Serie A: a Milan simán nyert – 11 év után újra bajnok

Pór KárolyPór Károly
2022.05.22. 19:57
Olivier Giroud már az első félidőben duplázott a Sassuolo ellen (Fotó: AFP)
A Serie A 38. fordulójában az AC Milan bő fél óra alatt három gólt szerzett a Sassuolo vendégeként, így nagyon hamar lezárta a bajnoki cím kérdését. Hiába nyert ugyanis az Inter is 3–0-ra a Samp ellen, a Milan kétpontos előnnyel végzett a tabella élén, és 2011 után újra bajnoki címet ünnepelhet.

OLASZ SERIE A
38. FORDULÓ

SASSUOLOAC MILAN 0–3
Reggio Emilia.
V.: Doveri
MILAN:
Maignan – Calabria, Kalulu, Tomori (Romagnoli, 81.), T. Hernández – Tonali (Bennaszer, a szünetben), Kessié – Saelemaekers (Florenzi, 81.), Krunic (Díaz, 78.), Leao – Giroud (Ibrahimovic, 72.). Vezetőedző: Stefano Pioli
SASSUOLO: Consigli (Satalino, 82.) – Müldür, Ayhan, G.M. Ferrari (Peluso, 82.), Kiriakopulosz – Frattesi (H.- Traoré, 58.), M. Lopez (Magnanelli, a szünetben), Matheus Henrique – Berardi (Defrel, 68.), Scamacca, Raspadori. Vezetőedző: Alessio Dionisi
G.: Giroud (17., 33.), Kessié (36.)

INTERNAZIONALE
SAMPDORIA 30
Milánó,
Giuseppe Meazza. V.: Di Biello
INTER:
Handanovic – Skriniar, De Vrij (Ranocchia, 73.), Bastoni (Dimarco, 60.) – Dumfries, Brozovic, Calhanoglu , Barella (A. Vidal, 59.), Perisic (Gosens, 59.) – Correa (Caucedo, 73.), L. Martínez. Vezetőedző: Simone Inzaghi
SAMPDORIA:
Audero – Bereszynski, Josida (Magnani, 78.), A. Ferrar, Augello – Vieira Nan Askildsen, 77.) – Candreva (Damsgaard, 62.), Thorsby (Trimboli, 62.), Rincón (G. Yepes, 84.), Sabiri – Caputo. Vezetőedző: Marco Giampaolo
G.: Perisic (47.), Correa (56., 58.)

Bár az utolsó fordulóig kérdéses volt az olasz bajnoki cím sorsa, a Sassuolo–Milan és az Inter–Sampdoria meccsek után elmondhatjuk – nem ezen múlt. A Milannak ugyan egy pont is elég volt az utolsó meccsen ahhoz, hogy bebiztosítsa 19. bajnoki címét, 2011 óta az elsőt, de a vörös-feketék nem bízták a véletlenre.

Az első percektől letámadták a Sassuolót, egyre-másra dolgozták ki a helyzeteket a hazai labdavesztésekből, és a 36. percre már 3–0-ra vezettek. Rafael Leao három gólpasszt adott, kettőt Olivier Giroud-nak, egyet pedig a klubtól öt év után búcsúzó Franck Kessiének.

Az Inter a gól nélküli első félidő után a második játékrész elejét nyomta meg a Sampdoria ellen. Előbb Ivan Perisic lőtte ki a kapu hosszú oldalát, majd kétszer Joaquín Correa. Az Inter és a Milan is 3–0-ra győzött, így a Milané lett a scudetto, de nem ezen a vasárnapon, ezen a két meccsen dőlt el (még ha matematikailag most is vált biztossá).

Hogy akkor mégis min és mikor dőlt el? Talán azon, hogy az aranyérmet edzőként, a felnőttfutballban korábban még sosem nyerő (a Lazióval volt egy bronzérme, a Milannal tavaly 2. lett) Stefano Pioli kezei alatt fokozatosan fejlődött a Milan, és a tavalyi ezüstérem után erre az idényre kialakult egy olyan keret, amelyben mindig akadt valaki a sorsdöntő helyzetekben, aki el tudta dönteni a meccseket. Például a már említett Giroud, Leao kettős, de mondhatjuk például az elmúlt egy hónapban három gólt is szerző Sandro Tonalit vagy az egy hete fantasztikus szólógólt jegyző Theo Hernandezt, a szintén francia kapust, az idényben gólpasszt és több nagy bravúrt is bemutató (a Sassuolo ellen is volt egy fantasztikus védése) Mike Maignant – és persze az ősszel több fontos gólt is szerző, 40 éves Zlatan Ibrahimovicot is. No, és ki kell emelni a Milan védőmunkáját is, hiszen a legutóbbi 11 bajnoki meccsén mindössze két gólt kapott (ráadásul január óta nem szenvedett vereséget), és a Serie A történetének legfiatalabb átlagéletkorú keretével lett bajnok.

