(Claudio) Bravo! Chile tizenegyesekkel legyőzte a portugálokat

2017.06.28. 19:50
Claudio Bravo mindhárom portugál tizenegyest hárította (Fotó: AFP)
A 2017-es Konföderációs Kupa első elődöntőjében 120 perc gól nélküli játék után a Copa América-győztes Chile tizenegyesekkel 3–0-ra legyőzte az Európa-bajnok Portugáliát, így bejutott a vasárnapi fináléba. A másik elődöntőben csütörtökön Németország Mexikóval találkozik.

KONFÖDERÁCIÓS KUPA, OROSZORSZÁG
ELŐDÖNTŐ
PORTUGÁLIA–CHILE 0–0 – tizenegyesekkel: 0–3
Kazany,
Kazany Aréna, 40 855 néző. Vezette: Fagani (iráni)
Portugália: Rui Patrício – Cédric, Fonte, Bruno Alves, Eliseu – W. Carvalho, Adrien Silva (Moutinho, 102.), A. Gomes (G. Martins, 117.) – Bernardo Silva (Quaresma, 83.) – C. Ronaldo, André Silva (Nani, 76.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Chile: C. Bravo – Isla (Fuenzalida, 120.), Jara, G. Medel, Beausejour – P. Hernández (F. Silva, 112.), M. Díaz, Aranguíz – Ar. Vidal – E. Vargas (M. Rodríguez, 86.), A. Sánchez. Szövetségi kapitány: Juan Antonio Pizzi

A 2017-es Konföderációs Kupa első elődöntőjében két tornaújonc, az Európa-bajnok Portugália és a legutóbbi két Copa Américát – egyaránt tizenegyespárbaj után– besöprő Chile találkozott egymással.

Az első tíz percben mind a két oldalon egy-egy nagy ziccer maradt ki: előbb Alexis Sánchez lesgyanús kiugratása után Eduardo Vargas lőtte Rui Patrícióba a labdát, majd Cristiano Ronaldo remek ütemű beadását André Silva bombázta Claudio Bravóba.

Az első félidő folytatásában már kevésbé forogtak veszélyben a kapuk, a portugálok labdabirtoklási- és mezőnyfölénye fokozatosan eltűnt, sőt, az első negyvenöt perc végén már inkább Chile diktálta az iramot – ennek ellenére nem született gól az első játékrészben.

A fordulás után kicsit visszaesett a színvonal, mi sem jelzi ezt jobban, hogy a második félidő felétől kezdve gyakran felharsant a füttyszó a kazanyi arénában. Két szép megmozdulást azért így is feljegyezhettünk: Vargas parádés félollóját a portugálok kapusa hárította, kollégája pedig egy kontra végén Ronaldo bombáját védte. A hajrában Fernando Santos, a portugálok szövetségi kapitánya Ricardo Quaresmát és Nanit is pályára küldte, gól azonban nem született, következett a hosszabbítás (0–0).

A kétszer tizenötperces ráadásban Chile előtt adódtak a nagyobb lehetőségek, az első félidőben Mauricio Isla tökéletes beadása után Sánchez fejese centikkel elkerülte a kaput, majd a folytatásban egy igencsak kérdéses szituációban – a frissen beállt Francisco Silvát buktatták a tizenhatoson belül – a játékvezető azonban nem ítélt tizenegyest, a videobírózás pedig elmaradt.

Elmaradt egy chilei tizenegyes?

Amikor már mindenki a tizenegyespárbajra készült Chile fél percen belül kétszer is eltalálta a kapufát: előbb Vidal bombája jött ki a jobb oldaliról, majd a kipattanót Martín Rodríguez vágta a lécre – maradt a 0–0.

Dupla chilei kapufa

A büntetőpárbajban pedig nem volt kérdés: Chile az első három próbálkozását egyaránt értékesítette, míg – az egyaránt csereként beálló – rutinos portugálok (Quaresma, Joao Moutinho és Nani) tizenegyesét Claudio Bravo mind megfogta, így Chile 3–0-ra nyerte a tizenegyespárbajt, és készülhet a vasárnapi fináléra.

