
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Hétfői sportműsor: egy-egy olasz és spanyol bajnoki
Meglehetősen szűkös a hétfői sportkínálat: a labdarúgó NB II 21. fordulójában a Szeged a Győri ETO-t fogadja, az angol F...
Minisorozatunkban sorra vesszük a labdarúgó-világbajnokságok legjobb csapatai közül azokat, amelyek nem nyerték, nem nyerhették meg a tornát. Az 1970-es években a hollandok örökre megváltoztatták a futballt, csak éppen a saját árnyékukat nem tudták átlépni.
Mint ismert, a Manchester City szerdán 2–1-re legyőzte a Borussia Dortmundot a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének 2. fordulójában. A győztes gólt szerző Erling Haalandról menedzsere, Pep Guardiola nyilatkozott elismerően a mérkőzést követően.
Újra Magyarországon! Ricardo Moniz hosszú évek után tért vissza hazánkba, a Ferencváros után a Zalaegerszeg együttesét irányítja az NB I-ben. A félig suriname-i, félig indonéz származású 58 esztendős holland tréner őszintén beszélt érzéseiről, és megtudhattuk, neki valóban csak a labda létezik, a futballról huszonnégy órán át képes beszélni. De vajon miért lett fiatalon fizioterapeuta? És mit jelentett neki Johan Cruyff vagy Akeem Adams?
Május 20-án volt 30 éve, hogy a Barcelona és a Sampdoria lejátszotta a labdarúgás történetének utolsó BEK-döntőjét. Egy este emlékei, amikor Ronald Koeman szabadrúgásgóllal, Pep Guardiola még hajjal a fején, Johan Cruyff már nyalókával a szájában, Gianluca Vialli ellenben akkor is Roberto Mancinivel együtt alkotott maradandót.
Hat év után vezetőedzőként tért vissza nevelőegyesületéhez, az FC Barcelonához Xavi. Távozásakor még dicsfényben úszott szeretett klubja, a romantikus újraegyesüléshez viszont éppen a jelenleg tapasztalható sikertelenség, a kiábrándító anyagi helyzet, no meg persze Ronald Koeman menesztése járult hozzá. A reményvesztett szurkolók többsége Guardiola méltó utódját látja a messiásként várt klublegendában, sőt, meg vannak győződve, hogy érkezésével beköszönt a javulás a katalán klubnál. Korábban Xavi idáig vezető útját mutattuk be, most azt igyekeztünk megvizsgálni, milyen koncepcióval érkezett vissza, s mely buktatókkal találkozhat a korábbi sikereinek helyszínén.
Mint megírtuk, a legnagyobb sikerét a Zalaegerszeggel elérő korábbi szövetségi kapitány, Bozsik Péter hatvanéves lett. Erről a Puskás Intézet is beszámolt, s oldalán két szenzációs, gyermekkori fotót tett közzé a 60. életévét betöltő szakemberről.
Korábban is voltak már jelei a Barcelona meggyengülésének, az elmúlt egy évben azonban látványos mélyrepülésben van a csapat. A problémák mélyen gyökereznek, Ronald Koeman szerda éjjeli menesztése korántsem oldott meg mindent. Még a holland kirúgásának hivatalossá válása előtt megvizsgáltuk, mi vezetett a katalánok mélyrepüléséig.
Johan Cruyff emléke előtt tiszteleg videójával a 433. A felvételen az látszik, hogy a legendás holland futballista az FC Barcelona trénereként ugrókötelezni tanítja játékosát, Hriszto Sztoicskovot.
Eddig egy tétmérkőzést játszott a szerdán a Ferencváros vendégeként a Puskás Arénában pályára lépő FC Barcelona Magyarországon, az UEFA-kupa 1975–1976-os kiírásának 3. fordulójában a nyolc közé jutásért a Vasassal mérkőzött meg. A budapesti klubnak esélye sem volt a Barca ellen, két vereséggel búcsúzott.