Ha egy-egy meccset akarunk kiemelni, akkor említhetjük persze a Bologna potya góllal elért meglepetésgyőzelmét az Inter ellen, de említhetjük a Milan fordítását is (Giroud két góljával) a tavaszi városi derbin. Akárhonnan is közelítünk, egyet leszögezhetünk: az AC Milan teljesen megérdemelten nyerte meg a 2021–2022-es idényt, éppen azon a napon, május 22-én, amikor 1963-ban, a klub történetében először a BEK-serleget is elhódította.

Így ünnepelte a Milan a klub történetének 19. bajnoki címét (Fotó: AFP)
20. Venezia38692334–69–3527

Az1–4. helyezetteka BL csoportkörében szerepelhetnek a következő idényben. Az5. és 6.helyezett El-csoportkörös, a7.az Ekl rájátszásában szerepelhet. A18–20. helyezettekkiesnek, feljutott a Serie B-ből Lecce és a Cremonese, míg Nagy Ádám csapata, a Pisa jövő héten a Monzával (Silvio Berlusconi, korábbi Milan-elnök és olasz miniszterelnök klubja) mérkőzik meg a feljutásért. Az Olasz Kupát az Inter nyerte meg.

A 38. FORDULÓ TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI

VASÁRNAP
Spezia–Napoli 0–3 (Politano 4., Zielinski 25., Demme 36.)

KÉSŐBB
Salernitana–Udinese 0–4 (Deulofeu 6., Nesztorovszki 34., Udogie 42., Pereyra 57.)
Venezia–Cagliari 0–0

PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
Torino–Roma 0–3 (T. Abraham 33., 42. – a másodikat 11-esből, Lo. Pellegrini 78. – 11-esből)

SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
Lazio–Verona 3–3
(Cabral 16., F. Anderson 29., Pedro 62., ill. Simeone 6., Lasagna 14., Hongla 76.)
Atalanta–Empoli 0–1 (Stulac 79.)
Fiorentina–Juventus 2–0 (Duncan 45+1., N. González 90+2.)

PERCRŐL PERCRE TUDÓSÍTÁS A KÉT MÉRKŐZÉSRŐL

VÉGE A MILAN MECCSÉNEK IS. Szurkolók özönlenek a pályára, 11 év után bajnok a Milan!

Inter–Samp 3–0. AZ INTER MECCSÉNEK MÁR VÉGE.

90. perc.Saussolo–Milan 0–3. Calabria helyzeténél Sataliono védett bravúrral.

82. perc. Saussolo–Milan 0–3. Több „gesztuscsere” a hazaiaknál. Még a kapuban is váltottak, beállt a debütáló Satalino.

78. perc.Saussolo–Milan 0–3. IBRA GÓLT FEJELT, DE LES. A balról érkező beadás előtt láttak leshelyzetet, ezért érvénytelen a találat.

74. perc. Az utóbbi időszakban egyik meccsen sem törik már igazán magukat a csapatok az újabb gólért, több csere is volt. Mindkét találkozó lefutott, ahogy a bajnoki cím is.

72. perc. Saussolo–Milan 0–3. Giroud helyett Ibrahimovic is pályán a Milanban! (Az összes cserét a jegyzőkönyvekben követjük, de Ibra azért mindenképp külön említést érdemel.)

58. perc. Inter–Samp 3–0. MÁR AZ INTER IS HÁROMMAL VEZET. Correa visz végig egy kontrát, a tizenhatoson belül forgolódik egy kicsit, most kissé jobbról lő, 11 méterről a hosszú alsóba.

56. perc. Inter–Samp 2–0. ÚJABB INTER-GÓL. Perisic balról Calhanoglunak passzol, aki Correát ugratta ki, ő pedig 11 méterről, kissé balról lőtt a hosszúba.

47. perc.Inter–Samp 1–0. PERISIC BETALÁLT, VEZET AZ INTER. Barella vezette fel a labdát középen, balra játszott Perisichez, aki a szélről, hét méterről a kapu hosszú oldalába lőtt.

MINDKÉT MECCSEN ELKEZDŐDÖTT A 2. FÉLIDŐ!

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK, MINDKÉT MECCSEN. A Milan simán vezet, az Inter gól nélküli döntetlenre áll. Ha a Sassuolo nem tud fordítani (az első félidő alapján erre semmi esély sincs), akkor az Inter meccsétől függetlenül, bajnok a Milan.

