Pelé: amikor magyar futballisták játszottak a legnagyobb ellen

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
2022.12.30. 10:02
Pelé and Ferenc Puskás at the Read Madrid-Santos match in 1959
A 2014-es brazíliai világbajnokságot megelőzően összeszedtük azokat a mérkőzéseket, amelyeken magyar játékosok futballoztak Pelé ellen. Íme, a 24 összecsapás!

SERVETTE (svájci)–SANTOS (brazil) 1:4
1959. június 9., Genf, Stade de Geneve, 15 ezer néző
Magyarok a Servette-ben:
Makay Dezső, Németh Valér
Pelé egy gólt szerzett. A Santos statisztikáit jegyző honlap Makay nevét McKayként tünteti fel (Svájcban egyébként Didier Makayként futott), Németh posztján pedig a Nemetfűz név olvasható a brazil forrásból előkerült jegyzőkönyvben, alighanem elírásról van szó. Mindketten a magyar ifjúsági válogatott tagjaként maradtak nyugaton az 1956-os forradalom után, Pázmándy Péterrel együtt a Servette ajánlatát fogadták el.

REAL MADRID (spanyol)–SANTOS 5:3
1959. június 17., Madrid, Santiago Bernabéu Stadion, 70 ezer néző
Magyar a Real Madridban:Puskás Ferenc
A mesterhármast jegyző Mateos helyére beálló Puskás, illetve Pelé egyaránt egy-egy gólt ért el. Ez volt a madridi Miguel Munoz búcsúmérkőzése, valószínűleg az egyetlen alkalom, amikor Puskás Ferenc és Pelé egymás ellen játszott. A kettejük találkozásáról készült fotó, amely képinformáció nélkül jelent meg először Hámori Tibor 1982-ben kiadott Puskás-könyvében, alighanem a lefújás után készült. Az 1962-es világbajnokságon Puskás a spanyol válogatott tagjaként pályára lépett a brazilok ellen, ám Pelé azon a mérkőzésen nem játszott (2:1-re nyertek a brazilok). Érdekesség, hogy Madridban a holland Leo Horn bíráskodott, az 1953-as Anglia-Magyarország (3:6) játékvezetője.

Magyarok az Anderlechtben:Dacsev Miklós, Karsai Sándor, Völgyi József
Pelé két gólt szerzett. Völgyi neve a statisztikában a Belgiumban használt változatban, Wölblingként szerepel.

RACING PARIS (francia)–SANTOS 1:4
1960. június 9., Párizs, Parc de Princes, a nézőszámról nincs adat
Magyar a Racing Paris-ban:
Újlaki József
Újlaki, a budapesti Ganz TE-ből induló, 21-szeres francia válogatott szélső szépített 3:0-s Santos-vezetésnél egy közeli fejessel. Pelé egy gólt lőtt, és a mérkőzésről fennmaradt, interneten is elérhető videoösszefoglaló alapján bámulatosan, szinte ihletett állapotban futballozott Párizsban.

Magyar a Racing Paris-ban:Újlaki József
Pelé két gólt szerzett. A találkozó több mint 200 ezer frank bevételt hozott. Fennmaradt a történet, hogy a stadionba kiment egy vak francia szurkoló is, és teljesült nagy álma, a lefújás után aláírást kapott a rajongott brazil futballkirálytól.

Vasas:
Varga László (Kenderesi István) – Bakos Sándor, Mészöly Kálmán, Berendi Pál, Ihász Kálmán – Mathesz Imre, Fister Ferenc – Molnár Dezső, Pál Tibor, Farkas János, Korsós István
A szünetben már 2:0-ra vezetett a Santos Lima (12. perc) és Pelé (35. perc) góljával, Korsós a 48. percben szépített, a 73. percben egyenlített. A chilei Hexagonal-tornát, amelyen az említett két csapat mellett az Universidad de Chile, a Colo-Colo, a Penarol és az Universidad Católica vett részt, a Vasas nyerte meg a Santos előtt, jobb gólaránnyal.

SANTOS–VASAS 4:0
1968. január 23., Santiago de Chile, Estádio Nációnál, 36 060 néző
Vasas:
Kenderesi István – Bakos Sándor, Mészöly Kálmán, Makray Balázs, Ihász Kálmán (Somogyvári László) – Mathesz Imre, Menczel Iván, Fister Ferenc – Molnár Dezső, Puskás Lajos (Korsós István), Farkas János
Pelé szerezte a második gólt. Az 1968-as Octagonal-tornát a Santos nyerte meg, a Vasas negyedik lett. Az előző évi mezőnyhöz képest változást jelentett, hogy a Penarol helyett a Racing Club vett részt, továbbá a csehszlovák és a keletnémet válogatott.

NEW YORK GENERALS (egyesült államokbeli)–SANTOS 5:3
1968. július 12., New York, Yankee Stadion, 15 645 néző
Magyar a New York Generalsban:
Kaszás László
Kaszás szerezte a hazaiak utolsó gólját. A váratlan vereségre mentség a Santos amerikai túrájának rendkívül sűrű programja, 16 nap alatt az volt a 11. mérkőzése, előfordult, hogy három egymást követő napon pályára kellett lépnie...

BRAZÍLIA–VILÁGVÁLOGATOTT 2:1
1968. november 6., Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 110 ezer néző
Magyarok a világválogatottban:
Novák Dezső, Szűcs Lajos, Farkas János, Albert Flórián
A mérkőzést az 1958-as brazil világbajnoki győzelem tizedik évfordulója alkalmából rendezték, a Világválogatott így állt fel: Jasin - Novák, Sesztyernov, Schulz, Mazzolini - Beckenbauer, Szűcs, Overath - Amancio, Albert, Dzsajics. A brazil gólokat Rivellino és Tostao szerezte, közben Albert egyenlített. A Ferencváros aranylabdását a szünetben lecserélték, Farkas akkor állt be. Pelé végig játszott a brazil csapatban.

