Győzött a roppant tartalékos Barcelona a Mallorca ellen

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.01.02. 20:50
Az erő ma Luukkal volt (Fotó: AFP)
A La Liga 19. fordulójában a nagyon tartalékos Barcelona 1–0-ra nyert az RCD Mallorca vendégként.

SPANYOL LA LIGA
19. FORDULÓ
Mallorca–Barcelona 0–1 (0–1)
Palma de Mallorca, Visit Mallorca Estadi, 18 600 néző. Vezette: Matéu Lahoz
Mallorca:
M. Reina – Maffeo, Russo, Valjent, Jaume Costa – Battaglia (A. Prats, 84.), I. Baba (De Galarreta, 61.) – Antonio Sánchez (Mboula, 70.), Dani Rodríguez, Li Kang In (Llabrés, 70.) – Ángel Rodríguez (Fer Nino, 61.). Vezetőedző: Luis García Plaza
Barcelona: Ter Stegen – Mingueza (Lenglet, 76.), Piqué, Eric García, R. Araújo – Nicolás González (Álvaro Sanz, 71.), F. de Jong, Puig – Jutgla, L. de Jong, Akhomach (Pedrola, 80.). Vezetőedző: Xavi
Gólszerző:
L. de Jong (44.)

A Barcelona mestere, Xavi szerint meg sem lett volna szabad rendezni az RCD Mallorca elleni bajnokijukat, olyan sok sérültje és koronavírusosa van a katalánoknak, a hazaiak közben a két csapat közös csillagára, Samuel Eto'óra bízták a kezdőrúgást, ha már a kameruni exjátékos amúgy is a klub díszvendége volt (most leplezték le a stadion előtti, a csatárt ábrázoló hatalmas falfestményt).

Hamar kiderült, Eto'o beférne még e két csapat bármelyikébe, sőt a félidő felénél az is, hogy akár Xavi is mezt húzhatott volna. Aztán megvillant a sokat mellőzött Luuk de Jong, aki először a kapufára lőtt, majd zseniális ollózása a lécen csattant, és ebből levonta a következtetést: legközelebb már fejjel próbálkozott, és ebből már gól született.

A gólpasszt Óscar Mingueza adta a hollandnak, akit a hírek szerint hamarosan elengednek a katalánok... Ki hitte volna, hogy ők hozzák össze a Barca első gólját 2022-ben?!

@LuukdeJong9#RCDMallorcaBarça#LaLigaSantanderpic.twitter.com/cIimWWuKV4

A szünet után már nem villogott a Barcelona, Xavinak két játékosa is begörcsölt, így két újoncot is avatott a vezetőedző a 18 éves szélső, Estanis Pedrola és a húszesztendős középpályás, Álvaro Sanz személyében.

A hajrá a hazaiaké volt, de a két csereember, Fer Nino és Jordi Mboula fejese is elkerülte a kaput, a rutinos balhátvéd, Jaume Costa közeli lövését pedig földöntúli bravúrral védte Marc-André ter Stegen, akit az illetékesek íziben megválasztottak a mérkőzés legjobbjának. 0–1

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

Korábban
Alavés–Real Sociedad 1–1 (Joselu 58. – 11-esből, ill. Januzaj 14.)
Betis–Celta Vigo 0–2 (Aspas 36., 45+2. – az elsőt 11-esből)

Getafe–Real Madrid 1–0(Ünal 9.)
Atlético Madrid–Rayo Vallecano 2–0
(Correa 28., 53.)
Elche–Granada 0–0
Valencia–Espanyol 1–2
(Alderete 51., ill. De Tomás 83. – 11-esből, Puado 88.)

20. Levante1881019–36–178

A Mallorca előző 5 bajnoki góljából 3 fejesből született.

Gerard Piqué immáron 12 meccs óta veretlen az RCD ellen.

Másodszor nyert idegenben a Barca, másodszor kapott ki odahaza a ligában ebben az idényben az RCD. Xavi: négy meccs idegenben a Barca élén, két iksz, két győzelem!

Ter Stegen lett a mérkőzés legjobbja.

90+7. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+6. perc Martin Valjent reklamál.

90+4. perc Kitör a kakaskodás, García a földön, Araújót és Maffeót nyugtatgatják. Dani Rodríguez odacsapott Sanz hasára, a labdát akarta kiütni a fiatal kezéből. Pablo Maffeónak és Clément Lenglet-nek egy-egy sárga lap. Meg a tettesnek is.

