Guardiola passzából Luis Suárez betalált, bajnok lett az Atlético!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.05.22. 17:55
Nem adták fel álmaikat (Fotó: AFP)
A 2013–2014-es idény után ismét az Atlético Madrid ült fel a spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) trónjára, miután hátrányból 2–1-re nyert a Real Valladolid ellen az utolsó, 38. fordulóban.

SPANYOL LA LIGA
38. FORDULÓ
Valladolid–Atlético Madrid 1–2 (1–0)
Valladolid,
Estadio Nuevo José Zorrilla, zárt kapuk mögött. V: Sánchez Martínez
Valladolid:
Masip – S. Janko (Hervías, 82.), Olivas, el-Jamik, Olaza – Plano, San Emeterio (Kike Pérez, 82.), Mesa (S. Guardiola, 63.), Toni Villa (Jota, 64.) – Marcos André (Michel, 63.), Vejszman. Vezetőedző: Sergio González
Atlético Madrid:
Oblak – Trippier, Felipe, José Giménez, Hermoso – Saúl Níguez, Koke, M. Llorente (G, Kondogbia, 79.) – Carrasco, Luis Suárez, Ángel Correa (Héctor Herrera, 85.). Vezetőedző: Diego Simeone
Gólszerző:
Plano (18.), ill. Ángel Correa (57.), Luis Suárez (67.)

Elméletileg nagyon könnyű akadályt kellett leküzdenie az Atlético Madridnak a bajnoki cím eléréséhez: nyernie kellett a pocsék formában lévő, a kiesés ellen menekülő, de már csak a csodában bízó Real Valladolid otthonában.

Ott ahová mostanában nyerni járnak Diego Simeone csapatai, de a nagy tét súlyát eleinte nem bírták el a játékosok, két, a léc fölé szálló José Giménez-fejesen kívül nem tudtak helyzetet felmutatni az első hatvan percben.

Hiába várták tehát a gólt a kedvenceiktől a stadion előtt felsorakozó Atlético-szurkolók, sőt legnagyobb szomorúságukra a Real Madrid-nevelés Óscar Plano a hazaiaknak szerezte meg a vezetést.

Luis Suáreznek nem ment, az ötös elől a kapushoz fejelt csukamozdulattal, de a vendégek nagy örömére a Real Madrid labdarúgóinak a lába és a lelke is megremegett, miközben Ángel Correa nagyon okos góllal egyenlített, majd a csereként a hazaiakhoz beálló Sergi Guardiola pocsék passzából Luis Suárez a vezetést is megszerezte az Atléticónak.

Guardiola a 90. percben nagy ziccert hibázott, amikor a Real Madrid már 1–1-re állt a saját mérkőzésén, majd nem sokra rá a győztes gólt is megszerezte... De a futball istenei ma az Atlético mellett álltak, a vereséggel pedig kiesett a nagy Ronaldo csapata a La Ligából.1–2

20. Eibar386122029–52–2330

Suárez megható nyilatkozatot tett a mérkőzés után: ő maga, családja, gyermekei sokat szenvedtek, sokat sírtak, hogy el kellett jönniük Barcelonából. De hét év alatt az ötödik bajnokságát nyerni Spanyolországban...

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, NYERT A REAL MADRID IS, DE BAJNOK AZ ATLÉTICO MADRID! És kiesett a Real Valladolid.

IKSZLABDA? 90. perc Michel passzát Vejszman elé pörgeti, de Guardiola a léc fölé vágja ballal a ziccerét, 10-ről.

87. perc Renan Lodi is lebirkózza Guardiolát, sárga lap. Carrasco passzát kissé balról az oldalhálóba vágja Kondogbia.

Közben egyenlít a Real Madrid. Késői hajrá...

85. perc Correa is mehet pihenni, Héctor Herrera váltja, szélső helyett karmester.

83. perc Felipe kap sárga lapot Guardiola ellökéséért.

82. perc Pablo Hervías és Kike Pérez váltja Jankót és San Emeritót a hazaiaknál.

A liga legjobb góllövői
30 Messi
23 Gerard Moreno
22 Benzema
21 Luis Suárez

79. perc Geoffrey Kondogbia be, Llorentének nem ment ma. De sokat futott.

Kiesik a Huesca és a Valladolid, perc pillanat.

78. perc Fede San Emerito kap sárga lapot utólagosan Joao Félix megrúgásáért. A portugál meg kakaskodott.

