Messi és Trincao is duplázott, ötöt rúgott otthon a Barca

2021.02.13. 20:50
A Barca összes szombati gólszerzője egy képen: Trincao (17) és Messi egyaránt kétszer, Firpo (24) egyszer talált be (Fotó: AFP)
Hazai pályán fölényes, 5–1-es győzelmet aratott az FC Barcelona a Deportivo Alavés ellen a spanyol La Liga 23. fordulójában, ezzel a Real Madrid vasárnapi mérkőzéséig biztosan visszaugrott a tabella második helyére.

SPANYOL LA LIGA
23. FORDULÓ

FC BARCELONA–DEPORTIVO ALAVÉS 5–1
Barcelona,
Camp Nou, zárt kapuk mögött. Vezette: Figueroa Vázquez
BARCELONA:
Ter Stegen – Mingueza (Dest, 72.), F. de Jong (Pjanic, 72.), Lenglet, Firpo – Ilaix Moriba (Pedri, 64.), Busquets (Umtiti, a szünetben), Puig – Trincao, Messi, Griezmann (O. Dembélé, 81.). Vezetőedző: Ronald Koeman
ALAVÉS:
Pacheco – Aguirregabiria (Laguardia, a szünetben), A. Rodríguez, Lejeune, R. Duarte – E. Méndez, Battaglia, Pina (Pons, 72.), I. Córdoba (Rioja, a szünetben) – Joselu, L. Pérez. Vezetőedző: Abelardo
Gólszerző: Trincao (29., 74.), Messi (45+1., 75.), Firpo (80.), ill. Rioja (57.)

Nem lehetett más terve a Barcelonának az Alavés elleni mérkőzés előtt, mint a győzelem: a 16. helyen álló vendégek gyenge formában várták a találkozót, legutóbb 2016-ban tudták legyőzni a katalánokat, ráadásul a hazaiak a bajnokságban hatmeccses győzelmi és tizenegy meccses veretlenségi szériát tudhattak magukénak az összecsapás előtt.

Kevés tényező szólt tehát a harmadik számú baszk csapat esetleges sikere mellett, ám az egyik ilyen a katalánok rövidnek nem mondható sérültlistája volt: vélhetően ez és a soron következő, PSG elleni Bajnokok Ligája-mérkőzés is arra ösztönözte Ronald Koemant, hogy pihentesse néhány játékosát, és lehetőséget adjon az első La Liga-meccsén pályára lépő 18 éves középpályásnak, a saját nevelésű Ilaix Moribának.

A Barca alaposan bekezdett az elején, az első percekben több gólhelyzete is volt a hazai alakulatnak, azonban az idő előrehaladtával rendezték soraikat a vendégek, és szinte élő falat húztak fel a kapujuk elé, ráadásul néhány veszélyes ellentámadásra is futotta erejükből.

A 29. percben megtört a jég: Óscar Mingueza jobb oldali beadását Fernando Pacheco kapus továbbpaskolta, ám az első bajnokiján pályára lépő Moriba higgadtan visszagurított a középen érkező Francisco Trincaónak, aki 11 méterről, ballal egyből a kapuba lőtt – 1–0.

Hét perccel később Lionel Messi duplázta volna meg az előnyt a Griezmann lövése utáni kipattanóból, azonban a francia a videós visszanézés alapján lesről indult, így a játékvezető érvénytelenítette a találatot.

Az első félidő legvégén már nem volt menekvés a vendégek számára: Messi a Busquetstől kapott labdát vezette egy darabig, majd egy csel után kissé jobbról, ballal, kb. 23 méterről lőtt. A labda a bal kapufáról a gólvonalon túlra pattant – 2–0.

A szünetben kettőt is cseréltek a vendégek, és ez jó döntésnek bizonyult Abelardo vezetőedző részéről, hiszen Luis Rioja az 57. percben meghálálta a bizalmat: az ellenfél térfelén lecsapott az ifjú Moriba óvatlan passzára, egyedül bevitte a labdát a tizenhatoson belülre, és a kiszolgáltatott Ter Stegen mellett a kapuba passzolt – 2–1.

