Bundesliga: 92. perces góllal maradt bent a Stuttgart, osztályozós a Hertha

Murányi DomonkosMurányi Domonkos
2022.05.14. 17:35
Erling Haaland (balra) góllal búcsúzott a Bundesligától (Fotó: AFP)
A Stuttgart a hosszabbításban szerzett góllal 2–1-re legyőzte az 1. FC Kölnt a német labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) utolsó, 34. fordulójában, ezzel megelőzte a tabellán a Dortmundban 2–1-es vereséget szenvedő Herthát, és bent maradt az első osztályban. Az RB Leipzig pontot szerzett Bielefeldben, így a 4. helyét megőrizve Bajnokok Ligája-induló, míg Schäfer András csapata, az Union Berlin, valamint Sallai Roland együttese, a Freiburg Európa-liga-résztvevő. A Bayern München döntetlennel fejezte be a bajnokságot, a gólkirály Robert Lewandowski is betalált Wolfsburgban.

Nem volt hiány izgalmakban a Bundesliga 2021–2022-es kiírásának utolsó fordulójában. Kezdjük rögtön a kiesés elleni harccal: a VfB Stuttgart a hosszabbításban szerzett góllal 2–1-re legyőzte hazai pályán a hetedik helyen végző (VIDEÓ ITT!), így Európa-konferencialiga-induló 1. FC Kölnt, ezzel megszakította hatmeccses nyeretlenségi sorozatát, és a Borussia Dortmund vendégeként vezető, de 2–1-es vereséget szenvedő Herthát megelőzve bent maradt a Bundesligában – a berlini együttes pedig készülhet a másodosztály harmadik helyezettje elleni osztályozóra. Az RB Leipziggel döntetlent játszó Arminia Bielefeld kiesett az első osztályból (de a Stuttgart sikere miatt egy győzelemmel sem tudott volna bent maradni).

Meccs utáni jelenetek Stuttgartban

DORTMUNDI ÉS MÜNCHENI KLUBREKORD

A Borussia Dortmund összesen 85 gólt szerzett a német bajnokság 2021–2022-es idényében, ezzel élvonalbeli klubcsúcsot állított fel. A Bayern München csak az idegenbeli mérkőzésein jutott el 49 találatig, ami Bundesliga-rekord.

A Dortmundnál és fanatikus szurkolóinál álljunk meg egy pillanatra: a Signal Iduna Parkba kilátogató 80500 drukker az idényzáró előtt elbúcsúztatta a távozó sportigazgatót, a klubot összesen 44 éven át szolgáló Michael Zorcot, valamint a Manchester Citybe igazoló Erling Haalandot, a visszavonuló Marcel Schmelzert, a Baselbe tartó Marwin Hitzet, a kétéves kölcsönjátéka után a Real Madridhoz visszatérő Reiniert, valamint az ugyancsak távozó Roman Bürkit, Axel Witselt és Dan-Axel Zagadout is.

Zorc munkájáért hálás a dortmundi közönség

Erling Haaland és Marcel Schmelzer is búcsút intett a „Sárga Falnak”

Ami a Bajnokok Ligája-indulásért folytatott csatát illeti: valós esélye csak Sallai Roland csapatának, a Freiburgnak volt arra, hogy megelőzze az utolsó fordulót a negyedik helyről váró RB Leipziget, az Union Berlin inkább abban bízhatott, hogy fel tud lépni a tabella 5. helyére. A lipcseiek a hajrában több mint 20 percig 1–0-s hátrányban voltak Bielefeldben, így a Freiburg okkal kockáztatott a Leverkusen elleni meccs hajrájában 1–1-es állásnál, mert egy győzelemmel előzhetett volna, de aztán Willi Orbán egyenlített az Arminia otthonában, Exequiel Palacios, a Bayer argentin középpályása pedig Sallaiék üresen maradt kapujába ívelt a 97. percben (VIDEÓ ITT!), így a Freiburgnak csak álom maradt a BL-kvóta, sőt az 5. pozícióról is lecsúszott, mert a Schäfer Andrást a második félidőben bevető Union Berlin legyőzte otthon a Bochumot (3–2). Az Union és a Freiburg az Európa-ligában, a 7. helyezett 1. FC Köln az Európa-konferencialigában szerepelhet a következő idényben.

