Az Olasz Kupa idei döntőjében a Juventus 2–1-re legyőzte az Atalantát.

Mapei Stadion, 4300 néző. Vezette: D. Massa
Gollini – Tolói (Djimsiti, 76.), C. Romero, Palomino – Hateboer (Ilicic, 76.), De Roon, Freuler, Gosens (Alekszej Mirancsuk, 83.) – Pessina (Pasalic, 68.) – Malinovszkij (Muriel, 68.), Duván Zapata. Vezetőedző: Gian Piero Gasperini
Juventus:
Buffon – Cuadrado, De Ligt, Chiellini, Danilo – McKennie, Bentancur, Rabiot, F. Chiesa (Dybala, 74.) – Kulusevski (Bonucci, 83.), C. Ronaldo. Vezetőedző: Andrea Pirlo
Gólszerző:
Malinovszkij (41.), ill. Kulusevski (31.), F. Chiesa (73.)

Pocsék idényére szeretett volna szépségtapaszt pöttyenteni az „Öreg Hölgy”, Andrea Pirlo arra készült, hogy szépen búcsúzik egy Olasz Kupa-sikerrel és a Bajnokok Ligája-indulás kiharcolásával. A „La Dea”, „Az istennő” már ott lesz az európai gigasorozatban, és most nyugodtan készülődött a fináléra. Amelyet a bergamóiak kezdtek jobban, de két helyzetet is kihagytak, nagy védelmi megingásukat azonnal góllal használta ki az általuk a torinóiaknak 35 millió euróért eladott Dejan Kulusevski.

Nem zavarta meg a gól a kék-fekete mezeseket, akik a szakadó esőben is formás támadásokat vezettek, és a pazar formában futballozó Ruszlan Malinovszkij szép góllal egyenlített: az ukrán karmester az utóbbi 15 mérkőzésén 16 kanadai pontot jegyez!

Többet birtokolta a labdát a második félidőben az Atalanta, és nem Cristiano Ronaldónak, de a portugál klasszis sarokkal azért mesés passzal szolgálta ki Federico Chiesát, aki a kapufára lőtt az ötös előteréből, majd az olasz szélső a második gólhelyzetét már nem puskázta el.

A hajrában a védekezéssel foglalkozott csak a Juventus, beállt a kifogástalan teljesítménnyel előrukkoló Gianluigi Buffon és a néha fáradtan mozgó Giorgio Chiellini mellé Leonardo Bonucci is, és helyzetig sem jutott az Atalanta: kupagyőzelmet, pontosabban Coppa-győzelmet hozott Andrea Pirlo első vezetőedzői idénye.

Sokak számára búcsúünnep? (Fotó: AFP)

Gasperini meg a második legidősebb edző lehetett volna 63 évesen, aki Olasz Kupát nyer.

Hatkupás legenda, ilyen sok Coppája csak a nagy Roberto Mancininek van odahaza

A negyedik, aki juvés játékosként és juvés edzőként is Coppa-aranyos

Megvan a Juve 14. Coppa Italiája! Az Atalanta sorozatban a negyedik Coppa-döntőjét is lebukta.

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+4. perc Danilo távolija Gollini kapusé.

90+2. perc Előrejön Gollini is egy kornerhez, de rossz a beadás. Cuadrado eldönthetné, de szerelik a 16-oson.

Négy perc a ráadás!

89. perc Josip Ilicic megrúgja Danilót, sárga lap neki is.

88. perc Rafael Tolói remekül beszél olaszul, piros lap a lecserélt játékosnak a kispadra.

87. perc Marten De Roon és Duván Zapata kap sárga lapot reklamálásért, Danilo nagyot homorított Ilicic előtt.

85. perc Remo Freuler odarúg Dybalának, sárga lap.

83. perc Gossens le, Alekszej Mirancsuk be, szélső helyett támadó középpályás.

