OLASZORSZÁG:
Donnarumma – Dƒƒ’Ambrosio, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Verratti (Locatelli, 56.), Jorginho, Barella – Chiesa (Kean, 56.), Immobile, L. Pellegrini (Florenzi, 72.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini
HOLLANDIA: Cillessen – Hateboer, De Vrij, Van Dijk, Aké, Blind (Veltman, 77.) – Van de Beek, F. de Jong, Wijnaldum – L. de Jong, Depay (Babel, 90+2.). Szövetségi kapitány: Frank de Boer
Gólszerző: Pellegrini (16.), ill. Van de Beek (25.)

Az olaszok 18 meccses veretlenségi sorozatát és a hollandok legutóbbi három meccsen összehozott mérlegét (két vereség, egy döntetlen) tekintve aligha kételkedhettünk abban, hogy az ellenfelét Bergamóban fogadó hazai csapat volt a találkozó esélyese. Roberto Mancini csapata mellett szólt a legutóbbi egymás elleni meccs végeredménye (1–0-s olasz siker Amszterdamban), valamint az is, hogy a két szövetségi kapitány, Mancini és Frank de Boer közül egyértelműen az olasz mester állt jobban a csapatépítésben.

Lengyelország–Bosznia-Hercegovina 3–0

A vártnál könnyebb dolga volt Lengyelországnak Bosznia-Hercegovina ellen, miután a balkáni ország válogatottja már a 15. percben emberhátrányba került: Ahmedhodzic durván odalépett Linettynek, ami után mehetett is zuhanyozni.

A bosnyákok egy ideig még bírták a sarat, de a 40. percben megszerezték a lengyelek a vezetést: Lewandowski érkezett nagyszerűen Jozwiak beadására a tizenhatoson belül, és a kapu bal oldalába lőtt. 1–0

A félidő végén gyorsan berámoltak még egy gólt a hazaiak: a 45+1. percben Lewandowski tökéletes beadását Linetty fejelte a bosnyák kapuba. 2–0

Nem sok ideje tartott a második félidő, amikor háromgólosra nőtt a lengyel előny: Klich beívelését követően Lewandowski a bal felső sarokba bombázott. 3–0

A lengyel rohamok ezután sem maradtak el, miközben Boszniának nem volt kaput eltaláló lövése a játékrészben.

Ennek megfelelően jobban is kezdett a squadra azzurra, és a 16. percben meg is szerezte a vezetést: Nicolo Barella tökéletes átadással kínálta meg a holland védők közül kilépő Lorenzo Pellegrinit, aki 12 méterről, ballal a kapuba lőtt.

S habár a következő percekben több lehetősége is volt még az olaszoknak, a 25. percben szép akció végén egyenlítettek a hollandok. Frenkie de Jong tette ki a labdát balra Daley Blindnek, aki Memphis Depayt játszotta meg középen. A Lyon csatára honfitársát, Donny van de Beeket találta el a lövéssel, ám a fiatal középpályás gyorsan kapcsolt, és a levágódó labdát maga bombázta a kapuba – 1–1.

A találkozót kissé félszegen, kapkodva, erőlködve kezdő hollandok a gólból önbizalmat nyertek, s egyre inkább magukra találtak. Elsősorban a Georginio Wijnaldum és Daley Blind nevével fémjelzett bal oldal aktivizálta magát, középen Luuk de Jong többször is fejelhetett, s mindemellett az olaszok sem aludtak el a pályán, ők is dolgozták ki a helyzeteket.

Szó mi szó, egészen jó összecsapást hozott az első félidő, és ez a másodikban sem változott. Mindkét csapat szorgalmasan ostromolta ellenfele kapuját, jó mérkőzést láttunk, azonban egyik fél sem tudott betalálni. Így maradt a döntetlen, amely a nevető harmadik lengyeleknek kedvezett, akik Bosznia-Hercegovina legyőzésével az élre álltak a kvartettben.

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Lengyelország–Bosznia-Hercegovina 3–0 (Lewandowski 40., 52., Linetty 45+1.)

