Barcelona: sima győzelem az utolsó helyezett otthonában

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.04.01. 21:00
Csak könnyedén! (Fotó: AFP)
A spanyol labdarúgó-bajnokság (La Liga) 27. fordulójában az Elche 4–0-ra kikapott odahaza a bajnoki cím felé menetelő Barcelonától.

SPANYOL LA LIGA
27. FORDULÓ
Elche–Barcelona 0–4 (0–1)
Elche,
Estadio Manuel Martínez Valero, 28 142 néző. V: Grande
Elche:
Badía – H. Palacios, Bigas, Mascarell, Clerc, L. Blanco (Fernández Mercau, 65.) – Morente (Josan, 65.), J. Carmona (Raúl Guti, 54.), Gumbau, Fidel – Pere Milla (Ponce, 76.). Vezetőedző: Sebastián Beccacece
Barcelona:
Ter Stegen – Koundé, R. Araújo (Pablo Torre, 77.), M. Alonso, Alba – S. Roberto, Eric García, Gavi (Kessié, 68.) – Ferran Torres, Lewandowski, Fati (Garrido, 84.). Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: Lewandowski (20., 66.), Fati (56.), Ferran Torres (70.)

Két, Real Madrid elleni rangadó között az éllovas Barcelona a sereghajtó Elche otthonába utazott, természetesen abszolúte győzelmi kényszerben. A kissé tartalékos katalánok sokkal veszélyesebbek voltak a hazaiaknál, a Sergi Roberto, Eric García, Gavi középpályás trió előtt Ansu Fati, Robert Lewandowski és Ferran Torres támadott.

Az első félidő egyetlen gólját Robert Lewandowsi szerezte, és többször is önfeláldozóan mentettek a hazai védők – a fordulás után kihagyott egy helyzetet az Elche (pontosabban José Ángel Carmona lesérült sprint közben, miközben egyedül vezette a kapusra a labdát), Ansu Fati gólja nem sokra rá pedig eldöntötte a mérkőzést.

Fati október után talált be ismét a La Ligában.

Robert Lewandowski és Ferran Torres gólja azt jelentette, hogy igen eseménytelen lesz a hajrá, és teljesen szétesett az ötfős hazai védelem – a hazai drukkerek sokáig a katalánok futballistáit fütyülték ki, a negyedik gól után pedig olykor a saját játékosaikkal tették ezt.

Xavi a pályára küldte Franck Kessiét és Pablo Torrét, majd az újonc, 19 esztendős középső középpályást, Aleix Garridót is.

A hazaiaktól a végig jól játszó Fidel az ötös elől a lécre fejelte Josan beadását – ismét nyert idegenben a Barcelona, és a bajnoki címe éppen olyan biztosnak tűnik, mint az Elche kiesése.

Korábban
Athletic Bilbao–Getafe 0–0
Cádiz–Sevilla 0–2
(Ocampos 51., en-Nesziri 74.)
Girona–Espanyol 2–1 (Arnau Martínez 53., Stuani 88. – 11-esből, ill. Braithwaite 74.)
Kiállítva: Reinier (71., a kispadról), ill. Sergi Gómez (84.)
Mallorca–Osasuna 0–0

Vasárnap
14.00: Celta Vigo–Almería (Tv: Spíler2)
16.15: Real Madrid–Valladolid (Tv: Spíler2)
18.30: Villarreal–Real Sociedad (Tv: Spíler2)
21.00: Atlético Madrid–Real Betis (Tv: Spíler2)

71: Barcelona, 2022–23

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Lewandowski oda-vissza duplázott az Elche ellen, legutóbb két éve volt eredményes mindhárom kezdőcsatár a Barcában (Lionel Messi, Antoine Griezmann, Ousmane Dembélé).

85. perc LÉC! Clerc passzát Guti jobbal a bal alsó mellé rúgja 14-ről, középről, előtte Fidel hétről, középről a lécre fejelte Fernández jobbról érkező beadását, nem sokkal elvétve a jobb felső sarkot.

