
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Keddi sportműsor: FTC–Újpest; pályán a Bayern és a Chelsea
Kedden Ferencváros–Újpest FC bajnokit rendeznek a labdarúgó NB I 30. fordulójában – a mérkőzésről élő szöveges közvetíté...
Roman Sirokov neve ismerősen csenghet a futballrajongóknak, a többek közt a CSZKA Moszkvában és a Zenitben is megforduló orosz középpályás ugyanis a válogatottban is pályára lépett 57 alkalommal. A 39 éves futballista 2016-ban vonult vissza a profi futballtól, azóta pedig már csak amatőr meccseken lép pályára. Ám egy ideig valószínűleg azokon sem fog a legutóbbi balhéja után…
Szokás mondani, hogy a labdarúgás az a játék, amelyben egy mérkőzésre a leginkább eltüntethetőek az egyéni képességek közti különbségek. Miért ne alakulhatna ez így akár egy világbajnoki fináléban? De mi dönthet ilyenkor? Nüánszok. Olyan tényezők, mint hogy melyik félnél következik be egy végzetes dekoncentrációs hiba a hajrában, melyik kapitány tud bedobni úgy egy embert a szünet után, hogy attól megváltozzon a játék képe, melyik oldalon állnak higgadtabb futballisták a tizenegyesrúgásoknál. Az év legfelkapottabb meccse előtt az egyéni képességeken túli tényezőknek jártunk utána, és miközben a szakértői vélemények megfogalmazásakor, kocsmai beszélgetések során vagy akár fórumokon elhangzó érvek szinte mind Franciaország mellett szólnak, jobban megvizsgálva ezeket Horvátországról mintha mind leperegnének, és Zlatko Dalic azt üzenné csapatával: az akarat és az elszántság a fő, s a hátrányból is előnyt lehet kovácsolni.
Bár Anglia sok mindent levetkőzött magáról ezen a világbajnokságon, most sem vált vérbeli győztessé, és elszalasztotta a nagy lehetőséget, hogy döntőbe jusson. Horvátország ezzel szemben ismételten bebizonyította, hogy sosem lehet leírni, és megcselekedte azt, ami korábban még egy válogatottnak sem sikerült: három hosszabbításos meccs után jutott el a legnagyobb futballtorna fináléjába. Egy meccs matematikája a lélektanon keresztül.
Brazília a lélektani pillanatokat jobban megragadva 2–0-ra legyőzte Mexikót Szamarában, a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében. Neymar ismét magához ragadta a főszerepet – pozitív és negatív értelemben egyaránt –, miközben a brazil csapat a vb fő esélyesévé lépett elő. Teljesítményének üzenete: ha világbajnok akarsz lenni, engem kell legyőzni.
A világbajnokságon is látható, labdarúgásba bevezetett technológiai eszközök tapasztalhatóan segítik csökkenteni a játékvezetői hibák számát, ugyanakkor a kénytelen-hirtelen használatba vett videoasszisztensi rendszer (VAR) logikátlanságai joggal vezetnek súlyos kritikákhoz. A változások két oldala a világbajnokság csoportmérkőzéseinek tükrében (a szerző korábbi játékvezető, huzamos ideje a videobíró bevezetésének elkötelezett híve. )
Előzetesen a Japán, Kolumbia, Lengyelország, Szenegál fémjelezte H-csoport tűnt az egyik legszínesebbnek és legkiegyensúlyozottabbnak a világbajnokságon. A sorsolás szeszélye folytán a házigazda oroszok kvartettjét leszámítva ez az egyetlen négyes, amelyben csupán egy európai csapat kapott helyet, és némi meglepetésre a második forduló végén eldőlt, Lengyelország – első UEFA-képviselőként a vb-n – búcsúzik is három meccs után. Eközben Japán és Szenegál is azon csapatok közé tartozik a tornán, amelyektől feltétlenül többet láthattunk eddig játékban, mint amit korábban várni lehetett.
A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) kedden bejelentette, hogy közös megegyezéssel megszüntette a férfiválogatottat irányító Georges Leekens szerződését, és az ősszel kezdődő Nemzetek Ligája tétmérkőzései alatt a belga szakember helyett már Marco Rossi lesz a szakmai munka felelőse. A Budapest Honvéddal tavaly bajnok olasz edző az MLSZ Csányi Sándor irányította időszakában már a válogatott hatodik, állandó megbízással kinevezett kapitánya.
A világbajnokság eddig legnagyobb meglepetését szolgálva a negyedik napon a mexikói válogatott legyőzte a címvédő Németországot 1–0-ra. A közép-amerikaiak szövetségi kapitánya, Juan Carlos Osorio az első félidőben leiskolázta világbajnok kollégáját, a német csapat pedig válasz nélkül maradt a második játékrészre.
Hat gólt, lüktető, fordulatos, minden igényt kielégítő küzdelmet hozott a labdarúgó-világbajnokság első rangadója, a Portugália–Spanyolország mérkőzés (3–3), amely után mindkét félnek van lehetősége pozitívumokat és negatívumokat is leszűrni, ám alapvetően mégiscsak Cristiano Ronaldo és társai örülhetnek jobban az egy pontnak a lefújást követően.