A kapott gól után érezhetően magasabb fordulatszámra kapcsolt a Barcelona, Koeman cserékkel is segíteni próbált csapatán. Ennek hat perc alatt három gól lett az eredménye: először Pedri szenzációs kiugratását Messi nem tudta értékesíteni, de a kapusról kipattanó labdát Trincao egyből a kapuba vágta, majd rá egy percre Messi lőtt hatalmas gólt kb. 24 méterről a jobb felső sarokba. Az i-re a pontot Junior Firpo tette fel, aki Messi löbbölt passza és Griezmann pontos centerezése után vágta a kapuba az ötödik katalán gólt – 5–1.

A katalánok ezzel pontszámban beérték a rivális Real Madridot, és a fővárosiak vasárnapi mérkőzéséig biztosan a tabella második helyére ugrottak, míg az Alavés maradt a 16. helyen.

SZOMBATON KORÁBBAN

Granada–Atlético Madrid 1–2 (Y. Herrera 66., ill. Llorente 63., Correa 75.)
Sevilla–Huesca 1–0 (Munir 57.)
Eibar–Real Valladolid 1–1
(Kike 23., ill. Roque Mesa 7. – 11-esből)

ESEMÉNYEK

91. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, 5–1-RE NYERT A BARCA!

90. perc:
mindössze egy perc lesz a ráadás.

89. perc: Trincaónak nincs meg a mesterhármas!
Messi remek passzát a kapuba vágja a portugál, de les miatt nem érvényes a gól.

87. perc:
szép összjáték Riqui Puig és Messi között, azonban az argentin lövése felpörög a blokkon, így Pacheco simán fogja.

85. perc:
a vendégek érezhetően feladták a meccset a gyorsan beszedett három gól hatására. A katalánok is visszább vettek valamelyest, de azért láthatóan nem esne rosszul nekik még egy rúgott gól.

81. perc:
Griezmann gólpasszal búcsúzik, Dembélé váltja, akinek ez a 100. tétmeccse a katalánoknál.

80. perc: ÉS OTT AZ ÖTÖDIK IS! Messi a tizenhatos vonalától löbböli oda a labdát a jobb oldalon meginduló Griezmann-nak, a francia erőből átrúgja a labdát a túloldalra, ahol Firpo várja, és ha már ott van, közelről a kapuba bombázza. 5–1!

77. perc:
az Alavés találata után megrázta magát a Barca, és alighanem két perc alatt eldöntötte a meccset.

75. perc: ÉS MÉG EGY GÓL, MESSI IS DUPLÁZIK! Hasonlít a találat az első góljához: nagyjából az ellenfél térfelének közepén kap labdát, viszi egy darabig, balra kitolja, majd kb. 24 méterről a jobb felsőbe püföli a labdát! Gyönyörű gól, 4–1!

74. perc: TRINCAO GÓLJÁVAL MEGINT KETTŐVEL MEGY A BARCA! Pedri szenzációs kiugratása után egy az egyben viheti a labdát Pachecóra Messi, aki túl közel van a kapushoz, de a kapus lábáról kipattanó labdát Trincao vágja a kapuba! 3–1!

73. perc:
megint veszélyeztethetne az Alavés, de Méndez jobb oldali beadása nagyon pontatlan.

72. perc: De Jong távozik a pályáról, Pjanic érkezik a helyére. Sőt, jön Dest is, Mingueza váltja. A túloldalon Tomás Pina helyére Pere Pons jön.

70. perc: RIOJA VESZÉLYEZTET MEGINT!
Mingueza mellett megtartja a labdát az Alavés gólszerzője, végül Umtiti hárítja el a veszélyt. Ideiglenesen, hiszen szöglettel jöhetnek a vendégek.

69. perc:
egyértelműen magasabb sebességi fokozatra kapcsolt a Barca.

66. perc: NAGY BARCELONAI HELYZET!
Firpo kap indítást a bal oldalon, visszagurít Messinek, aki a védőfalból kibújó Griezmannhoz löbböl. A francia csatár jobbal egyből lő, de nem találja el a kaput!

64. perc:
Moriba számára ennyi volt a mai mérkőzés, Pedri jön a helyére.

