Frenkie de Jong gólja éppen elég volt, nyert idegenben a Barcelona

2022.01.23. 20:50
Repült a holland... (Fotó: AFP)
A spanyol labdarúgó-bajnokság (La Liga) 22. fordulójában a Barcelona 1–0-ra nyert az Alavés otthonában.

SPANYOL LA LIGA
22. FORDULÓ
Alavés–Barcelona 0–1 (0–0)
Vitoria-Gasteiz,
Mendizorrotza, 13 000 néző. V: Figueroa Vázquez
Alavés:
F. Pacheco – Aguirregabiria, Laguardia, Lejeune, Javi López – Escalante, Tomás Pina (Toni Moya, 88.), Pere Pons (De la Fuente, 72.) – Jason, Rioja (Edgar Méndez, 90.) – Joselu. Vezetőedző: José Luis Mendilibar
Barcelona: Ter Stegen – Dest, Piqué, R. Araújo, Alba – Busquets, F. de Jong, Pedri – Abde (Nicolás González, 71.), L. de Jong (Jutgla, 84.), Ferran Torres. Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: F. de Jong (87.)

Közel 80 százalékos labdabirtoklás, hat kapura lövés, majdnem négyszer annyi passz, mint az ellenfélnél – mindez kevésnek bizonyult a Barcelona számára ahhoz, hogy gólt szerezzen az első félidőben az Alavés otthonában. Sőt majdnem kapott egyet a lefújás előtt, de az ötös elől a kapust találta el a labdával Pere Pons.

Egy helyzetük volt azért a vendégeknek is, Luuk de Jong azonban célt tévesztett 14 méterről, kapásból, majd a szünet után Pedri szabadrúgását közelről nem tudta elrúgni a hazai kapus, Fernando Pacheco mellett.

Lelkesen és fegyelmezetten futballozott az Alavés, de nem is lehetett volna ez másként a klub 101. születésnapján. A hajrára fordulva a vezetést is megszerezhette volna, ám a Real Madrid-nevelés Joselu hat méterről a kapu mellé bólintotta a végig nagy kedvvel futballozó szélső, Jason pazar beadását.

Jött is az ilyenkor szokásos büntetés, az új csapatában az első bajnokin szereplő Ferran Torres passzát Frenkie de Jong terelte közelről a kapuba.

A ráadás harmadik percében a csereként beállt (Real-nevelés) Edgar Méndez Marc-André ter Stegen ölébe fejelte az első hazai szögletet. Így aztán fontos három pontot szerzett a Barcelona, egyúttal sorozatban 11. alkalommal nem tudta megverni az Alavés a katalánokat.

Frenkie de Jong tizenegy gólt szerzett eddig a Barcában, és csapata mindannyiszor nyert!

Korábban
Granada–Osasuna 0–2 (D. García 65., K. García 89.)
Real Madrid–Elche 2–2 (Modric 82. – 11-esből, Militao 90+2., ill. Boyé 42., Pere Milla 76.)
Rayo Vallecano–Athletic Bilbao 0–1 (Serrano 30.)
Real Sociedad–Getafe 0–0

Atlético Madrid–Valencia 3–2 (Cunha 64., Á. Correa 90., Hermoso 90+4., ill. Musah 25., Duro 44.)
Sevilla–Celta Vigo 2–2 (Papu Gómez 71., Ó. Torres 74., ill. Cervi 37., Aspas 40.)
Levante–Cádiz 0–2 (Negredo 34., Salvi 74.)
Villarreal–Mallorca 3–0 (Russo 12. – öngól, Trigueros 34., Parejo 87.)
Espanyol–Betis 1–4 (De Tomás 14., ill. Iglesias 31., 53. – az elsőt 11-esből, G. Rodríguez 36., Willian José 76.)

20. Levante21181221–43–2211

90+4. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+3. perc Méndez fejel az első hazai szöglet után az ötös elől Ter Stegen ölébe!

90. perc Három perc a ráadás. Busquets, majd Alves csap oda az ellenfél fejére. José Luis Mendilibar reklamál, nem is hiába! Kap egy piros lapot.

90. perc Clément Lenglet be, Pedri le. Edgar Méndez is a pályán.

88. perc Toni Moya be, Pina le.

A VAR szerint sem volt lesen Ferran. Az ezt megelőző 3 bajnoki gólt mindet fejjel szerezte a Barca.

87. PERC ITT A GÓL, Alba szabadrúgása után Ferran jobb oldali, lapos beadását FRENKIE DE JONG jobbal a kapu közepébe rúgja. Pacheco a jobb sarok felé vetődött: 0–1!

86. perc Dest jobb oldali beadása Pachecóé.

84. perc Ferran Jutgla be, L. de Jong le.

82. perc Jason könyéken rúgja légi párharc címén Albát, ápolás.

Titkos fegyverek. L. de Jong előző három meccsén három gólt szerzett a Barcában, Luis Rioja öt La Liga-góljából hármat a Barcának vágott. Az előző három bajnoki gólja volt ez!

Nagyot hibázott a 192 centiméteres csatár, pedig remekül szokott fejelni. Meg lőni, a Real nevelése 10 bajnoki gólnál tart ebben az idényben.