1. Lengyelország42115–2+37
2. Olaszország4133–2+16
3. Hollandia41212–205
4. Bosznia-Hercegovina4222–6–42

ESEMÉNYEK

93. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

93. perc:
Kean kap sárga lapot, mivel akadályozza Cillessent a szabadrúgás elvégzésében.

92. perc:
még egy csere a hollandoknál a végére, Babel jön Depay helyére.

92. perc:
Frenkie de Jong indul meg az olasz kapu felé, leütközik, de fújás nincs. Moise Kean egyből kap is egy remek kiugratást, de Cillessen együtt él a játékkal, és kapujából kirontva tisztáz.

90. perc:
három percnyi ráadásra számíthatunk.

88. perc:
Wijnaldum gyanús körülmények között jut labdához a felezővonal közelében, de ha már nála van, lövőhelyzetig viszi, ám kísérlete gyenge.

87. perc:
Depay megunja, egy 25 méteres távoli lövéssel próbálkozik, de a labda messzire elkerüli a kaput.

86. perc:
Veltman megint munkában, ismét Immobile felé száll az olasz labda, Florenzi ívelésébe azonban beleér az imént beállt holland védő.

84. perc:
megint az olaszok támadnak, Barella jobbra kitett labdáját Florenzi emeli be, azonban ez egy kicsit magas a túloldalon érkező Immobilének.

81. perc:
D’Ambrosio is besárgul, vélhetően reklamálásért.

80. perc:
a sarokrúgás után Jorginho passzol a lesen álló D’Ambrosiónak – lendül is a zászló, harsan is a síp.

79. perc:
támadnak az olaszok, Barella jobbról érkező beadását Veltman fejeli ki szögletre.

77. perc:
holland változtatás, Blind helyén Veltman folytatja.

75. perc:
ígéretes holland támadás végén Depay ível túlságosan hosszan keresztbe, ez így senkinek sem jó.

72. perc:
lejön Pellegrini, az olasz gólszerző. Alessandro Florenzi váltja.

72. perc:
kis kakaskodás a pályán. Hateboer rúg oda Chiellininek, aki egy kicsit rá is játszik az esetre. Gyorsan lenyugszanak a kedélyek, játékvezetői szankció most sincs.

69. perc:
nagy felhördülés, Depay az arcát fogva huppan a földre Spinazzola mellett. Néhány másodpercnyi fetrengés után felkel, nincs szankció.

68. perc:
Frenkie de Jong hozza ki a labdát, lerántani sem tudják, Blindnek passzol, aki Depay fejét keresi középen – Chiellini szögletre ment.

66. perc:
Kean szép cselsorozattal indul meg a jobb szélen, de nem tud középre adni.

64. perc: MAJDNEM SAJÁT CSAPATÁT VICCELI MEG CHIELLINI!
A balról érkező beadást kicsúsztatja szögletre a csapatkapitány, de nem volt ez olyan messze a saját kapujától.

61. perc:
újabb olasz akció, Kean ad jobbról középre, de ez a labda Cillessené.

59. perc: EBBEN TÖBB VOLT…
Remekül érkezik középre Pellegrini beívelése, de D’Ambrosióról nem a holland kapu felé, hanem kifelé pattan a labda.

58. perc:
Kean törne be jobbról a holland büntetőterületen belülre, Aké rúg oda neki – olasz szabadrúgás jöhet.

57. perc: MICSODA HIBA, DE NEM HASZNÁLJÁK KI AZ OLASZOK!
Hateboer utolsó emberként rosszul veszi át a labdát, Immobile lecsap rá, ziccerben lőhet, de Cillessen véd!

56. perc:
kettős olasz csere, Verratti helyére Locatelli, Chiesa helyére Moise Kean érkezik.

55. perc:
néhány másodperccel később már Donnarummának akad dolga, Wijnaldum passza és egy csel után Depay nézi ki magának a bal alsót, de véd a kapus!

54. perc:
remek olasz támadás végén Spinazzola ad középre balról, ám még mielőtt bárki odaérhetne, Cillessen kivetődve ment.

52. perc:
Wijnaldum küzdi jó helyzetbe magát a bal szélen, középre is gurít, de Luuk de Jong nem találja el a labdát lövőhelyzetben.

