORSZÁG:
NAGY V. – Manhercz, Erdélyi, VARGA DÉNES 3, MEZEI, Vámos,
Jansik Sz. 1.
Csere:
Angyal 1, Zalánki, Hosnyánszky, Pásztor, Hárai.

Kipontozódott: Figari (16. p.)

Hiába a helyi idő szerint 10.00 órás kezdés, mégiscsak rangadóra gyűltünk össze a Takumi Nemzetközi Úszóközpontban – viszont az időpont, meg annak tudata, hogy kik is vonulnak fel a másik oldalon, óvatos kezdésben összegződtek.

Két ember volt rendkívül aktív: a két spori, akik ha nem is a saját hangjukat, de a sípjukét nagyon szerethetik, mert fújtak mindenre, ami élt és mozgott, már az első kézrátételre mehetett is ki az ember, aktív válogatottsági rekorderünk, Hosnyánszky Norbert például hat percen belül kétszer is.

A színvonal tehát nem verdeste az eget, legalábbis támadásban nem, csak éppen ott tempózott a vízben Varga Dénes. Úgy tűnt, csapatkapitányunk irányba állította magát, amolyan 0. napot tartott a negyeddöntő és a remélt elődöntő-döntő kombináció előtt: egy félidő alatt eljutottunk odáig, hogy a helyi műsorközlő helyesen bemondta: „A világ legjobb játékosa”.

Az történt ugyanis, hogy miközben a mezőny hasztalan próbálkozott egyenlő létszámnál meg fórban is – tucatnyi perc után 5/0, illetve 5/1 volt az előnymutató –, addig ő lőtt egy egyenes bal felsőt, egy pattintott jobb felsőt, majd amikor Märcz Tamás kiváló érzékkel kikérte az idejét, hátha az újabb emberelőnyből meglehet a 4–2-es vezetés, és feltételezésünk szerint azt mondta, hogy „majd adjátok oda Duminak”, akkor ő fogta, és bevágta a léc alá azt is.

Közben hátul rendben mentek a dolgok, a fiúk blokkoltak, belenyúltak keresztpasszokba és Nagy Viktor is beleüvölthette egy olasz arcába, hogy „Húúú!”, miután kiszedte a lövését a jobb alsóból – szóval, jól nézett ki az egész. Persze a kétgólos vezetésünk cselekvésre sarkallta a bírókat, akik fújtak kontrákat, fórokat, ötöst, nem mind jogosan, viszont az olaszok akcióból 12/0-nál tartottak lövésileg, és mivel Angyal Dániel közben azért bezúdított egy emberelőnyt, azaz 5–3-ra vezettünk, Sandro Campagna úgy ordított a harmadik szünetben, ahogy már ki sem néztük megőszült alakjából.

Mi sem lehettünk maradéktalanul elégedettek, egyrészt a látható póló általános minőségétől, másrészt – és ez a fontosabb –, mivel szimpla és kettős előnyöket is kihagytunk, amikor a sporttársak visszaadták a kölcsönt. Tehát magunknak nehezítettük meg a jégkorongos gólmennyiségű meccset – mondjuk ez a párosítás ott is rangadó, augusztusban találkozunk is olimpiai selejtezőn –, az argentin import, Gonzalo Echenique csinált is belőle 5–5-öt.

Aztán még az utolsó támadásunkat is elbaltáztuk, egy fórt is ránk fújtak, úgyhogy végül örülhettünk, hogy Bodegas húzása elakadt Nagy Viktorban. Találtunk fejlődési pontokat, maradjunk ennyiben.

A magyar válogatott szerdán 12.50-től a horvátokkal játszik a negyeddöntőben.

Forrás: EUROSPORT

A csoport többi mérkőzésén
Görögország–Egyesült Államok 14–5
11.20: Japán–Dél-Afrika

B-CSOPORT
Szerbia–Montenegró 13–6 (6–1, 2–1, 3–2, 2–2)
08.30: Spanyolország–Horvátország
12.50: Ausztrália–Kazahsztán

A TOKIÓI OLIMPIA ADATBANKJA

Spanyolok, horvátok? Ma eldől, ki következik.

