A hajrá a spanyoloké volt: csak két pontot viszünk Debrecenbe

2014.12.11. 20:23
Tomori kapott rendesen, de így is a magyar csapat legjobbja volt (Fotók: Szabó Miklós)<br />
A magyar női kézilabda-válogatott 27–26-ra kikapott Spanyolországtól, így csoportmásodikként jutott be az Európa-bajnokság középdöntőjébe, azaz két pontot visz magával Debrecenbe.

A három meccsnap során először majdnem telt ház fogadta a magyar és a spanyol csapatot a győri csoportkörben. A hangulat megvolt, hiszen a lengyelek oroszok feletti győzelme nemcsak a jó barátság miatt alapozta meg a „főmeccset”, de a mieinknek plusz egy pontot is jelentett a középdöntőre, mivel a lengyeleket korábban legyőztük, míg Jevgenyij Trefilov búcsúzó csapatával döntetlent játszott a magyar válogatott.

Kiss É. – Kovacsics, Tomori, Szucsánszki, Szamoránsky P., Klivinyi, Bódi összeállításban kezdett a válogatott, védekezésben pedig jött Triscsuk. Ám mielőtt ő pályára léphetett volna, Chávez máris kiszállt két percre a mérkőzésből a 29.(!) másodpercben, mert megütötte Tomori arcát, a mérkőzést vezető Bonanventura ikrek pedig kiállították.

A magyar csapat szerzett vezetést, de Bódi, Tomori és Triscsuk góljára is érkezett válasz. Utóbbi továbbra sem hibázott hetest az Eb-n, és mivel a spanyolok támadásai döcögtek, Szucsánszki révén először növelni is tudta előnyét a zöld mezben játszó Németh-csapat. 5–3

Klivinyi, Tomori és Szucsánszki egy-egy lövése is elakadt a Navarróban, így a 14. percben először gólt érően indítottak le az ibériaiak, Carmen Martín tökéletes cunderezését követően Pena révén át is vették a vezetést a déliek. S miután a hórihorgas beálló, Chávez is rátett erre egy lapáttal, 6–8-nál megérett az idő arra, hogy Németh András letegye a szorongatott zöld lapot a zsűriasztalra.

Beszállt a játékba Kovacsicz, Bulath és Erdősi, előbbi két góljával egyenlített emberelőnyben a magyar csapat – ráadásul a kettő között a Fradi szélsője még egyszer a kapuba juttatta a labdát, de akkor a vonalról elrugaszkodva... A 20. percben így 8–8-at mutatott az eredményjelző.

A spanyolok gyors lábú belső hármasra váltottak, Pena mellé jött Beatriz Fernández és Aguilar, így a gyengén ejtő Marta López hiába ajándékozta meg Kiss Évát egy ziccervédéssel, inkább a „vendégek” kezében volt az irányítás.

Kovacsicz Mónika és a magyar csapat mindent megtett

Ahogy sikerült azonban egymás után két spanyol attakot kivédekezni, önbizalomra lelt a magyar csapat (jó, néhány perces pihenő után visszajött a padról Tomori is), Kiss védte Cabral hetesét, Kovacsics pedig úgy verte meg egy az egyben a védőjét, hogy azt öröm volt nézni. Nagy kár, hogy a nehezen megszerzett vezetést, egy buta góllal – a megkülönböztető mezes Triscsuk nem futott le, pedig már kiegészült a csapat – a félidő vége előtt leadták a lányok, s mert Tomori csak a lécet találta el, 13–13-mal vonultak pihenőre a felek.

Németh András: Nem engedem többet a barkácsolást!

A második játékrészre jött természetesen ismét Planéta és Mayer, előbbi gólokkal mutatkozott be, de Martínnal nem lehetett bírni, a szélső a posztjáról és hetesből is virgonckodott, így fej fej mellett haladtak a csapatok. A 39. percben másfél percen át támadtak a spanyolok, ám ekkor a közönség nagyon a válogatott mellé állt, az arénában először a csoportkör során olyan hangulat uralkodott, amelyben érezni lehetett, hogy a közönség plusz egy embert jelent a mieinknek. A Tomori, Planéta átlövőpáros vérszemet kapott, sorjáztak a gólok Navarro feje fölé, 21–18-nál először kerültek bajba a spanyolok, Duenas időt kért.

Három perc alatt elolvadt a magyar előny, Martín a 48. percben már a 10. gólját szerezte, és Herr Orsolya tehetetlen volt vele szemben. Eladott labda után Pinedo visszavette a vezetést indulásból, jött is a kupaktanács a mieinknél. 22–23

Mayer remek lefordulással lepte meg Chávezt, ez hetest és két percet ért, Triscsuk újabb két pontos büntetője után pedig kétgólos vezetést. Gyorsan jött, gyorsan ment, az utolsó öt perc ikszről kezdődött, miután Navarro két bravúrral jelentkezett. Herr is védett két ziccert, maradt az egál, Mangué betörésével szemben viszont már nem tudott mit tenni, 80 másodperc maradt hátra, és 27–26-ra vezettek a spanyolok.

Nagyon jól harcoltak a lányok, de a végén alulmaradtak

Németh időkérése után emberelőnybe került a magyar válogatott, ám a mieink nem tudták vinni az akciót. Tomori belemenése után Duenas időt kért, csapata pedig végigjátszotta a hátralévő időt. Spanyolország 27–26-ra nyert az utolsó négy és fél percben gólképtelen Magyarország ellen, és visszavágott a tavalyi világbajnokság nyolcaddöntőjében elszenvedett vereségért.

NŐI KÉZILABDA EB
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
A-CSOPORT (GYŐR)

SPANYOLORSZÁG–MAGYARORSZÁG 27–26 (13–13)
Győr, Audi Aréna, 5000 néző. Vezette: Ch. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
SPANYOLORSZÁG: S. Navarro – MARTÍN 10 (4), MANGUÉ 4, Pena 3, CHÁVEZ 3, Cabral 1, Pinedo 1. Csere: Temprano (kapus), Elorza 1, Beatríz Fernández, M. López 1, L. González, Egozkue 3, Aguilar
MAGYARORSZÁG: KISS É. – Bódi 1, Klivinyi, Szucsánszki 3, Szamoránsky P., TOMORI 6, Kovacsics 2. Csere: Herr O. (kapus), TRISCSUK 6 (6), Bulath 1, Kovacsicz 3, Erdősi 1, Mészáros R., Planéta 3, Mayer Sz.
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–3. 9. p.: 3–5. 11. p.: 5–5. 16. p.: 8–6. 19. p.: 8–8. 21. p.: 10–8. 26. p.: 11–11. 29. p.: 12–13. 35. p.: 16–17. 43. p.: 18–21. 47. p.: 21–21. 49. p.: 23–22. 53. p.: 23–25. 55. p.: 25–26. 59. p.: 27–26

6. Lengyelország 2 2 45–58 –13 0
AZ I-ES KÖZÉPDÖNTŐ CSOPORT PROGRAMJA (DEBRECEN)