Komikus öngól, Müller-dupla és sima Bayern-győzelem a BVB ellen

D. Á.D. Á.
2023.04.01. 18:23
Kobel komikus öngóljával került előnybe a Bayern a BVB ellen (Fotó: Getty Images)
A német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 26. fordulójában a Bayern München 4–2-re legyőzte a Borussia Dortmundot Thomas Tuchel bemutatkozó mérkőzésén, és visszavette a vezetést a tabellán.

NÉMET BUNDESLIGA
26. FORDULÓ
BAYERN MÜNCHEN–BORUSSIA DORTMUND 4–2 (3–0)
München,
Allianz Arena. V: Fritz.
BAYERN MÜNCHEN:
Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, A. Davies (Cancelo, 79.) – Kimmich, Goretzka (Gravenberch, 86.) – Coman (Musiala, 79.), Müller (Gnabry, 69.), L. Sané – Choupo-Moting (Mané, 69.). Vezetőedző: Thomas Tuchel.
BORUSSIA DORTMUND:
Kobel – Wolf, Süle, N. Schlotterbeck (Hummels, 44.), Ryerson (Özcan, a szünetben) – Can, Bellingham – Brandt (Malen, a szünetben), Reus (Dahoud, 61.), Guerreiro – Haller (Moukoko, 61.). Vezetőedző: Edin Terzic.
Gólszerző: Kobel (13. – öngól), Müller (18., 23.), Coman (51.), ill. Can (72. – tizenegyesből), Malen (90.)

A Bayern München számára rendkívül fontos volt a Der Klassiker, hiszen a Borussia Dortmund huszonöt forduló alatt egy ponttal többet gyűjtött a bajor csapatnál, s vezette a tabellát. Továbbá az Allianz Arenában most mutatkozott be Thomas Tuchel, aki Julian Nagelsmann helyét vette át a kispadon.

Az első tíz percben nem kezdett rosszul a BVB, amely egy Reus-lövéssel még veszélyeztette is Sommer kapuját. A 13. percben azonban minden megváltozott, ekkor Upamecano a védők közül hosszú passzal indította volna Sanét, ám az átadás elérhetetlen volt a támadónak. Ennek ellenéreGregor Kobel kirohant a BVB kapujából, s ugyan hozzáért lábbal a labdához, de óriási luftot rúgott – Sanénak bele sem kellett érnie, a labda magától becsorgott a kapuba.

Öt perccel később Thomas Müller – ahogyan azt megszokhattuk tőle az évek során – jókor volt jó helyen, De Ligt fejese róla pattant be a dortmundi kapuba. Újabb öt perc elteltével Sané tüzelt nagyjából huszonöt méterről, s Kobel védését követően ismét a lesipuskás Müller passzolt az üres kapuba.

Az első félidő felénél már három góllal vezetett tehát a Bayern München, amely kicsit vissza is vett a tempóból a kényelmes előny tudatában.

A fordulás után Kingsley Coman is eredményes volt Sané fantasztikus passzából, majd a 72. percben egy tizenegyesnek köszönhetően Emre Can révén szépített a Dortmund. A végeredményt a csereként pályára lévő Donyell Malen állította be, a 90. percben volt eredményes.

A rangadó tehát 4–2-es Bayern-sikerrel ért véget, Thomas Tuchel bemutatkozása ennél jobban nem is alakulhatott volna. A müncheniek a három pontnak köszönhetően visszaálltak a tabella élére.

A MÉRKŐZÉS VIDEÓS ÖSSZEFOGLALÓJÁT IDE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG!

KORÁBBAN
Freiburg–Hertha BSC 1–1 (Grifo 52., ill. Ngankam 77.)
Schalke–Bayer Leverkusen 0–3 (Frimpong 50., Wirtz 62., Azmun 90+2.)
Union Berlin–VfB Stuttgart 3–0 (Becker 51., Behrens 65., Haragucsi 68. – öngól)
Wolfsburg–Augsburg 2–2 (Waldschmidt 84., F. Nmecha 90+6, ill. Arnold 3. – öngól, M. Berisha 32.)

RB Leipzig–Mainz 0–3 (Ingvartsen 9., Ajorque 57., Kohr 67.)

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+4. perc: ITT A VÉGE, A BAYERN NYERTE A DER KLASSIKERT!

90. perc: ÚJABB BVB-GÓL! Malen a bal oldalról befelé húzott, szépen játszott össze Guerreiróval, majd a bal alsó sarokba becsorgott az egyébként igencsak gyenge lövése. 4–2

86. perc: Gravenberch jött be Goretzka helyére.

85. perc: újabb lesgól – Kimmich ívelt pontosan az utolsó védőnél előrébb helyezkedő Gnabrynak, aki pimaszul átemelte a kimozduló Kobelt. A partjelző még az ünneplés előtt jelezte a lest.