Pedrola hatalmasat hibázott az esetnél. A Barca 33. játékosa ebben az idényben, a katalánok a La Ligában összesen 662 futballistát vetettek be!

90+2. perc Egy jobb oldali Mboula-beadást követően Costa lő közelről kapura, az ötös bal sarkáról, ballal, kapásból, a jobb kézzel a jobb sarok elé odanyúló Ter Stegen azonban hatalmasat véd! MECCSLABDA?

Négy perc a ráadás.

90. perc Nino fejel a jobb alsó elé, Russo nem éri el, jobbal, majd ballal lőne Mboula, de közbelép García.

89. perc Abdón Prats nagyot rúg Piquébe, sárga lap.

86. perc Nino fejel négyről, kissé jobbról a bal sarok mellé, Mboula jobb oldali beívelése után.

84. perc Battgalia le, Abdón Prats váltja, az utolsó mai hazai csere keretein belül.

84. perc Fölé, hét méterről a léc fölé fejeli a sértett bal oldali szabadrúgását Mboula!

83. perc Jaume Costa kap sárga lapot reklamálásért, amúgy szabadrúgást kaptak, Rodríguezt lökte F. de Jong.

80. perc Újabb újonc, Akhomachot a 18 éves szélső, Estanis Pedrola váltja.

78. perc Jutgla és Rodríguez összekap, előbbi barátkozna, utóbbi nem. Előbbi kap végül egy sárga lapot, mert mérgelődés azzal indult, hogy megrúgta az ellenfelét.

75. perc Mingueza is begörcsöl, Xavi int, csere lesz. Clément Lenglet áll be.

71. perc Újoncavatás a vendégeknél is, Álvaro Sanz fut be González helyére.

70. perc Jordi Mboula be, Sánchez le, Lit meg Javi Llabres váltja. Újoncavatás.

68. perc González mindkét lába begörcsölt. Csere lesz.

66. perc Sánchez elesik az ötös előtt, tovább, nem is ketyeg a VAR.

Ángel Rodríguez két gólt lőtt a bajnoki idényben, mindkettőt csereként beállva: előző 11 gólja közül 7 így született a La Ligában.

61. perc Ruiz De Galarreta be, Baba elfáradt. Ángelt meg Fer Nino váltja. Motor- és ékcsere.

59. perc Araújo elviharzik a szélen, ballal középre ad, az ötös rövid sarkánál Valjentet megelőzi L. de Jong, ám estében a jobb, azaz a rövd felső sarok fölé lő. Costa ballábas, bal oldali beadása Piquéé.

56. perc Sánchez nagyot harcol Piquével, már majdnem lő, amikor szereli őt az ötös előtt F. de Jong. Szabályosan.

53. perc
González lő jobbal 23-ról, középről egy ölnyivel a bal felső sarok fölé.

50. perc F. de Jong passzával megindul a jobb szélen Jutgla, szereli Maffeo, felviszi a labdát, Ángelhez passzol, akit szerel azonnal Piqué, testtel. Szabályosan.

49. perc Hazai helyzettel, Jutgla bakija után Ángel törhet be a 16-osra, jobbal az ötösre ível, de éppen a befutó Sánchez mögé!

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Noha meghívót kapott a marokkói labdarúgó-válogatott keretébe, nem vesz részt a január 9-én kezdődő Afrika-kupán Abdesszamad Ezzalzuli, vagyis Abde, az FC Barcelona fiatal támadója. A marokkói szövetség csütörtöki közleménye szerint Abde helyére Tarik Tisszudali, a belga Gent futballistája került be a keretbe, melynek a Ferencvárosban légióskodó testvérpár, Ryan és Samy Mmaee is tagja. A Marca információi szerint a marokkói-spanyol kettős állampolgárságú Abde azért nem vállalja a részvételt az Afrikai Nemzetek Kupáján, mert most inkább a klubcsapatára szeretne koncentrálni, később pedig inkább a spanyol válogatottban szerepelne.

Forrás: Weltfussball

45+1. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. PERC ITT A GÓL, LUUK DE JONG, KI MÁS?! Mingueza jobb oldali beadására kiindul Reina, de elesik, Russo nem ugrik, Maffeo igen, de nem elég magasra, kissé balról, hat méterről a jobb felső sarokba fejel a holland. 0–1!

