A Baltimore nyerte az északi rangadót, nehéz Texans-siker

2012.11.19. 00:04
Jacoby Jones punt visszahordása gyakorlatilag eldöntötte az AFC északi rangadóját (Fotók: Reuters)
Csak nagy nehézségek árán, hosszabbításban tudta legyőzni a Houston Texans a Jacksonville Jaguarst az NFL 11. fordulójában. A Tampa Bay is hosszabbításban nyert a Carolina otthonában, míg a Dallas a Clevelandet intézte el túlórában. Az Atlanta és a Green Bay is nehezen nyert, míg a Washington fölényes győzelmet aratott a Philadelphia ellen. A New England 59 pontig jutott az Indaianapolis ellen, míg a Denver másodszor is megverte a San Diegót. A Baltimore a Pittsburgh ellen aratott kulcsfontosságú diadalt az AFC Északi csoportjában.

VASÁRNAP ÉJSZAKAI RANGADÓ

A Baltimore és a Pittsburgh a vasárnap esti rangadó előtt az elmúlt öt szezonban 51-51 alapszakasz- és 5-5 rájátszásbeli mérkőzést nyert meg. A Ravens mellett szólt, hogy a Steelersben borda- és vállsérülése miatt nem játszhatott Ben Roethlisberger irányító.

A 2000-es éves Steelersének alapemberét a 2009 óta először kezdő, kezdőként legutóbbi hat mérkőzését elveszítő Byron Leftwich helyettesítette, ami nem sok jót ígért, de a csereirányító jó rajtot vett. Az első percben 31 yardos touchdownt futott – ez volt a Steelers szezonbeli leghosszabb TD-futása.

A Ravens még az első negyedben fordított Justin Tucker mezőnygóljával és Jacoby Jones punt visszahordásával, a Houstonból szerződtetett elkapónak ez az idénybeli harmadik TD-je punt vagy kickoff után.

A harmadik negyedben újabb mezőnygólt váltott a két csapat, amelyek közben megfogyatkoztak: a csíkos retro mezben játszó Steelersből Isaac Redman futó, a Ravensből Dennis Pitta tight end dőlt ki. A Steelers Leftwichcsel a legfőbb erényét sem tudta megmutatni, a harmadik kísérleteknek a harmada sem sikerült, s hiába tett meg másfélszer annyi yardot támadásban ellenfelénél (a végén Jerricho Cotchery elkapó is kidőlt a hazaiaktól), a brusztolós meccsen zsinórban ötödször is kikapott a Ravenstől Roethlisberger nélkül, és lemaradt riválisától az Amerikai főcsoport Északi divíziójának elsőségéért folyó versenyfutásban.

22 ÓRAKOR KEZDŐDÖTT MÉRKŐZÉSEK

Az Indianapolis Colts 14–14-ig hihetett benne, hogy lesz keresnivalója a New England otthonában, de akkor egy ellopott labdával elért touchdownnal a nemrég igazolt Aqib Talib meglódította a Patriots szekerét, és Tom Bradyék meg sem álltak 59 pontig.

A Nemzeti Sport Online szakmai
együttműködő partnere a Bowl.hu
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere a Bowl.hu

A Tampa Baytől szerződtetett Talib mellett az újonc Alfonzo Dennard is interceptionből ért el TD-t, míg Julian Edelman punt visszahordásból és passz után is eredményes volt. Néhány yardon múlt, hogy hosszú futással is hat pontot szerezzen, de Antoine Bethea a Colts célterülete előtt szerelni tudta. Rob Gronkowski is két TD-t jegyzett, így az első tight end lett a liga történetében, aki újoncként az első három idényében 10-10 touchdownt szerzett. Rossz hír viszont, hogy eltörte a karját, és 4-6 hét kihagyásra kényszerül.

A túloldalon Andrew Luck négyszer is eladta a labdát, a Colts csak 24-ig jutott, s ezzel négy gőzelem után kikapott.

Az AFC Nyugati csoportjának rangadóján a Denver másodszor is legyőzte a San Diegót, és óriási lépést tett a playoff felé. Peyton Manning karrierje 421. TD-passzával maga mögött hagyta Dan Marinót, és már egyedül második a passzolt touchdownok örökranglistáján az 508-ig jutó Brett Favre mögött.

A Broncos 24–9-re is vezetett, de a San Diego talpra állt, Philip Rivers két TD-passzt adott Danario Alexandernek, és a végén az egyenlítésért támadhatott, de az idén bombaformában játszó Elvis Dumervil a meccs végén a földre vitte a vendégek irányítóját, és véget is ért a meccs.

Az eddigi 10 meccséből hetet megnyerő, története során először zsinórban öt meccsen legalább 30 pontig jutó Denver három győzelemmel előzi meg a Chargerst.

Az Oaklandnek nem sok esélye volt a New Orleans ellen, az idényt négy vereséggel kezdő Saints már 5–5-ös mérleggel áll, és valós esélye van a rájátszásba jutásra.

