A Barcelona hátrányból fordítva győzte le a Real Sociedadot

T. D.T. D.
2020.12.16. 20:50
Jordi Alba gólját ünnepli a Barca (Fotó: AFP)
Az FC Barcelona hátrányból fordítva 2–1-es győzelmet aratott a Real Sociedad ellen a spanyol La Liga 19. fordulójában, így három helyet lépett előre a tabellán.

A La Liga 19. fordulójának egyetlen szerdai mérkőzésén a bajnokság egyik élcsapata a nyolcadikhoz látogatott: akármilyen meglepő, a tíz meccs óta veretlen – de legutóbbi hat találkozóján csak ikszelő – Real Sociedad az Atlético Madriddal és a Real Madriddal karöltve a legtöbb – 26 – pontot gyűjtötte eddig. A vendégeknél többek között Mikel Oyarzabal és David Silva sem léphetett pályára, míg Ronald Koeman a korábban még nem látott Ronald Araújo, Óscar Mingueza kettősnek szavazott bizalmat a védelem közepén, elöl Lionel Messi mellett Antoine Griezmann, Pedri és Martin Braithwaite rohamozott.

Az FC Barcelona jó iramban kezdte a találkozót, és már az első percekben nyomás alá helyezte a vendégeket. Az első 25 percben többször is vezetést szerezhetett volna a hazai csapat, mialatt a baszkok csak elvétve jutottak el az ellenfél kapuja elé. Volt is meglepetés, amikor a 27. percben megszerezte a vezetést a Real Sociedad: a vendégek sarokrúgása után Robin Le Normand a Barca kapujának háttal állva indította a jobb oldalon meglógó Portut, aki a hosszúnál érkező Willian José elé tálalt, s ő nem rontotta el a ziccert – 0–1.

Ám mindössze négy percre rá jött az egyenlítés: Griezmann jobbról érkező visszagurításába Martín Zubimendi piszkált bele, a labda így tökéletes volt a balról érkező Jordi Albának, aki kissé balról, jobbal, 13 méterről a bal felsőbe tekert – 1–1.

A folytatásban is inkább a Barca dominált, és a 43. percben meg is szerezte a vezetést: Messi tette ki a labdát balra Albának, a balbekk beadása megpattant, ám így tökéletesen érkezett Frenkie de Jongnak, aki hat méterről, jobbal a félüres kapuba passzolt – 2–1.

A második félidőben is dolgozott ki helyzeteket a Barca – például Griezmann két nagy helyzetet is elpuskázott, egyet két méterről, üres kapura –, de egyre inkább átvette a játék irányítását a Real Sociedad. A támadásokban jelentős szerepet vállaló Januzajt sérülés miatt le kellett cserélni, de Willian José és Portu is veszélyesen mozgott az ellenfél térfelén. Jöttek a cserék egyik és másik oldalon is, azonban a játék képe nem változott: Isak és Barrenetxea is remekül szállt be a távozó vendégek helyére, sok helyzetet dolgoztak ki a baszkok, ám az egyenlítő gólt nem tudták begyötörni.

A Barcelona így az 5. helyre lépett előre a tabellán, míg a Real Sociedad az Atlético Madrid mögött második.

SPANYOL LA LIGA
19. FORDULÓ
FC Barcelona–Real Sociedad 2–1
(2–1)
Barcelona, Camp Nou, zárt kapuk mögött. Vezette: Sánchez Martínez
BARCELONA: Ter Stegen – Dest, Araújo, Mingueza (Lenglet, 79.), Jordi Alba – Busquets (Alená, 66.), De Jong – Messi, Griezmann (Trincao, 66.), Pedri (Pjanic, 75.) – Braithwaite. Vezetőedző: Ronald Koeman
REAL SOCIEDAD: Remiro – Gorosabel, Zubeldia, Le Normand (Sagnan, 85.), Nacho Monreal – Guevara (R. Navarro, 56.), Zubimendi, Merino – Januzaj (Barrenetxea, 56.), W. José, Portu (Isak, 64.). Vezetőedző: Imanol Alguacil
Gólszerző:Jordi Alba (31.), F. de Jong (43.), ill. W. José (27.)