78. perc MELLÉ, MELLÉ, Joselu hat méterről a bal alsó mellé fejeli Jason pazar, jobb oldali beadását, Destet megelőzve, középről.

73. perc BÜNTETŐ?

72. perc Alba arcon csapja Jasont, ápolás. VAR. Jelentős művészeti teljesítményt mutatott be a hazai szélső...

71. perc Miguel de la Fuente be, Pons le. Szűrő helyett ék! Abde le, Nicolás González be a másik oldalon. Szélső helyett középpályás.

68. perc Ferran fut lesre, ez az első bajnokija a Barca színeiben.

A Barcelona csak 2-t nyert meg az előző 10 idegenbeli La Liga-meccséből, az előző 14-ből meg 12-t!

Az Alavés ikszelt az előző három hazai bajnokiján, a négy klubrekord lenne.

63. perc Helyzet, Pedri jobb oldali beadását hatról kapura tolja L. de Jong, Pacheco azonban beledobja magát a lövésbe, Piqué vetődik merészen a lecsorgóra, de nem éri azt el. A beadásnak két hazai játékos is melléfejelt.

61. perc Pedri perdítése remek, mint szinte mindig, Abde azonban elcselezi, hétről jobbal, kissé jobbról Lópezbe lő. Xavi nem hiszi.

59. perc Jason forgat balra, Joselu beadása is jó, Rioja lábáról azonban elsodorja a labdát a 16-oson belül már Piqué.

57. perc Joselu megy hátra kifejelni az ötösről Pedri jobb oldali, jobblábas szögletét.

54. perc Pina fellöki F. de Jongot, sárga lap nincs.

Az egyik szűrő, a hazaiaknál ma három is van a kezdőben.

52. perc Mellé, Pons kap bele egy bal oldali, lapos Joselu-beadásba, de a labda a bal sarok mellé csorog. Sarokkal akart egészen pontosan gólt szerezni öt méterről a szűrő.

51. perc Abde kap egy sallert a jobb szélen Lópeztől, sárga lap nincs, csak ápolás. Picike.

49. perc Alba beadása most Lópezé a túloldalon.

48. perc Pedri és F. de Jong játszik össze szépen, Abde ad be jobbról, laposan, de kicsit pontatlanul, Agu ment az ötösön L. de Jong elől. A védő elfejeli aztán Alba beadását is a bedobást követően.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Az Alavés az előző 10 bajnokiján nem nyert a Barca ellen, de két iksz összejött azért.

A Barcelona most nyolcadszor nem kaphat ki az Alavés otthonában, hatszor gólt sem kapott ezen sorozat alatt.

A Barcelona baszk csapatok ellen előző 21 idegenbeli meccsén 1-szer kapott ki, Bilbaóban, három éve. Az előző 13 baszkföldi látogatásából azonban e sorozat előtt hatszor is kikapott!

2001 óta nem szenvedett itt vereséget a Barca.

Forrás: Weltfussball

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc KIMARAD, Rioja labdát szerez a jobb oldalon, azonnal indít, Pons lefutja Araújót, de jobbal az ötös jobb sarka elől ölön találja Ter Stegent!

40. perc Mezőnyharc, az sem az izgalmasabb fajtából.

Azért volt egy helyzet is ma

36. perc Rioja szabadrúgása Abde kezén csattan a sorfalban, kissé közelebbről szabadrúgás. Jason adja most be, kifejeli az ötös elől Piqué.

Már 25 százalékban a hazaiaknál a labda.

35. perc Dest eltalálja a balon Ponst, szabadrúgás klasszikus Détári-szögből.

30. perc Rioja csele és beadása sem jó, kontra, Pedri Ferran elé tolja a labdát, aki 21-ről jobbal jócskán a léc fölé lő.

29. perc Öngólhelyzet, Pedri jobb oldali szögletét centiméterekkel fejeli a bal alsó sarok mellé Lejeune! A következő beadást hétről a léc fölé fejeli Piqué.

27. perc Pacheco mozdul ki jó ütemben egy szögletre.

A játékos mindössze 10 tétmérkőzésen szerepelt a jelenlegi kiírásban, ezeken 5 gólig és 1 gólpasszig jutott.

A nagy hiányzó. „A pénteki vizsgálatokból kiderült, Ansu Fati proximalis ínsérülést szenvedett a bal combhajlító izmában. Az elkövetkezendő néhány napban dől el, hogy milyen kezelést alkalmazunk a támadó gyógyulásának érdekében” – áll az FC Barcelona közleményében. A 4-szeres spanyol válogatott Fati pályafutását alaposan megnehezítik a különböző sérülések. Tavaly szeptemberben csaknem egyéves kihagyás után térhetett vissza a futballpályára, azonban október végén ismét megsérült. Novemberben szintén problémái voltak, éppen a bal combjával akadtak gondok.

22. perc Laguardia felfejeli Rioja szabadrúgását a levegőbe, jő Ter Stegen. Ápolás, mert összefejelt a hazai bekk és Alba. Utóbbi 13 centiméterrel kisebb, de nem hagyta magát.

