US Open: szenzáció – 18 éves spanyol fiú ejtette ki Cicipaszt

M. D.M. D.
2021.09.04. 01:21
Carlos Alcarazt sokan az új Rafael Nadalnak hívják (Fotó: AFP)
A 18 éves spanyol Carlos Alcaraz fantasztikus, több mint négyórás mérkőzésen, ötjátszmás csatában (6:3, 4:6, 7:6, 0:6, 7:6) legyőzte a harmadik kiemelt görög Sztefanosz Cicipaszt az amerikai nemzetközi teniszbajnokság (US Open) férfi egyesének harmadik fordulójában, ezzel bejutott a legjobb 16 közé. Danyiil Medvegyev három szettben, 6:0, 6:4, 6:3-ra nyert a veterán spanyol Pablo Andújar ellen, így ő is készülhet a nyolcaddöntőre. A nőknél döntő játszmában győzött Simona Halep, kiesett a tavalyi döntős Viktorija Azarenka.

Ahogy az angol mondaná, „remember the name”, vagyis „emlékezzenek a nevére”: Carlos Alcaraz a verseny 26. kiemeltje, a brit Cameron Norrie (világranglista-29.) legyőzésével kezdett New Yorkban (6:4, 6:4, 6:3), majd a francia Arthur Rinderknechet (83.) győzte le négy játszmában (7:6, 4:6, 6:1, 6:4). A 18 éves spanyol fiúra a harmadik körben a görög Sztefanosz Cicipasz várt, aki ugyan harmadik az ATP rangsorában, de a US Openen még egyszer sem jutott be a legjobb 16 közé.

Alcaraz két brékkel kezdte a meccset (4:0), majd az első játszma 6:3-as megnyerése után a második elején is brékelőnybe került (3:0), ám Cicipasz összekapta magát, és megfordította a szettet (4:6). A harmadik felvonásban a görög már 5:2-re vezetett, de egymás után kétszer is elveszítette a szerváját, aztán a rövidítést is, így újra szetthátrányba került.

A negyedik játszmát Cicipasz 6:0-ra hozta, így következhetett az ötödik szett – ebben a Roland Garros-finalistának volt már tapasztalata az idei US Openen, hiszen az első fordulóban Andy Murrayvel is ötjátszmás meccset vívott. A döntő felvonásban úgy jutottak el 6:6-ig a felek, hogy csak a görögnek volt bréklabdája (3:2-es vezetésénél egy), ám Alcaraz azt sikeresen hárította.

A tie-breakben a 2003-as Roland Garros-bajnok Juan Carlos Ferrero tanítványa szenzációsan játszott, 6–3-nál úgy jutott el három meccslabdáig, hogy Cicipasz addig csak ásszal nyert pontot a rövidítésben. A spanyol fiú adogatóként mindkét meccslabdáját elizgulta – ami még úgy is érthető, hogy az Arthur Ashe Stadion közönségének jelentős része mellette állt –, 6–5-nél azonban a 61. nyerő ütésével befejezte a 4 óra 7 percig tartó mérkőzést. (6:3, 4:6, 7:6, 0:6, 7:6)

Alcaraz 1989 óta a legfiatalabb nyolcaddöntős a US Openen – Michael Chang akkor tizenhét, Pete Sampras tizennyolc évesen játszhatott negyedik fordulós meccset –, és minden esélye megvan rá, hogy a nyolc közé is bejusson, mert a következő körben a selejtezőből induló Peter Gojowczyk vár rá. A 32 éves német játékos négy játszmában verte meg a hozzá hasonlóan a kvalifikációs szakaszból főtáblára kerülő svájci Henri Laaksonent, így pályafutása során először léphet pályára GS-torna nyolcaddöntőjében, s a világranglista 141. helyezettjeként az elmúlt 15 év legalacsonyabban jegyzett férfi teniszezője, aki 16 közé jutott a US Openen (Juan Martín del Potro 2016-ban az ATP rangsorának 142.-jeként volt negyeddöntős).