ESEMÉNYEK

95. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

94. perc:
jön még egy roham a vendégektől, Barrenetxea elől végül Araújo ment ismét. Össze is akadnak, a barcelonainak fáj jobban, szöglet helyett kirúgás jön.

90. perc: öt perc lesz a ráadás!

89. perc:
Willian José kap egy kiugratást, de Araújo jobb pozícióban van, meg is oldja a helyzetet. Közben Koeman is kap egy sárga lapot reklamálásért.

88. perc: becsúszása után Trincao kap sárga lapot. Más kérdés, hogy előbb a labdát találja el, majd Barrenetxea lép rá az ő lábára.

85. perc:
Le Normand távozik a pályáról, Sagnan váltja.

84. perc: TER STEGEN!
Óriási helyzetben ment a Barcelona német kapusa: Willian José 16 méteres lövése után középre pattan ki a labda róla, de Isak kipattanóját a jobb lábával kivédi!

84. perc:
próbálja elöl tartani a labdát a hazai csapat, egy darabig megy is. Aztán Braithwaite szabálytalankodik visszazárás közben.

81. perc: Messi egyelőre a földön, a pályán a Barca orvosi stábja. Az argentin a bal lábszárára kapott nagyot, de a jelek szerint tudja folytatni.

80. perc: Le Normand rúg oda nagyot Messinek egy sárga lapért cserébe.

79. perc:
Lenglet jön Mingueza helyére a hajrára.

78. perc: TŰZIJÁTÉK A BARCA-KAPU ELŐTT!
Merino és Monreal is próbálkozik egy-egy lövéssel, mindkétszer megússza a hazai csapat!

77. perc:
eladott labda a Barcánál, José kerül helyzetbe, de nincs egyenlítés.

76. perc:
Mingueza ezúttal jól lép közbe, Barrenetxeát állítja meg határozottan.

75. perc:
Pedri talpon, látszólag jól van, de a Barcánál úgy vannak vele, jöjjön inkább Pjanic a biztonság kedvéért.

73. perc: PEDRI!
Kétszeresen is érdemes megemlíteni az ifjú barcelonait, egyrészt Mingueza ügyetlen közbelépése után óriásit ment Isak ziccerénél, másrészt a mentés következtében óriási lendülettel ütközik neki a kapufának. Jön is az ápolás.

69. perc:
a második félidőben jelentősen feljavult a Real Sociedad játéka, a Barcelonának akadtak még helyzetei, de ez a játékrész inkább a vendégekről szól.

68. perc:
Merino ereszt meg egy lövést, de középre megy, így Ter Stegen fogja.

66. perc:
Griezmann helyén Trincao, Busquets helyén Alená a folytatásban.

64. perc:
Portu helyén Isak folytatja.

62. perc:
Gorosabel kísérel meg egy beadást jobbról, Mingueza vágja ki a labdát.

60. perc:
Willian José és Portu szövögeti a vendégek támadását, Dest lép közbe végül. Szöglet.

58. perc:
Barrenetxea kap is egy sárga lapot bemutatkozásként.

56. perc:
Guevara és az imént megsérülő Januzaj megy le, Navarro és Barrenetxea érkezik.

56. perc: ÚJABB GRIEZMANN-HELYZET! Ezúttal balról viheti rá a kapusra a labdát, de a rövidre lő, Remiro véd!

55. perc: MIT HAGY KI GRIEZMANN, TE JÓ ÉG!
Alba bal oldali beadása után két méterről csak az üres kapuba kéne pofoznia a labdát, ehelyett a mellette fekvő Remiro kezébe lő!

52. perc: JANUZAJ!
Remekül indul meg a bal szélen, De Jong nem tudja feltartóztatni, ám a beadása rosszul sikerül. És ami még rosszabb, a lábát fogva a földre rogy…

48. perc: MESSI!
Azzal indul az akció, hogy saját térfelén elengedi a labdát Busquetsnek, ezzel több védőt is kiiktat. Messi visszakapja a labdát, végigviszi, balról egy csel után lő, de gyengén – így Remiro simán véd.

