Fontos győzelem, feljött a negyedik helyre a Leipzig!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.02.11. 20:25
Micsoda gólt lőttem! (Fotó: AFP)
A német labdarúgó Bundesliga 22. fordulójának nyitó mérkőzésén az RB Leipzig 3–1-re legyőzte odahaza az 1. FC Kölnt, és ezzel meg is előzte ellenfelét a tabellán.

NÉMET BUNDESLIGA
22. FORDULÓ
RB Leipzig–1. FC Köln 3–1 (1–0)
Lipcse,
RB Arena, 15 000 néző. V: Badstübner
Leipzig:
Gulácsi – Klostermann (Simakan, 70.), Orbán, Gvardiol – Angelino (Mukiele, 78.), Laimer (Szoboszlai, 70.), A. Haidara, Olmo (Forsberg, 64.), Henrichs – André Silva (Poulsen, 64.), Nkunku. Vezetőedző: Domenico Tedesco
1. FC Köln: Schwäbe – Schmitz, Kilian, Hübers, Hector – Thielmann (Ki. Schindler, 62.), Szkiri (Ostrak, 85.), Özcan, Duda (Uth, 62.), Kainz (Ljubicic, 62.) – S. Andersson (Lemperle, 85.). Vezetőedző: Steffen Baumgart
Gólszerző: Nkunku (25.), Olmo (54.), Angelino (57.), ill. Lemperle (90+1.)

Gulácsi Péter és Orbán Willi is kezdett az egyre jobb formában lévő Lipcsében a jó idényt futó 1. FC Köln elleni mérkőzésen, Szoboszlai Dominik a kispadról nézte a találkozót, majd csak a 70. percben állt be.

Amikorra már eldőlt a meccs.

Remek hangulatot teremtett a kerek 15 ezer néző (ennyit engedhettek csak be a stadionba), de nem volt színvonalas a játék az első huszonöt percben. Aztán megrázta magát Christopher Nkunku, és a kapu jobb sarkába rúgott egy szabadrúgást a 16-os elől, miután „elharcolta” a labdát Dani Olmótól.

Dani Olmo a fordulás után egy szép góllal kárpótolta magát, majd Angelino talált be egy kontratámadás végén, ezzel el is dőlt az összecsapás még a hajrá előtt.

Igaz, izgalmaknak nem maradtunk híján, mert kissé kiengedett a Lipcse, és három helyzetig is eljutott a vendégcsapat; aztán a csereként beállt Nordi Mukiele zárhatta volna le góllal a mérkőzést, de elrontotta a ziccerét – majd a ráadásban Orbán mellől gólt fejelt a fiatal Tim Lemperle.3–1

A Leipzig a jövő héten a Real Sociedadot fogadja az Európa-ligában, és a mostani eredmény bizakodásra ad okot, ahogyan a futballközhely mondja.

18. Greuther Fürth21241518–56–3810

90+2. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+1. PERC SZÉPÍT A KÖLN, Uth bal oldali, ballábas szögletét kissé jobbról, hat méterről a léc alá fejeli TIM LEMPERLE, Orbán mellől. Gulácsi nem tudta felemelni a kezét már: 3–1!

88. perc Mellé, Forsberg szökteti Mukielét, aki az ötös jobb sarkáról jobbal a rövid felső sarok mellé lő, az oldalhálóba.

87. perc Kissé jobbról, nyolcról jobbal a jobb, azaz a túlsó alsó sarok mellé lő Ljubicic.

85. perc Andersson le, Tim Lemperle be. A tunéziai Szkirit meg a cseh Tomás Ostrák váltja.

Uth 30 éves, egyszeres német válogatott, Ljubicic osztrák.

83. perc
Uth szép passzát Ljubicic ballal 13-ról kapura rúgja, de blokkolja a lövést az ötös előtt Simakan!

78. perc Angelino le, Nordi Mukiele be. Luxuscsere.

77. perc ZICCER, Hector szalad el a bal szélen, ballal a kapu túlsó sarka elé nyesi a labdát, Andersson három lépésről a rövid felső mellé fejel!