Manhercz lendít (Fotó: Mirkó István)

8. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

8. perc De lövésünket fogja a kapus, Hárai kiáll. Nagy Viktor meg kikapja Luongo közelijét, nem kapunk ki!

7. perc Nem is hiába, Echenique bejátszását Di Fulvio jobbal a bal felsőbe nyesi középről, hat méterről. 5–5!

6. perc Varga átadása után Manhercz emelése nagyon jónak ígérkezik, de véd a kapus. Olasz időkérés.

5. perc Angyal kiáll, lassan végleg is. Di Fulvio a kapufára lő, nem figyelünk, Luongo jobbról háromról a léc fölé pattintja a labdát.

4. perc Egy-egy jó blokk mindkét oldalon, most mi támadunk. De hiába, kifutunk a támadóidőből.

A sportág 1900 óta olimpiai szereplő, a férfiak után száz évvel, 2000-ben a női póló is bekerült az ötkarikás műsorba. A magyar vízilabda világelsőségét az eddigi kilenc olimpiai arany mellett három második és három harmadik helyezés biztosítja, miáltal magabiztosan áll az élén a sportági örökranglistán.

3. perc Magyar időkérés.

3. perc Dolce kipontozódik, kettős emberelőnyben a mieink, de Vámos passza után Erdélyi lövése igen rossz.

2. perc Hosnyánszky lövése rossz, Nagy ment, védi Figlioli próbálkozását. Pásztor szabálytalan támadás közben. Dolce lövését eléri a bal felső előtt Nagy!

1. perc Az olaszoké ismét a labda, és az első gól is, négyről a bal felsőbe talál a 4-es, azaz Figlioli. 5–4

1. PERC FOLYTATJUK!

Manhercz passzol (Fotó: Mirkó István)

A férfi válogatott azt követően, hogy sorozatban három olimpiai bajnoki címet nyert (2000, 2004, 2008), Londonban, majd Rióban is az ötödik helyen végzett, míg a nők sorozatban a legutóbbi három viadalon éppen csak lemaradtak a dobogóról és negyedikként zártak.

A férfiaknál Märcz Tamás irányításával a 2017-es budapesti világbajnokságon ezüstérmes lett a gárda, tavaly pedig, ugyancsak hazai környezetben, 21 év elteltével Európa-bajnoki címet nyert.

8. PERC VÉGET ÉRT A HARMADIK NEGYED!

8. perc Magyar emberelőny, döngő léccel Vargától. Aztán passzol Varga, 1.8 másodperccel a vége előtt Angyal jobbal a bal felsőbe lő három méterről.

7. perc Echenique szélről a kapusba lő, Manhercz meg közelről, visszakézből ront ziccert.

6. perc Angyal a bal sarokba tolná Varga beadását, de véd az olasz kapus. Presciutti távoliját kikapja a léc alól Nagy, aki aztán vitatja ezt. Sarokdobás.

5. perc Mezei szabálytalan elöl, Presciutti elkapkodja a lövést a másik oldalon. Manhercz lövése a kapusé, a kipattanó a mienk. Majd beállóból szokás szerint elveszítjük. De Aicardinak kontrafault.

4. perc Figlioli első három lövése rossz volt... de most nem hibázik, a bal alsóba talál jobbal, 4–3!

4. perc Presciutti közelijét fogja Nagy, majd kapnak az olaszok egy ötméterest. Ajándékba, szó szerint.

3. perc Az olaszok is ügyesek, Erdélyi kiáll, olasz időkérés. Mezeinek és Jansiknak is két-két "személyi hibapontja" van már.

2. perc Az újabb rossz bejátszás nem kellett, de az újabb jó védekezés igen.

1. perc Végre a mienk, de rossz a lövés jobbról. Mezei után Jansik is kiáll, egy-egy Nagy-védéssel utánuk, a másodiknál kellett a kapufa segítsége is.

A csoport állása per pillanat
1. Magyarország 8
2. Görögország 7
3. Olaszország 7
4. USA 4

8. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK NEGYED!

