Lewandowski volt a Dortmund vezére, Vargáék bravúrja

2013.03.02. 17:36
A Dortmund lengyel támadója két gólját ünnepelhette a Hannover ellen (Fotó: Reuters)
A német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 24. fordulójában a duplázó Robert Lewandowski döntő érdemeket szerzett a Dortmund hazai győzelmében, a vendégként vesztes, Huszti Szabolcsot nélkülözni kényszerülő Hannovernek csak szépítésre, és némi fellángolásra futotta az erejéből. Hamburgban szerzett bravúros pontot a sereghajtó Greuther Fürth, amelynek magyar légiósa, Varga József végig a pályán lehetett.

Akár Bajner-Huszti párharcnak is szemtanúi lehettünk volna, ám az élvonalbeli premieren múlt héten áteső dortmundi támadó a keretbe sem került be – egyébként is a második csapathoz tartozik alapesetben, és a szükség segítette őt hozzá a bemutatkozáshoz –, míg a hannoveriek ponterős – a gólszerzésben jeleskedő, de az asszisztokkal sem adós – középpályása sérülés miatt nem léphetett pályára. A papírforma és a hazai pálya is erősen a Dortmund mellett szólt, ennek megfelelően kemény, de kissé kényelmes tempójú mezőnyfölényhez jutott a vendéglátó. És ez is elég volt, hogy a 8. percben vezetéshez jusson: Kevin Grosskreutz lapos centerezését Lewandowski vágta a kapuba (1–0). A támadásról és a hannoveri védekezésről sokat elárul, hogy a lengyel légióshoz legközelebb a gólszerzés pillanatában nem egy védő, hanem csapattársa állt. Szintén üresen...

Továbbra sem volt eget rengető az iram, így picit feljebb merészkedett a Hannover, erre a 21. percben a házigazdák megduplázták az előnyüket. Grosskreutz kissé fáradt, erőtlen, de éppen a jobb alsóba tartó lövését vetődve tolta oldalra Ron-Robert Zieler. Pont a lesipuskásként ólálkodó Lewandowski elé, aki el sem hibázhatta a lehetőséget üres kapura pár lépésről (2–0). A kétgólos különbség nem tett túl sok jót a mérkőzéssel, elkényelmesítette a hazaiakat, még esélytelenebbé tette a vendégeket. Mindez a pályán látottakban is tükröződött. Bealudt a mérkőzésbe a Dortmund, így a vendégek Mohammed Abdellaoue közeli fejesével – egy beívelt szabadrúgást követően övé volt a hatodik érintés, közvetlen a léc után – még a szünet előtt szépítettek (2–1). A bekapott gól felpaprikázta ugyan a házigazdákat, de így is megmaradt az egygólos különbség a szünetre.

A folytatásban fegyelmezetten és zártan védekezett a Hannover, alaposan megnehezítve így a Dortmund dolgát, amely messze járt a gólveszélyes területtől. Bár a vendégek egyenlítése sem volt benne a találkozóba. Nem találta a saját maga által elveszített fonalat a Dortmund, érezte ez Jürgen Klopp is, a vezetőedző a 64. percben pályára vezényelte Mario Götzét. Utóbbival szemben egy perc múlva veszélyes helyen szabálytalankodtak, de a lehetőségből nem lett semmi. Nem úgy a 72. percben: a bal oldali támadást Julian Schieber zárta góllal (3–1), nem érdemtelenül nőtt újfent kettőre az ismét mezőnyfölényhez jutó, és még veszélyeztető házigazdák előnye. A hátralévő időben már egyik fél sem erőltette meg magát.

A Hamburgban vendégeskedő Greuther Fürth kezdőcsapatába visszakerült a piros lapos eltiltását letöltő Varga József – klubtársa, a sérült Stieber Zoltán még egy jóideig hiányzik –, sereghajtó csapata 14. percben meglepetésre vezetéshez jutott. Az előny azonban csak hét percig tartott ki, viszont a hamburgi egyenlítést követően több találat már nem született. A magyar szűrő sárga lap nélkül oldotta meg a feladatát, és aktív részese lehetett egy újabb bravúros fürthi pontszerzésnek.

A Schalke a Wolfsburg otthonában nyert, Julian Draxler duplájával jelentős mértékben járult hozzá a sikerhez, amely a hajrában lett meggyőző. Nürnbergben Timmy Simons büntetőjével sokáig nyerő pozícióban volt a házigazda, ám Jonathan Schmid a hajrában pontot mentett a Freiburgnak.
Brémában Tobias Werner szerezte a mérkőzés egyetlen találatát, és ez a vendég Augsburg győzelmét jelentette. A VfB Stuttgart egy korai büntetővel sokáig győztesnek, de legalábbis pontszerzőnek hihette magát a Leverkusen vendégeként, ám a Bayer a hajrában négy perc alatt fordított. A stuttgartiak magyar légiósa, Hajnal Tamás a kispadról nézhette végig a mérkőzést.

NÉMETORSZÁG, BUNDESLIGA
24. FORDULÓ

Borussia Dortmund–Hannover 3–1 (Lewandowski 8., 21., Schieber 72., ill. Abdellaoue 41.)
Hamburg–Greuther Fürth 1–1 (Beister 21., ill. Djurdjic 14.)
Nürnberg–Freiburg 1–1 (Simons 33. – 11-esből, ill. Schmid 83.)
Werder Bremen–Augsburg 0–1 (Werner 29.)
Wolfsburg–Schalke 04 1–4 (Olic 50., ill. Draxler 34., 63., Farfan 79., Huntelaar 87.)
Bayer Leverkusen–Stuttgart 2–1 (Kiessling 82. – 11-esből, Bender 86., ill. Ibisevic 12. – 11-esből)

1. Bayern München 23 19 3 1 63–8 +55 60
2. Borussia Dortmund 24 13 7 4 54–28 +26 46
3. Bayer Leverkusen 24 13 6 5 45–31 +14 45
4. Eintracht Frankfurt 24 11 5 8 38–35 +3 38
5. Freiburg 24 9 9 6 30–23 +7 36
6. Schalke 24 10 6 8 41–39 +2 36
7. Hamburg 24 10 5 9 29–33 –4 35
8. Mönchengladbach 24 8 10 6 33–34 –1 34