Szenzációs győzelem Norvégia ellen, az ötödik helyért folytatjuk

2014.12.17. 20:25
Mayer Szabina veszi célba a norvég kaput (Fotók: Mirkó István)
Utolsó középdöntős mérkőzésén a magyar válogatott 29–25-re legyőzte a biztos csoportelső Norvégiát a női kézilabda Európa-bajnokságon. Az északiakat 2005 óta először tudtuk megverni világversenyen, így Németh András együttese kiharcolta magának a lehetőséget, hogy az 5. helyért játszhasson a budapesti helyosztón Franciaországgal.

NŐI KÉZILABDA EB
KÖZÉPDÖNTŐ, I. CSOPORT (Debrecen), 3. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA 29–25 (15–11) – SZÖVEGES TUDÓSÍTÁS
Debrecen, 5000
néző. Vezette: Jurinovic, Mrvica (horvátok)
MAGYARORSZÁG:
KISS É. – Bódi, BULATH 6, TÓTH G. 4, MAYER 4, Tomori 3, Kovacsics 4 (3). Csere: Herr O. (kapus), Mészáros R., TRISCSUK 5, SZUCSÁNSZKI, KOVACSICZ 3, Temes, Planéta
NORVÉGIA:
SANDO – Riegelhuth Koren, N. Mörk 3 (1), Oftedal 3, Wibe 1 , V. KRISTIANSEN 3, H. LÖKE 6. Csere: Solberg (kapus), Alstad, B. Riegelhuth 1, M. Jakobsen 2, Breivang 1, Arntzen, I. KARLSSON 5 (1)
Az eredmény alakulása. 4. p.:
1–4. 6. p.: 4–4. 11. p.: 4–7. 16. p.: 7–9. 20. p.: 8–11. 28. p.: 13–11. 32. p.: 17–13. 39. p.: 20–15. 48. p.: 24–18. 56. p.: 27–21

6. Lengyelország 5 5 107–136 –29 0
Spanyolország és Magyarország között az egymás elleni eredmény döntött a 2. helyről.

A középdöntő másik csoportjáról itt olvashat.

1. FÉLIDŐ

A korábbi eredmények azt jelentették, hogy a magyar csapatnak már csak a győzelem volt jó Norvégia ellen a budapesti helyosztóhoz.

A megszokott norvég tábor ezúttal is eljött dobbal és trombitával felszerelkezve, míg a kapu mögötti magyar szektor újra kiváló hangulatot teremtett. Az ellenfél 14 játékost nevezett a mérkőzésre (Camilla Herrem és Solbergerg betegség miatt nem tudta vállalni a játékot), de közöttük is többen nem voltak egészségileg a topon. A mieink kezdőjében ott volt Tóth Gabriella és Mayer Szabina is (védekezésben Mészáros Rea váltotta), míg a norvégok két beállóval álltak fel támadásban. Rögtön zavar is támadt a védekezésünkben, Németh Andrásnak ismét nagyon korán, már a negyedik percben időt kellett kérnie azt követően, hogy 4–1-re elment Norvégia.

Sikerült magunkra találnunk, és Tóth vezérletével egyenlítettünk. Mészáros Reát kiküldték, ezalatt két gólt lőttek az északiak. Bulath Anita helyére érkezett a korábban padról bejőve hetest hibázó Triscsuk Krisztina. Ott tudtunk maradni a norvégok nyakán, többször is támadtunk az egyenlítésért, ezt megelégelve Thórir Hergeirsson is letette a T betűt a zsűriasztalra.

Zártabbá vált a védekezésünk, többször is tanácstalannak tűntek a norvégok, de Kiss Éva is szállította a „szokásos" védéseket. Mínusz háromról újra visszajöttünk egyre, miközben a 23. percben először lépett pályára Temes Bernadett. Sokat nem játszhatott, mert Lökével való afférja miatt rögtön kiszórták.

Mayer így is betalált, miközben Kiss lehúzta a rolót. Sorozatban hatot lőve 14–11-re átvettük a vezetést. Bulath hatalmas bombát ragasztott a jobb felsőbe az utolsó másodpercben, így már néggyel ment a csapatunk! Érthető módon a közönség is eksztázisba jött, míg a lányok egymást biztatva hergelték bele magukat egyre jobban a mérkőzésbe.

