Hatgólos rangadó, a Barcelona legyőzte és megelőzte az Atléticót

T. D.T. D.
2022.02.06. 16:05
Gyönyörű gólt hozott össze Dani Alves és Jordi Alba (Fotó: AFP)
Nem csak nevében volt rangadó: a Barcelona gólzáporos, szórakoztató mérkőzésen 4–2-re legyőzte az Atlético Madridot a spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 23. fordulójában. Xavi csapata ezzel meg is előzte az Atléticót a tabellán.

BARCELONA:
Ter Stegen – Dani Alves, Araújo, Piqué, Alba – F. de Jong, Busquets, Pedri (Nico, 66.) – A. Traoré (Aubameyang, 61.), F. Torres, Gavi (Dest, 71.). Vezetőedző: Xavi
ATLÉTICO MADRID:
Oblak – Vrsaljko (Wass, a szünetben), Giménez, Szavics, Hermoso (Mandava, 55.) – Carrasco, R. De Paul, Koke (H. Herrera, 76.), Lemar (Cunha, 55.) – Joao Félix (Á. Correa 55.), L. Suárez. Vezetőedző: Diego Simeone
Gólszerző:
Alba (10.), Gavi (21.), Araújo (43.), Dani Alves (49.), ill. Carrasco (8.), Suárez (58.)
Kiállítva:Dani Alves (69.)

Habár a vendégek a negyedik, a hazaiak csak az ötödik helyen álltak a mérkőzés előtt, természetesen a szokásos érdeklődés előzte meg a találkozót, amely azért is érdekes volt, mert ez volt Xavi és Diego Simeone első összecsapása vezetőedzőként. A katalánok klublegendája az új szerzemények közül Adama Traorét és Ferran Torrest is bevetette a támadósorban, míg Simeone főleg a Joao Félix, Luis Suárez kettőstől remélte a gólokat.

Habár nem ők, hanem Yannick Carrascoszerzett vezetést a „matracosoknak”, ezt Simeone aligha bánta: Koke tökéletes ütemű átadása után a jobb oldalon meginduló Suárez passzolt középre, az érkező belga jobbal, mintegy 9 méterről egyből a jobb alsóba passzolt – 0–1.

Két percre rá jött is a válasz: Dani Alves a jobb oldalon, a tizenhatos oldalvonalánál kaparintotta meg a labdát, a balon üresen érkező Jordi Albához ívelt, aki ballal, 14 méterről kapásból a bal felső sarokba lőtt – 1–1.

A 21. percben már át is vette a vezetést a hazai csapat: a kifejezetten aktívan futballozó Adama Traoré jobbról, az alapvonal közeléből adott be, középen a 173 centis Gavi ugrott a legmagasabbra, a Vrsaljkón megpattanó fejese a kapuba hullott – 2–1.

A jó iramú, mindkét oldalon helyzetekkel tarkított első félidő eseményeit a 43. percben zárta le a Barca: Alves középre ívelt szabadrúgása után Gerard Piqué – akinek ez volt az 593. tétmeccse Barcelona-mezben, ezzel beérte Carles Puyolt az örökranglista 5. helyén – fejese a kapufát találta el, a kipattanót az öt és felesről Ronald Araújo vágta be jobbal a bal alsóba – 3–1.

Simeone a félidőben lekapta a több védekezési hibát is elkövető Vrsaljkót, és Daniel Wasst küldte a helyére. Azonban ennek ellenére is jött a negyedik hazai gól: Frenkie de Jong és Gavi összjátéka után utóbbi adott középre, Pedri és Ferran Torres sem lépett érdemben közbe, így az őrizetlenül érkező Alves köszönte szépen, és jobbal, 14 méterről a jobb alsó sarokba lőtt – 4–1.

A háromgólos különbség tudatában azt hihettük, hogy a mérkőzés lényegi része lezárult, azonban Simeone további három cserével próbálta felrázni fásult csapatát. Az 58. percben jött is a szépítő találat: Rodrigo De Paul szöglete után José María Giménez fejelte le a labdát Suáreznek, aki közelről fejjel a kapuba továbbított – 4–2.

