La Liga: Benzema betalált a búcsúmeccsén, a Real Madridé az ezüst

B. A.B. A.
2023.06.04. 20:36
Benzema góllal búcsúzott a Real Madridtól (Fotó: Getty Images)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 2022–2023-as idényének záró fordulójában a Real Madrid a búcsúzó Karim Benzema büntetőgóljával döntetlent játszott az Athletic Bilbao ellen. Mivel az Atlético Madrid szintén döntetlent ért el, a Real végzett a második helyen. Az európai kupaszereplést érő hetedik helyen a Girona ellen 2–1-re győzedelmeskedő Osasuna zárt. Magabiztosan nyert a Mallorca a Rayo ellen, és a Sevilla elleni győzelemmel fejezte be a bajnokságot a Real Sociedad.

Harc a második helyért

Az Athletic Bilbao az utóbbi 15 mérkőzésén nem tudta legyőzni a Real Madridot a spanyol bajnokságban, így Karim Benzema búcsúmeccsén a királyiak azzal a tudattal léptek pályára, hogy győzelem esetén a városi rivális Atlético eredményétől függetlenül bebiztosíthatják a második helyet.

A Villarreal olyat akart véghez vinni, amelyre az 1993–1994-es idény óta nem volt példa. Ugyanis a Villarreal ebben az idényben oda-vissza legyőzte a Realt, és első mérkőzésén nyert az Atlético ellen is, és arra, hogy egy csapat mind a négy madridi mérkőzését megnyerje, csak kétszer volt példa korábban. Legutóbb a Real Sociedadnak sikerült ez közel húsz éve.

A tizedik percben Toni Kroos kezére pattant a labda, így tizenegyest rúghatott az Athletic, Mikel Vesga büntetőjét azonban Thibaut Courtois hárította. A belga kapus az utóbbi tíz tizenegyeséből ötöt védett.

A Real többet birtokolta a labdát, míg a baszk klub többször próbálkozott kapura lövéssel, de a tizenegyest leszámítva kevés igazi lehetőség adódott az első félidőben. Ami nem sikerült büntetőből, az sikerült akcióból. Oihan Sancet első lövését még védte Courtois, az ismétlést azonban már belőtte a 23 éves spanyol, így előnybe került a Bilbao.

A 439. La Liga-mérkőzésén pályára lépő Karim Benzema a 72. percben tizenegyesből kiegyenlített, majd két perccel később álló ováció közepette elhagyta a pályát. Vinícius Júnior ugyan megszerezte a vezetést is a királyiaknak, de a játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. A Real Madrid nem tudott nyerni, így a második hely a városi rivális Atlético Madrid Villarreal elleni mérkőzésen dőlt el (1–1).

Jól indult a meccs a hazaiak számára, a tizedik percben Nicolas Jackson révén vezetést szerzett a Villarreal. Nem sokkal később azonban egyenlített a fővárosi csapat: Antoine Griezmann 15. gólpasszát osztotta ki, amikor pontrúgásból laposan középre tette a labdát, Ángel Correa pedig átvétel nélkül a kapu jobb alsó sarkába helyezett.

A 38. percben majdnem átvette a vezetést az Atlético, de Koke lövését egy bevetődő Villarreal-játékos támaszkodó keze blokkolta a gólvonalon. A második félidőben már összejött a fordítás. Ugyanaz volt a felállás, mint az első gólnál: Griezmann előkészített, majd Correa elhúzta a kapus mellett a labdát, és az üres kapuba gurított. Később Axel Witselt kiállította a játékvezető, az Atlético hiába védekezett tíz emberrel, a Villarreal a hosszabbításban Jorge Pascual góljával kiegyenlített, így a Real Madridé lett az ezüstérem, az Atléticóé a bronz, míg a Villarreal az ötödik helyen végzett (2–2).

Versenyfutás az Európa-konferencialiga-indulásért

A forduló előtt hat csapat volt versenyben az Ekl-indulást jelentő hetedik helyért. Legjobb helyzetben az Osasuna volt, amely az utolsó mérkőzés előtt a hetedik helyről várta a kezdő sípszót, így a saját kezében volt a sorsa.

A Real Sociedad a 28. percben szerzett vezetést Brais Méndez révén a Sevilla ellen. A 26 éves középpályás a második hullámban érkezve, húsz méterről hatalmas gólt lőtt a kapu bal felső sarkába, így a Sevilla hamar kiszállt a hetedik helyért zajló harcból. A 74. percben Momo Cho góljával már 2–0-ra vezetett a Sociedad. Erik Lamela ugyan szépített három perccel később, de a Sevilla kikapott – a friss Európa-liga-győzelmének köszönhetően viszont a Bajnokok Ligájában indulhat majd, csakúgy, mint a negyedik helyen végző Real Sociedad.

Az Osasuna már az első félidőben is aktívabb volt a Gironánál, de nem tudta megszerezni a vezetést. A fordulást követően ellenben három perc alatt két gólt is szereztek a hazaiak. Ante Budimir az 52. percben Kike Barja centerezéséből, két perccel később pedig Jon Moncayola passzából is eredményes volt (Reinier fejesével csak szépíteni tudott a Girona, 2–1). Az Osasuna győzelmével bebiztosította a hetedik helyet, így ősszel az Európa-konferencialigában indulhat, míg a Girona a tizedik helyen zárta a bajnokságot.

A Mallorca hazai pályán Vedat Muriqi, José Copete és Ángel Rodríguez góljával nyert a Rayo Vallecano vendégeként, így a mallorcaiak megelőzték a Rayót, és ötven ponttal a tabella kilencedik helyén végeztek.

SPANYOL LA LIGA
38. FORDULÓ

Mallorca–Rayo Vallecano 3–0
(Muriqi 51., Copete 71., Á. Rodríguez 90+4.)
Real Sociedad–Sevilla 2–1 (Méndez 28., Cho 73., ill. Lamela 77.)
Real Madrid–Athletic Bilbao 1–1 (Benzema 72. – 11-esből, ill. Sancet 49.)
Villarreal–Atlético Madrid 2–2 (Jackson 10., Pascual 90+3., ill. Correa 19., 56.)
Kiállítva: Witsel (71., Atlético Madrid)
Osasuna–Girona 2–1 (Budimir 52., 54., ill. Reinier 75.)

KÉSŐBB
Real Betis–Valencia 1–1 (A. Pérez 1., ill. Diego López 71.)
Kiállítva: Yunus Musah (81., Valencia)
Celta Vigo–Barcelona 2–1 (Gabri Veiga 42., 65., ill. Fati 79.)
Valladolid–Getafe 0–0
Elche–Cádiz 1–1 (Boyé 71., ill. Escalante 10.)
Espanyol–Almería 3–3 (Javi Puado 13., Pierre-Gabriel 48., Koleosho 73., ill. El Bilal Touré 11., Embarba 58., 87. – a másodikat 11-esből)