83. perc A sérüléséből ezek szerint felépült Leonardo Bonucci be, Kulusevski le, szélső helyett középső védő. Dybala beállása után egy sorral hátrább ment a svéd.

77. perc Ronaldo lekönyökléséért sárga lapot Cristian Romero. Cuadrado beadása után a portugál lökdösi a védőt picit.

76. pec Josip Ilicic be, Hateboer le. Tolóit meg Berat Djimsiti váltja.

1930 óta nem nyert egymás után két meccset a Juve ellen az Atalanta, most megteheti.

76. perc De Ligt fejel tízről a jobb sarok mellé egy jobb oldali szögletet követően.

74. perc Paulo Dybala be, Chiesa le.

73. PERC VEZET A JUVENTUS, Kulusevski visszapasszát FEDERICO CHIESA ballal a jobb alsóba rúgja kissé balról, hét méterről, a kivetődő Gollini kapus lába között. 1–2!

Karmester helyett ék, és szűrőcsere.

68. perc Luis Muriel be, Malinoszkij be. Luxuscsere. Pessina le, Mario Pasalic be.

65. perc Kulusevski passzát CR ballal 14-ről feladja a kapusnak.

57 százalékban az Atalantánál a labda.

60. perc Helyzetek ott is, Kulusevski ad be jobbról ballal, Ronaldo 10-ről a kapushoz fejeli a labdát, majd kap egy passzt a portugál Chiesától, az ötös bal sarkának előteréből sarokkal adja vissza neki a labdát, az olasz meg jobbal tízről a bal oldali kapufára lő, félmagasan!

58. perc Chiesa passzol szépen az ötös bal sarka és Kulusevski elé, aki jobbal a jobb alsóba pöckölné a labdát bevetődve, három méterről, de Gollini hatalmasat véd!

52. perc Malinovszkij bal oldali szabadrúgása után De Ligt ment az ötösön Romero elől, aki ballal a lövés után megtapossa a holland bokáját. Aki nagyon szenved, ápolás.

47. perc Helyzettel, Cuadrado jobb oldali beadását McKennie az ötös bal sarkáról a rövid felső mellé fejeli. Gosens picit könyökölt, ápolás, majd Freuler ad két taslit Kulusevskinek szerelés címén.

Egyre jobban esik az eső.

46. PERC FOLYTATJUK, CSERE NINCS!

Kulusevski anno 3 meccsen 102 percen át játszott az Atalantában, majd 35 millió euróért eladták a Juvének. Előtte 3.5 évvel 165 ezer euróért vették, opciósan is csak 3.5 milliót adtak a Juvétól kapott pénzből a svéd Brommának.

FOTÓK: Weltfussball

Örömteli hír, hogy 4300 szurkolót beengedtek a döntőnek otthont adó Mapei Stadionba, igaz, szigorú ellenőrzés mellett. Annak, aki jegyet vásárolt, le kellett töltenie egy telefonos alkalmazást, amely a belépésnél egy QR-kód segítségével bizonyította, hogy az illető negyvennyolc óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszttel rendelkezik vagy mindkét oltást megkapta. Emellett orvosi igazolást is elfogadtak, amely megerősíti, hogy az adott személy az elmúlt fél évben felgyógyult a fertőzésből. Olaszországban a járvány első hullámának berobbanása, azaz 2020 márciusa óta először lesz ennyi néző egy mérkőzésen. Ez egyúttal remek főpróba lesz a nyári Eb előtt, amelyen a tervek szerint legalább tizenhétezren lehetnek majd ott a római mérkőzéseken.

Szép góllal egyenlített az Atalanta (Fotó: AFP)

Forma. Malinovszkij az előző 10 meccsén 6 gólt lőtt, 9 assziszt mellett.

Az előző bergamói gól a Coppa-döntőben Angelo Domenghini szerezte. 1963-ban.

Nem egyszerű a játékvezetők élete

Tisza szereléssel indult?

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc Hateboer első jobb oldali, jobblábas beadását egy védőbe, Danilóba rúgja hétről Zapata, a másodikat kifejeli Zapata elől Cuadrado.