Luis Suárez gólt szerzett és gólpasszt adott volt csapata ellen (Fotó: AFP)

És bár Dani Alves a továbbiakban is tett arról, hogy legyen miről beszélni – megtaposta Carrasco vádliját, amiért a játékvezető rövid videózás után felmutatta neki a piros lapot –, az eredmény már nem változott. Így az FC Barcelona már hét bajnoki mérkőzés óta veretlen, és 2019 decembere óta először győzte le az Atlético Madridot, így meg is előzte a tabellán.

ESEMÉNYEK

90+6. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, A BARCELONA 4–2-RE LEGYŐZTE AZ ATLÉTICO MADRIDOT!

90+4. perc:
nincs már annyi erő a vendégekben, hogy szorossá tegyék a végét.

90+1. perc:
hat perc lesz a ráadás, a Barcelona öli az időt, amennyire csak tudja.

90. perc:
a Busquets elől menekülő Herrera nyakon vágja a Barcelona csapatkapitányát, de mivel a katalánok középpályása korábban szabálytalankodott, Herrera sárgája ellenére az Atlético jön.

89. perc:
Wass viszi földre egy kemény ütközéssel a meginduló Aubameyangot, ez is sárga lap.

87. perc:
Carrasco tolja el a labdát Dest és Araújo között. Az Atlético futballistája elesik, némi kontakt van, de a játékvezető elsősorban a belga játékos színészi teljesítményének tudja be az esetet, így elmarad a sípszó.

83. perc:
plusz egy apró örömforrás a katalánoknak. Piqué a mai szereplésével beérte a legendás kapitányt, korábbi védőtársát, Carles Puyolt, így jelenleg mindketten 593-593 tétmeccsen léptek pályára a Barcelonában.

80. perc: AZ BIZTOS, HOGY NEM LESZ NÉPSZERŰ A CAMP NOUBAN GIL MANZANO… Torres indul meg egy kiugratással, Wass ráncigálja. A Barcelona támadója elesik, a vendégeken kívül mindenki tizenegyest reklamál, de a játékvezető a hazaiak egyik stábtagjának mutat fel piros lapot.

79. perc:
van még annyi az Atléticóban, hogy izgalmassá tegye a végét, vagy akár egyenlítsen?

76. perc:
Koke meccse is véget ér, Héctor Herrera érkezik a hajrára.

72. perc:
De Jong becsúszva próbál menteni, de Correa lábát is eltalálja. Ez is lap, mégpedig sárga, tapintható a feszültség most a pályán.

71. perc:
Xavinak lépnie kell, Sergino Dest érkezik Gavi helyére.

70. perc:
a felvételek alapján úgy tűnik, Alves szándékosan léphetett oda Carrasco vádlijára. Meggondolatlan cselekedet volt ez tőle, mérges is magára.

69. perc:
Suáreznek kell megállnia lesállás miatt, közben Alves vigasztalja Carrascót, akinek jobb vádlijára odatapos. Kérdés, hogy mi oka volt erre… A JÁTÉKVEZETŐ RÖVID VIDEÓZÁS UTÁN PIROS LAPOT MUTAT FEL A BRAZILNAK!

66. perc:
újabb barcelonai csere, Pedri helyén Nico a folytatásban.

66. perc: MADRIDI LEHETŐSÉG!
Carrasco ad be balról, Giménez érkezik fejelni, de valamivel eltéveszti a jobb felső sarkot.

63. perc:
élet költözött az Atlético játékába a cserék után. Akadnak hibák, de most főleg a vendégek kezdeményeznek.

61. perc:
Adama Traoré gólpasszal és jó játékkal mutatkozott be (másodszor) a Barcelonában, jön a helyére a szintén nemrég érkező Pierre-Emerick Aubameyang.

58. perc: SZÉPÍT AZ ATLÉTICO! Mégpedig a korábbi barcelonai támadó, Luis Suárez fejel a kapuba, De Paul szöglete és Giménez lefejelt labdája után! 4–2 – van még fordulat?

55. perc: Simeonénak muszáj lépnie, ráadásul hármat is.
Hermoso, Lemar és Félix távozik a pályáról, Mandava, Correa és Cunha érkezik a pályára.

52. perc:
Alba buktatja a megiramodó Félixet egy sárga lapért cserébe.

50. perc:
aligha ezt beszélték meg a vendégek a szünetben.