Hollandiában musical készül Johan Cruyff, az Ajax és az FC Barcelona legendás labdarúgójának életéről. A „14, a Musical” nevet viselő alkotás bemutatójára jövőre kerül sor Leusdenben.
Nemcsak Dennis Bergkamp adott új lökést az Arsenalnak, voltak más példaképek, fáradhatatlan vezérek is, akik meghatározták egy klub adott időszakát. Korszakos futballisták, akiknek ha meghalljuk a nevét, a csapatuk is rögtön beugrik. Íme, az FFT listájának második fele.
Az amszterdami Ajax-stadion főbejárata előtt felavatták a holland futballklub néhai legendás játékosának, Johan Cruyffnak emléket állító bronzszobrot.
Arjen Robben visszatérése a futballpályára a nyári (és a koronavírus-járvány miatt elég különös) átigazolási időszak egyik szenzációja. A világklasszis szélső nevelőklubja, a Groningen színeiben reaktiválja magát – mi pedig visszapillantottunk a futballtörténelem legérdekesebb „nagy visszatéréseire”,méghozzá olyan játékosok közül, akik már egyszer határoztak a visszavonulásukról.
Van Persie elküldte a United BL-győzelmét ünneplő fotóit az Arsenal legkritikusabb szurkolójának. De van ennél csúnyább bosszú is.
Napjaink és a közelmúlt klubfutballját talán majd a Lionel Messi & Cristiano Ronaldo-korszaknak nevezi el a hálás utókor, újonnan induló sorozatunkban a fiatalabbak okulására és a középgeneráció nagy örömére az 1984–2004 közötti időszak (2004 volt C. Ronaldo első teljes manchesteri éve, Messi abban az évben mutatkozott be az FC Barcelona nagycsapatában, illetve 1984 az utolsó nagy angol siker éve a Heysel-tragédia előtt) legjobb klubjaiból alkotjuk meg a Legendák Ligáját, amelybe minden klub egy-egy csapatát neveztük, és a 16. alakulatról majd az olvasók döntenek. Két ágon, egyenes kieséses formában zajlanak a küzdelmek, és a gólokat most természetesen az NSO olvasói rúgják! Az új párharc első részében az 1999-es Manchester United került górcső alá, ellenfele az FC Barcelona Dream Teamje. Hogy ki jut tovább? Ezt kérdezzük mi is önöktől!
Cristiano Ronaldo nem ünnepel, mert kicsit szomorkás a hangulata. De nem ő az első durcás kisfiú, aki eldobálja a játékait. Néhány érdekes eset a FourFourTwo 10-es listájáról...
E sorok írója is szemtanúja volt annak, hogy az FC Barcelona szurkolói mekkora becsben tartják Kubala László szobrát, amelynél a legutóbbi bajnokavatás előtt egy drukker gondosan elrendezgette a jelenlegi játékosok kicsinyített bábuit.
A labdarúgás történetének legnagyobb klasszisai közül többen is a magyar válogatott ellen mutatkoztak be nemzeti csapatukban – a pályafutásuk mérföldkövének számító mérkőzéseket az akkor megjelent beszámolók, interjúk segítségével elevenítjük fel.
„A boldogság Vácra költözött” – ezzel a szalagcímmel jelent meg 1994. június 12-én a Nemzeti Sport. A Vác FC-Samsung labdarúgócsapata valóban kisebbfajta csodát vitt véghez, s nemcsak azért, mert máshonnan eltanácsolt, máshol kevéssé értékelt futballisták összetartó közösségével ért fel a csúcsra. Sporttörténeti értelemben is, elvégre addig vidéki klubként csak a Nagyvárad és a Győri ETO tudott bajnoki címet nyerni a labdarúgó NB I-ben.
Edwin van der Sar, az Ajax vezérigazgatója az Instagram-oldalára töltött fel egy képet a keddi, Real Madrid elleni továbbjutás után. A képen Johan Cruyff, az amszterdamiak és az FC Barcelona egykori legendája látható a 14-es mezében, ami most éppen tökéletesen passzol az eredményhez.