84. perc Aleix Garrido be, Fati le, újoncavatás.

81. perc Clerc ballal a bal alsó mellé lő 17-ről, középről.

Sebastián Beccacece ma debütált az Elche kispadján. Csak hat elődje nyerte meg az első meccsét a La Ligában e csapattal: Miguel Bertral (1961), Otto Bumbel (1962), Ferdinand Daucík (1968), Roque Máspoli (1968), Roque Olsen (1973) és Francisco Rodríguez (2021).

77. perc Pablo Torre be, Araújo le.

76. perc Ezequiel Ponce be, Milla le, ékcsere.

A Chelsea az idény kezdetén 12 millió euróért igazolta le Pierre-Emerick Aubameyangot a Barcelonától. A gaboni támadónak azonban a jelek szerint nem jött be a váltás, és visszatérne a katalánokhoz. Ennek érdekében akár a fizetésigényéből is jelentősen engedne.

74. perc Ronald Araújo odakönyököl a bal szélen Fidelnek, sárga lap.

70. PERC FERRAN TORRES IS BETALÁL, 0–4! Lewandowski távoli indítását ballal a jobb alsóba rúgja középről, 16 méterről, a teljesen szétesett hazai védelem asszisztálása mellett.

68. perc Gavit kifütyülik a hazaiak, Franck Kessié váltja.

Hamar eldőlt? Az Elche góljainak 26 %-át szerezte a mérkőzések első negyedében (5/19), ami a jelenlegi bajnokiban rekord.

66. PERC ROBERT LEWANDOWSKI ELDÖNTI A MECCSET, Fernándezt szereli a 16-os előtt Gavi, ez lett a gólpassz, az ék jobbal a jobb sarokba lő kissé jobbról, 12 méterről. 0–3!

65. perc Nicolás Fernández Mercau Blancót váltja, Josan meg Morentét.

62. perc Alba 23 méteres lövése veszélytelen.

60. perc Gavi kap sárga lapot Gumbau lekönyökléséért.

Fati: 39 meccs az idényben, 7 góllal és 3 gólpasszal. 14 forduló után, október óta talált be újra a ligában.

56. PERC A Torres indította ANSU FATI 17-ről, kissé jobbról jobbal a jobb alsóba lő, 0–2! Mascarell nagyon behátrált előtte.

55. perc Clerc megindul a bal szélen, szereli őt Koundé.

54. perc Raúl Guti váltja.

Carmona lesérült, megbotlott a sprint közben, ezért is érte utol és szerelte Alba. Csere lesz.

52. perc Alonso jobbról, 7-ről ballal kapura lő, de jobb lábbal véd a kapus. Kontra, Fidel kiugratásával Carmona a 16-oson belül, de szereli őt Alba. Tovább!

51. perc Mascarell hibája után az ötös jobb sarkáról jobbal kapura lő Lewandowski, de elé vetődik Bigas... korner.

48. perc Gumbau ballal a léc fölé lő a 16-os elől.

46. PERC FOLYTATJUK!

A Barcelona a legutóbbi 13 idegenbeli meccséből 11-et megnyert a ligában, és csak egyszer nem szerzett gólt, legutóbbi vereségekor (0–1 az Almería ellen). És 2022 májusa óta nem játszott döntetlent idegenben.

Az Elche a legutóbbi három La Liga-mérkőzésé 4 pontot szerzett, előtte 12-n összesen 5-öt.

(Weltfussball)

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc Mekkora mentés! Gavi ad be a bal szélről ballal okosan Fati passza után, az ötös jobb sarkáról az egyedül érkező Koundé jobbal kapura lő, de menteni tud a visszavetődő Mascarell!

43. perc Pere Milla csúnyán rátart Araújo lábára... sárga lap nincs.

Már repülök is! (Fotó: AFP)

42. perc FÖLÉ, Ferran ad be a jobb szélről jobbal, az őt indító Lewandowski öt méterről a léc fölé teszi a labdát... vállal.