49. perc: ÉS DANI ALVES IS BETALÁL 4–1-RE VEZET A BARCA! De Jong és Gavi játszik össze a bal oldalon, utóbbi beadását Pedri és Torres is átlépi, így a Félixet lehagyó Alves teljesen egyedül marad, és jobbal, kb. 14 méterről a jobb alsóba lő!

46. perc:
egy csere történt a félidőben, Daniel Wass érkezett Vrsaljko helyére.

46. perc: FOLYTATJUK!

45+1. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

43. perc: OTT AZ ÚJABB BARCELONA-GÓL, EZÚTTAL ARAÚJO EREDMÉNYES! A kaputól kb. 35 méterre kap szabadrúgást a Barcelona, Alves ívelését Piqué fejeli távolról a kapufára. Először Torres próbálja meg akrobatikus mozdulattal bepofozni a kipattanót, de a labda az arra járó Araújóhoz kerül, aki jobbal az öt és felesről a bal alsóba lő! 3–1!

40. perc:
most egy kicsit visszaesik a tempó az eddigi pörgés után, de panaszra így sincs okunk.

37. perc: KIS SZÖGLET UTÁN NAGY MADRIDI HELYZET:
Lemar balról ível középre, Szavics remekül ugrik, de a jobb alsó sarok mellé fejel!

36. perc:
Araújo viszi el a labdát Félix elől, de hosszan tolja meg, jöhet az Atlético első szöglete.

34. perc:
barcelonai labdaszerzés után Dani Alves lőhetne távolról, de inkább a támadókat keresi – időben közbelép az egyik madridi védő.

30. perc: SAJÁT MAGÁT HOZZA ROSSZ HELYZETBE AZ ATLÉTICO.
Carrasco teszi haza a labdát Oblaknak, miközben letámad a Barca. A kapus rosszul veszi át a labdát, Adama Traoré megjelenik, és meg is szerzi a labdát, de gólt nem tud szerezni, és a passza is pontatlan.

28. perc: Suárez nagy labdát ad Traorénak!
A gond csupán annyi, hogy nem egy csapatban játszanak… Saját védelme irányába íveli a labdát az uruguayi, Traoré lecsap rá, Giménez viszont észnél van és szerel.

27. perc:
továbbra is szórakoztató mérkőzést láthatunk. Vannak helyzetek mindkét oldalon, és a gólokban sincs hiány.

25. perc: ÚJABB BARCELONAI HELYZET!
De Jong indítja a bal szélen Albát. Az első Barca-gól szerzője a második hullámban érkező Pedri elé tálal, akinek ballábas lövése félresikerül, így nem találja el a kaput.

24. perc: JOAO FÉLIX MEGINT!
Kissé elalszik a barcelonai védelem, az Atléti támadója üresen kapja a labdát a tizenhatoson belül. Egyből, a labdát a földre pattintva lő, Ter Stegen magabiztosan véd.

21. perc: MÁR VEZET A BARCELONA! Traoré viszi le a labdát a tizenhatos oldalvonala mellett az alapvonal felé, jobbal bead. Középen Gavi ugrik fel tökéletes ütemben, a nyolc méterről leadott fejese megpattan Vrsaljkón, így Oblaknak nincs esélye! 2–1!

20. perc: JOAO FÉLIX VESZÉLYEZTET!
Remekül kapja a labdát a bal oldalon a tizenhatos sarkánál, befelé cselez Alves mellett, és megnézi magának a bal alsó sarkot. Nem is téved sokat!

18. perc:
Busquets szerelné Joao Félixet, de a portugál lábát is eltalálja. A balról, kb. 40 méterről járó szabadrúgás után De Paul ível a kapu felé rendkívül pontatlanul, kirúgással jön a Barca.

16. perc:
nem először – és vélhetően nem is utoljára – találkozik Traoré és Hermoso, most előbbi a labda fedezése közben orrba vágja az Atlético játékosát. A vendégek reklamálnak, de lap nincs, csak szabadrúgás van.

12. perc:
eddig egy rossz szavunk sem lehet a meccsre. A tempó sem rossz, a gyors gólváltás szintén jót tett a mérkőző feleknek.

10. perc: EZ GYORS VOLT, GYÖNYÖRŰ GÓLLAL VÁLASZOL A BARCA! Dani Alves a jobb oldalon kaparintja meg a labdát, a tizenhatos sarkától kb. 1 méterre észreveszi a túloldalon üresen érkező Jordi Albát. Oda is íveli neki a labdát, a balbekk kb. 14 méterről, ballal, kapásból védhetetlen lövést küld a bal felső sarokba!

