Barcelona: itt a Messi-korszak utáni első kupasiker!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.01.15. 19:55
Fotó: AFP
A Barcelona nyerte meg a spanyol Szuperkupát, miután a Szaúd-Arábiában rendezett döntőben 3–1-re megverte a Real Madridot.

SPANYOL SZUPERKUPA
DÖNTŐ, RIJÁD (Szaúd-Arábia)
Real Madrid–Barcelona 1–3 (0–2)
Rijád, Fahd király Nemzetközi Stadion, 57 340 néző. Vezette: De Burgos Bengoetxea
Real Madrid:
Courtois – Carvajal (Nacho, 72.), Militao, Rüdiger, F. Mendy – Kroos (Asensio, 72.), Modric (Ceballos, 65.), Camavinga (Rodrygo, a szünetben) – Valverde, Benzema, Vinícius Júnior. Vezetőedző: Carlo Ancelotti
Barcelona: Ter Stegen – Koundé, R. Araújo (Eric García, 88.), Christensen, A. Balde – Busquets, F. de Jong (Kessié, 88.) – O. Dembélé (Raphinha, 78.), Pedri (S. Roberto, 89.), Gavi (Fati, 89.) – Lewandowski. Vezetőedző: Xavi
Gólszerző:
Benzema (90+3.), ill. Gavi (33.), Lewandowski (45.), Pedri (69.)

A spanyol Szuperkupát negyedik alkalommal rendezték meg Szaúd-Arábiában, ahol a Barcelona megszerezte első trófeáját Lionel Messi távozása óta. Mondhatni, díszlépésben: az első félidőben a Real Madridnak egy helyzete volt, de az ötösről a jobb felső sarok mellé fejelt Karim Benzema, a másik oldalon Robert Lewandowski és Alejandro Baldé is kihagyott egy-egy ziccert, majd következett Gavi jutalomjátéka.

A 18 éves őstehetség előbb lőtt egy gólt Robert Lewandowski passzából, majd kihagyhatatlan helyzetbe hozta a lengyelt – a Real-védelem mindkét alkalommal csődöt mondott.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

Carlo Ancelotti Eduaro Camavinga helyett beküldte a szünetben Rodrygót, de ez sem segített csapatán, sőt Ousmane Dembélé eldönthette volna a mérkőzést, ám közelről nem tudott túljárni Thibaut Courtois eszén – Balde remek megmozdulása után.

Jó formában védett a belga kapus, még a szünet előtt a kapufára tolta bravúrral Lewandowski bombaerős lövését. Érdekes, hogy az 1902-ben kezdődő rivalizálás során e mérkőzésig 101-szer nyert a Real (a Weltfussball adatai alapján), 99-szer a Barca, 420, ill. 413 rúgott góllal – most egyértelmű volt a katalán fölény.

Gavi és Lewandowski újabb villámgyors összjátéka után Pedri is betalált, innen nem állt fel a Real. Dani Ceballos, Marco Asensio és Nacho állt be, legalább pár 16-os előtti lövésig eljutott a bajnoki címvédő, ám jól ment Marc-André ter Stegennek is.

Gavi a legfiatalabb játékos, aki gólt szerzett a spanyol Szuperkupa-döntőn, és a második legfiatalabb Barcelona-labdarúgó, aki betalált a Real Madridnak: a saját nevelésű Barca-ász jutalomjátéka volt ez a finálé. A Realnak maradt a végére sovány vigaszként Karim Benzema szépítő gólja. 1–3

A szépítő gól ellenére egy szuper kupán vágás volt ez katalán szempontból.

#Barça#ElClásicopic.twitter.com/u9MXmghvDy

Megvan a Barca 14. spanyol Szuperkupa-győzelme. Rekord.

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+3. PERC SZÉPSÉGTAPASZ, jobbal a bal alsóba lő a Ceballos indította Asensio bal oldali beadása után KARIM BENZEMA, az ötös elől, középről, miután elsőre Garcíát találta el ugyanonnan. 1–3!

90+1. perc
Kissé balról, 18-ról jobbal kapura lő Benzema, Ter Stegen vetődve fogja a labdát.

Három perc a ráadás.

90. perc Ansu Fati Gavit, Sergi Roberto Pedrit váltja.

89. perc Vinícius veszélyes beadását kirúgja az ötösről García a gólra éhes Benzema elől!

89. perc Valverde távoli lövése tökéletesen tükrözi a Real mai formáját.

88. perc Lewandowski a felezőről rúgna gólt, de elesik közben, nagyon mellé.

87. perc Franck Kessié be, De Jong le, Araújót meg Eric García váltja.

85. perc Hosszas Real-támadások, veszélyes passzok nélkül.

79. perc Ez igen, Ter Stegen kikapja a Ceballos indította Rodrygo jobblábas, 17 méteres lövését a bal felső sarok elől!

Ennyi...

78. perc Raphinha be, Dembélének nem ment ma.

78. perc Vinícius beadását Araújo blokkolja, nem kézzel, közben kitör a tolongás a felezőnél, Dani Ceballos és Gavi főszereplésével.

75. perc De Jong indításával megindul Lewandowski, nagy harcban szereli őt a 16-os előtt Militao.

74. perc Asensio ballal a bal alsóba lőne 23-ról, középről, Ceballos passzából, Ter Stegen vetődve fogja azonban a labdát.

72. perc Marco Asensio és Nacho be, Kroos és Carvajal le.