70. perc Szoboszlai Dominik
és a frissiben felépült Mohamed Simakan be, Laimer és Klostermann le.

68. perc Forsberg indít szépen, Nkunku ballal kapura lő az ötös bal sarkáról, de fejjel menteni tud Schwäbe!

Az 1. FC Köln az előző öt idegenbeli bajnokiját nem veszítette el, ennél jobb sorozata előzőleg 2016-ban volt, egy bizonyos Peter Stöger alatt. Egy kilences.

Az RB Leipzig 11 hazai meccsén 24 pontot gyűjtött ebben az idényben, csak a Bayern München és a Borussia Dortmund többet (27-27).

66. perc MELLÉ, Schmitz ad be ismét jobbal remekül, az osztrák ék, Andersson tízről jobbal milliméterekkel véti el a bal alsó sarkot! Gulácsi vetődve biztosított.

66. perc Három csatárral a Köln, Klostermann elfejeli Uth elől Schmitz veszélyes jobb oldali beadását, nem sokkal a bal sarok mellé.

64. perc Silva és Olmo le, Youssuf Poulsen és Emil Forsberg be.

A második gólban benne volt picit a kölni kapus, Schwäbe. A régi kölni kapusok közül Toni Schumacher és Bodo Illgner talán fogta volna a lövést. Bár már nem fiatalok...

62. perc Kingsley Schindler Thielmannt, Dejan Ljubicic Kainzot, Mark Uth Dudát váltja.

59. perc
Klostermann csúszik-mászik a jobb szélen, majd ideges, mert nem bedobásra ment Kainz elől, hanem csak szögletre. Kainz újabb beadása sem jó, kontra, Angelino beadása a kapusé.

57. perc Kainz jobbról egy szabadrúgást a 16-osra teker, Klostermann felszabadít. Kontra, az Nkunku indította Olmo ad középre a 16-os bal sarkán belülről, ANGELINO érkezik, és ballal a 11-espontról a kapu közepébe lő, Dudát megelőzve. 3–0!

Baumgart nagyon ideges. Szerinte is eldőlhetett? Biztosan nem.

54. PERC GÓL A SEMMIBŐL, DANI OLMO! Silva kavargat a bal szélen, kevés sikerrel, de visszaszerzik a labdát a hazaiak, és a középre törő Olmo jobbal a jobb alsó sarokba lő, 24 méterről. 2–0! Haidaráé a gólpassz.

51. perc Kainz ad be balról laposan, veszélyesen, Gvardiol elrúgja a labdát a 16-oson Andersson elől.

48. perc Gvardiol felszabadító lövése Olmo fején csattan.

46. PERC FOLYTATJUK!

Hangulat-jelentés (Fotó: AFP)

55 százalékban a hazaiaknál a labda. 1-1 lövés itt és ott...

Domenico Tedesco soha nem kapott ki a Köln ellen, de három iksz mellett csak egy a siker.

André Silva hat gólt szerzett Tedesco alatt, kétszer annyit, mint 14 Buli-meccsén Tedesco elődje, Jesse Marsch alatt.

A nagy kölni hiányzó. Anthony Modeste előző 6 bajnokiján 6 gólt lőtt, sorozatban három idegenben. Előtte jobb ilyen sorozata a „kecskésektől" csak Maurice Banachnak volt, 1991-ben.

Az elejét érdemes megnézni

(Weltfussball)

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Silva nem lő az ötös jobb sarka elől kapura, bedob egy fölösleges cselt, majd elesik Hector mellett... kirúgás.

44. perc Kainz beadását kifejeli Orbán az ötösről.

42. perc Duda jobb oldali beadását kirúgja a rövid alsó sarok elől becsúszva Gvardiol.

Klostermann a nap leggyorsabbja, 33 kilométer/órával sprintelve.

41. perc Olmo, majd Nkunku indul meg egyedül a fekete mezes védőknek, de mindketten fennakadnak az utolsó bekken, Hectoron, ill. Schmitzen.

Aki ma győz, a tabella 4. helyére ugrik, ez BL-t ér. A Köln már volt egyszer negyedik az idényben, a Lipcse még nem.