8. perc: EGYETLEN HELYZET ELÉG VOLT, VEZET AZ ATLÉTICO! Koke a De Paultól kapott labdát tökéletesen tálalja a jobb szélen meginduló Suárez elé. Az uruguayi centerez, Carrasco érkezik, és kb. 9 méterről jobbal a jobb alsóba lő. 0–1!

5. perc: JÓ LÖVÉS TORRESTŐL!
A barcelonai csatár egy átvétel után ballal, kb. 16 méterről lő, a labda elkerüli a bal alsó sarkot.

4. perc:
egyelőre a Barcelona aktívabb, Frenkie de Jong és Gavi összjátéka után utóbbi ad be, Koke tisztáz középen.

3. perc:
Alves végzi el a szabadrúgást, beívelése után nincs fejes.

2. perc:
a Barcelonába való visszatérése óta először pályára lépő Adama Traoré húzza meg a labdát a jobb szélen, Hermoso rúgja fel. Szabadrúgás befelé.

1. perc: KEZDÜNK!
A Barcelona szokásos gránátvörös és kék szerelésében futballozik ma, az Atlético is a klasszikus piros-fehér csíkos mezben, piros nadrágban és sportszárban lépett pályára.

ELŐZMÉNYEK

Bár a negyedik helyen álló Atléti és az ötödik helyen tanyázó Barca sem büszkélkedhet az elmúlt hónapok eredményeivel, mindkét csapat veretlenségi sorozatból érkezik a mai találkozóra. A katalánok már hat meccs óta nem kaptak ki a La Ligában, a „matracosoknál” ma négyre nőhet ez a szám.

Mint azt a mérkőzés előtti felvezetőnkben megírtuk, ma először csaphat össze egymással Xavi és Diego Simeone vezetőedzői minőségben. Korábban tíz alkalommal is előfordult, hogy a katalánok mai szakvezetője játékosként lépett pályára a Simeone vezette madridiak ellen.

Ezeken a meccseken négy gránátvörös-kék-siker, öt döntetlen és egy madridi győzelem született. Utóbbi elődöntőbe jutást ért a Bajnokok Ligája 2013–2014-es évadában.

2016-ban, amikor még Katarban légióskodott, Xavi éles kritikát fogalmazott meg a Simeone Atletijének játékstílusáról.

„Nem szeretem azokat a csapatokat nézni, amelyek hátradőlve játszanak
– mondta az Universo Valdano televíziós műsorban. – Ez nem olyan stílus, amit egy nagycsapatnak kellene képviselnie.”

Erre a kijelentésre reagálva Simeone egy sajtótájékoztatón azt mondta, „Minden véleményt tisztelek, hiszen mindenkinek igaza lehet a futball világában. Én csupán minél többet akarok elérni azokkal a játékosokkal, akik a rendelkezésemre állnak. Én csak nyerni akarok, nem másokat lenyűgözni.”

Összességében öt siker, tizenegy iksz és tizenöt vereség Simeone mérlege a Barcelona ellen, de a legutóbbi öt egymás elleni mérkőzés során veretlen maradt a fővárosi csapat (2–0, 0–0, 1–0, 2–2, 3–2), sőt, ezeken háromszor gólt sem kapott Jan Oblak kapus. Legutóbb 2021 októberében mérték össze erejüket a felek, akkor a fővárosban 2–0-ra győzött az Atléti – a Barcelonának különösen fájhatott, hogy a második gólt a katalánok korábbi gólvágója, Luis Suárez szerezte.

A mai vendéglátó legutóbb 2019 decemberében nyert Simeone legényei ellen, akkor Lionel Messi szerezte a találkozó egyetlen gólját.

Sérültek terén az Atléticónál kevésbé aggasztó a helyzet: Geoffrey Kondogbia, Marcos Llorente és a szintén exbarcelonai Antoine Griezmann maródi. A Barcelonánál szám szerint hét játékos nem léphet pályára egészségügyi okok miatt – Clément Lenglet, Ansu Fati, Memphis Depay, Eric García, Sergi Roberto, Samuel Umtiti és Álex Baldé is kihagyja a mai összecsapást.