64. perc: MESSI LŐ!
Klasszikus „barcás”, egyérintős össszjáték után a bal oldalon rá jön ki a játék, ám nem találja el a kaput.

62. perc: ÓRIÁSI ZICCER MARAD KI!
Remek sarkazás után Trincao viheti a labdát Pachecóra, Moriba is jön mellette, ám lő a portugál. Pacheco megint véd!

61. perc: MESSI!
Remek a szabadrúgása, de a levegőben úszó Pacheco megfogja a labdát!

60. perc:
Messi Lejeune jóvoltából a földre kerül a tizenhatos köríve előtt, szabadrúgás.

57. perc: SZÉPÍT AZ ALAVÉS! Nagy hiba, eladott labda saját térfélen Moribától, Rioja le is csap rá, végigviszi az akciót, majd a tizenhatoson belülre érve elteszi a labdát Ter Stegen mellett! 2–1!

56. perc: LUCAS!
Szépen fordul le Umtitiről, ballal, 17-ről tüzel, de nem találja el a kaput.

53. perc:
Rodríguez megint Firpóval csap össze, ezúttal nem ússza meg a sárga lapot.

50. perc:
Messi ezúttal nem lövi, hanem beíveli a szabadrúgást, Lenglet ugyan hozzáér fejjel, de magas ez a labda ahhoz, hogy rá tudjon bólintani.

49. perc:
Rodríguez tartja fel Firpót. Szabadrúgás a Barcának az Alavés tizenhatosának előterében, a kaputól kissé balra.

48. perc: NAGY HELYZET! Lucas Pérez tör Ter Stegen kapujára a bal oldalról, ám erőből a kapu mellé bombáz!

47. perc:
ez minden bizonnyal Frenkie de Jong középpályára való átvezénylését is jelenti.

46. perc: három csere is volt a szünetben. A vendégeknél Rioja Córdobát, míg Laguardia Aguirregabiriát váltotta, a hazaiaknál Umtiti jött Busquets helyére.

46. perc: FOLYTATJUK!

45+2. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45+1. perc: NA, EZ MÁR TÉNYLEG GÓL! MESSI! Labdát kap az ellenfél térfelén, némi labdavezetés után egy visszahúzós csel után kb. 23 méterről, ballal, kissé jobbról tüzel. A labda védhetetlenül csapódik a rövid kapufa belső felére, onnan pedig a gólvonalon túlra! 2–0!

45. perc:
két perc a ráadás.

45. perc:
támadnak a vendégek, Mingueza vet véget az akciónak.

41. perc:
a felvételek alapján azért nagyon minimális lehetett ez a leshelyzet, legfeljebb Griezmann válla lehetett valamivel előrébb. Koeman reklamál, Messi csak nevet kínjában.

36. perc: MESSI, MÁR KETTŐVEL MEGY A BARCA! Griezmann kap óriási kiugratást, a ziccert védi ugyan Pacheco, de a kipattanót jobbal, jobbról Messi a bal alsóba pofozza. A VIDEÓZÁS UTÁN KIDERÜL, HOGY LESEN VOLT GRIEZMANN, NINCS GÓL!

34. perc: Trincao, ott lehetne a második!
Csak éppen lesről indul a portugál, és a befejezés sem olyan sikeres, mint az imént.

31. perc:
ez volt Trincao második gólja a Barcában, míg Moribának az első bajnoki meccsén összejött az első gólpassz.

29. perc: VEZET A BARCELONA! Mingueza beadásába Pacheco paskol bele, az ötös sarkától nem messzire álló Ilaix Moriba visszagurít, a középen lendületből érkező Trincao 11 méterről ballal a kapuba lő! 1–0!

27. perc: TER STEGEN!
Először egy beadásnál, aztán Battaglia lövésénél van dolga a német kapusnak, de állja a sarat.

24. perc:
az Alavés szögleténél Joselu állja útját Busquetsnek, így a Barca jöhet szabadrúgással.

21. perc:
megint Messi kap egyet hátulról, ezúttal Lejeune lép oda neki a felezővonalnál.

17. perc:
Aguirregabiria húzza vissza a kontrázó Messit egy sárga lapért cserébe.