83. perc: Kobel borzalmas kirúgása után Musiala találata magát nagy helyzetben. Egy kötény után csak a kapus mellett kellett volna elrúgnia a labdát, ami végül is sikerült neki – más kérdés, hogy a kapu mellett is elment a labda.

79. perc: Musiala és Cancelo lépett pályára, Coman és Davies hagyta el a játékteret.

72. perc: MEGVAN A SZÉPÍTÉS! A büntetőhöz Emre Can állt oda, s nem is hibázott – védhetetlenül lőtt a kapu jobb oldalába, Sommer hiába érezte az irányt, tehetetlen volt. 4–1

71. perc: Gnabry alig állt be, máris elkövetett egy butaságot. A szélső a saját tizenhatosán belül rúgta fel Bellinghamet, Fritz azonnal a tizenegyespontra mutatott.

69. perc: cserél a Bayern: Mané és Gnabry érkezett Choupo-Moting és Müller helyére.

64. perc: Upamecano késett el, a jutalma egy sárga lap.

63. perc: Choupo-Motingnak csak nem akar összejönni a gól – ezúttal Müller passzéból gyakorlatilag az ötösről próbálkozott a kameruni csatár, ám a labda elakadt Kobelben.

61. perc: közel volt a mesterhármashoz Müller! A Bayern csapatkapitánya nagyjából tizenkét méterről a jobb felsőt vette célba, de kissé elméretezte a lövést. Kobel csak nézte, ahogy a labda a léc fölött suhan el.

61. perc: megint kettőt cseréltek a vendégek: Reus és Haller hagyta el a pályát, Moukoko és Dahoud állt be.

58. perc: Choupo-Moting mellkassal vette át Kimmich ívelését, majd ollózós mozdulattal húzta a kapuba a labdát. Mielőtt örült volna kinézett a partjelzőre, s azt látta, hogy magasban a zászlaja.

51. perc: MEGVAN A NEGYEDIK BAYERN-GÓL IS! Coman a középpályán remekül ívelt a másik oldalra Sanénak. A francia szélső bár a földre huppant, gyorsan felállt, s követte a támadást. A volt Man. City-támadó ragyogó passzal hozta ziccerbe a tizenhatoson belül Comant, aki ballal passzolt közelről a kapuba. 4–0

50. perc: Haller került helyzetbe a tizenhatoson belül, de nem tudott kellő erőt tenni a lövésbe. Sommer könnyedén összeszedte a labdát.

46. perc: kettőt cserélt a Dortmund a szünetben: Özcan és Malen állt be Ryerson és Brandt helyére.

46. perc: jöhet a folytatás!

ELSŐ FÉLIDŐ

45+2. perc: itt a vége az első félidőnek, egyelőre nagyon simán alakul a rangadó.

45+1. perc: ott lehetett volna a negyedik Bayern-gól is – Coman már elvitte a labdát az elhasaló Kobel mellett, ám a lövés pillanatában megbotlott a francia támadó. Ezt most megúszta a BVB.

44. perc: Schlotterbeck nem tudja folytatni, a helyére Hummels állt be.

41. perc: ezúttal Coman tüzelt húsz méterről, de pontosan a kapus kezei között akadt el a labda.

39. perc: fantasztikus támadást vezetett a Bayern – a saját térfelükről indultak a hazaiak, Kimmich nagyszerűen sarkazott Goretzkának. A középpályás sokáig vezette a labdát, majd Choupo-Motingot találta meg, aki egy átvétel után azonnal lőtt. Kobel ezúttal a helyén volt, s védett.

34. perc: a bal oldalon bontotta volna meg a Bayern védelmét a Dortmund. Guerreiro kapott magas labdát, amit le is fejet Ryersonnak. A balhátvéd kapásból lőtt jobbal, de a labda jócskán Sommer kapuja fölé ment.

30. perc: a Bayern az elmúlt percekben nem jutott el a Dortmund kapujáig. A vendégek próbálnak magukhoz térni a sokkból, de egyelőre semmilyen veszélyt nem jelentettek Sommer kapujára.

23. perc: KIÜTÉS! A Dortmmund a saját térfelén veszítette el a labdát, majd Sané nagyjából 25 méterről tüzelt. Kobel ugyan védeni tudott, de a kipattanóra lecsapott Müller, aki megszerezte a második gólját a meccsen. 3–0

18. perc: OTT A MÁSODIK HAZAI GÓL! Kimmich jobb oldali szöglete után De Ligt fejelt, a labda a kapu előtt tartózkodó Thomas Müllerről pattant be, Kobelnek itt esélye sem volt védeni. 2–0

17. perc: Goretzka került lövőhelyzetbe a tizenhatos előtt, a próbálkozása lepattant az egyik dortmundiról.

13. perc: AZ ÉV ÖNGÓLJA?! Egészen hihetetlen góllal szerezte meg a vezetést a Bayern München: Upamecano a védők között egy hosszú passzal indította Sanét, de az átadás elérhetetlen volt a támadónak. Ennek ellenére a BVB kapusa, Gregor Kobel kirohant a kapujából, s ugyan hozzáért lábbal a labdához, de óriási luftot rúgott. 1–0

12. perc: Can volt túlságosan kemény, Fritz sárga lapot mutatott fel a védekező középpályásnak.