41. perc Mingueza elrúgja D. Rodríguez térdét, sárga lap... nincs. Li ballal feladja 27-ről a labdát a kapusnak.

Javítunk: mindketten beférnének

36. perc Costa ballábas beadása F. de Jong hasán csattan, ápolás.

33. perc Hazai szöglet után Baba lő 18-ról kapásból Ter Stegenhez.

32. perc A sértett ballal a sorfalba lő.

31. perc
Int felrúgja a 16-os előtt Puig, szabadrúgás középről, 26 méterről.

Russo repült a labdáért, de nem érte el fejjel azt, amit a nála kettő centiméterrel magasabb De Jong lábbal igen...

29. perc EZ MEG LÉC!
L. de Jongban is felszabadult valami, klasszikusan szép mozdulattal ollóz kapura Mingueza jobbról érkező beadása után, 12 méterről, középről. Reina vetődik, robinzonáddal, de nem ő ment, hanem a léc.

28. perc Végre valami, L. de Jong lő jobbal hét méterről a bal oldali kapufa tövére Jutgla passza után. Akinek meg González passzolt szépen a 16-osra. Costa szabadít fel aztán.

A Barcelona 12 előző itteni meccséből 11-et megnyert, az előző 5-öt zsinórban.

27. perc Kiderült, Eto'o simán beférne bármelyik csapatba.

17. perc Jutgla lő jobbal a bal sarok mellé kissé jobbról, 15 méterről.

15. perc L. de Jong elfejeli a labdát Russo elől, aki megfejeli véletlenül a holland arcát. Most meg Li kap egyet a bokájára, Araújótól.

13. perc Piqué emel az ötös és Puig elé, de kilép a kapujából ügyesen Reina.

A Mallorca előző 7 bajnokiját mind elbukta a Barcelona ellen, ötször be sem talál, és átlagosan négy gólt kapott. ÓMEN.

10. perc És kikapja a bal alsó sarok elől Akhomach ballábas, 19 méteres, kissé balról érkező lövését. F. de Jong szöglete után Puig lő jobbal 21-ről jócskán a léc fölé.

9. perc Reina kap el egy kósza indítást Piquétől. Manolo Reina, nem rokonja a volt Barca-kapusnak, 36 éves, ő a csk.

6. perc Mingueza és Akhomach szereli keményen a bal szélen Sánchezt. Ezek a fiatalok...

5. perc L. de Jong lő ballal kapura tízről, középről, de blokkol azonnal és szépen Valjent.

3. perc Vendégrohamokkal.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Samuel Eto'o végzi el a kezdőrúgást, szobrot kap az új stadion elé. A régi elé meg egy nagy falfestményt.

A hazaiak piros mezben és fekete nadrágban, a vendégek tiszta világoskékben. Bejelentették, lesz új stadion.

Jó a hangulat a stadionban. Az RCD előző tíz bajnokijából csak 1-et nyert meg.

„Nevetséges, hogy ezt a meccset megrendezik” – mondta a játékosként világbajnok és Európa-bajnok tréner, aki kényszerűségből több utánpótláskorú labdarúgót is bevet majd a Mallorca otthonában.

Xaviazt mondta: 18 kieső futballistát kell pótolnia, közülük tízen koronavírusosak, a többiek sérültek vagy eltiltottak.

Az újonc Mallorca a 15. helyen áll, előző öt bajnokijából csak egyet nyert meg (1–2–2). Pályaválasztóként az előző négy párharca egyaránt döntetlenre végződött. A Barcelona teljesítménye az edzőváltás ellenére sem tudott jelentősen javulni, csak hetedik a tabellán. A Barca idegenben négy bajnoki óta veretlen (1–3–0). Eddig csak a Rayo Vallecanónál és az Atléticónál kapott ki.
Mallorca–Barcelona 2011–2012: 0–2, 0–5, 2012–2013: 2–4, 0–5, 2019–2020: 0–4, 2–5

Egy kis örökmérleg: 65 mérkőzés, 16 mallorcai és 37 barcelonai sikerrel, 71, ill. 130 rúgott góllal.

Eltiltott: Sergio Busquets és Gavi.

A hazaiaktól Antonio Raíllo, Kubo, Ndiaye, Greif és Hoppe sérült, a vendégektől Yusuf Demir, Abde, Moussa Wagué, Ansu Fati, Pedri, Martin Braithwaite, Memphis Depay, Clément Lenglet, Dani Alves, Jordi Alba, Álex Balde, Ferran Torres, Samuel Umtiti, Ousmane Dembélé, Philippe Coutinho, Sergino Dest és Sergi Roberto maródi.