50. perc:
jön a harmadik hazai szöglet is, Hateboer tüzelné kapura a kipattanót, de Pellegrini beleveti magát.

49. perc:
kisebb káosz alakul ki a sarokrúgás után, végül Wijnaldum lövése pattan egy olasz lábról kapu fölé. Megint szöglet!

48. perc: Depay íveli középre a holland szabadrúgást a felezővonal közeléből, többen is érkeztek, de olasz fejről pattan ki a labda. Szöglet!

46. perc: FOLYTATJUK A MÁSODIK JÁTÉKRÉSSZEL!

45+3. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45+2. perc:
újabb Luuk de Jong-fejes, de Chiellini szorításában nem tudja a kapu felé irányítani a labdát.

45+1. perc:
két perc lesz a hosszabbítás.

45. perc:
Bonucci marad a földön a hollandok tizenhatosán belül egy olasz szöglet után, a kezét fájlalja a hazaiak védője.

43. perc:
meleg helyzet az olasz kapu előtt, Pellegrini szórja el a labdát, Chiellini azonban javítja a hibát.

42. perc:
Barella kér ápolást a térdét fájlalva egy Wijnaldummal való találkozó után, de úgy tűnik, tudja folytatni a meccset.

40. perc: ÚJABB OLASZ SANSZ!
Chiesa és Pellegrini jobb oldali összjátéka után előbbi ad középre, jön is a fejes, de nem megy kapura.

39. perc: OLASZ HELYZET!
Pellegrini ad remek labdát a balon elfutó Spinazzolának, aki középre gurítás helyett egy csel után maga lő, Cillessen véd. Néhány másodperccel később D’Ambrosio tüzel jobbal, kb. 25 méterről egy életerőset, Cillessen ezt is kiüti!

37. perc:
Chiellini emeli magasra a lábát, egészen Luuk de Jong fejmagasságáig. Holland szabadrúgás.

36. perc: MÉG EGY HOLLAND AKCIÓ!
Blind ad be balról, középen megint Luuk de Jong a főszereplő, de hiába fejelhet zavartalanul, nem tudja a kapu felé irányítani a labdát!

35. perc: DEPAY!
Kőkeményen odateszi a vállát a tizenhatos oldalvonalánál Bonuccinak, az olasz meg is lepődik. Depay magasan bead, Luuk de Jong fejel is, de nincs gól.

33. perc:
Luuk de Jong reklamál hevesen Taylor játékvezetőnél, aki néhány szóval – egyelőre lap nélkül – fegyelmezi a holland Sevilla-játékost.

31. perc: magukhoz ragadták a kezdeményezést a hollandok, főleg a bal szárny aktív az utóbbi percekben.

29. perc:
Aké harcol meg a felpattanó labdáért, Chiesa odapiszkál neki, szabadrúgás. Aké ezután felível, de meglehetősen pontatlanul.

28. perc:
Blind Wijnaldummal társulva próbálkozik a bal oldalon, de a Liverpool játékosa elesik olasz kollégája szorításában.

25. perc: OTT A HOLLAND EGYENLÍTÉS! Frenkie de Jong teszi ki a labdát balra Blindnek, a centerezés után Depay lő, de Van de Beeket találja el, viszont a Manchester United középpályásáé az ismétlés, és ez már bent van. 1–1!

24. perc:
Chiesa próbálkozik ezúttal a jobb oldalon, de nem jön be a csele, és végül ő szabálytalankodik.

23. perc:
közben Verrattié a meccs első sárgája.

23. perc: MEGINT EGY NAGY OLASZ SANSZ! Spinazzola kiváló indítással hozza helyzetbe Immobilét, lő is a Lazio játékosa, de Cillessen véd!

21. perc:
Hateboer és De Vrij játszik össze, először előbbi, majd utóbbi adja be a labdát – a második beívelést Donnarumma megfogja.

19. perc: DE SOKAT VÁR IMMOBILE!
Pedig most ő kapja a labdát hatalmas helyzetben, meg is indul a kapu felé, de visszafordul Van Dijk mellett, majd csapattársat keres, viszont csak Akét találja meg.