15. perc:
Duarte ül le a földre fájdalmas arccal, miután Trincaót próbálja megállítani sikertelenül. Úgy néz ki, a jobb térdével van gond.

14. perc: Mingueza vet véget a vendégek bal oldalon vezetett kontrájának, de a szögletet nem ússza meg a Barca.

12. perc:
Messi a felezővonal közeléből rúgja keresztbe a labdát a bal oldalon meginduló Firpónak, ám hiába kerül lövőhelyzetbe a balbekk, les miatt az Alavés jöhet.

11. perc:
Battaglia pakol oda egy kisebb csomagot Busquets lábára, szabadrúgással jön a Barca.

8. perc: ALAVÉS-KONTRA!
Méndez hozza fel a labdát a jobb oldalon, átteszi balra, a lövés azonban nagyon rosszul sikerül.

7. perc:
Busquets ad finom labdát a balon kiugró Messinek, Pacheco a kapujából egészen a tizenhatos oldalvonaláig jön. Messi ívelt és élesen belőtt centerezéssel is próbálkozik, Pachecóról mindkét beadás levágódik.

4. perc:
Trincao lő egyet jobbról, a bal kapufa mellé megy a kísérlete. Mármint kívülről.

3. perc:
megint a vendégek kapuja előtt a Barca, Ilaix Moriba ugrik fel a tizenhatoson belül, ám a felpattanó labdát Pacheco simán lehúzza.

2. perc: MÁRIS OTT AZ ELSŐ HELYZET!
Trincao hozza be a labdát jobbról, Griezmann-nal játszik össze, a némiképp kaotikus történések után utóbbi lőhet kb. 7 méterről, de Aguirregabiria blokkjáról levágódik a labda.

1. perc: KEZDÜNK! A katalánok szokásos gránátvörös-kék szerelésükben, a baszkok fehér-piros szerelésben futballoznak.

ELŐZMÉNYEK

A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság legjobb formában lévő csapata, a sorozatban hatszor nyerő és tizenegy bajnoki mérkőzés óta veretlen Barcelona azt az Alavést fogadja a Camp Nouban, amely legutóbbi hat meccséből négyszer kikapott, egyszer ikszelt és csupán a Real Valladolidot tudta legyőzni. Hozzá kell tenni azt is, hogy Ronald Koeman csapata legutóbb Sevillában 2–0-s vereséget szenvedett a Király-kupában.

Azonban a mutatott forma egyáltalán nem garancia arra, hogy a hazaiak győzelmével zárul az összecsapás. Ennek egyik oka a sérülésekben keresendő: míg a vendégeknél csak Ximo Navarro és Rodrigo Ely hiányzik a mai meccsről, addig a Barcánál Ronald Araújo, Sergi Roberto, Gerard Piqué, Ansu Fati, Philippe Coutinho és Martin Braithwaite is maródi.

Éppen a sérülések teszik lehetővé a hazaiak egyik fiataljának bajnoki debütálását: a 18 éves spanyol utánpótlás-válogatott középpályás, Ilaix Moriba a kezdőcsapat tagja az Alavés ellen. A guineai születésű, saját nevelésű futballista korábban egy kupameccsen már lehetőséget kapott a felnőttek között.

Természetesen a katalánoknál a kapitány, Lionel Messi is a kezdőbe került. Az argentin a mai pályára lépésével utoléri Xavit a Barca mezében lejátszott La Liga-mérkőzések tekintetében, így mindketten 505 találkozóval állnak.

A hazaiak – meccshátrányban – a negyedik helyen állnak a mérkőzés előtt, míg az Alavés a tizenhatodik pozíciót foglalja el a tabellán. Legutóbbi, októberi csörtéjük során a csapatok egy-egy góljukért cserébe egy-egy ponttal gazdagodtak, azelőtt viszont sorozatban nyolcszor nyert a Barcelona – előfordult öt- és hatgólos katalán diadal is. Az Alavés legutóbb 2016 szeptemberében lepte meg alaposan a gránátvörös-kékeket, ráadásul a Camp Nouban: akkor Deyverson és Ibai Gómez találatára csak Jérémy Mathieu-től jött válasz hazai részről, így 2–1-re nyert a harmadik számú baszk alakulat.