7. perc: remek passzjátékot mutatott be a Dortmund, a jobb oldalon Brandt és Wolf játszott össze. A jobbhátvéd végül Reusnak passzolt, aki kissé kisodródott helyzetből tüzelt a tizenhatoson belülről. De Ligt parádésan csúszott be, szögletre pattant a hollandról a labda.

6. perc: Bellingham nagyszerűen forgatott a bal szélen teljesen üresen álló Guerreirónak. A portugál válogatott játékos lágy íveléssel Reust hozta volna helyzetbe, de az indítása egy kicsit hosszú volt. Sommeré a labda.

2. perc: De Ligt hosszú indítással kereste Choupo-Motingot, aki azonnal sprintelni kezdett. Nagy helyzet alakulhatott volna ki a BVB kapuja előtt, ám a korábbi Bayern-védő, Süle higgadt maradt, és ami még ennél is fontosabb, gyorsabb volt a kameruni csatárnál – szépen hazafejelte a labdát.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés, a vendégek indították útjára a labdát!

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

Jó a hangulat a Bayern Münchennél a Dortmund elleni szombati rangadó előtt. Julian Nagelsmann menesztése után hamar lenyugodtak a kedélyek, az újonnan kinevezett Thomas Tuchel – stábjában Lőw Zsolt segédedzővel – a hét elején állt munkába, és igyekezett mindenkivel megtalálni a közös hangot. A Bild helyszínre küldött újságírói a 49 éves tréner minden lépését figyelemmel kísérték, így került napvilágra az is, mennyire közvetlenül bánik a klub alkalmazottaival. A pályamunkásoktól kezdve a biztonsági őrökig mindenkihez volt egy jó szava, és a német lap szerint az oldott hangulat különösen Josep Guardiolához képest szembetűnő. A katalán vezetőedző 2013 és 2016 között irányította a bajorokat, és kifejezetten barátságtalanul viselkedett a helyi munkatársakkal, nem köszönt, sokszor rájuk sem nézett.

A bajnoki cím szempontjából persze sokkal fontosabb, hogy Thomas Tuchel és stábja milyen gyorsan kerül egy hullámhosszra a játékosokkal. Az első edzésre kedden került sor, és a futballisták napról napra többen lettek, ahogyan szállingóztak vissza a válogatottaktól. A német mester fő feladatának tekintette, hogy önbizalmat adjon a rosszabb formában lévő labdarúgóknak. Sokat beszélgetett Leroy Sanéval, akinek teljesítménye az októberi izomsérülése óta jelentősen visszaesett, magánéleti problémával küzd, és kimaradt a német válogatott márciusi keretéből. Próbált erőt csepegtetni Ryan Gravenberchbe is, a húszéves holland középpályás a nyáron 18.5 millió euróért érkezett az Ajaxtól, ám az idényben egyetlen bajnoki mérkőzést sem játszott végig, Julian Nagelsmann sokszor padoztatta vagy csereként számolt vele. Csütörtökön Tuchel köszöntötte a tréningen Leon Goretzkát és Joshua Kimmichet, a középpálya két alapemberét, akik köztudottan jó viszonyt ápoltak Nagelsmann-nal.

Neheztelést nem lehetett érezni a levegőben, sőt a Bayern szurkolóinak jó hír, hogy Goretzka teljes intenzitással edzett, nyoma sincs a közelmúltbeli bokasérülésének. A Thomas Tuchellel korábban a Mainznál és a PSG-nél is együtt dolgozó kameruni válogatott csatár megszabadult a hátfájdalmától, és végigdolgozta az edzéseket.

„Szeretem, ha csapatom a pálya teljes szélességében játszik, és az oldalvonalak mellett is építi támadásait. A Bayern játékosainál lelkesedésben eddig sem volt hiány, de sokkal tudatosabbnak kell lenni a helyzetek kialakításában és kihasználásában” – idézi Thomas Tuchelt a Bild.

A német vezetőedző különleges módon próbálja felkészíteni játékosait arra, hogy a beidegződött minták helyett valami újjal próbálkozzanak. Német újságírók az egyik edzésen figyeltek fel arra, az egymás elleni kispályás játékban a harcmezőt szalagokkal gyémántalakzatban leszűkítette, a futballisták így kevésbé tudják oldalra vagy hátrapasszolni a labdát, és kénytelenek a kreativitásukat használva előrejátszani. Hogy a változtatás mennyire működik, és összeállhat-e ilyen rövid időn belül a csapat, a Dortmund ellen kiderül – a legfőbb vetélytárs legyőzésével és a Bundesliga első helyének visszavételével Tuchel hosszú távon is megalapozhatja az iránta táplált bizalmat.