44. perc. Inter–Samp 0–0. Dumfries érkezik egy labdára, és a kapu mellé fejel.

A Milan úgy vezet 3–0-ra, hogy a Sassuolo birtokolja többet a labdát, 53 százalékban.

43. perc. Saussolo–Milan 0–3. MICSODA VÉDÉS! Frattesi csúsztatására leér Maignan és kiüti a labdát, de marad a hazaiaknál, Scamacca pedig fejbe lőtte Krunicot.

38. perc.Inter–Samp, 0–0. Dumfires középre fejelt labdáját Correa fejeli kapura, de Aduero vetődve hárít.

36. perc.Saussolo–Milan 0–3. ALIGHANEM MINDEN ELDŐLT! Most Krunic szerzett labdát a hazai tizenhatos előterében, Leao ezúttal jobbról passzolt középre, és most Kessié talált a kapuba, az a Kessié, aki alighanem, ezzel a meccsel búcsúzik a Milantól.

33. perc. Saussolo–Milan 0–2. LEKOPÍROZTA AZ ELSŐ GÓLT A MILAN! Leao most a tizenhatos bal oldalánál szerzett labdát, ismét középre passzolt Giroud-hpz, aki ezúttal is 10 méterről, ballal lőtt a kapu közepébe.

25. perc.Inter–Samp, 0–0. INTER-HELYZET. Perisic szögletéből Lautaro Martínez fejelt a kapu bal oldala mellé.

23. perc. Saussolo–Milan 0–1. 23 perc alatt 7 Milan-lövésből hat elktalálta a kaput.

18. perc. Inter–Samp, 0–0. A milánói meccs kevésbé eseménydús, Barella lőtt a tizenhatosról a kapu fölé.

17. perc. Saussolo–Milan 0–1. TONALI! Több mint 20 méterről lőtt, consigli azonban fölé tolta.

A tavaly nyáron szerződtetett Giroud a 10. gólját szerezte a Milanbanb, bajnoki meccsen.

17. perc. Saussolo–Milan 0–1 . VEZET A MILAN! Leao a felezővonalnál szerzett labdát Ayhantól, végigrobogott vele a bal szélen, a középre passzolt labdáját pedig Giroud tíz méterről, ballal lőtte a kapuba.

12. perc. Saussolo–Milan. LEAO! A tizenhatoson belülre érve, a kapuval szembe lőtt, de Consigli kiütötte a jobbra tartó lövést.

9. perc. Saussolo–Milan, EGYMÁST ÉRIK A VENDÉGEK HELYZETEI. Előbb Leao lövésénél blokkoltak a hazaiak, majd a szöglet utánTomori fejéről pattant kis híján a kapuba a labda, de a gólvonalról ki tudták vágni a védők. A következő támadásnál pedig már Saelemaekers lövését kellett védenie Consiglinek.

7. perc, Saussolo–Milan, AZ ELSŐ HELYZET: Kapu elé ívelt szabadrúgásból hat méterről fejelt Giroud, de Consigli védett.

1.-2. perc, Saussolo–Milan: Rögtön kiharcolt egy szögletet a Milan, amiből ugyan nem alakult ki helyzet, de a vcendégek ott maradta a hazai kapu előtt, majd a bal oldalról, nagyon éles szögből Giroud lőhetett, e Consigli megfogta a labdát.

Bajnokavatásra gyűltek össze a Milan szurkolói a Mapei Stadionban (Fotó: AC Milan)

KEZDŐDIK A KÉT MÉRKŐZÉS! Világosban a Milan, zöld-feketében a Sassuolo. Kék-feketében az Inter, fehérben a Samp.

A listavezető Milan a legutóbbi öt bajnoki meccsét megnyerte, háromszor gólt sem kapott, legutóbb áprilisban, az Inter elleni kupaelődöntőben szenvedett vereséget, de a bajnokságban 15 meccse veretlen. A 11. helyen álló Sassuolo legutóbb nyert 3–1-re Bolognában, előtte viszont négy bajnoki meccsen csak egy pontot szerzett.

Az Inter a legutóbbi három bajnoki meccsét megnyerte, és közben hosszabbításban a Juventust is megverte az Olasz Kupa döntőjében, viszont a legutóbbi, Bologna elleni veresége a bajhnoki címébe kerülhet. A Samp, amely már nem kerülhet a 15. helynél előrébb, a legutóbbi két hazai meccsét megnyerte, viszont idegenben az utóbbi három találkozóján csak egy pontot szerzett.