47. perc:
Januzaj veri át Araújót, a tizenhatos oldalvonala és az alapvonal találkozásánál befelé tör. A védő kisebb lökéssel hozza csapatát kedvező helyzetbe, Januzaj esik egyet, de nincs szankció.

46. perc: FOLYTATJUK!

45+2. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45+1. perc:
Januzaj marad a földön, miután Jordi Alba a labdával teljes erőből arcon találja. Megy is elnézést kérni a balbekk, Januzaj felgyógyul.

43. perc: VEZET A BARCA! Alba kap labdát a balon Messitől, középre ad, a megpattanó labdát 6 méterről, középről, jobbal De Jong a kapuba pofozza. Először behúzza a lest az asszisztenst, de a visszajátszás alapján tévesen. ÉS VALÓBAN NINCS LES! VEZET A BARCA DE JONG GÓLJÁVAL, 2–1!

41. perc:
Busquets buktatja hátulról a labdát fedező Januzajt, sárga lap a „jutalma”.

38. perc: ÚJABB BARCELONAI ZICCER!
Messi és Pedri remek összjátéka után utóbbi ugratja ki Braithwaite-et, ám a dán ziccerben a kapu fölé lő!

37. perc: ÓRIÁSI HIBA A VENDÉGEKTŐL!
Griezmann csap le a rendkívül hanyag Guevara-passzra, elviszi egy védő és a kapus mellett is, de a kapufát találja el!

37. perc:
Ter Stegennek is akad dolga, ám magabiztosan véd.

35. perc:
remek támadás a vendégek részéről, Portu középről jobbra kitett labdájával Gorosabel indul meg, ám Mingueza tisztán szerel.

33. perc:
a gyors gólváltás megvolt, eddig nem is rossz a mérkőzés, aktívabbnak egyelőre a Barcelona bizonyult.

31. perc: EDDIG VEZETTEK A VENDÉGEK, JORDI ALBA EGYENLÍT! Hosszas támadás végén Messi ad be balról, a túloldalon Griezmann gyűjti be a felpattanó labdát. Visszagurít, Zubimendi közbelépése pont megfelelő lekészítés Albának, aki jobbal, 13 méterről, kissé balról betekeri a labdát a bal felsőbe. 1–1!

27. perc: A SEMMIBŐL SZEREZ VEZETÉST A REAL SOCIEDAD! Le Normand már elöl jeleskedik, a kapunak háttal indítja a jobb oldalon kilépő Portut, aki a hosszún érkező Willian Joséhoz passzol. Ő öt méterről nem véti el a félüres kaput – 0–1!

26. perc:
Le Normand takarítja el a Braithwaite-nek szánt indítást, majd ütköznek. A játékvezető a dánt látja szabálytalannak, jöhetnek a vendégek.

25. perc: ALBA!
Nagy labdát kap Messitől, két csel után jobbal lő, de Remiro véd. Az akció lecsengése után lesállás miatt szól a síp.

24. perc:
Braithwaite cselez befelé, Gorosabel pakol neki oda egyet, szabadrúgás.

23. perc:
Braithwaite próbálkozik ismét egy bal oldali beadással, kicsivel később Messi kb. 22 méterről tüzel – nem találja el.

20. perc:
Januzajé a meccs első sárgája, Minguezának pakolt oda egyet könyökkel.

19. perc:
Pedri először Messivel, majd Jordi Albával játszik össze a tizenhatos előterében. Nem rossz az elképzelés, a kivitelezésbe azonban mindkét esetben kisebb hiba csúszik.

17. perc:
nyomás alatt tartja ellenfelét a Barca. Először Dest próbálkozik meg egy ballábas lövéssel, majd Braithwaite mellett gurul ki a labda a pályáról.

15. perc:
veszélyesnek induló Barca-kontrát akaszt meg Zubeldia, a labdát középen felhozó Messi kései passzába lép bele.

13. perc:
Griezmann indításába Pedri piszkál bele kis híján, Zubeldia teszi ki a labdát szögletre.