A Sevillával való egyezség értelmében a Cádizban folytathatja, a klubváltáshoz csupán a 31 éves holland
támadó jóváhagyása szükségeltetik. Kérdés, mi lesz a sorsa Ousmane Dembélének, ugyanis az idény végén lejár a szerződése. Az átigazolási ügyekben jártas Fabrizio Romano szerint a francia világbajnok előrehaladott tárgyalásokat folytat klubjával a hosszabbításról.

A keretben várhatóak még változások, a Mundo Deportivo szerint minden jel arra utal, hogy a Rapid Wientől kölcsönbe érkező Yusuf Demir nem tölti ki idény végéig szóló megállapodását, a 18 éves csatár visszatér Bécsbe, s német Bundesliga-csapathoz igazolhat. A gyengén teljesítő Luuk de Jongra sem számít Xavi vezetőedző, ezért felbontanák kölcsönszerződését.

A Manchester Citytől érkező spanyol támadó, Ferran Torres 2027 nyaráig érvényes megállapodást kötött a Barcelonával. Az már november közepén eldőlt, hogy az egykori Barca-sztár Daniel Alves ismét pályára léphet a katalánok színeiben, a 38 éves brazil jobbhátvédet az új évhez közeledve 21 éves spanyol támadó követi: Ferran Torres. A játékos október 10-én, a Franciaország elleni Nemzetek Ligája-döntőben törést szenvedett jobb lábfejében és azóta nem lépett pályára. A 2027 nyaráig aláíró labdarúgó – egybehangzó sajtóértesülések szerint – 55 millió euró ellenében vált klubot, míg további tízmillió eurót bónuszok formájában kaphat meg a manchesteri klub – érdekesség, hogy a pénzszűkében lévő, egymilliárd dollárt meghaladó adósságot maga előtt görgető Barca a Marca szerint négy részletben fizeti ki a vételárat, az első átutalás a nyáron lesz esedékes.

A SPANYOL BAJNOKSÁGOT sem kerüli el a koronavírus-járvány újabb hulláma, az élvonalbeli csapatok játékosai között jelenleg több mint 140 futballista van karanténban, miután pozitív tesztet adtak. Emiatt az országban úgy döntöttek, hogy csupán három hónapnyi „szabad élet” után mostantól a stadionok 75 százalékát tölthetik meg a szurkolók az első és a másodosztályban. A Real Madrid vasárnap a Getafe vendége lesz, és Carlo Ancelotti csapatát is érinti a járványhelyzet. A héten Vinícius Júnior, Thibaut Courtois, Federico Valverde és Eduardo Camavinga is pozitív tesztet adott, s úgy tűnt, egyikük sem léphet pályára a Getafe ellen, azóta árnyaltabb a lett a kép. Noha az egész évadban kiváló formában futballozó Vinícius Júnior betegsége miatt nem bevethető, a többi érintett a pozitív eredmény óta egymást után két negatív tesztet adott, így a liga engedélyezte a játékukat. Camavinga azonban így sem lehet a keretben, mivel a december 22-i, Bilbao (2–1) elleni mérkőzésen megkapta az ötödik sárga lapját, így eltiltását tölti.

Alig maradt bevethető játékosa a Barcelonának, amely vasárnap a Mallorca otthonában lép pályára. TOMBOL A JÁRVÁNY a La Ligában. Daniel Alves, Clément Lenglet, Jordi Alba, Ousmane Dembélé, Samuel Umtiti, Gavi és Alejandro Balde után Philippe Coutinho, Sergino Dest és Abde koronavírustesztje is pozitív lett a Barcelonánál. Rajtuk kívül az eltiltott Sergio Busquets, valamint a sérült Pedri, Ansu Fati, Memphis Depay, Martin Braithwaite és Sergi Roberto is kihagyja a Mallorca elleni vasárnapi bajnokit. Összesen kilenc bevethető játékosuk maradt a katalánoknak, s legalább hétnek kell rendelkezésre állni, hogy pályára léphessenek. A Rayo ellen készülő Atléticónál Diego Simeone vezetőedző mellett Koke, Antoine Griezmann, Héctor Herrera és Joao Félix tesztje lett pozitív.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MALLORCA–BARCELONA LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!