A listavezető Milan vezetőedzője, Stefano Pioli nem változtatott, ugyanazt a csapatot küldi pályára, mint legutóbb az Atalanta ellen, tehát a térdproblémával bajlódó Zlatan Ibrahiomvic ismét a kispadon kezd.

Így érkezett meg a Milan a stadionhoz

A meccsre utazás előtt így hangoltak a Milan-szurkolók a pályaudvaron

ELŐZMÉNYEK

A képlet egyszerű: ha nem kap ki Sassuolóban a Milan, bajnok lesz. A milánói vörös-feketék legutóbb a 2010–2011-es idényben értek a csúcsra, vagyis tizenegy éve várnak arra, hogy a nyakukba kerüljön a bajnoki aranyérem. Abból a keretből a 40 éves Zlatan Ibrahimovic – aki 2012-ben távozott a klubtól, de 2020-ban visszatért – a mostani csapatnak is a tagja

A városi rivális Internazionale hátránya két pont a tabellán, Simone Inzaghi vezetőedző csapata a Sampdoriát fogadja vasárnap, a címvédőnek akkor van esélyük az elsőségre, ha begyűjti a három pontot, s közben a vörös-feketék kikapnak. Pontazonosság esetén a Milan örülhetne, ugyanis ebben az esetben az egymás elleni eredmény számít, amiben jobb Stefano Pioli gárdája (1–1, 2–1).

A Milan-szurkolók tűkön ülnek, a szombati edzés előtt rengeteg fanatikus látogatott el az edzőközponthoz, hogy támogatásáról biztosítsa a csapatot. Hihetetlenül hangzik, de a La Gazzetta dello Sport szerint voltak olyan drukkerek, akik a feketepiacon 6800 euróért (2 700 000 forint) vettek jegyet, hogy élőben láthassák csapatuk reménybeli bajnoki ünneplését.

„Eddig mi voltunk a liga legjobb csapata, vasárnap fel szeretnénk tenni a pontot az i-re – nyilatkozta a klub oldalának Stefano Pioli, a Milan vezetőedzője. – Nyugodtan telt a hét, jól dolgoztak a srácok. Megérdemeljük ezt a lehetőséget, ám még be kell fejeznünk a munkát. Talán karrierem legfontosabb mérkőzése előtt állok. A meccsek után gyorsan el szoktam aludni, ám remélem, vasárnap nem fekszem le korán. Tudom, hogy a szurkolóinknak mennyit jelentene a bajnoki cím, üzenem nekik, hogy rájuk is szükségünk lesz. Nehéz mérkőzés vár ránk, a Sassuolo magas minőséget képvisel, óvatosnak kell lennünk, ellenfelünk biztosan győzni akar. Hogy megérdemeljük-e a bajnoki címet? A meccs után megmondom.”

„Pontosan tudjuk, hogy nem a mi kezünkben van a sorsunk – nyilatkozta az utolsó forduló előtt az Inter vezetőedzője, Simone Inzaghi. – Meg kell nyernünk a Sampdoria elleni meccset ahhoz, hogy bizakodhassunk. Sikeres idényt futunk, nyugodtan várom az utolsó bajnokit.”

A Sassuolo ebben az idényben már megviccelte egyszer a Milant, ugyanis novemberben a San Siróban 3–1-re győztek Domenico Berardiék. A Samp és az Inter ősszel, Genovában 2–2-re végzett.

Olasz sajtóhírek szerint a Milan vezetősége extra pénzjutalmat ajánlott fel a játékosoknak, ha megnyerik a bajnokságot. Minden játékos 200 ezer eurót (75 millió forint) kapna, Stefano Pioli szerződésében pedig különböző bónuszok vannak, ezek közül az egyik a bajnoki elsőség esetén jár neki.

Nem csupán a presztízs szempontjából értékes a scudetto, ugyanis a trófea elhódítása nagy összeget hozhat a konyhára. Az olasz bajnok csaknem 26 millió euróval lesz gazdagabb, ami hétmillióval több, mint amennyit az ezüstérmes kap. Ráadásul a televíziós jogdíjakkal, a szponzorpénzekkel és a következő idényben rendezendő olasz Szuperkupa-részvétellel további 10 millió eurós bevétellel számolhat a győztes.

Az a csapat, amely az első helyen végez, automatikusan az első kalapba kerül a BL-sorsoláskor, s mivel a Milan jelenleg viszonylag alacsony UEFA-együtthatóval áll, második hely esetén valószínűleg a negyedik kalapba kerülne. Ám utóbbiba bele sem gondolnak a Milannál, jelenleg csak a klub 19. bajnoki címe lebeg a szemük előtt.