77. perc Suárez passzát Carrasco jobbal 18-ról a bal felső fölé vágja, most eldőlhetett volna.

73. perc Olaza lő ballal a léc fölé kissé balról, 17-ről.

55 éve fordult elő utoljára, hogy egy La Liga-csapat az összes hazai meccsén kapott egy gólt.

69. perc Dzsavad el-Jamik kap sárga lapot Suárez ellökéséért.

Suárez az előző meccsén betalált, de azelőtt öt bajnokin sem szerzett gólt. Azért nem semmi, hogy miután elhagyta a Barcát, gólpasszt kap Guardiolától.

67. PERC BAJNOKI CÍM? Guardiola nem figyel, rossz hátrapasszát elviszi LUIS SUÁREZ, kapura tör, és ballal a 16-os vonaláról a jobb alsó sarokba lő. Kissé balról: 1–2!

65. perc Félix passzát Lodi ballal a rövid sarok fölé vágja 10-ről, erősen balról.

64. perc Jota meg Villát váltja. A Benficától érkezett kölcsönbe, portugál U21-es válogatott.

63. perc Michel és Sergi Guardiola be, Mesa és a mezőnybe szürkült André le.

63. perc Renan Lodi be, Hermoso be, Saúlt meg Joao Félix váltja.

61. perc FÖLÉ! Olaza balról, 23-ról ballal kapura lő, a bal sarok előtt véd a vetődő Oblak, a Felipét megelőző Vejszman hét méterről az üres kapu fölé fejeli a ziccerét!

Carrascóé a gólpassz, a találat olyan nemesen egyszerű volt, amilyeneket a nagy Ronaldo szerzett előszeretettel.

57. PERC ITT AZ EGYENLÍTÉS, ÁNGEL CORREA két csel után jobbal, 15 méterről a bal alsó sarokba spicceli a labdát, el-Jamik lába között! 1–1!

56. perc Villa szereli szépen a jobbon meglóduló Trippiert. A bedobás után Correa az ötös jobb sarka előtt jobbal eltöri a labdát keresztbe a kapu előtt!

55. perc Marcos André kap sárga lapot Felipe ellökéséért.

52. perc Carrasco nyes jobbal a kapu elé egy szabadrúgást, a jobb szélről, Hermoso nyolcról a léc fölé fejel, kissé jobbról, kicsavart testhelyzetből. Nagyon bizonytalan ma a védő, ez egyébként nem volt kimondottan helyzet.

Sorozatban negyedszer kaphat ki a Valladolid.

50. perc Koke jobb oldali beadását a léc fölé fejeli tízről Giménez!

48. perc Llorente jobbal 12-ről, kissé jobbról Planóba lő. A Mesát kicselező Correa jobb oldali beadása el-Jamiké.

Megtörik a hazaiak 11 bajnoki óta tartó győzelem nélküli sorozata?

46. perc Kontra, de szereli Andrét nagyon szépen honfitársa, Felipe.

46. perc Helyzettel, Llorente jobb oldali beadását hatról kapura fejeli Suárez, de ment jobb lábbal a jobb alsó előtt Janko.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A Valladolid az előző 11 meccsből 10-et elbukott az AM ellen, a legutóbbi 8-ból 7-szer gólt sem lőtt.

Hideg zuhany az Atléticónak (Fotó: AFP)

Remény. Suárez 20 gólja összesen 19 pontot hozott az Atléticónak, ez ligarekord (a Sevilla Jusszef en-Nesziriével egyetemben).

(weltfussball.de)

Vezet a Real itt, bajban a Real picit messzebb, bajnoki cím az Atléticónál per pillanat.

45+1. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Llorente indítása nagyon rossz, és még bele is sérül picit. Egy perc a ráadás. Hermoso indítása sem az igazi.

Sergio mesternek ez a 9. meccse Simeonéék ellen, még soha nem nyert ellene. Negatív rekordja. Sergio a Depor volt játékosa, tehát egyetemen oktathatná, hogyan kell elbukni egy bajnokit.

Pech. Plano a Real Madrid nevelése! André brazil-spanyol, csatár, ma már két remek passzt adott, de csak az egyikből lett gólpassz.

37. perc Hazai helyzet, Olaza bal oldali, ballábas beadását az izralei Vejszman tízről fejjel Oblak kezébe fejeli. A szlovén csak a 25. gólját kapta az imént a bajnoki idényben.

