Dortmund: hatpercnyi fergeteg, nagyszerű nyitány

2011.01.14. 22:34
A dortmundi Kevin Grosskreutz másodszor szerzett két gólt a bajnokságban (Fotó: Action Images)
A Borussia Dortmund gól nélküli első félidő után magabiztos, 3–1-es győzelmet aratott a Bayer Leverkusen otthonában a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság tavaszi idényének nyitányán, és megerősítette helyét a tabella tetején.

A szakadó esőben lejátszott mérkőzés első félidejében kevés jele volt annak, hogy az éllovas Dortmund lefocizza majd a pályáról a harmadik helyen álló Leverkusent. Noha a 3. percben Sven Bender kapufája adta meg az alaphangot a meccsnek, a szünetig a hazaiak is kialakítottak veszélyes helyzeteket, Stefan Kiessling többször is közel került a gólszerzéshez. Ahogyan azonban a többiek, úgy ő is hibázott, így a jó iramú játékot hozó, izgalmas első félidő végén 0–0 állt az eredményjelzőn.

S ki tudja, meddig maradt volna ez az állás, ha a 49. percben a hazai védelmen nem keletkezik hatalmas lyuk. Blaszczykowski jobb oldali bedobása után a labda mélyen a 16-oson belülre szállt, két védő is elvétette, és a mögöttük helyezkedő Kevin Grosskreutz közelről a hálóba lőtt. 0–1

Csupán négy percnek kellett leperegni, hogy Grosskreutz kihasználja a következő leverkuseni megingást is. A Weidenfeller kapus által előreküldött labdát Lewandowski fejjel megcsúsztatta, a baj azonban nem ebből keletkezett, hanem abból, hogy Manuel Friedrich képtelen volt lekezelni. Grosskreutz megint résen volt, kilépett mögüle, és 16 méterről jobbal kilőtte a bal alsó sarkot. A fiatal középpályásnak ez volt a második duplája – ősszel a St. Pauli ellen idegenben, egy ugyancsak 3–1-re megnyert mérkőzésen érte el az elsőt! 0–2

Újabb két perc után megszületett a kegyelemdöféssel felérő harmadik vendéggól is: Grosskreutz ezúttal előkészítőként jeleskedett, a labdát teljesen őrizetlenül megkapó Mario Götze a jobbösszekötő helyéről a kapus lába között lőtt a hálóba. 0–3

Nem mondhatni, hogy a Leverkusen feladta volna küzdelmet – több kisebb-nagyobb helyzete is volt, sőt a 80. percben Stefan Kiessling egy beadásra nagyszerűen érkezve szépített (1–3) –, de a legfontosabb tények nem változtak: nyert a Dortmund, amivel feledtette az őszi első fordulójában hazai pályán 2–0-ra elveszített „odavágót", valamint a Frankfurt elleni őszi idényzárást (0–1). Bebizonyosodott az is, hogy a Borussia az Ázsia-kupán szereplő japán Kagava Sindzsi nélkül is képes hatékony támadójátékra, és ehhez sajnos Hajnal Tamásra sincs szüksége; Jürgen Klopp nem nevezte a magyar középpályást.

A Leverkusen nyolc fordulón át őrzött veretlenségnek volt kénytelen búcsút mondani. Sokan kíváncsian várták, Jupp Heynckes, a Leverkusen vezetőedzője pályára küldi-e Michael Ballackot; nos, a sérüléséből felépülő középpályás visszatérése még várat magára.

LEVERKUSEN–DORTMUND 1–3

BUNDESLIGA
18. FORDULÓ
PÉNTEK
Bayer Leverkusen–Borussia Dortmund 1–3 (Kiessling 80., ill. Grosskreutz 49., 53., M. Götze 55.)