Lewa: 34 meccs az idényben, 26 góllal és 6 gólpasszal.

35. perc Alonso elvetődve fejjel tisztáz az ötösön Gumbau remekül tekeredő szöglete után.

ELLEN. Az Elche a legutóbbi 20 meccsén nem tudott nyerni a Barcelona ellen a La Ligában, de négyszer azért ikszelt ellene. Ellenben az előző 7-et elveszítette, ez a negatív élvonalbeli rekordja ellene.

27. perc Ter Stegen kicselezi Millát.

26. perc Alba bal oldali, ballábas beadását becsúszva elhalássza Bigas az ötösön Lewa elől.

A Barcelona a legutóbbi tíz itteni meccsén mindig betalált, és nem is kapott ki a ligában. De előtte 9 fellépéséből 6-ot elbukott itt!

25. perc Fidel jobb oldali beadása megpattan Alba derekán, a hazaiak kezezést reklamálnak. A VAR szerint sem volt kéz.

20. PERC VEZET A BARCELONA, ROBERT LEWANDOWSKI jobbal a jobb alsóba lő középről, 8 méterről. Balról középre ívelt egy szabadrúgást Torres, Araújo az ötös jobb sarkáról középre fejeli a labdát, Lewandowski pedig a jó levétel után higgadtan oldja meg: 0–1!

16. perc Lewandowski ellöki a labdát elöle elütő Badíát, szabadrúgás.

14. perc Fati remek passzt kap a 16-oson belül Robertótól, de rossz az átvétel, közbelép Bigas.

12. perc Milla labdavesztése után Fati lő 14-ről Mascarellbe.

11. perc Milla nagyokat rúg Araújóba.

4. perc Torres távoli szabadrúgása igen rossz.

1. perc A 16-os jobb sarka elől Morente jobbal a léc fölé lő, beleért Alba.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta fehérben, a vendégek tiszta sárgában.

53 pont van a két csapat között, ligarekord ez ennyi forduló alatt. 48 éve nem nyert az Elche a Barca ellen.

Egy kis örökmérleg! 50 mérkőzés, 8 Elche- és 30 Barca-sikerrel, 35, ill. 101 rúgott góllal.

Eltiltott: Raphinha.

A hazaiaktól Roco, Boyé, Pape Cheikh, Álex Collado és John Donald sérült, a vendégektől Ousmane Dembélé, Frenkie de Jong, Pedri és Andreas Christensen maródi.

„Most csak azt kérjük, hogy folyamatosan támogassák. Kérem, hogy vigyázzanak rá, nem kérek semmi mást” – zárta szavait Bori Fati.

„Ansunak voltak ajánlatai, de Bartomeu (Josep Maria Bartomeu, az FC Barcelona korábbi elnöke – a szerk.) nem akart rájuk hallgatni. Ha ő még itt lenne, mi már Sevillában lennénk” – mondta Bori Fati, aki felelevenítette, hogyan jártak el két éve az ősi rivális Real Madridnál Vinícius Júniorral, akit folyamatosan támogattak és ennek köszönhetően rengeteget fejlődött.

„Sokkal többet érdemlünk. Ansu a sérülése előtt Messivel, Suárezzel, Dembélével és Griezmann-nal játszott. Zavar, hogy egy, két vagy három percet adnak neki. Tudom, hogy az ott lévő csatárok fenomenálisak, de Ansu Fatiról beszélünk a spanyol válogatottból! Ő nem akármilyen fiú! Elhagyta a La Masiát (a Barcelona akadémiája – a szerk.), de nem kap játéklehetőséget. Ő a Barcelona 10-ese. Sokkal többet érdemel!” – hangsúlyozta Ansu Fati édesapja, aki beszélt fia ügynökével, Jorge Mendessel is, akinek elmondta, a labdarúgó maradni szeretne Barcelonában, ugyanakkor Bori Fati ezzel nem ért egyet.

