Egy félidő kevés volt Penáéktól: Norvégia hatodszor Európa-bajnok!

CSERHÁTI ZOLTÁNCSERHÁTI ZOLTÁN
2014.12.21. 17:55
Spanyolország egy félidőn át tudta tartani a norvég tempót (Fotók: Szabó Miklós)
A norvég női kézilabda-válogatott megszerezte hatodik Európa-bajnoki címét, és az elbukott 2012-es Eb-döntőt követően visszaült a kontinens trónjára, miután a magyar-horvát közös rendezésű Európa-bajnokság döntőjében három góllal (28–25) nyert Spanyolország ellen.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ (Budapest)

NORVÉGIA–SPANYOLORSZÁG 28–25 (10–12)
Papp László Budapest Sportaréna, 7000
néző. V: Ch. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
NORVÉGIA: SILJE SOLBERG – L. RIEGELHUTH KOREN 10 (5), N. MÖRK 7 (1), Oftedal 2, H. Löke 2, V. Kristiansen 1, Herrem. Cs: Sando (kapus), Alstad 1, Wibe, Sanna Solberg 3, M. Jakobsen, Breivang, B. Riegelhuth 2. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson
SPANYOLORSZÁG: S. NAVARRO – C. Martín 4 (1), Mangué 3, PENA 10 (5), E. Chávez 1, Cabral 4, Pinedo 1. Cs: Elorza, Aguilar 2, L. González, Beatríz Fernández, Egozkue. Szövetségi kapitány: Jorge Duenas
Az eredmény alakulása. 7. p.: 3–4. 14. p.: 3–7. 18. p.: 5–10. 24. p.: 7–11. 28. p.: 9–11. 33. p.: 12–13. 39. p.: 18–16. 41. p.: 20–18. 43. p.: 20–20. 48. p.: 24–20. 52. p.: 26–22. 55. p.: 26–25
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 7/6, ill. 10/6
Online közvetítés: Norvégia–Spanyolország 28–25 (10–12)

Norvégia a hatodik, Spanyolország az első Eb-aranyáért szállt harcba a Papp László Budapest Sportarénában, ahol telt ház ugyan nem volt, de tisztességes nézőszám látogatott ki, jócskán többen, mint a pénteki napra. Az esélyek azonban nemcsak a hagyományok és a 2008-as nagyon sima Eb-finálé (34–21) miatt szóltak az északiak mellett, hanem a játékerősség és a kontinensviadalon mutatott forma miatt is, bár épp Thórir Hergeirsson, az olimpiai bajnok izlandi kapitánya volt az, aki alig győzte hangsúlyozni a meccs előtt, hogy a középdöntőbeli 29–26-os eredményt el lehet felejteni a fináléra.

A spanyolok kezdték a meccset, ám az első gólt – gyakorlatilag két passzból – Linn-Kristin Koren Riegelhuth szerezte, mégis úgy tűnt, a déliekben valóban nem volt már benne a múlt hétvégi összecsapás. A norvégok Ida Alstad helyett Nora Mörköt cserélték támadásra, aki gólokkal nyitott. A másik oldalon Alexandrina Cabral vetette bele magát a legnagyobb lendülettel a meccsbe, az első három lövése után egyaránt a kapuban kötött ki a labda. Silvia Navarro lövését követően először a mérkőzésen vezetéshez jutottak a „harcosok", pedig előtte Carmen Martín mellé lőtt egy hetest. 3–4

A kezdeti meccsnézés után Silvia Navarro nagyon belejött a védésbe, nyolc percen belül négyszer is hárított, Mörk hetesét is, így a piros mezesek a Cabral kiállítása alatti időszakot is megnyerték egy góllal, a villámléptű Nerea Pena életveszélyes betöréseivel, pontos heteseivel pedig el is húztak 7–3-ra.