Még csupán a második nap programjánál tartunk, de már jön az egész világbajnoki csoportkör egyik leginkább várt mérkőzése, a Portugália–Spanyolország összecsapás a B-csoportból (20 óra, Szocsi). A spanyol válogatott körüli váratlan heti események azonban zárójeleznek minden korábbi elemzést, ezzel együtt négyzetre emelik a meccs körüli érdeklődést…
Újabb meglepetést hozó szezont követően másodszor lett Bajnokok Ligája-győztes a Montpellier férfi kézilabdacsapata, amely 15 esztendő elteltével, 2003 után ünnepelt újra végső győzelmet. A csapatmunka diadala volt ez, amely tökéletesen rámutatott arra, hogy a mai férfi kézilabdában egy bizonyos szint felett már nem feltétlenül a pénz, sokkal inkább a csapategység és az elszántság határozza meg az eredményességet.
A Montpellier 32–27-re legyőzte a Nantes-ot a férfi kézilabda Bajnokok Ligája döntőjében, ezzel 2003 után másodszor megnyerte az első számú európai kupasorozatot.
Hat év franciaországi légióskodás után hazatér és az élvonalbeli Eger férfi kézilabdacsapatánál folytatja pályafutását Rédei István. A korábbi válogatott átlövőt – légiósfigyelő sorozatunk részeként – külföldi tapasztalatai mellett a testközelből megtapasztalt francia kézilabda alapjairól és aktuális sikereiről is kérdeztük.
Szombat este 1981 után történetük második BEK/BL-döntőjét vívja egymás ellen a Real Madrid és a Liverpool. Az nem kérdés, hogy a múlt alapján mindkét együttesnek helye van a legnagyobb labdarúgóklubok panteonjában, ugyanakkor aktuális felállásuk szerint a játékosanyag kupadöntős tapasztalatában jelentős különbség mutatkozik a sorozatban harmadik fináléja előtt álló madridi csapat javára. Egy kis statisztikai, történelmi kitekintő, illetve Jürgen Klopp, aki elmondja minderről a véleményét.
A Győri Audi ETO női kézilabdacsapata története során negyedszer is megnyerte a Bajnokok Ligáját, miután a Papp László Budapest Sportarénában hosszabbítás után 27–26-ra legyőzte a macedón Vardar Szkopjét. A Győr 2013, 2014 és 2017 után ülhet fel ismét Európa kézilabdatrónjára, és elsőként védi meg címét, mióta a BL-trófea sorsáról négyes finálé dönt.
Bár vélhetően a Győri Audi ETO KC több légiósa úgy ünnepelt az FTC-Rail Cargo Hungaria elleni, két góllal megnyert mérkőzés végét követő pillanatokban, hogy gyakorlatilag megvan a bajnoki cím, valójában nemcsak a gyakorlati nincs még meg, az elméleti sem. A pont kétgólos ETO-siker az addig levezetősnek ígérkező bajnoki meccseket izgalmas gólpárbajjá varázsolhatja: hét meccset érintő, hendikepes futóverseny kezdődik a bajnokságon belül.
Minden idők egyik, ha nem a legjobb magyar játékosát búcsúztatta el a Magyar Kézilabda-szövetség a válogatottól. Görbicz Anita már nagyon fiatalon meghatározó tagja lett a nemzeti csapatnak, és másfél évtizeden át húzóembere, vezéregyénisége volt. Zsenialitása számtalan fiatalt terelt a kézilabdapályák felé. Az alábbi múltidéző – 233 fellépésére tekintettel a teljesség igénye nélkül – tíz mérkőzés, tíz momentum, valamint egy galéria mentén igyekszik visszapillantani a kivételesen tartalmas pályafutásra a válogatottban.
Néhány héttel ezelőtt rég hallott kézilabdás névről érkezett hír Németországból: a magyarországi pályafutását 2008-ban maga mögött hagyó Ilyés Annamária Bundesliga-csapat edzője lett, február eleje óta ő irányítja a Neckarsulmer SU felnőttegyüttesét. Kézenfekvő volt, hogy az apropó alkalmából kézilabdás légiósainkat bemutató sorozatunkban meghallgassuk a korábbi átlövő történetét.
Különleges jégkorongos pályafutásra került fel a korona a pjongcsangi olimpia hokidöntőjében: az orosz sikerrel Pavel Dacjuk tagja lett a Tripla Arany Klubnak, így ő a 28. olyan játékos, aki olimpiai és világbajnok, valamint Stanley-kupa-győztes. Emellett ő az első, akinek a Gagarin-kupa, azaz a KHL-elsőség is megvan. Nyilván szubjektív megítélés kérdése, de ha van, aki ezt megérdemelte és megdolgozott érte, akkor az a Vörös Gépezet (és a Detroit Red Wings korábbi) 13-asa.
Pjongcsang mintegy 7500 kilométerre és – közvetlen járat hiányában – átlagosan egynapi utazásra van Budapesttől. Néhány lelkes vállalkozót ugyanakkor ez sem riasztott el attól, hogy – gyakorlatilag bármiféle ellentételezés nélkül – útra keljen Magyarországról, és a hazai köztudatban inkább csak a periférián élő téli olimpiai játékokon önkéntesként szolgálják az ötkarikás szellemet. Bemutatunk két fiatal magyart, aki az elmúlt években időt, energiát nem kímélve járult hozzá lelkesedésével, tudásával számos külföldi és hazai sportesemény helyszíni nívójának emeléséhez. Életük egyik nagy kalandja vár rájuk Dél-Koreában.