Tóth Gabriella (jobbra) ezúttal is remekül játszott

2. FÉLIDŐ

A szünet sem törte meg a magyar csapat lendületét, a támadásainknak megvolt a korábban hiányolt ritmusa, a szélsőket is bevontuk, és jöttek is belőle a helyzetek. Mayer, Triscsuk és Kovacsicz Mónika is termelte a gólokat, a 35. percben 19–13-ra vezettünk.

A 42. percben Tomori is megszerezte első találatát, miközben a norvégok többször fel tudtak jönni mínusz négyig. Németh a záró negyedórához érve beküldte Planéta Szimonettát is. A Győr jobbátlövője Löke lerántásáért két percet kapott, Kiss fontos pillanatban védett ziccert. Tomori góljai jókor jöttek, a norvégok pedig nem tudtak élni az adódó lehetőségekkel.

Öt gól volt az előnyünk (24–19) még az utolsó tíz perchez érve. Bulath keze nagyon sült, Hergeirsson mínusz hatnál kért időt. A közönség Kiss Éva nevét skandálta, jellemző momentum volt, hogy a hajrához érve Löke ziccerét is megfogta kapusunk.

Innen már nem lehetett elveszíteni, és a végén már minden sikerült a mieinknek, akik 29–25-re győztek teljesen megérdemelten.

A magyar válogatott nagyot javulva kiharcolta a jogot, hogy pénteken 15.30-tól Budapesten Franciaországgal megmérkőzzön az ötödik helyért. Ez azt is jelenti, hogy a hivatalos célkitűzést, a legjobb hat közé jutást már teljesítette a csapat.

Broadcast live streaming video on Ustream

NŐI KÉZI EB, HELYOSZTÓK (BUDAPEST)
AZ 5. HELYÉRT
december 19.,
péntek
MAGYARORSZÁG–Franciaország 15.30 (tv: M1)
ELŐDÖNTŐ
péntek
Spanyolország–Montenegró 18.00 (tv: Sport1)
péntek
Norvégia–Svédország 20.30 (tv: Sport1)
BRONZMÉRKŐZÉS
december 21., vasárnap
Norvégia/Svédország–Spanyolország/Montenegró 15.30 (tv: Sport2)
DÖNTŐ
Norvégia/Svédország–Spanyolország/Montenegró 18.00 (tv: M1)
TUDNIVALÓK

Az elődöntőben, illetve a helyosztókon döntetlen esetén hosszabbítás következik, időtartama alapesetben 2x5 perc. Ha a hosszabbítás után is döntetlen az állás, újabb 2x5 perc ráadás következik, végső esetben pedig hétméteresek, amit 5-5 dobóval kezdenek.

Az Európa-bajnokságra vonatkozó teljes, angol nyelvű EHF-szabályzatot itt találja meg!
Bulath Anitáék 2005 után ünnepelhettek újra győzelmet tétmeccsen Norvégia ellen (Fotó: Mirkó István)

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE AZ EURÓPA-BAJNOKSÁGON
Kapusok:
BÍRÓ Blanka (IPress Center-Vác), HERR Orsolya (Győri Audi ETO KC), KISS Éva (Fehérvár KC)
Balszélsők: ERDŐSI Ildikó (Siófok KC-Galerius Fürdő)*, KOVACSICS Anikó (Győri Audi ETO KC),
Balátlövők: BULATH Anita (Dunaújvárosi KKA), KLIVINYI Kinga (Érd)*, TRISCSUK Krisztina (Dunaújvárosi KKA)
Irányítók: SZUCSÁNSZKI Zita (FTC-Rail Cargo Hungária), TEMES Bernadett (Tus Sies Metzingen)*, TÓTH Gabriella (Mosonmagyaróvári KC)*
Beállók: MAYER Szabina (Fehérvár KC), MÉSZÁROS Rea (FTC-Rail Cargo Hungária), SZAMORÁNSKY Piroska (FTC-Rail Cargo Hungária)
Jobbátlövők: PLANÉTA Szimonetta (Győri Audi ETO KC), TOMORI Zsuzsanna (FTC-Rail Cargo Hungária)
Jobbszélsők: BÓDI Bernadett (Győri Audi ETO KC), KOVACSICZ Mónika (FTC-Rail Cargo Hungária)

Szövetségi kapitány: NÉMETH András
Csapatmenedzser: PÁLINGER Katalin