Hergeirsson időkérése csak időlegesen térítette észhez a norvég csapatot, két gyors gólra másfél perc alatt szerzett három találat volt a válasz, majd a spanyolok újabb emberhátrányt hoztak le kapott gól nélkül. Még Heidi Löke is belehibázott a helyzeteibe, igaz, a társak is több lehetetlen labdát küldtek az irányába, miközben a pattogó spanyol fal elképesztő munkát végzett. A másik térfélen Pena zseniálisan játszott, 24 perc alatt hét gólt szerzett, így állandósult a három-négy gólos ibériai fór. 7–11

A félidő utolsó perceiben azonban hullámvölgybe került Jorge Duenas csapata, hiába működött ismét jól az öt a hat elleni játék, Pena rossz ejtése büntetőből a legrosszabbkor jött, és ha nincs Navarro parádés védése Lökével szemben, a norvégok ki is egyenlíthettek volna, ehelyett Macarena Aguilar lövése 12–10-es spanyol előnyt eredményezett a szünetre.

Norvégiának másfél perc kellett hozzá fordulás után, hogy kiegyenlítsen Mörk góljaival. Új mérkőzés kezdődött, és az első lerohanásos találattal a 35 percben előnybe is került (16–15). Ekkor még Silje Solberg kapus kétperces kiállításából is jól jöttek ki a norvégok, a kapuba beálló Emily Sando kirúgta Cabral hetesét.

Óriási volt a tempó, potyogtak a gólok, a norvégok 11 perc alatt szereztek annyi gólt, mint az első félidőben. Az első játékrészben gólt sem jegyző Marta Mangué tartotta ekkor döntetlen körüli álláson a spanyol együttest, míg az északiaknál Riegelhuth aktivizálta magát, volt, hogy norvég oldalról egymás után háromszor talált be, ráadásként pedig még a tesó, Bettina is góllal köszönt be, ami nem sokkal később spanyol időkérést eredményezett. 23–20

Solberg egyre többször találkozott a labdával, aggódtak is a skandinávok, amikor Pinedo fejbe lőtte, de szerencsére nem esett baja. Ennek ellenére a következő hetesnél ismét jött Sando a kapuba, és újra párbajt nyert, ezúttal Carmen Martínnal szemben, és egy perccel később Pena is csak nehézségekkel járt túl az eszén. Navarro alig találkozott a labdával, Duenas mégsem mert váltani a kapuban, jött azonban két norvég kiállítás, ami segített feljönni az Aguilar beállásával mozgékonyabbá váló Penáéknak, akik az utolsó percek végjátéka előtt kétszer is kiegyenlíthettek volna, ám hibáztak. 26–25

Két perccel a vége előtt Linn-Kristin Riegelhuth kétgólos előnyhöz juttatta csapatát, Solberg pedig fontos helyzetben kétszer is védett, így Hergeirsson fél perccel a vége előtt már csak higgadtságra kellett, hogy intse lányait. Norvégia Riegelhuth hetesével 28–25-re nyert, és újra Európa-bajnok lett!

Norvégia a tizedik Eb-érmét nyerte meg, és hatodszor ért fel a kontinentális csúcsra, míg a spanyoloknak – akárcsak 2008-ban – ezúttal is az ezüst maradt. A norvég válogatott győzelme egyben azt jelenti, hogy a győztes kijutott a jövő évi dániai világbajnokságra és – elsőként – a riói olimpiára is. A Duenas-csapat a világbajnoki selejtezőn Szlovákiával mérkőzik meg jövő júniusban.

Az EHF ezzel a videóval gratulált a norvégoknak

Norvég ünnep a Papp László Sportarénában

A bronzmérkőzésről (Svédország–Montenegró 25–23) itt olvashat!

A 2014-ES NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE
1. Norvégia (Ida Alstad, Emilie Arntzen, Karoline Breivang, Kari Grimsbö, Camilla Herrem, Maja Jakobsen, Ida Karlsson, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Veronica Kristiansen, Heidi Löke, Nora Mörk, Stine Oftedal, Betina Riegelhuth, Emily Sando, Sanna Solberg, Silje Solberg, Pernille Wibe. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson)
2. Spanyolország
3. Svédország
4. Montenegró
5. Franciaország
6. Magyarország (Bíró Blanka, Bulath Anita, Bódi Bernadett, Erdősi Ildikó, Herr Orsolya, Kiss Éva, Klivinyi Kinga, Kovacsics Anikó, Kovacsicz Mónika, Mayer Szabina, Mészáros Rea, Planéta Szimonetta, Szamoránsky Piroska, Szucsánszki Zita, Temes Bernadett, Tomori Zsuzsanna, Tóth Gabriella, Triscsuk Krisztina. Szövetségi kapitány: Németh András)