16. perc: OTT AZ OLASZ VEZETÉS! Barella első osztályú kiszolgálásban részesíti a holland védők közül kilépő Pellegrinit, aki ziccerben kapja a labdát, és ballal, 12 méterről be is rúgja a kapuba. 1–0!

14. perc:
a felívelt holland szabadrúgás után Chiellini és Hateboer ütközik az olasz tizenhatoson belül. A felvételek alapján az olasz könyököl, de szankció nincs, az olaszok jöhetnek.

12. perc:
a hollandok a bal oldalon építgetik támadásukat, Chiellini kiér és közbelép – szöglet.

10. perc:
Chiesa indítja D’Ambrosiót a jobb oldalon, utóbbi a tizenhatoson belülre érve középre is ad, de Frenkie de Jong becsúszva közbelép.

8. perc: olasz támadás, Pellegrini megy el a bal oldalon, középre is ad, de senki nem tudja befejezni az akciót.

6. perc: a két De Jong összjátéka után Hateboer ad be rémesen, Blind azonbaní így is lőhet egyet. Nem jó a kísérlet, de mindegy is, mert kezezés miatt a játékvezető szabadrúgást ítél.

4. perc:
Bonucci hosszan indít, Hateboer ezt könnyedén lekezelheti, majd kiharcol egy bedobást.

2. perc:
máris egy kísérletecske az olaszoktól, Pellegrini lőhet balról, ballal, de az egyik védőn lelassuló labdát Cillessen simán fogja.

1. perc: KEZDÜNK!

ELŐZMÉNYEK

Az olasz válogatott ma a pandémia áldozataira való emlékezés jegyében Bergamóban, az Atalanta stadionjában fogadja a holland válogatottat. A squadra azzurra legutóbb 2006-ban lépett pályára a lombardiai városban.

A felek már másodszor futnak össze a Nemzetek Ligája jelenlegi kiírásában: elsőre szeptemberben 1–0-ra az olaszok nyertek. A csoportot 5 ponttal az olaszok vezetik, mögöttük egy egységgel lemaradva második helyen állnak a hollandok.

„Fiatal csapatként javulhatunk, láthattuk ezt a lengyelek és a hollandok elleni meccseken is, amelyeken több helyzetünk is volt, de csak egy gólt szereztünk –
mondta a mérkőzés előtt Roberto Mancini, az olaszok kapitánya. Megpróbáljuk megnyerni ezt a csoportot, és kvalifikálni magunkat a fináléra. Hollandiának erős csapata van, számos tehetséges fiatallal. Meccsről meccsre javulnak. Gyönyörű, de egyben nehéz meccsünk lesz. Két éve kezdtünk el fiatalokat meghívni a csapatba, amely most nagyon egységes, egyszerűen csak le kell játszanunk az ehhez hasonló mérkőzéseket, hogy tovább javulhassunk.”

„Nem játszottunk jól a bosnyákok ellen, de volt öt nagy lehetőségünk. Két forgatókönyvre készültünk fel, a csapatnak kell eldöntetnie, hogy melyikhez nyúl a pályán. Ha az első nem jön be, gyorsan válthatunk a B-tervre. Mindkét esetben mást láthatnak majd, mint amit otthon mutattunk. Pozitívan állok a meccshez” – így Frank de Boer, a vendégek mestere.

A két nagy múltra visszatekintő nemzeti csapat már 22-szer találkozott egymással. Kilenc olasz siker és tíz döntetlen mellett csak háromszor tudtak nyerni a hollandok, akik a legutóbbi hat meccsen nem tudták felülmúlni a squadra azzurrát. Legutóbb 2008-ban, az Európa-bajnokságon sikerült végrehajtania ezt a tettet az oranjénak.

Az olasz válogatott mellett szól a remek forma: Roberto Mancini csapata legutóbbi 18 meccsén nem kapott ki. Ezzel szemben a hollandok legutóbbi három meccsükön kettőt (az olaszok és a mexikóiak ellenit) elveszítették, és a bosnyákok ellen is csak egy iksz jött össze.