33. perc Koke bal oldali, jobblábas beadását tízről nem sokkal, de a léc fölé fejeli Felipe.

Az Atlético előző 6 idegenbeli bajnokijából csak 1-et nyert meg, két iksz mellett. Az előző 11-ből 9-en besöpörte a három pontot.

32. perc Saúl emel mesterien Suárez elé, aki kissé jobbról ballal nem sokkal lő a jobb felső mellé, nagyot mentett fejjel az ötösön Olivas.

Rossz hír a hazaiaknak, vezet az Elche.

29. perc Olaza jobb oldali kornere nem ilyen jó, nagyon magas el-Jamiknak, kirúgás.

27. perc Trippier 23 méteres lövése majdnem a bal felsőbe pattan el-Jamik fejéről! Giménez nyolcról a kapushoz fejel Trippier jobb oldali sarokrúgását követően, középről.

Az AM 11. alkalommal lehet bajnok, a másodszor Simeone alatt, 2014 után. Az argentin lehet a harmadik duplázó a klubbal Ricardo Zamora (1940 és 1941), ill a nagy Helenio Herrera (1950 és 1951) után.

24. perc Hazai helyzet, de André remek indítását az ötös jobb sarka elől Janko jobbal a bevetődő Felipébe pazarolja!

22. perc Carrasco bal oldali szögletét kifejelik Suárez elől.

Korai öröm? Vezet a Villarreal a Real ellen.

18. PERC VEZET A VALLADOLID, ÓSCAR PLANO jobbal a bal alsóba lő kissé jobbról, 16 méterről, Vejszman labdaszerzését és André lapos passzát követően. 1–0!

Simeone 9 meccset játszott az Atléticóval a Valladolid ellen, 8-szor nyert a csapata.

12. perc Trippier jobb oldali beadását Saúl hétről az ötösön álló Suárezbe fejeli, ment aztán látványos mozdulattal el-Jamik.

11. perc Janko szereli szépen a balon Carrascót, becsúszva.

Még egy meccs, és az AM legtöbbet játszó kapusa!

10. perc Villa gondol egyet, és majdnem véget vet csapata 400 perces góltalanságának az Atlético ellen, de jobblábas, 19 méteres, középről érkező lövését fogja vetődve Oblak a jobb alsó előtt.

9. perc Carrasco passzol Correának, aki cselez egyet, a beadása rossz, a belga beadása jobb, Suárez jobbal éles szögből, nyolcról a hosszú sarok mellé lő.

Gyászol a spanyol futball.

4. perc
Kemény belépők, Koke odalép Mesának, sárga lap nincs. Ápolás sem kell.

1. perc Suárez lő jobbal 14-ről, blokkol el-Jamik.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak lila-fehér mezben és fehér nadrágban, a vendégek piros-fehét mezben ls kék nadrágban.

A Valladolid az utolsó előtti, kieső helyen áll a bajnokságban, ha a következő idényben is az élvonalban akar szerepelni, csak a három pont megszerzésével érheti el célját. Győzelemnek azonban legutóbb március elején örülhetett, hazai pályán a Getafét verte meg. Az Atlético Madrid ezzel szemben az első helyről várja a záró kört. Az Atleti 2014 után ismét spanyol bajnoki címet ünnepelhet, az aranyérem megszerzéséhez a legegyszerűbb út, ha három ponttal utazik haza José Zorrilla Stadionból.
Valladolid–Atlético Madrid 2013–2014: 0–2, 0–3, 2018–2019: 2–3, 0–1, 2019–2020: 0–0, 0–1, az ősszel: 0–2

Egy kis örökmérleg: 95 találkozó, 21 realos és 55 atléticós sikerrel, 104, ill. 192 rúgott góllal.

1996, Rubén Baraja, i.

Eltiltott: Rubén Álvarez és Roberto Jiménez a hazaiaktól, Sztevan Szavics a vendégektől.

A hazaiaktól Fabián Orellana, Bruno González, Kenan Kodro és Raúl Carnero sérült, a vendégektől Thomas Lemar maródi.

Spanyolországban májusban szűnt meg a vészhelyzet, de például a stadionok még mindig zárva vannak, azokat nem látogathatják a nézők.

A kétpontos előnnyel listavezető Atlético – amely a Valladolid vendége lesz a zárókörben – fanatikusai rendszerint a Neptuno szökőkútnál, míg a királyi gárda – amely a Villarrealt fogadja – hívei az előbbitől 600 méterre lévő Cibeles szökőkútnál gyűlnek össze.