41. PERC ITT A GÓL, Pessina lefordul Rabiot-ról, jobbra passzol a felfutó Hateboernek, aki jobbal laposan bead, RUSZLAN MALINOVSZKIJ pedig ballal 15 méterről, középről a bal alsó sarokba lő. 1–1! Buffon nem érhette el, De Ligt majdnem beleért kézzel, de csak majdnem.

40. perc Matthijs de Ligt kap sárga lapot Zapata ellökéséért.

37. perc Az ukrán jobbról ballal remekül emel a jobb sarok elé, de éppen csak lemarad a bevetődő Palomino!

35. perc Sárga lap a Rabiot-t lerántó Ruszlan Malinovszkijnak.

35. perc Zapata ad be balról jobbal, Hateboer a bal alsóba fejelne hétről, kissé jobbról, de véd vetődve Buffon.

31. PERC VEZET A JUVENTUS, DEJAN KULUSEVSKI ballal félmagasan a jobb sarokba lő kissé jobbról, 16 méterről. Cuadrado becsúszásával indult az akció, majd Ronaldo elesett, de Romero után Tolói nem figyel, McKennie gyors passza után jött a gól. 0–1!

28. perc Malinovszkij ballal 24-ről, kissé balról a bal alsó mellé rúgja a szabadrúgást.

27. perc Giorgio Chiellini kap sárga lapot Pessina letalpalásáért. Az előbb Pessina indította a svájci Freulert.

24. perc Helyzet ez is, ha nem is nagy, Freuler jobbal ellő keresztbe a kapu előtt az ötös jobb sarkától, Rabiot mellől.

18. perc Buffon és De Ligt egymásra vár, Zapata jobbal 17-ről kapura lő, de Buffon balra elvetődve eléri a labdát.

Az Atalanta és a Juventus 16-szor találkozott egymással az Olasz Kupában, a Juventus hatszor nyert, négyszer kikapott.

16. perc Tolói szereli Ronaldót a 16-os bal sarka előtt, szabadrúgás. A sértett a sorfalba lő, majd az ismétlést a jobb alsóba vágná, de ment szépen a keresztbefutó Romero!

Nem is, remek szerelés, elrúgta előle a labdát, aztán ütköztek.

12. perc Megússza a Juve, McKennie eladott labdájával háromszögez Pessina és Zapata, előbbit meglöki az ötös előtt hátulról, nem is kicsit Rabiot... tovább!

9. perc Bentancur lő Tolói rossz fejese után jobbal kapura 22-ről, középről, fejjel blokkol az acélkemény Palomino.

7. perc A Juve kölcsönjátékosa, Romero nagyot rúg az Atalantától vett Kulusevskibe, Bonucci reklamál a kispad mellett állva.

5. perc MELLÉ, Zapata ballal milliméterekkel lő a jobb alsó mellé Chiellini mellől, kissé balról, hat méterről, Gosens bal oldali, ballábas beadása meseszép levétele után.

3. perc Máris helyzet, de Buffon eléri lábbal a jobb sarok előtt Palomino ötméteres lövését, Zapata bal oldali beadása után.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Az Atalanta három év alatt másodszor döntőzik, a Juvének a 20.

A Juve tiszta fehérben, a bergamóiak kék-fekete mezben és fekete nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 132 találkozó, 16 bergamói és 71 torinói sikerrel, 115, ill. 237 rúgott góllal.

Eltiltott: a juvés Alex Sandro.

A hazaiaktól Viktor Kovalenko sérült, a vendégektől Leonardo Bonucci maródi.

Ugyanakkor... Bemutatta új hazai mezét az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Serie A) szereplő Juventus! A trikót a 2021–2022-es idényben viselik a torinóiak, és az új szerelés Cristiano Ronaldón debütált – így finoman célozva arra, hogy a pletykák ellenére ők számolnak a portugál klasszissal jövőre is!

