Bundesliga: elutasították a Freiburg óvását, nem büntetik a Bayernt – itt az indoklás!

B. D. K.B. D. K.
2022.04.08. 14:27
A Freiburg még fellebbezhet, de úgy tűnik, fellélegezhetnek a bajorok (Fotó: Getty Images)
Mint ismert, az SC Freiburg rossz cserére hivatkozva megóvta a Bayern München elleni mérkőzést, amelyet 4–1-re elveszített a német labdarúgó-bajnokság 28. fordulójában. A Német Labdarúgó-szövetség (DFB) elutasította az óvást – írja a Kicker.

Mint beszámoltunk róla, abszurd ok miatt került a figyelem középpontjába a múlt szombaton lejátszott Freiburg–Bayern München (1–4) német bajnoki mérkőzés: a vendégek rövid ideig tizenketten voltak egyszerre a pályán.

Az említett eset a mérkőzés hajrájában történt: Julian Nagelsmann vezetőedző a hasi problémákkal küzdő és egyből az öltözőbe rohanó Corentin Tolissót, illetve Kingsley Comant hívta le, a helyükre Niklas Sülét és Marcel Sabitzert vezényelte a pályára a 85. percben. Azonban elcserélték magukat a bajorok, és Coman labdához ért azután, hogy hivatalosan már nem lehetett volna a pályán – írja a Sport Bild.

A vendégek szűk húsz másodpercig tizenegy mezőnyjátékossal (plusz Manuel Neuerrel a kapuban) futballoztak. Ekkor a Freiburg futballistája, Nico Schlotterbeck figyelmeztette a játékvezetőt – ezt követően helyreállt a rend.

A Goal szerint Nagelsmann a lefújás után azt mondta, a cserénél felmutatott mezszámokkal lehetett a gond, mert Coman 11-ese helyett a 29-es jelent meg a táblán – ez a szám egyetlen bajor játékoshoz sem tartozik jelenleg.

„A negyedik játékvezető rossz számot mutatott, ezért Coman nem tudta, hogy le kell jönnie. Néhány másodpercig így játszottunk. Ez nem befolyásolta a meccset, de azért egy kicsit furcsa. Normális dolog, hogy témát szolgáltat a szurkolóknak” – magyarázta a meccs után Nagelsmann.

TIZENEGY MÜNCHENI MEZŐNYJÁTÉKOS A PÁLYÁN

A Bayernnek az elhibázott csere miatt viszont már úgy tűnik, nem kell aggódnia, mert a Német Labdarúgó-szövetség pénteken elutasította a Freiburg óvását.

Ugyan a bajorok részéről Kathleen Krüger hibázott azzal, hogy rossz számot írt be a táblába, a szövetség úgy döntött, nem szankcionálja a rekordbajnokot.

„A tizenkét játékossal történő játék inkább a játékvezetők felelőssége” – írják a közleményben. A Freiburgnak egy munkanapja van arra, hogy fellebbezzen a ma meghozott ítélet ellen.

„A játékvezetői csapat mulasztott, nem teljesítette a kötelességét. Először is, abból indulunk ki, hogy minden Bayern-játékos jogosult volt a játékra – magyarázta Stephan Oberholz, a DFB sportbíróságának elnöke, az ügy döntőbírója. – Ebből kifolyólag a bajorok vétsége csak másodlagos, és a játékvezetői mulasztás árnyékában nem annyira számottevő, hogy szankciókat vonjon maga után.”

„A játékvezetői csapat több ponton is mulasztott: a negyedik játékvezető úgy engedte pályára a két játékost, hogy a bíróval egyetemben nem figyelték, a lecseréltek lejöttek-e már a pályáról, s nem ellenőrizték utána a létszámot, majd engedték folytatni a játékot.”

Összehasonlításképpen Oberholz felhozta példaként a Wolfsburg tavaly nyáron történt esetét, amikor a csapatot utólag kizárták a Német Kupából. Mint akkor arról beszámoltunk, Mark van Bommel a megengedettnél eggyel többet cserélt.

A Wolfsburg augusztus 8-án hosszabbítás után 3–1-re győzött a negyedosztályú Preussen Münster otthonában. Van Bommel a rendes játékidőben, majd a ráadásban is hármat cserélt, pedig összesen csak öt változtatásra lett volna lehetősége. A hazaiak megóvták a találkozót, a DFB pedig igazat adott nekik, mivel a versenykiírás egyértelműen kimondja, hogy egy meccsen csapatonként öt játékos cserélhető, többet változtatni hosszabbítás esetén sem lehet. Eltérő szabályozás vonatkozott az Európa-bajnokságra és a tokiói olimpia labdarúgótornájára, mert ott túlóra esetén engedélyezték a hatodik cserét.

Oberholz szerint akkor a Wolfsburg súlyos hibát követett el, hiszen megsértette a szabályt azzal, hogy a megengedettnél többet cserélt, s ezért a játékvezetőket csak kis mértékben lehetett felelősségre vonni. A Bayern viszont nem követett el súlyos hibát, mivel a cserefolyamatnál történt fennakadás, amely elsősorban a játékvezetők hibája, hiszen a bajorok „jó cserét” akartak végrehajtani, míg a wolfsburgi példánál ez nem így történt.

A mérkőzésről bővebben IDE KATTINTVA olvashatnak.

NÉMET BUNDESLIGA
28. FORDULÓ
Freiburg–Bayern München 1–4 (0–0)

Freiburg,
Europa-Park Stadion,34 700néző.Vezette:Dingert
Freiburg:Flekken – Gulde (Dzsong Vu Jong, 83.), Lienhart, N. Schlotterbeck – J. Schmid (Siquet, 69.), M. Eggestein (Haberer, 84.), Höfler, C. Günter, Sallai R. (N. Petersen, 62.), Grifo – Höler (Weisshaupt, 83.).Vezetőedző:Christian Streich
Bayern München:Neuer – Pavard (Gnabry, 72.), Nianzou, Upamecano, Lucas Hernandez – Kimmich, Goretzka (Musiala, 62.), L. Sané, T. Müller, Coman (Sabitzer, 84.)– Lewandowski (Tolisso, 62.; Süle, 85.).Vezetőedző:Julian Nagelsmann
Gólszerző:N. Petersen (63.), ill. Goretzka (58.), Gnabry (73.), Coman (82.), Sabitzer (90+6.)

1. Bayern München 28 21 3 4 85–29 +56 66
2. Borussia Dortmund 28 18 3 7 68–42 +26 57
3. Bayer Leverkusen 28 15 6 7 68–42 +26 51
4. RB Leipzig 28 14 6 8 61–31 +30 48
5. Freiburg 28 12 9 7 44–33 +11 45
6. Hoffenheim 28 13 5 10 50–42 +8 44
7. Union Berlin 28 11 8 9 34–38 –4 41
8. 1. FC Köln 28 10 10 8 38–41 –3 40