Ansu Fati már négy éve tagja az FC Barcelona felnőttcsapatának, s bár egy súlyos sérülés keresztülhúzta a számításait, apja úgy véli, hogy a támadó jelenleg erősebb, mint valaha.

„Most nagyobb a sebessége és robbanékonyabb, mint korábban, mert ha van önbizalma, olyan, mint egy bika” – fogalmazott Bori Fati, aki megérti, hogy a katalánokat irányító Xavinak megvan az oka, hogy az elmúlt időszakban kevesebb játékidőt ad Fatinak, hiszen a Barcelona jelenleg 12 pontos előnnyel vezeti a spanyol bajnokságot a Real Madrid előtt. Bori Fati ezért nem haragszik a vezetőedzőre, de apaként dühös, s véleményét a Barcelona sportvezetőinek, Mateu Alemanynak és Jordi Cruyffnak is elmondta.

Hosszú idő után szólalt meg ismét az FC Barcelona szupertehetségének, Ansu Fatinak az édesapja. Bori Fati az El Partidazo de COPE-ban fia jelenéről és jövőjéről beszélt, megemlítve, hogy a 20 éves támadó többet játszott a gránátvörös-kékeknél, amikor még Lionel Messi, Luis Suárez és Antoine Griezmann is ott volt, a 10-es mez tulajdonosaként pedig több lehetőséget érdemelne.

A jelenlegi helyzetben egyébként Messi Barcelonába való visszatérésének nagyon alacsonyak az esélyei. A katalán gigásznak ugyanis a nyáron közel 200 millió euróval kell csökkentenie a bértömegét, hogy megfeleljen a pénzügyi fair play előírásainak, különben nem regisztrálhat be új játékosokat az első csapatba.

A L'Équipe megkérdezte a Paris Saint-Germain edzőjét, Christophe Galtier-t is az argentin zseni jövőjével kapcsolatban.„A klubnak és Leónak is megvan a maga álláspontja, és ők ezt meg fogják beszélni egymással. Én a hátralevő tíz bajnoki mérkőzésünkre koncentrálok. Messi jövőjét a játékos és a klub megbeszéli egymással, ez nem rám tartozik” – mondta Galtier a Lyon elleni vasárnapi bajnokit megelőző sajtótájékoztatón.

„Még nincs itt az ideje, hogy erről beszéljünk. Nagyon sok feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy Messi visszatérjen, és én minden tőlem telhetőt meg is fogok tenni ezért, de egyelőre nem tartunk itt – hűtötte le a kedélyeket Xavi Hernández vezetőedző az Elche elleni hétvégi bajnoki sajtótájékoztatóján. – Gyakran szót váltok vele, de a klub, a játékos és a jelenlegi keret szempontjából nem ez a legjobb idő, hogy erről beszéljünk.”

„Nagyon örülnék, ha visszatérne, mivel tudom, mit képvisel sportszakmai, társadalmi és gazdasági szempontból is. Megerősíthetem, hogy kapcsolatban állunk a képviselőivel – mondta Rafael Yuste, aki egyúttal kizárta, hogy a klub azonnal ajánlatot tenne Messinek. – Jelenleg két hónapunk van arra, hogy bemutassuk az új üzleti tervünket Tebasnak. Amennyiben minden feltétel teljesül, akkor konkrétan is beszélhetünk a visszatérésről, de nem most, mivel Messi a PSG játékosa, és nem szeretnénk beavatkozni a PSG belügyeibe.”

A Joan Laporta klubelnök jobbkezének számító Yuste a „Barca Academy World Cup” sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy a katalán együttes kapcsolatban áll az argentin zseni képviselőivel.

A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (La Liga) szereplő FC Barcelona meg fogja kísérelni visszahozni korábbi legendáját, Lionel Messit – írja Rafael Yuste alelnök szavaira hivatkozva a katalán Sport napilap.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ ELCHE–BARCELONA MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!