Szalainak másodpercek kellettek a gólhoz, de ez sem volt elég

2013.03.30. 17:37
Szalai tán karrierje legkorábbi góljának örülhetett (Fotó: Action Images – archív)
Márciusban még nem lesz bajnokavatás a német labdarúgó Bundesligában, bár a Bayern München elsősége már csak matematikailag nem biztos – a Borussia Dortmund győzött a 27. fordulóban Stuttgartban (Hajnal Tamás nem kapott lehetőséget volt csapata ellen), ezzel elnapolta a rekordbajnok salátástál-átvételi akcióját. Hét éve nem volt olyan gyors gól a Bundesligában, mint amit Szalai Ádám szerzett – igaz, a Werder Bremen a magyar csatár találata ellenére elvitt egy pontot. Magabiztosan nyert a Leverkusen Düsseldorfban, a kiesőjelöltek közül az Augsburg és a Hoffenheim is kikapott.

Nem mondhatni, hogy rosszul kezdődött volna a német labdarúgó Bundesliga 27. fordulójában a Mainz–Werder Bremen mérkőzés Szalai Ádám számára: a magyar válogatott csatárnak csak másodpercek kellettek a gólhoz.

A középkezdés után Assani Lukimya elvesztette a labdát a védősorban a letámadó Andreas Ivanschitzcal szemben, a mainzi támadó az alapvonalról pontosan tálalt vissza Szalai elé, aki higgadtan értékesítette a ziccert, megszerezve szezonbeli 13. Bundesliga-gólját – no meg tovább nyújtva a brémaiak pocsék szériáját (sorozatban a 21. idegenbeli meccsükön kaptak gólt).

A német élvonalban hét éve nem esett gól egy bajnoki első húsz másodpercében, akkor is a Mainz és a Werder játszott (igaz, Brémában), és akkor is a mainziak szereztek villámgyorsan vezetést, Mohamed Zidan révén – majd 4–2-re elveszítették a meccset. Most nem volt gólzápor, gól viszont még esett: a 69. percben Marko Arnautovic előkészítése után Aaron Hunt szépen pörgetett a kapuba, kialakítva a végeredményt.

A 27. forduló első számú kérdése az volt, hogy lesz-e „húsvéti bajnok” a Bayern München, és ez nem csak a bajorokon múlott – a rekordbajnok újabb elsőségéhez a Dortmundnak pontokat kellett volna veszíteni Stuttgartban. A BVB legutóbbi négy bajnokijából egyet sem tudott megnyerni a Stuttgart ellen – ilyen rossz sorozata más csapat ellen nincs –, de a fekete-sárgák játékosai nem a statisztikával törődtek, hanem inkább előnyt kovácsoltak az első félidőben. A 29. percben Marco Reus felívelt szabadrúgásánál Lukasz Piszczek megelőzte őrzőjét, és a hálóba fejelt.

Egy óra elteltével hálát adhatott Fortunának a Dortmund, mivel hihetetlen kavarodást úszott meg, Gentner és Rüdiger is centikra volt a góltól, de a kapufa, illetve Götze menteni tudott. A vendégek öröme nem sokáig tartott, a Stuttgart percekkel később a román válogatott Alexandru Maxim révén egyenlített. Georg Niedermeier kiállítása azonban megtörte a hazaiak lendületét, és a Dortmund rohamot indíthatott a három pont megszerzéséért. Sikerrel tette, a 82. percben Robert Lewandowski beköszönt, ezzel elnapolta a bajnokavatást – a Dortmund sztárcsatára a legutóbbi kilenc Bundesliga-meccsén mindig betalált, összesen tizenegy gólt szerezve! Kilencesnél hosszabb szériát a Bundesliga történetében csak Klaus Allofs (10) és a megdönthetetlennek tűnő csúcsot felállító Gerd Müller (16!) tudhat magáénak.

A Leverkusen a szezonbeli 17. bajnoki gólját büntetőből megszerző Stefan Kiessling révén került előnybe Düsseldorfban, majd Schwaab öngólja után döntetlenről folytathatta a második félidőben. Itt már nem volt kegyelem: André Schürrle duplázott, Kiessling a végén megszerezte második gólját is, a leverkuseniek háromgólos sikert ünnepelhettek.

Az Augsburg–Hannover, a Freiburg–Mönchengladbach és a Schalke–Hoffenheim találkozón sem esett az első félidőben gól, aztán a második félidő közepén megtört a jég, előnybe került a Hannover, a Freiburg és a Schalke. Mindhárom csapat végül kapott gól nélkül meg is nyerte a meccsét (a Hannover és a Freiburg 2–0-ra, a Schalke 3–0-ra). A Hoffenheim játékosainak a fordulóban alighanem az egyetlen jó hír az volt, hogy az előttük álló Augsburg is kikapott – igaz, a Hoffe hátránya így is négy pont a még osztályozós helyen álló augsburgiakhoz képest.

NÉMET BUNDESLIGA
27. FORDULÓ

Augsburg–Hannover 0–2 (Rausch 61., 90.)
Düsseldorf–Bayer Leverkusen 1–4 (Schwaab 42. – öngól, ill. Kiessling 22. – 11-esből, 88., Schürrle 62., 85.)
Freiburg–Mönchengladbach 2–0 (M. Kruse 69., 90.)
Mainz–Werder Bremen 1–1 (Szalai Á. 1., ill. Hunt 69.)
Schalke–Hoffenheim 3–0 (Höger 72., Raffael 79., Pukki 84.)
Stuttgart–Borussia Dortmund 1–2 (Maxim 63., ill. Piszczek 29., Lewandowski 82.)
18.30 Bayern München–Hamburg (Tv: Eurosport2)

1. Bayern München 26 22 3 1 69–11 +58 69
2. Borussia Dortmund 27 15 7 5 62–32 +30 52
3. Bayer Leverkusen 27 14 6 7 50–35 +15 48