35. perc Timo Hübers kap sárga lapot Olmo megrúgásáért.

29. perc Angelino már a bal sarok előtt jár, de miután kicselez egy védőt, elé áll Schmitz, és a spanyol sarkára pattan a labda. De már les.

28. perc Angelino keresztpassza után kapura tör Silva, de szereli őt Hector, még a 16-os előtt.

Olmónak nem tetszett, hogy nem ő rúgja a szabadrúgást.

Nkunku: 31 meccs az idényben, 19 góllal és 13 gólpasszal.

25. EZ MEG GÓL, NEM IS AKÁRMILYEN! CHRISTOPHER NKUNKU jobbal félmagasan a kapu jobb sarkába csavar egy minimálisan balról, 19 méterről járó szabadrúgást. 1–0!

24. perc Helyzet,
Angelino passzol az ötös bal sarka elé befutó Nkunku elé, jó a beadás is, az ötösön Olmo és Silva közül menteni tud azonban Szkiri! Aki sérülések és ANK-zás miatt két hónap után tért vissza a kölni kezdőbe.

Baumgart egyébként anno remek támadó középpályás, csatár volt, az Energie Cottbus, Hansa Rostock, Union Berlin, Wolfsburg vonalon mozogva. Anno az NDK-ban indult még a karrierje.

21. perc Sajnos a játékosok még nem vették fel a drukkerek tempóját. De fegyelmezetten bekkel a Köln, jól összerakott, megszervezett védelemmel.

15. perc Orbán szereli a jobb szélen meginduló Thielmannt, amikor érkezik oldalról Andersson egy kegyetlen becsúszással.

Baumgart mesteren ma is a legendás sapkája. Mici?

12. perc
Az első kölni korner után Duda lő jobbal 27-ről méterekkel a léc fölé.

9. perc Jan Thielmann lerántja a combjánál fogja Gvardiolt, sárga lap.

6. perc Már jobban van a horvát védő, hatalmasat lök a jobb szélen meginduló Thielmannon. Aztán hevesen reklamál. Sárga lapot? Egyébként Hector döntötte fel őt az imént.

4. perc A következő szöglet után jobban vigyáznak Gvardiolra. Ápolás...

3. perc
A rutinos Hector szereli a jobb szélen meginduló Olmót, de szöglet. Angelino beadását Gvardiol tízről a jobb sarok mellé fejeli.

2. perc Csak Nkunku nem élvezi a mérkőzést, már a harmadik rúgást kapja.

Remek a hangulat a stadionban.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros-fehér mezben és piros nadrágban, a vendégek tiszta feketében.

Egy kis örökmérleg:
9 mérkőzés, 4 lipcsei és 3 kölni sikerrel, 17, ill. 11 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

JÖTTEK-MENTEK!
A Lipcsétől a Kölnhöz:

2019, Julian Krahl, ingyen
2018, Benno Schmitz, 200 000 euró

A hazaiaktól Marcel Halstenberg és Mohamed Simakan sérült, a vendégektől Anthony Modeste és Julian Chabot maródi.

#WeAreLeipzig#RBLKOEpic.twitter.com/aO9oIedPoZ

Az RB Lepizig 21 forduló után a hetedik helyen áll, egy ponttal és egy hellyel lemaradva a Kölntől.

Gulácsiék jövő csütörtökön a Real Sociedadot fogadják az Európa-liga egyenes kieséses szakaszában, március 5-én pedig a szintén magyar válogatott Sallai Rolandot is a soraiban tudó Freiburg vendégeskedik Lipcsében.

Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy a lipcsei Red Bull Arénát mikor lehet majd a kapacitás feléig megtölteni, erről ugyanis a Köln elleni találkozó után dönt az illetékes hatóság – írta hétfői közleményében a Leipzig.

A lipcsei egészségügyi hatóság – a vírushelyzet felülvizsgálatát követően – engedélyt adott az eddigi maximális nézőszám megemelésére a klubnak, amely a kapus Gulácsi Pétert, a védő Willi Orbánt, valamint a középpályás Szoboszlai Dominikot is foglalkoztatja.

