Bundesliga: jöhet a bajnoki bemutatkozás, Szoboszlai Dominik!

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
2021.08.15. 10:24
Szoboszlai Dominik (balra) bevetésre készen várja a Mainz elleni összecsapást (Fotó: Imago Images)
A Német Kupában már futballozó, sőt gólt is lövő Szoboszlai Dominik vasárnap Szalai Ádám csapata, a Mainz ellen játszhatja karrierje első mérkőzését a német élvonalban.

Nagy nap lehet a vasárnapi Szoboszlai Dominik pályafutásában: a Salzburgtól a télen szerződtetett húszéves, 12-szeres válogatott középpályás az első mérkőzésén szerepelhet a Bundesligában. A Német Kupában csereként pályára lépve gólt lőtt a másodosztályú Sandhausen 4–0-s legyőzésekor, most meg a Szalai Ádámot is alkalmazó Mainz otthonában alakíthat nagyot (a hazaiaknál egy csapatra való játékos kényszerült karanténba), és ha minden jól megy, rajta kívül a kapus Gulácsi Péter és a középhátvéd Willi Orbán is ott lesz a pályán a lipcsei együttesben. Íme néhány érdekesség a két német első osztályú csapat magyar labdarúgói kapcsán!

4 kiállítást könyvelhetnek el hárman, bár helyesebb úgy fogalmazni, hogy ketten, mivel piros lappal csak Szalai Ádám és Willi Orbán szembesült mindmáig. Mondhatni, testvériesen megosztoztak a pirosokon: kétszer-kétszer vonultak idő előtt az öltözőbe. Érdemes megjegyezni, egy híján ötven sárgát mutattak fel hármójuknak, Szalait 25, Orbánt 22, Gulácsi Pétert két alkalommal fegyelmezte a játékvezető.

23 idényt húzott le összesen Szalai Ádám, Gulácsi Péter és Willi Orbán a német futball legfelső szintjén. Érdekesség, hogy a mainzi támadó egymaga többet játszott a Bundesligában, mint a lipcsei duó: 12 év „itt”, 11 év „ott”. Na ja, a nemzeti együttes csapatkapitánya 2010. január 16-án mutatkozott be a Bundesligában, a Leverkusen–Mainz mérkőzésen (4–2) 27 perc jutott neki. Ha már itt tartunk, Orbán 2011. augusztus 27-én a Kaiserslautern mezét viselve játszott először az élvonalban, Gulácsi Péter pedig öt évvel és egy nappal Orbán után, vagyis 2016. augusztus 28-án, a Hoffenheim ellen 2–2-re végződő találkozón esett át a tűzkeresztségen.

56 mérkőzésen őrizte meg kapuját a góltól Gulácsi Péter. Ez javarészt az ő dicsérete, de vállveregetés jár a védelem oszlopának, Willi Orbánnak is. Azt csupán a miheztartás végett tesszük hozzá, hogy a mai napig 182 gólt kapott Gulácsi a Bundesligában.

68 Bundesliga-gól fűződik az érintettek nevéhez, bár az talán nem meglepő, hogy a termésből a 42-szeres válogatott kapus nem vette ki a részét. Szalai 53, Orbán 15 alkalommal volt eredményes, előbbi 26, utóbbi négy gólpasszt is jegyez. Gulácsi Péter első góljára még várni kell (gólpassz már van), de mivel a szerződése 2025. június 30-ig Lipcséhez köti, ideje bőven van.

549 meccsen lépett pályára összesen a Szalai, Gulácsi, Orbán trió az első osztályban. Még egy-két hét, és beérik az 557 Bundesliga-fellépéssel büszkélkedő Oliver Kahnt... Jóllehet a Bayern-ikon megelőzésével is csak a képzeletbeli dobogó harmadik fokára kapaszkodnának fel, Manfred Kaltz ugyanis 581, az Eintracht Frankfurt legendája, a Détári Lajos oldalán 1988-ban Német Kupát nyerő Karl-Heinz Körbel pedig 602 mérkőzést játszott a legjobbak mezőnyében.

38 892 percet töltött a gyepen a három játékos. Érdekes, hogy ebben a „kategóriában” Gulácsi Péter már megelőzi Szalai Ádámot: a kapusnak 14 715, a csatárnak 14 176 perc jutott ez idáig. Orbán lábában 10 001 „Bundesliga-perc” van már, vasárnap délután minden bizonnyal emelkedik ez a szám is.

NÉMET BUNDESLIGA
1. FORDULÓ
Borussia Dortmund–Eintracht Frankfurt 5–2
(Reus 23., Th. Hazard 32., Haaland 34., 70., Reyna 58., ill. Passlack 27. – öngól, Hauge 87.)

Korábban
Augsburg–Hoffenheim 0–4 (J. Larsen 37., Adamjan 79., Rutter 88., Rudy 90+5.)
Bielefeld–Freiburg 0–0
Union Berlin–Leverkusen 1–1 (Awoniji 7., ill. M. Diaby 12.)
VfB Stuttgart–Greuther Fürth 5–1 (Endo 30., Klement 36., Kempf 55., 76., al-Gaddiui 61., ill. Leweling 90+3.)
Wolfsburg–Bochum 1–0 (Weghorst 22.)