TIZENEGYESPÁRBAJ

VÉGE! Nani alig futott neki, bal alsó sarokba tartó lövését pedig hárította Bravo! 0–3

Sánchez sem hibázott, a kapu jobb oldalába vágta a labdát, Rui Patrício megint balra vetődött. 0–3

Ez is kimaradt! Moutinho ugyanúgy, és ugyanoda rúgta, mint Quaresma, Bravo pedig ezt is védte! 0–2

Aranguíz a kapu közepébe vágta a labdát, Patrício megint a bal alsó sarok felé vetődött. 0–2

Kimaradt! Quaresma érkezett, Vidalhoz hasonlóan a kapu jobb oldalát vette célba, de Claudio Bravo hárította a félmagas lövést. 0–1

Vidal érkezett először, és magabiztosan a kapu jobb oldalába bombázta a labdát. Rui Patrício a másik irányba vetődött. 0–1

HOSSZABBÍTÁS 2. FÉLIDŐ

120. perc: Véget ért a hosszabbítás, nem született gól, jöhetnek a tizenegyesek.

120. perc: Chilei változtatás: José Fuenzalida be, Mauricio Isla le.

119. perc: MI MARADT KI?! DUPLA KAPUFA! Vidal 17-ről eleresztett lövése kijött a bal oldali kapufáról, a kipattanót Rodríguez hét méterről a felső lécre emelte.

117. perc: Még egy portugál csere, a negyedik: az előző esetnél „bűnös”, André Gomes helyét Gelson Martins vette át.

116. perc: André Gomes taposott oda Vidalnak, a játékvezető ezt sem látta.

114. perc: Újabb portugál sárga, Cédric csak szabálytalanul tudta megállítani Sánchezt.

113. perc: Silva azonnal helyzetbe került, a tizenhatoson belül buktatták, de a játékvezető továbbot intett. Videobírózás nincs, úgy tűnik, Chilétől elvettek egy jogos tizenegyest.

112. perc: Chilei csere: Pablo Hernándezt Francisco Silva váltotta.

111. perc: Hernández és Bruno Alves csapott össze a labdáért a levegőben, a portugál odakönyökölt ellenfelének a fejpárbaj alatt, amiatt pedig érkezett is az újabb sárga.

109. perc: Eliseu terült el a földön, de kis pihenő után folytatja a játékot.

108. perc: Quaresma kapott hosszú indítást. Alaposan le is szidta a csapattársát.

106. perc: Újra útjára indult a labda, a portugálok kezdték a hosszabbítás második félidejét.

HOSSZABBÍTÁS 1. FÉLIDŐ

105+1. perc: Véget ért a hosszabbítás első félideje, gól továbbra sincs.

105. perc: Egy perc a ráadás.

104. perc: Nyomnak a portugálok, de nagy helyzeteket nem tudnak kialakítani.

102. perc: Megvolt a harmadik portugál csere: Adrien Silva le, Joao Moutinho be.

101. perc: Nani kísérlete is megpattant egy védőn, Claudio Bravo biztosan hárított.

100. perc: Újabb jobb oldali beadás, ezt ezúttal Vidal küldte kapura, de a fejese lelassult Fontén, így az könnyű zsákmány volt Rui Patríciónak.

98. perc: Quaresma blokkolt beadása után szöglettel jöhettek a portugálok, de a korner nem volt veszélyes.

95. perc: EZ KÖZEL VOLT! Isla kapott labdát a jobb szélen, tökéletes beadása Sánchezt találta meg, aki hat méterről fejelt, de a földön egyet pattanó labda centikkel a jobb oldali kapufa mellett hagyta el a játékteret.

92. perc: André Gomes próbálkozott azonnal, 16 méterről a kapu fölé durrantott.

91. perc: Elkezdődött a hosszabbítás, a chileiek indították útjára a labdát.

2. FÉLIDŐ

90+3. perc: Véget ért a rendes játékidő, amelyben nem született gól – jöhet a hosszabbítás!

A chilei szurkolók rendületlenül biztatják kedvenceiket.

90. perc: Letelt a rendes játékidő, három perc a ráadás. Aztán lehet, hogy jön még kétszer tizenöt.

88. perc: Cédric beadása alaposan lecsúszott a lábáról, de kis híján így volt veszélyes Bravo kapujára.

86. perc: Megvolt az első chilei csere is, Eduardo Vargas helyére Martín Rodríguez állt be.

85. perc: Cédric felívelt labdáját Ronaldo fejelte a jobb felső mellé.

83. perc: Érkezett is a változtatás, Bernardo Silva helyét Ricardo Quaresma vette át.