Ugyanakkor...Cristiano Ronaldo az összes luxuskocsiját elszállíttatta Torinóból, ami a sportsajtó értékelése szerint annak a jele, hogy az ötszörös aranylabdás portugál futballista távozik olasz klubcsapatától.

A lap emellett azt írja, hogy Cristiano Ronaldo vélhetően marad, ha kivívják a BL-indulást, ellenkező esetben távozik. A portugál csatár Angliában és Spanyolországban is volt kupagyőztes csapat tagja, Olaszországban egyelőre nem.

A Juventusnak a szerdai mérkőzésnél jóval fontosabb lesz a hétvégi, Bologna elleni összecsapás, illetve hogy mit játszanak az ellenfelek. Ekkor dől el ugyanis, hogy a következő kiírásban is indulhat-e a BL-ben, az viszont szinte biztos, hogy Andrea Pirlo vezetőedzőnek mennie kell. A kupagyőzelem is legfeljebb arra lehet jó, hogy ne üres kézzel zárja első idényét edzőként. Egyes hírek szerint Zinédine Zidane válthatja, de a Tutto-sport úgy tudja, hogy Gennaro Gattuso is jelöltek között van.

Nagyszerű lenne, ha az utóbbi évek jó teljesítményét sikerülne kupagyőzelemmel megkoronázni – idézte a Sky Sport Italia a bergamóiakat irányító Gian Piero Gasperinit. – Sokan azt mondják, hiába a jó játék, nem nyerünk semmit. Azonban elfelejtik, hogy ettől a klubtól már az is fantasztikus teljesítmény, hogy egymás után a harmadik idényben játszhat a Bajnokok Ligájában. A célunk persze a kupagyőzelem, ez lenne a ráadás. De bárhogy zárul az idény, mi mindenképpen győztesek vagyunk. A célunk, hogy a jövőben még tovább fejlődjünk, a pontátlagunk sokat javult az utóbbi években, de ez is kevés volt ahhoz, hogy megelőzzük az Internazionalét. Ahhoz, hogy a scudettót is megnyerhessük, ennél is jobban kell futballoznunk.”

Sokatmondó, hogy a topligákat tekintve eddig csak a Bayern Müchen szerzett több gólt (94) az Atalantánál.

Érdekesség, hogy legutóbb épp tíz évvel ezelőtt fordult elő, hogy semmit sem nyert a torinói klub. Akkor a bajnokságban hetedik lett, az Európa-ligában már a csoportban kiesett, a kupában pedig a negyeddöntőben vérzett el, más kérdés, hogy akkor jóval gyengébb kerete volt. Mindenesetre most legalább a kupát megnyerheti, ha szerda este legyőzi az Atalantát, ám ez egyáltalán nem ígérkezik könnyűnek. A bergamói csapat a bajnokságban az idegenbeli 1–1 után hazai pályán 1–0-ra győzött a torinóiak ellen, és még ezüstérmesként is zárhat a Serie A-ban, a kupát pedig 1963 után hódíthatja el ismét. Az már biztos, hogy az együttes egymás után a harmadik idényében indulhat a Bajnokok Ligájában, miközben bátor, kezdeményező futballjával világszerte sok szurkolót szerzett magának az utóbbi években.

Kevesen gondolták volna az idény elején, hogy az előző kilenc bajnoki címet megnyerő Juventus jelentős trófea nélkül zárhatja az idényt, ehhez képest a Bajnokok Ligájában már a nyolcaddöntőben elvérzett a Porto ellen, a bajnokságban még az is kérdés, kiharcolja-e a BL-indulást, és ennek tükrében az is kisebb bravúr, hogy a kupában bejutott a döntőbe. A rend kedvéért azért tegyük hozzá, hogy az elődöntőben a bajnok Internazionalét búcsúztatta, az idegenbeli 2–1 után a hazai visszavágó gól nélküli döntetlennel zárult.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A JUVENTUS–ATALANTA LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!