Danyiil Medvegyev eddig menetel New Yorkban (Fotó: AFP)

Nyolc, hét, hét – ennyi játékot veszített el az első három mérkőzésén Danyiil Medvegyev, aki a francia Richard Gasquet (6:4, 6:3, 6:1) és a német Dominik Koepfer (6:4, 6:1, 6:2) megverése után a 36. életévében járó spanyol Pablo Andújar (6:0, 6:4, 6:3) ellen is simán győzött. A 2019-es döntős orosz játékos 34 nyerőt ütött az 1 óra 56 percig tartó mérkőzésen, és készülhet pályafutása harmadik US Open-nyolcaddöntőjére, amelyben a brit Daniel Evans lesz az ellenfele.

Medvegyev legszebb megmozdulásai

A nap utolsó, helyi idő szerint szombatba nyúló meccsén az amerikai Francis Tiafoe öt játszmában legyőzte az orosz Andrej Rubljovot.

A nőknél a tavaly döntős Viktorija Azarenka kiesett a harmadik fordulóban. A 32 esztendős fehérorosz játékos a szintén kétszeres Grand Slam-győztes Garbine Muguruzával csapott össze a harmadik kör egyik slágerpárosításában, s 2 óra 17 perces meccsen maradt alul úgy, hogy mérkőzéslabdánál kettős hibát ütött. Az Australian Open kétszeres bajnoka összesen háromszor (2012, 2013, 2020) játszott finálét a US Openen, de győznie egyszer sem sikerült. A kilencedik helyen kiemelt Muguruza korábban csak egyszer, 2017-ben jutott be a negyedik fordulóba az év utolsó GS-versenyén.

Azarenka kiesése

Garbine Muguruza kiejtette a tavalyi döntőst (Fotó: AFP)

A románok kétszeres Grand Slam-győztese, Simona Halep ugyancsak háromszettes mérkőzésen jutott tovább, a kazah Jelena Ribakina ellen fordulatos, nagy csatát vívott. A 12. kiemelt négy szettlabdát is hárított, mielőtt megnyerte az első játszma 18 perces rövidítését (13–11), majd a második szett elvesztése után a harmadikban remekül játszott. Öt év után szerepelhet ismét a nyolcaddöntőben Flushing Meadowsban.

Halep a 2019-es elődöntős ukrán Elina Szvitolinával, Muguruza a Roland Garros-címvédő cseh Barbora Krejcíkovával játszik a nyolc közé jutásért.

Ami a férfiaknál Alcaraz, az a nőknél Leyla Annie Fernandez volt, hiszen a 18 esztendős teniszező három szettben, 5:7, 7:6 (7–2), 6:4 arányban legyőzte a harmadik kiemelt Oszaka Naomit. A japán az első szettet megnyerte, miután 5:5-nél semmire vette el ellenfele kezdését, majd a második játszmában 6:5-nél a mérkőzésért adogathatott, de végül a kanadai egyenlített és a rövidítést simán, 7–2-re megnyerte. A döntő szettben aztán egy korai brék kellett ahhoz Fernandeznek, hogy nyerni tudjon 6:4-re és továbbjusson a nyolcaddöntőbe.

A mérkőzés után Oszaka Naomi elmondta, elgondolkozik azon, hogy egy időre abbahagyja a játékot és nem tudja, hogy legközelebb mikor lép pályára.

Oszaka veresége a kanadai Fernandez ellen

US OPEN, NEW YORK (57 500 000 dollár, kemény pálya)
FÉRFI EGYES, 3. FORDULÓ (a 16 közé jutásért)

Auger-Aliassime (kanadai, 12.)–Bautista Agut (spanyol, 18.) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
Gojowczyk (német)–Laaksonen (svájci) 3:6, 6:3, 6:1, 6:4
Alcaraz (spanyol)–Cicipasz (görög, 3.) 6:3, 4:6, 7:6, 0:6, 7:6
Van de Zandschulp (holland)–Bagnis (argentin) 3:6, 6:0, 6:2, 6:2
Schwartzman (argentin, 11.)–Molcan (szlovák) 6:4, 6:3, 6:3
Evans (brit, 24.)–Popyrin (ausztrál ) 4:6, 3:6, 6:3, 6:4, 7:6
Medvegyev (orosz, 2.)–Andújar (spanyol) 6:0, 6:4, 6:3
Tiafoe (amerikai)–Rubljov (orosz, 5.) 4:6, 6:3, 7:6, 4:6, 6:1

NŐI EGYES, 3. FORDULÓ (a 16 közé jutásért)
Szvitolina (ukrán, 5.)–Kaszatkina (orosz, 25.) 6:4, 6:2