Szerbia–Portugália 2–2 (A. Mitrovics 46., Kosztics 60., ill. D. Jota 11., 36.)

3. Luxemburg 1 1 1–0 +1  3
4. Azerbajdzsán 1 1 0–1 –1  0
5. Írország 2 2 2–4 –2  0

E-CSOPORT

Győzelemmel kezdte a selejtezősorozatot az első fordulóban szabadnapos Fehéroroszország. Az első körben Csehország ellen súlyos vereséget szenvedő Észtország kétszer is vezetést szerzett, a hazaiak azonban mindkét alkalommal egyenlíteni tudtak, majd miután a balti állam válogatottja emberhátrányba került, a fehéroroszok a győzelmet is kiharcolták.

A Minszkben megrendezett mérkőzésen szurkolók is jelen lehettek, akik közül néhányan igen furcsa módon, nyúlnak öltözve igyekeztek gondoskodni a megfelelő hangulatról...

E-CSOPORT
Fehéroroszország–Észtország 4–2 (Liszakovics 44., 84. – az elsőt 11-esből, Kendis 64., Szavitszkij 81., ill. Anier 31., 55.)
Kiállítva: Oigus (Észtország, 77.)
Csehország–Belgium 1–1 (Provod 50., Lukaku 60.)

1. Csehország 2 1 1 7–3 +4  4
2. Belgium 2 1 1 4–2 +2  4
3. Fehéroroszország 1 1 4–2 +2  3
4. Wales 1 1 1–3 –2  0
5. Észtország 2 2 4–10 –6  0

G-CSOPORT

Hollandia összeállítása: Krul – Dumfries, De Ligt, Blind, Wijndal – Wijnaldum (Gravenberch, 79.), Klaassen (Van de Beek, 79.), F. de Jong – Berghuis (Stengs, 85.), L. de Jong (Babel, 79.), Depay (Bergwijn, 90.)

A holland válogatott a törököktől elszenvedett 4–2-es vereség után Lettország legjobbjait fogadta Amszterdamban, az Ajax stadionjában, mégpedig 5000 néző előtt! A találkozóra – a kormánnyal egyeztetve – kísérleti jelleggel engedtek be szurkolókat, azt próbálva modellezni a koronavírus-járvány szemszögéből, hogy hány kontakthelyzet adódik egy ilyen eseményen.

Boldog holland drukkerek (Fotó: AFP)
Nem csak a kapu mögött foglaltak helyet szurkolók (Fotó: Getty Images)

Frank de Boer szövetségi kapitány három helyen változtatott a kezdőcsapatán az isztambuli meccshez képest: a két ottani gólszerző, Davy Klaassen és Luuk de Jong mellett Denzel Dumfries is bekerült az együttesbe, amelyből ezúttal kimaradt Kenny Tete, Marten de Roon és Donyell Malen. Matthijs de Ligt 21 évesen és 227 naposan a 25. mérkőzésén lépett pályára a holland válogatottban, nála fiatalabbként korábban csak Clarence Seedorf (21 nap, 158 nap) és Ryan Babel (21 év, 162 nap) érte el a negyedszáz meccses határt az oranjéban.

A hollandok nagy fölényben futballoztak az első félidőben, a 32. percben teljesen megérdemelten szerezték meg a vezetést: a Feyenoord 29 éves szélsője, Steven Berghuis szépen csavart a kapu jobb oldalába, megszerezve első gólját a nemzeti csapatban a 23. fellépésén.

A hasonlóan egyoldalú második játékrész közepén Luuk de Jong duplázta meg a hazaiak előnyét Memphis Depay szöglete után. A Sevilla csatárának ez volt a hetedik gólja a válogatottban, de a franciák ellen 2016 márciusában szerzett találat után csak a második, amelyet a kezdőcsapat tagjaként ért el.

A számok kedvelőinek: első európai válogatottként Hollandia jutott el 300 gólig a világbajnoki selejtezőkön.

Újabb gól már nem született a meccsen, bár nagyon érett, a hollandok ugyanis összesen 35 kapura lövési kísérlettel próbálkoztak. Az oranje három nap múlva Gibraltárra látogat, ahol már az is csalódás lenne, ha a mostaninál nem nagyobb különbséggel nyerne.

A holland gólok

A hollandok meccsével egy időben a norvégok Törökországgal csaptak össze Málagán. Ezen a találkozón Burak Yilmazék bebizonyították, hogy nem a véletlen műve volt a Hollandia felett aratott sikerük: a két gólt szerző Ozan Tufan vezérletével 3–0-ra nyertek „vendéglátójuk” ellen, akiknél Erling Haaland a 83. percig volt a pályán; Tokmac Nguent, a Ferencváros légiósát nem nevezték a mérkőzésre.

Törökország most először kezdett két győzelemmel világbajnoki selejtezősorozatot.

G-CSOPORT
Montenegró–Gibraltár 4–1 (Becsiraj 26., Simics 43., Tomasevics 53., Jovetics 80., ill. Styche 30. – 11-esből)
Norvégia–Törökország 0–3
(Tufan 4., 59., Söyüncü 28.)
Kiállítva: Thorstvedt (Norvégia, 80.)
Hollandia–Lettország 2–0 (Berghuis 32., L. de Jong 69.)

H-CSOPORT

Luka Modric három nappal ezelőtt, a Szlovéniával szemben 1–0-ra elveszített idegenbeli összecsapáson utolérte Darijo Srnát a horvát válogatott szereplési örökrangsorának élén, a Ciprus elleni találkozón pedig a 135. fellépésével le is hagyta. A rijekai mérkőzésen a vendégek szinte semmi veszélyt sem jelentettek a horvátok kapujára, akik több ígéretes helyzetet is kialakítottak, de Mario Pasalic jóvoltából csak egyet váltottak gólra – az az egy viszont éppen elegendő volt ahhoz, hogy behúzzák a kötelező három pontot.

A horvátok kedden Máltát fogadják, a botlás ott sem megengedett.