8. perc Pásztor emelése után Jansik elsüllyed ziccerben... Kiállítás, Figari ki is pontozódik. De Vámos lövését blokkolják.

7. perc Angyal kiáll, Figlioli ötről nagyon a jobb sarok mellé talál.

6. perc Megvan Varga mesterhármasa, jobbal a jobb alsóba talál középről, hat méterről, süllyedés közben. 4–2!

6. perc Emberelőny nekünk, magyar időkérés.

6. perc Hárai ismét szabálytalan középen, Figlioli lövése a nézőké lenne, ha lennének.

5. perc Menetrendszerű olasz előny, Figlioli lövése a blokké, majd Renzutóé is!

4. perc Hárai lóbál előnyben, de középen szabálytalankodik Mezei.

3. perc Rossz támadás ott és itt, háromról a lécre bombáz aztán emberelőnyben Luongo.

2. perc Luongo dobását elkapja Nagy, Vámos passzát Varga most kissé balról, három méterről jobbal a jobb felsőbe pattintja. 3–2!

1. perc Di Fulvio ismét elhozza. Echenique jobbról remekül ad középre, Aicardi egyről jobbal a kapuba húzza. Előny nekünk is, Mezei elveszíti centerben.

2. PERC FOLYTATJUK!

Lebonyolítási rend: a férfiak két, egyenként hatcsapatos csoportra osztva körmérkőzéseket játszanak, majd a csoportok győztesei a másik hatos negyedikével, a második helyezettek a harmadik helyezettekkel csapnak össze. A párbajok győztesei az elődöntőben folytathatják, vesztesei az 5–8. helyért szállnak medencébe, míg a csoportok 5. és 6. helyezettjei számára véget ér az olimpia. A női mezőny nyolc csapata két négyes csoportban vívja a körmeccseket, majd a folytatás ugyanaz, mint a férfiaknál. A két nem programja nem ütközik, mivel egyik nap játszanak a nők, másik nap a férfiak mindvégig, vagyis a csapatoknak rendszeresen lesz pihenőnapjuk.

8. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ NEGYED!

8. perc Nem az igazi az olasz támadás, Nagynak csak kétszer kellett védenie ma.

7. perc Magyar előny, döngő Hosnyánszky-léccel...

6. percVarga nem variál, balról a bal alsóba dobja a labdát négy méterről. 2–1!

5. perc Hosnyánszky ismét kiáll, megy is pihenni, sapka nélkül jobbal hatról jócskán a léc fölé talál Di Fulvio.

5. perc Zalánki első bombája a kapus arcán csattan, a második a blokké.

4. perc Előny nekünk is, Varga passzát Pásztor a vízre pattintja... blokk! Luongo lövését Nagy a lécre tolja, Echenique közeli lövésébe Pásztor belekap, Nagy a bal kapufára tolja a labdát.

4. perc Hosnyánszky kiáll, a másik 8-as kihasználja, Echenique négyről jobbal a bal felsőbe lő. 1–1

3. perc Erdélyi blokkja után magyar támadás, Manhercz lövését kikapja a léc alól Presciutti. De mienk marad, Jansik jobbról jobbal a bal alsóba lő, pontosabban a labda átcsusszan a kapus jobb hóna alatt a képzeletbeli gólvonalon. 1–0!

2. perc Velotto jobbal bal felső fölé lő hatról, Manhercz lövése sokkal jobb, de kapufa!

1. perc Az olaszok elhozzák a labdát, egy-egy rossz bejátszással végződik az első két támadás.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A mieink fehér sapkában, az olaszok kék-fehér-pirosban.

Vogel Somát nem nevezték, egy kapussal ismét a magyarok.

KORÁBBI EREDMÉNYEK, ADATBANK ITT!