LOS ANGELES AZTECS–NEW YORK COSMOS 5–1
1975. július 3., Los Angeles, El Camino College, 12 176 néző
Magyar a Los Angeles Aztecsben:
Visnyei Gyula
Visnyei Gyula az Egyesült Államokban Juli Veee néven szerepelt, ezen az észak-amerikai ligamérkőzésen gólt is szerzett. Pelé végig játszott új csapatában, a New York Cosmosban, ez volt a hatodik fellépése az amerikai klubban.

SAN JOSE EARTHQUAKES–NEW YORK COSMOS 3–2
1975. augusztus 27., San Jose, Spartan Stadion, 19 338 néző
Magyar a San Jose Earthquakesben:
A magyar csatár nem egészen két hónap leforgása alatt két különböző klub színeiben szerepelt Pelé ellen, az augusztusi barátságos mérkőzésen már a következő évi munkaadójában játszott beugróként. A meccs után közös fotót is készítettek róla a neves ellenféllel.

NEW YORK COSMOS–TORONTO METROS-CROATIA 2–0
1975.június18.,NewYork,DowningStadion,22500néző
MagyaraTorontoMetros-Croatiában:
StreniczerJenő
StreniczerJenőAmerikábanGeneStrenicernévenszerepelt,abajnokimérkőzésjegyzőkönyvébenisígytüntettékfel.

TORONTO METROS-CROATIA–NEW YORK COSMOS 3–0
1975. július 19., Toronto, Varsity Stadion, 21 573 néző
Magyar a Toronto Metros-Croatiában:
Streniczer Jenő
Érdekesség, hogy a többnyire horvát vagy más, kelet-európai játékosokból álló hazai csapatban játszott Roberto Vieri, a későbbi 49-szeres olasz válogatott Christian Vieri édesapja is.

AMERIKAI LIGAVÁLOGATOTT–ANGLIA 1–3
1976. május 31., Philadelphia, 16 239 néző
Magyar az amerikai ligaválogatottban:
A mérkőzést a Függetlenségi Nyilatkozat kihirdetésének 200. évfordulója alkalmából rendezett minitorna keretében rendezték. Az amerikai ligaválogatottban Pelé (New York Cosmos) és Visnyei Gyula (ekkor már San Jose Earthquakes) is kezdő volt, negyvenöt percig játszottak egy csapatban, a magyar játékost a szünetben lecserélték. Érdekesség, hogy az angol válogatott sárga mezben lépett pályára, a Puma által szponzorált Pelé mezén pedig az érdekütközés miatt le kellett ragasztani az Adidas három csíkját. A találkozóról fennmaradt videó alapján a csapatok nem vették túlságosan komolyan a játékot, a gyenge színvonal mellett a foghíjas lelátók is rontották az összhatást. Az angolok részéről Kevin Keegan két, Gerry Francis egy gólt szerzett, az amerikaiakét pedig Stewart Scullion. A jubileumi tornát egyébként Brazília nyerte meg (Pelé nem játszott honfitársai ellen), az amerikai ligaválogatott az angolok és az olaszok mögött három vereséggel, 1-9-es gólkülönbséggel az utolsó lett. Visnyei a brazilok ellen csereként lépett fel, az olaszok ellen nem szerepelt.

NEW YORK COSMOS–TORONTO METROS-CROATIA 3–0
1976. június 18., New York, Yankee Stadion, 18 612 néző

Magyar a Toronto Metros-Croatiában:Streniczer Jenő
Megjegyzés: A magyar légiós csapatában játszott Eusébio.

SAN JOSE EARTHQUAKES–NEW YORK COSMOS 2–1
1976. augusztus 7., San Jose, Spartan Stadion, 23 048 néző

Magyar a San Jose Earthquakesben:Molnár Tibor
A bajnoki mérkőzésről elérhető információk hiányosak, Molnár Tibor valószínűleg csereként lépett pályára.

NEW YORK COSMOS–TORONTO METROS-CROATIA 6–0
1977. június 5., New York, Giants Stadion, 31 208 néző

Külön érdemes megemlíteni, hogy a hat hazai gólból egyet sem Pelé szerzett.

TORONTO METROS-CROATIA–NEW YORK COSMOS 1–2
1977.június16.,Toronto,VarsityStadion,21793néző

MagyaraTorontoMetros-Croatiában:StreniczerJenő
ANewYorkCosmosebbenazévbenmegnyerteabajnokságot,megkoronázvaPeléamerikai időszakát.

NASL-VÁLOGATOTT–NEW YORK COSMOS 3–2
1980. szeptember 24., New York, Giants Stadion, 71 413 néző

Magyar a NASL-válogatottban: Harsányi László
Franz Beckenbauer búcsúmérkőzésén az NASL-válogatottban Harsányi László kezdőként szerepelt, a New York Cosmosban díszvendégként pályára lépett Pelé, sőt gólt is szerzett.

VILÁGVÁLOGATOTT–BRAZÍLIA 2–1
1990. október 31., Milánó, Giuseppe Meazza Stadion, 20 ezer néző

Magyar a világválogatottban:Détári Lajos
A mérkőzést Pelé 50. születésnapja alkalmából rendezték. Az ünnepelt Brazília csapatában szerepelt, a 42. percben lecserélték, így nem volt együtt a pályán a magyar középpályással, aki a szünetben állt be a világválogatottba.