A bajnok Bayern München 2–0-ra is vezetett már a Wolfsburg otthonában Josip Stanisic és a távozási kérelmét a klubnál már benyújtó, a jövő nyáron lejáró szerződését meg nem hosszabbító Robert Lewandowski találatával (VIDEÓ ITT!), ám a hazaiak egyenlítettek (2–2), így a bajorok hárommeccses nyeretlenségi sorozattal fejezték be a bajnokságot, melyet végül nyolc pont előnnyel nyertek meg. A lengyel csatárklasszis hetedszer lett Bundesliga-gólkirály (ezúttal 35 találattal), ezzel beállította Gerd Müller rekordját. És a meccs után elköszönt a Bayern szurkolóitól?

A GÓLLÖVŐLISTA ÉLCSOPORTJA
1. Robert Lewandowski (lengyel, Bayern München) 35 gól
2. Patrik Schick (cseh, Bayer Leverkusen) 24
3. Erling Haaland (norvég, Borussia Dortmund) 22
4. Christopher Nkunku (francia, RB Leipzig) 20
Anthony Modeste (francia, 1. FC Köln) 20
Robert Lewandowski átvette a gólkirálynak járó díjat (Fotó: AFP)

A Mönchengladbach 5–1-re kiütötte otthon a Hoffenheimet, majd a klub bejelentette, hogy az elmúlt napokban lezajlott megbeszélések után közös megegyezéssel szerződést bont Adi Hütter vezetőedzővel.

A Mainz és az Európa-liga-döntős Eintracht Frankfurt nem bírt egymással az utolsó fordulóban (2–2), míg a Greuther Fürth az Augsburgtól elszenvedett vereséggel intett búcsút (legalább egy évre) a Bundesligának (1–2).

NÉMET BUNDESLIGA
34. FORDULÓ
Augsburg–Greuther Fürth 2–1
(Caligiuri 11. – 11-esből, Gregoritsch 84., ill. Ngankam 24.)
Borussia Dortmund–Hertha BSC 2–1 (Haaland 68. – 11-esből, Moukoko 84., ill. Belfodil 18. – 11-esből)
Bayer Leverkusen–Freiburg 2–1 (Alario 54., Palacios 90+7., ill. Haberer 88.)
Freiburg: Sallai Rolandot a 79. percben cserélték le.
Mainz–Eintracht Frankfurt 2–2 (Ingvartsen 10., 49., ill. Tuta 26., Rafael Borré 35.)
Mönchengladbach–Hoffenheim 5–1 (Stindl 26., Pléa 44. – 11-esből, J. Hofmann 45+2., 68., Embolo 53., ill. Kramaric 3.)
Union Berlin–Bochum 3–2 (Prömel 5., Awoniyi 25., 88. – az elsőt 11-esből, ill. Zoller 55., Löwen 79.)
Union Berlin: Schäfer András a 66. percben állt be.
VfB Stuttgart–1. FC Köln 2–1 (Kalajdzic 12., Endo 90+2., ill. Modeste 59.)
Wolfsburg–Bayern München 2–2 (Wind 45., M. Kruse 58., ill. Stanisic 17., Lewandowski 40.)
Arminia Bielefeld–RB Leipzig 1–1 (Serra 70., ill. W. Orbán 90+3.) – BŐVEBBEN ITT!

18. Greuther Fürth 34 3 9 22 28–82 –54 18
A tabella első négy helyezettje, a Bayern München, a Borussia Dortmund, a Bayer Leverkusen és az RB Leipzig a Bajnokok Ligájában, az ötödik Union Berlin és a hatodik Freiburg az Európa-ligában, míg a hetedik 1. FC Köln az Európa-konferencialigában indulhat a következő idényben. Az Arminia Bielefeld és a Greuther Fürth kiesett a másodosztályba, a 16. helyen végző Hertha BSC kétmeccses osztályozót játszik az élvonalbeli tagságért a 2. Bundesliga harmadik helyezettjével.