A városháza közleménye szerint a rendfenntartók annál a két belvárosi, központi szökőkútnál fognak járőrözni, ahol a drukkerek rendszerint összejönnek ünnepelni a bajnoki aranyérmet. A cél, hogy a pandémia árnyékában elkerüljék a szurkolók tömeges megjelenését.

A madridi városháza 130 rendőrt helyez készenlétbe szombaton, hogy megakadályozza az Atlético vagy a Real Madrid szurkolóinak tömeges bajnoki ünneplését.

Az Atlético leginkább Luis Suárez villanásaiban bízhat, az uruguayi támadó 20 gólos a ligában, s találataival már 19 pontot gyűjtött csapatának. A Real Madrid főleg Karim Benzema góljaiban reménykedhet, a támadó 22 gólnál jár a bajnokságban, remekel az idényben. A spanyol médiában az aranyéremért folyó harc mellett legalább akkora teret kap Zidane jövője. A hírek szerint a nyáron távozik a Real Madridtól, elképzelhető, hogy a mostani lesz az utolsó mérkőzése a csapat kispadján – a franciák világsztárja 2006-ban a Villarreal ellen játszotta utolsó meccsét a Real Madridban, ez esetben ismét a „sárga tengeralattjáró” ellen jön el az újabb búcsú.

A szombati záró fordulóban a listavezetőnek látszólag könnyebb dolga lesz, hiszen a kieső helyen álló Valladolid vendége lesz. Az Atlético Madrid ellenfele a 19. helyen áll, és még meglepetés (azaz győzelem) esetén sem lenne biztos a bennmaradása, mivel az Elche és az Huesca eredményét is figyelni kell. A két csapat legutóbbi tizenegy egymás elleni találkozójából az Atlético tízet megnyert, ráadásul a Valladolid legutóbb március 6-án győzött a bajnokságban, azóta hat döntetlen és öt vereség a mérlege. A Valladolidnak a brazil Ronaldo a többségi tulajdonosa és elnöke, s nem hétköznapi sztori lenne, ha a korábbi Real Madrid-kedvenc kaparná ki a gesztenyét a volt csapattársnak, Zidane-nak, ráadásul a Fenomén 150 ezer eurót ajánlott fel minden egyes játékosának, ha legyőzik az Atléticót.

Újabb tény: a tabellán legtöbbször az Atlético állt az élen, a 37 fordulóból 28-szor volt első, ezzel szemben a Real Madrid csupán két forduló után állt aranyérmes pozícióban. Ugyanakkor az utóbbi hetekben a címvédő előtt többször is megnyílt az esély az előzésre, saját kezébe vehette volna a sorsát, ám rendre sikertelenül. A 32. fordulóban az Atlético Madrid 2–1-re kikapott a Bilbaótól, ám a Real Madrid csupán 0–0-s döntetlent ért el a Betis ellen; a 35. fordulóban az Atlético 0–0-t játszott az FC Barcelonával a Camp Nouban, míg a Real 2–2-re végzett a Sevillával. Ha e két találkozó közül bármelyiket megnyerte volna a Real, az élről várná az utolsó fordulót, ráadásul az előző fordulóban az Atlético a 88. percben szerzett góllal győzte le az Osasunát, és mivel a Real akkor már vezetett (és végül győzött Bilbaóban), a meccs hajrájában vette vissza az első helyet a városi vetélytárs.

Egyszerű a képlet: ha az Atlético Madrid idegenben legyőzi a Valladolidot, nem kell tovább számolgatni, a klub történetében tizenegyedszer lesz Spanyolország legjobbja. Ha viszont a (most még) Zinédine Zidane edzette Real Madrid megveri a Villarrealt, és a városi rivális legfeljebb egy pontot szerez, a Real megvédi bajnoki címét. Két pont a különbség a madridi csapatok között, ám a La Ligában azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény dönt, ebben a Real Madrid jobban áll: hazai pályán 2–0-ra legyőzte vetélytársát, a Wanda Metropolitanóban 1–1-es döntetlen született.

Bajnokavatás következik Spanyolországban: az utolsó fordulóban derül ki, hogy az Atlético vagy a Real Madrid lesz a legjobb az idén.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A REAL VALLADOLID–ATLÉTICO MADRID LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!