19 ÓRAI MÉRKŐZÉSEK

Nagy meccset játszott a Texans és a Jaguars Houstonban

Elképesztő mérkőzést játszott a Houston és a Jacksonville az NFL 11. fordulójában. Az első kilenc mérkőzéséből csupán egyet nyerő Jaguars hat percel a vége előtt 34–20-ra vezetett a kilencből egyet veszítő Texans otthonában, de Matt Scahub irányító ezen az estén élete legjobbját produkálva megfordította a meccset társaival.

Két touchdownpasszt osztott ki a rendes játékidőben és egyet a hosszabbításban, ezzel hozva a papírformasikert. A végén (2 perccel a hosszabbítás lejárta előtt) Andre Johnsonnak egyvonalban adott passzt, az elkapó 48 yardot futott a labdával a célterületig. Ez nemcsak 43–37-es győzelmet jelentett a Houstonnak, hanem karriercsúcs öt TD-passzt Schaubnak, aki 527 passzolt yarddal beállította az NFL történetének második legjobb értékét – ennél csak Norm Van Brocklin jutott el többig, még 1951-ben a Rams irányítójaként.

A Jaguarst is elismerés illeti, hiszen az egy touchdown után megsérült Blaine Gabbert helyére beugró Chad Henne is zseniális volt, négy TD-paszt adott, mind a három irányító legalább 116-os indexszel zárt. A hazaiaknál Johnson 273, a vendégeknél Justin Blackmon 236 elkapott yarddal zárt – a Jaguars újoncának ez több, mint az eddigi meccsein összesen.

A Dallas Tony Romóval még sohasem kapott ki novemberben hazai pályán, és ez a sorozat ezúttal sem tört meg, pedig nem sok hiányzott. A Cleveland a félidőben 13–0-ra vezetett Arlingtonban, de a Cowboys 17–13-ra fordított, és miután Brandon Weeden, a Browns irányítója elveszítette a labdát, úgy tűnt, ezt már nem szúrhatja el a Cowboys.

Ám Romo a következő játékban szintén elejtette a labdát, és a Browns újult erővel támadva visszavette a vezetést. Dan Bailey rúgó mezőnygóljával a Dallas 20–20-ra mentette a rendes játékidőt, a hosszabbításban pedig Bailey 38 yardról a meccset is eldöntötte. Ezzel a Dallas egy győzelemre került az NFC keleti csoportját vezető, szabadnapos New York Giantstől.

Hosszabbításban nyert a Tampa Bay is a Carolina otthonában: 12 másodperccel a rendes játékidő letelte előtt nyolccal vezettek a charlotte-iak, de Josh Freeman 24 yardos TD-passzt adott Vincent Jacksonnak, akivel a kétpontos jutalomért is sikeresen kombináltak. A 80 yardos támadás 50 másodpercig tartott, időkérés nélkül. Jöhetett a hosszabbítás, amelyben Freeman Dallas Clarkot találta meg, 15 yardról értek el touchdownt.

Az Atlantában Matt Ryan irányító ötször is eladta a labdát, amire eddigi karrierje során még nem volt példa. Az első negyed után 13–0-ra vezetett az Arizona, de a védelme kisegítette Ryant: Jonathan Babineaux védő touchdownjával felzárkózott a Falcons, amely Matt Bryant mezőnygóljaival utolérte az Arizonát. A vezetést csak 6:40 perccel a vége előtt szerezte meg Michael Turner egyyardos touchdownfutásával, de megtartotta előnyét, és 23–19-re nyert, 9–1-re javítva győzelem–vereség mutatóját.

A Green Bay is nyögvenyelős győzelmet aratott, Detroitban a Lions két perccel a meccs vége előtt még 20–14-re vezetett, de Aaron Rodgers Randall Cobbnak adott 22 yardos TD-passza és Mason Crosby mezőnygólja a vendégeknek szerzett győzelmet. A Packers 7–3-as mutatójával fél lábbal a rájátszásban érezheti magát, a Lions (4–6) viszont távolodik tőle.

Meglepően könnyű győzelmet aratott a Jets St. Louisban, a legutóbbi három meccsüket elveszítő New York-iaknál hosszú idő után először játszott remekül mark Sanchez irányító, aki 20 passzkísérletéből 15-tel megtalálta célpontját, és egy TD-passzt is kiosztott.

A Washingtonban ennél is jobb mérlege volt Robert Griffin III-nak, aki 84 yardot futott, 15-ből 14-szer jól passzolt, négyszer a célterületben kötött ki a labdája (158.3-as, azaz tökéletes index), és csapatával 31–6-ra legyőzte a hatos vereségsorozatba süllyedő Philadelphiát, amelynek 1994 óta nem volt ennyire gyenge szériája. A sérült Michael Vick helyén kezdő Nick Foles 46 passzkísérletéből csak 21 volt sikeres, és annak ellenére csak 4 yarddal dobott többet Grifffinnél, hogy háromszor annyival próbálkozott.