70. perc Kroos jobbal 17-ről, középről ölön találja Ter Stegent a labdával.

69. PERC A REAL MADRIDNAK MEG VERESÉG? A Ceballos passzát elcsípő Gavi ballal középre ad balról, Lewandowski passza után, PEDRI a bal alsó elől ballal egy lépésről az üresen tátongó kapu bal, azaz rövid sarkába lő. 0–3!

68. perc Vinícius a földön, Ronald Araújónak sárga lap belemenésért.

65. perc Modric le, Dani Ceballos be. Nem ment ma a horvátnak.

64. perc Okosan tartja a labdát a Barcelona, a Real-attakok nyomokban sem tartalmaznak veszélyt.

56. perc Kroos bal oldali szabadrúgását Rüdiger kissé jobbról, hatról jócskán a léc fölé fejeli.

54. perc Busquets ugratja ki Lewandowskit, aki ballal balról éles szögből a kapusba lő.

51. perc Eldőlhetett volna, Carvajalt faképnél hagyja a bal oldalon Baldé, ballal remekül ad középre, laposan, Dembélé jobbal kapura lő az ötös jobb sarka elől, Courtois jobb lábbal azonban védeni tud!

A két csapat előző 8 kupadöntőjéből 4-et a Real nyer, 4-et a Barca.

49. perc Andreas Christensen derékon ragadja a bal oldalon Rodrygót, mint Fehérlófia Vasgyúróékat, sárga lap.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Rodrygo be, Camavinga le.

Akkor ez el is dőlt?

Gavi a legfiatalabb játékos, aki gólt szerzett a Spanyol Szuperkupa-döntőn és a második legfiatalabb Barcelona-labdarúgó, aki gólt szerzett a Real Madrid ellen.

Gavi: 24 meccs az idényben, 1 góllal és 4 assziszttal. Lewandowski: 22 meccs, 20 góllal és 4 gólpasszal.

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. PERC ÚJABB GÓL, De Jong passzával Gavi remekül indul meg, a 16-osra belépve kissé balról önzetlenül passzol ballal középre, ROBERT LEWANDOWSKI jobbal a bal alsóba lő, négy méterről. Camavinga volt a legközelebb hozzá, három méterre, a többi realos védőt még így is jócskán megelőzte visszafelé jövet. 0–2!

41. perc Gavi szereli a meginduló Carvajalt, majd lök a védő.

40. perc Támad, támad a Real, de abszolúte veszély nélkül.

A Barcelona azóta nem nyert trófeát, hogy a 2020–2021-es szezon végén Ronald Koeman vezetésével megszerezte a Király-kupát, Lionel Messi pedig kétszer volt eredményes az Athletic Bilbao elleni 4–0-s döntőben.

A szokásos realos kupakezdés... Rüdiger és Camavinga adta el a labdát összejáték címén a 16-os bal sarkánál.

33. PERC EZ MÁR BENT VAN, Lewandowski a 16-os elől, kissé jobbról érkező lapos passza után GAVI ballal a bal alsóba lő az ötös bal sarka elől. 0–1!

32. perc Pedri beadását elüti középről Courtois, Rüdiger kér ápolást, mert ő is kapott a bokszolásból.

32. perc Ferland Mendynek sárga lap, ellökte a jobb oldalon Dembélét.

31. perc Vinícius önzőzik, majd elesik a 16-oson belül, tovább. Jó ítélet De Burgos Bengoetxeától.

30. perc
Dembélé jobb oldali beadását kirúgja Militao az ötösről.

25. perc Benzema kapura tör Kroos lapos indításával, de remekül jön ki elé az ötösre Ter Stegen, elüti a labdát... de les.

A Barca nem nyert még négycsapatos spanyol Szuperkupát.

20. perc Baldé ballal a bal felső mellé talál jócskán, a 16-os bal sarkáról.

19. perc De Jong mesteri ívelésére jól jön ki Courtois Lewandowski elé.

18. perc Ez meg Real-helyzet, Mendy balról ballal középre varázsolja a labdát, hat méterről, Christiansen mellől Benzema milliméterekkel fejel a jobb felső sarok mellé!

200: Courtois (az egyetlen légiós)

13. perc Megúszta a Real, Lewandowski Gavi passza után jobbal a jobb alsóba lőne 14-ről, középről, nagy erővel, de Courtois hatalmas vetődéssel a kapufára tolja a labdát, a kipattanó Baldéé... aki ballal az égbe lő az ötös bal sarkáról.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

10. perc Gavi jobbal remekül ad kissé balról középre, Lewandowski nyolcról milliméterekkel fejel a bal felső fölé, az elalvó Militao, Rüdiger kettős közül.

8. perc Araújo eltalálja bevetődve Vinícius lábát, tiszta Dél-Amerika!

ÍGY jutott a döntőbe a Real.

6. perc MELLÉ, Pedri szabadrúgását jobbal a bal, azaz a rövd sarok mellé teszi két lépésről a bevetődő Araújo!

5. perc Kroos kegyetleneül rátart Busquets lábára.

2. perc Ahogyan kell: Araújo nagyot lök Camavingán, Vinícius a szögletzászlónál ellöki Koundét.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Real tiszta fehérben, a Barca gránátvörös-kék mezben és kék nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 252 mérkőzés, 101 realos és 99 barcás sikerrel, 420, ill. 413 rúgott góllal.