A három magyar válogatott labdarúgót is foglalkoztató RB Leipzig az eddigi 12 500 helyett pénteken már 15 ezer nézőt engedhet be a stadionjába a Köln elleni német bajnoki mérkőzésen.

BŐVEBBEN ITT! Amerika a Bundesligában – Moncz Attila publicisztikája

Így aztán a nyilvánosságot a hivatalos színre lépéséig tudatosan kerülő, az első nagyinterjúját a Bild am Sonntagnak adó Hopfen szavait jelentős érdeklődés kísérte, főleg mert a szokásos PR-púder helyett igyekezett valós tartalommal is szolgálni. Az általa elmondottakból pedig, nekem okvetlenül, olyan kép rajzolódott ki, amely a Bundesligát sokkal inkább az amerikai major ligákhoz (MLB, NBA, NFL, NHL) hasonlítja, mintsem a hagyományos jellegű európai bajnokságokhoz. Persze akadnak olyan pontok, amelyekből nem szeretne engedni (és nem is kell neki, hiszen hivatalba lépése óta egyetlen profi klub sem kereste meg ilyen igénnyel!), így például az 50%+1 kérdése. „A Bayern München az 50+1-es szabály ellenére Európa egyik legjobb csapata. Ez jó példa arra, hogy nem az 50+1 gátolja meg az eredményességet. Ugyanakkor az ilyen jellegű korlátozások nélkül talán egyszerűbb lenne ez-az. De az még a mi Bundesligánk lenne? Nem hiszem, hogy a befektetői szabály eltörlése illene a német kultúrához” – mondta a 44 éves futballfőnök. Hozzáteszem, hogy sokak szerint az általa „megvizsgálandó ötletnek” minősített, a német Szuperkupát Szaúd-Arábiába helyező idea sem fér bele feltétlenül az emberi jogokért kiálló német kultúrába.

A német labdarúgásban korábban nem töltött be ilyen magas pozíciót női vezető, de megkockáztatom, a világfutballban sem. Önmagában ezért is kíséri nagy figyelem Hopfen munkáját, az pedig még érdekesebbé teszi, hogy mit kezd a sporton kívüli világból érkező topmenedzser a Covid-korszakban a DFL-lel és úgy általában a német focival, amelyben azért itt-ott láthatók repedések. Ami biztos, Seiferttől jó ajánlólevelet kaptak a klubok: „Adjanak a hölgynek ugyanúgy egy esélyt, ahogy nekem is adtak. Nagyon jó választás. Kitűnő kapcsolatokkal büszkélkedhet, a digitális és stratégiai kérdésekben igencsak jártas, tapasztalt menedzser”. És a médiában is, hadd tegyem hozzá gyorsan. Pályafutása elején 15 évig dolgozott az Axel Springer kiadónál, majd egy független regisztrációs platformnál eltöltött intermezzo után a Boston Consulting Group munkatársa lett, szakterülete a digitális üzleti modellek világszintű bevezetése volt. A digitalizáció mellett a licencek és a termékértékesítési feladatok jelentették a szakterületeit – éppen az, amiben a ligának jelenleg talán a legnagyobb szakértelemre van szüksége.

Ha 2021. december 31-én megkérdezték volna tőlem, ki a legbefolyásosabb nő a futballvilágban, alighanem Marina Grankovszkaját, a Chelsea igazgatóját mondom, esetleg Fatma Samourát, a FIFA főtitkárát, bár utóbbi nem annyira döntéshozói, mintsem apparátusirányítói szerepkörben dolgozik. Egy nappal később viszont már Donata Hopfen volt a befutó, aki ügyvezető igazgatóként – papíron okvetlenül – aznap foglalta el hivatalát a Német Labdarúgóligában (DFL). Olyan szervezet élén, amely az elmúlt időszakban rengeteg jó példával szolgált a futballvilágnak, és amelyet Christian Seifert 15 éven keresztül vezetett – főképp hivatali periódusa második felében közmegelégedésre.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LEIPZIG–KÖLN MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!