Ferran és Abde helyet cserélt.

19. perc 84 százalékban a vendégeké a labda.

14 passz itt, 140 ott. Xavi-iskola!

Első három meccséből azonban egyet sem nyert meg a csapattal!

Nagyot fújt a kispadok előtt a hazai mester. Mendilibar az elmúlt két évtizedben számos első, másod- és harmadosztályú együttest irányított. Legutóbb az Eibarnál dolgozott, amelyet 2015-től rendre az élvonalban tartott, ám amikor májusban a csapat kiesett a La Ligából, a trénert felmentették állásából.

15. perc F. de Jong indítja Abdét, aki a 16-os bal oldalán belül jobbal Escalantét találja el. Belépett elé a szűrő.

13. perc MELLÉ, Pedri emel remekül a 11-espontra, F. de Jong jobbal a bal alsó mellé lő. Főleg azért, mert F. de Jong megzavarta, végül éppen csak el tudott hajolni a középpályás a labda elől.

12. perc Rioja elé emel a felezőtől jobbal Pina, de figyel Ter Stegen, és elkapja a labdát a 16-oson belül.

Xavi: 14 meccs a Barca élén, a 13. verzióban a támadótrió.

8. perc Dest a jobb szélre kifutó Ferranhoz passzol, a lapos beadást elkotorja a kapu és L. de Jong elől Laguardia, de les.

4. perc Dest villan meg ismét, a jobblábas beadást az ötösről kirúgja Lejeune.

2. perc Laguardia szereli a Dest passzával meginduló Abdét az ötös jobb sarkánál.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak kék-fehér mezben és fekete nadrágban, a vendégek sárga-piros mezben és sérga nadrágban.

Éppen ma 101 éves az Alavés, ezt megünneplik a stadionban, remek molinókkal.

Egy kis örökmérleg: 38 találkozó, 5 Alavés- és 26 Barca-sikerrel, 34, ill. 100 rúgott góllal.

2005, Andrea Orlandi, k.

A hazaiaktól Mamadou Loum, R. Duarte, Pere Pons és Ximo Navarro sérült, a vendégektől Moussa Wagué, Memphis Depay, Inaki Pena, Eric García, Ansu Fati, Sergi Roberto és Samuel Umtiti maródi.

Már a meccs előtt is mondtam, hogy a San Mamésben a maximumot kell nyújtanunk, sajnos ez nem sikerült. A Bilbao nagyon jól játszott, szervezettebben és intenzívebben futballozott, mint mi. Sajnos mostanában a ki-ki helyzetekből mindig rosszul jövünk ki, és nem áll mellénk a szerencse sem, ezen valahogy mindenképp változtatnunk kell – mondta Xavi, a Barcelona vezetőedzője.

„Újabb esélyt szalasztottunk el arra, hogy trófeát nyerjünk, de muszáj továbblépni – idézte a Marca Jordi Albát. – A szavak ilyenkor nem számítanak, dolgoznunk kell, mert sok területen javulásra van szükség. Támadásban, labdabirtoklásban, és a kontrák elleni védekezésben is sokkal jobban kell teljesítenünk. Ez nehéz idény, de továbbra is minőségi játékosok alkotják a keretet, és az elszántsággal sincs gond. Xavi érkezése jó hatással volt ránk, hiszünk az általa kijelölt útban. Mi, tapasztaltabb játékosok pedig igyekszünk lelket önteni a fiatalokba a mostanihoz hasonló nehezebb időszakokban.”

Az egyik legnagyobb kritika a csapattal szemben, hogy a védelem továbbra is gyengén teljesít. Beszédes, hogy a legutóbbi két találkozón, a Real Madrid elleni, 3–2-re elvesztett Szuperkupa-elődöntőben és a Bilbao elleni meccsen összesen hat gólt kapott a Barcelona. És gyorsan tegyük hozzá, hogy támadásban sem volt meg a kellő átütőerő csütörtök este, 120 perc alatt mindössze három kaput eltaláló lövése volt az együttesnek. Tovább ront a helyzeten, hogy a nemrég visszatérő Ansu Fatinak kiújult a combizomsérülése, és vélhetően további két hónapig harcképtelen lesz. Bár a télen igazolt Ferran Torres megszerezte az első gólját, ezen kívül nem sok mindennek örülhettek a katalánok.

MÁR CSAK AZ EURÓPA-LIGA MARADT A BARCELONÁNAK. A katalánoknak a bajnoki címre szinte semmi esélyük, és már a Király-kupát sem nyerhetik meg, miután csütörtök este hosszabbításban 3–2-es vereséget szenvedtek a Bilbaótól a nyolcaddöntőben. Ennek eredményeképp csak az El (amelyben a Napoli a következő ellenfél) megnyerésével menthetnék meg az idényt, ám a csapat eddigi teljesítményét elnézve erre sincs reális esély. Bár nem olyan rég, a 2019–2020-as kiírásban is trófea nélkül zárt az együttes, akkor a La Ligában ezüstérmes lett, és a BL-ben is a negyeddöntőig menetelt, azaz a mostaninál jobb volt a helyzet.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ ALAVÉS–BARCELONA MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!