12. perc:
Barca-kontra, De Jong passza után Griezmann készíti le a labdát lövésre Messinek – pontatlanul. A holland visszafutás közben szabálytalankodik, a vendégek jöhetnek.

11. perc:
életjelet ad magáról a Real Sociedad, Portu harcol ki szögletet, de hamarosan ismét a Barcáé a labda.

10. perc: PEDRI!
Messi indítja a támadást, a 18 éves tini és Griezmann közreműködése után Dest ad be jobbról, az érkező Pedri kevéssel fejel a bal kapufa mellé!

8. perc: GRIEZMANN!
Megint a bal oldalon fut a Barcelona támadása, Alba beadása a túloldalra száll, ott a francia ballal teszi is vissza a jobb sarok irányába. Nem is veszélytelen a lövés, de végül kapu mellé megy.

7. perc:
megint Braithwaite ad be balról, Gorosabel nem tudja megállítani, de középen csak védők vannak, a támadók közül senki.

6. perc:
De Jong indítása után Braithwaite centerez – lesről indul a dán, így jöhetnek a baszkok.

5. perc:
Busquets kap egy kisebb rúgást a bokájára a kezdőkörnél az ellenfél térfelén, Barca-szabadrúgás.

3. perc:
De Jong, Jordi Alba és Braithwaite játszik össze a bal oldalon, Alba beadásába belelépnek. Néhány másodperccel később már Messi tüzelhet, ez is fennakad a blokkon.

1. perc: KEZDÜNK!
Mindkét csapat szokásos szerelésében (gránátvörös-kék, illetve fehér-kék csíkos mezben) játszik.

ELŐZMÉNYEK

Nem éppen a megszokott szereposztás szerint alakul a két csapat 2020–2021-es idénye: a Barcelona csak a nyolcadik helyen áll, míg a Real Sociedadot a tabella élén találjuk. A legutóbbi idények során – ha nem is mindig pontosan így, de – inkább fordítva álltak a csapatok. Tegyük hozzá, a katalánok kettővel kevesebbet játszottak, mint a baszkok.

Ronald Koemannak a legutóbbi, Levante elleni 1–0-ra megnyert találkozó után azért kellett magyarázkodnia, mert Samuel Umtiti személyében védőt küldött a pályára az utolsó percekre. A holland tréner szerint a győzelem érdekében erre volt szükség, és a szurkolóknak el kell fogadnia, hogy jelenleg nem minden mérkőzésen a barcelonai klub az esélyes.

A Barcánál a gyenge eredmények mellett az elnökválasztás fejleményei is folyamatos beszédtémát szolgáltatnak. A BL-ben a PSG-vel összekerülő klubot korábban már irányító Joan Laporta nemrég óriási reklámfelületet bérelt ki a madridi Santiago Bernabéu Stadion mellett, míg egy másik jelölt, Emili Rosaud azt nyilatkozta, hogy a távozás felé kacsintgató Lionel Messi fizetése nem fenntartható, ugyanakkor róla nevezné el a stadiont.

Az elmúlt időszakban általában a Barcelona örülhetett a két csapat találkozója után, de mint azt már korábban említettük, a jelenlegi formát tekintve ez a mai meccsre egyáltalán nem borítékolható. A 2011 óta lejátszott meccseken a mai vendéglátó 17-szer diadalmaskodott 4 döntetlen és 5 vereség mellett. A legutóbbi csörtéket tekintve is inkább a Barca áll jobban, a baszkok legutóbb 2016-ban verték meg Messiéket. A Real Sociedad minden sorozatot figyelembe véve tíz meccse veretlen – igaz, legutóbbi hat meccsének mindegyike döntetlennel végződött.

A hazaiak Ousmane Dembélé, Sergi Roberto, Gerard Piqué és Ansu Fati játékára nem számíthatnak, ám a vendégeknél még ennél is több futballista dőlt ki a sorból: Mikel Oyarzabal, Jon Guridi, Illarramendi, Sangalli, Moyá, Elustondo és David Silva sem léphet ma pályára.