„Nem mondom, hogy nem folynak számolgatások, elméleti szinten természetesen mindenki nézegeti, hogy kivel, kikkel kerülhet össze a folytatás során. Mi is látjuk a variációs lehetőséget. Örülök hogy a miénk az első meccs a hétfői programban, nyugodtan játszhatunk, majd a sors elénk sodorja a következő ellenfelet, illetve, ha valaki taktikázik és el akar kerülni minket vagy éppen szeretne velünk összekerülni, annak állunk elébe” – így a kapitány a vlv.hu-n.

BŐVEBBEN ITT!

– Ez már egész pofás volt!
– Én is így éreztem, volt karaktere a csapatnak, mindenképp előrelépés ez a teljesítmény – mondta Märcz Tamás, a magyar férfiválogatott szövetségi kapitánya. – Hasonló volt a Görögország elleni mérkőzés is, mert annak megvolt az arculata, ám ezúttal sokkal nagyobb tűz lobogott bennünk, elszántabban és összeszedettebben pólóztunk. Ez nekem tetszett.

– Akkor lassan eldől, hogy az egykapusos rendszer a hatásosabb?
– Az igazat megvallva nagyjából a torna előtt kitaláltuk, hogyan menjünk előre. Viktor kiválóan védett, elvállalta a mérkőzés felelősségét, ugyanakkor Soma is jó formában van, és mindketten javulni fognak még.

– Mitől sikerült ellépnünk a harmadik negyedben?
– Egyre keményebb fallá változott a védekezésünk. Nagyon jól álltak a blokkok, jól zártunk és szereztünk labdákat, amikor pedig hiba csúszott a működésbe, akkor Viktor segített. Abszolút elégedett vagyok ezzel a résszel – amivel nem lehetek teljesen, az a helyzetkihasználásunk, főleg abban a szakaszban, amikor kinyílt az olló és már gólokkal vezettünk. Ekkor tarthattuk volna az eredményt, ha a lehetőségeinket, fórjainkat ugyanúgy gólokra váltjuk, mint addig tettük. Ebben még előreléphetünk. Ugyanakkor el kell mondani, hogy az amerikai csapat fizikailag és taktikailag is remekül felkészített.

Nem mintha kérdéses lett volna, de bejutott a negyeddöntőbe a férfi vízilabda-válogatottunk, miután kiváló harmadik negyedére építve 11–8-ra nyert az Egyesült Államok ellen. A találkozó után Märcz Tamás, a válogatott szövetségi kapitánya, valamint Manhercz Krisztián, Nagy Viktor, Pásztor Mátyás, Vámos Márton és az ellenfél kapitánya, Dejan Udovicsics értékelt a Nemzeti Sportnak.

Némi hendikeppel indult az olimpiai ciklusnak a férfi vízilabda-válogatott, hiszen a 2017-es hazai világbajnokság miatt csak egy évvel később vezényelhette le a generációváltást Märcz Tamás szövetségi kapitány. Aztán a háromévesre rövidülő ciklusból végül négyéves lett, miután elhalasztották az olimpiát... Voltak csapatok, amelyek az induláskor előttünk jártak, azonban az ötkarikás játékok eredeti évére, 2020-ra ezt a különbséget eltüntette a magyar válogatott, amit a Budapesten megnyert Európa-bajnokság is bizonyított. Azt nem jelenthetjük ki, hogy a mieink a mezőny előtt járnak, azt viszont igen, hogy jobb csapata senkinek sincs – hasonló erősségű viszont több is. Azonban a magyar válogatott a sokszínűségével kiemelkedik a mezőnyből, gyakorlatilag bárhonnan érkezhetnek a gólok, némelyeknek helyzet sem kell ahhoz, hogy betaláljanak, és a védekezést többször láttuk már olyan hatékonynak, amely ellen még az ellenfelek legjobb lövői sem elég felkészültek. Lyukas poszt nincs, univerzális játékos viszont annál több, a csapat minden tagja játszott már buboréktornán, szóval a körülmények is ismerősek lesznek. A halasztás a fiataloknak egyértelműen jót tett, mindegyikük sokat fejlődött, a rutinosabb játékosok pedig tartották a szintet, vagyis minden adva van a jó szerepléshez.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ MAGYARORSZÁG–OLASZORSZÁG VÍZILABDA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!