83. perc: Vargas szabálytalankodott a portugál tizenhatosnál Eliseuval szemben.

Quaresma készülődik, hamarosan érkezik a pályára.

81. perc: Ronaldót sikerült szerelni a bal oldalon, így elmaradt a beadás.

Jön az utolsó tíz perc a rendes játékidőből, kérdés, lesz-e hosszabbítás.

76. perc: Cseréltek a portugálok, André Silvát Nani váltotta.

72. perc: A portugál kontra végén Ronaldo próbálkozott 17 méterről, a labda felpattant Jara sarkán, így a próbálkozás csak kevéssel kerülte el a kaput.

71. perc: Sánchez jobb oldali beadását sikerült elfejelnie Cédricnek Vidal elől.

69. perc: A kicsiben elvégzett sarokrúgás után nem sikerült a tizenhatoson belülre ívelni a labdát.

68. perc: Cédric harcolt ki szögletet a jobb oldalon.

67. perc: Adrien Silva lépett oda nagyon durván Díaznak, de a sárga lap ezúttal nem került elő a játékvezető zsebéből.

Ronaldo a nagy válogatott tornákon (vb, Eb, Konföd. Kupa) még nem talált a kapuba szabadrúgásból, a mérlege 46 kísérletből nulla gól.

65. perc: Cristiano Ronaldo vállalkozott lövésre szabadrúgásból, de a nagyjából 30 méterről eleresztett kísérlete a kapu fölé szállt.

63. perc: JÓ LÖVÉS! Vidal eresztett el egy távoli bombát, a labda pedig csak kevéssel ment el a jobb felső sarok fölött.

62. perc: Vidal szerzett labdát, majd Sánchez lövésébe Fonte vetődött bele.

Kicsit laposan kezdődött a második félidő, hátha ez a két helyzet felrázza a játékosokat.

58. perc: VÉDÉS A MÁSIK OLDALON IS! A chilei szöglet után remek kontrát vezettek a portugálok, melynek végén Ronaldo tüzelt, de Bravo jól zárta a rövidet, és hárított.

57. perc: BRAVÚR! A sarokrúgás nem volt túl veszélyes, de Vargas így is kapura tudta húzni a labdát, parádés félollóját azonban Rui Patrício egy kézzel oldalra tolta.

57. perc: Isla beadása pattant szögletre.

55. perc: Isla és André Silva fejpárbaja után utóbbi maradt a földön. Újabb ápolás következett, de nincs szükség cserére.

54. perc: HELYZET! Beausejour tekert középre a bal szélről, Vidal azonban hat méterről, a védője szorításában a kapu fölé fejelte a labdát.

52. perc: Egy legurított szabadrúgás után André Gomes ívelte középre a labdát, Bruno Alves azonban nem tudta lekezelni azt.

51. perc: Újabb sárga lap, Pablo Hernández a tulajdonosa.

49. perc: André Gomes 23-ről eleresztett lövése jóval elment a jobb alsó sarok mellett.

A mérkőzés hivatalos nézőszáma: 40 855 fő. Ez közel telt ház.

47. perc: Vidalt állították meg lesen.

Csere egyik oldalon sem történt.

46. perc: Újra útjára indult a labda, a portugálok kezdték a második félidőt.

Az iramra nem lehetett panasz, de gól nem született az első félidőben (Fotó: AFP)

1. FÉLIDŐ

45+1. perc: A portugálok kigurigázták ezt a hatvan másodpercet, így véget ért az első félidő. Az állás egyelőre gól nélküli döntetlen.

45. perc: Egy perc ráadást jelzett a tartalék játékvezető.

43. perc: André Silvának keserítették meg az életét a tizenhatoson belül, de a játékvezető sípja néma maradt. A portugál támadónak ez nem tetszett, hangot is adott a véleményének, ezt az iráni egy sárgával „jutalmazta”.

42. perc: Aranguíz ívelt be félmagasan egy szabadrúgást a portugál tizenhatoson belülre, de a piros mezesek felszabadítottak.

39. perc: Ronaldo kevergetett a bal oldalon, de hiába csapott be két védőt, beadása elakadt egy harmadikban.

38. perc: Sánchez sarokrúgását Ronaldo fejelte el a rövid oldalon.

37. perc: Beausejour beadása elakadt egy portugálban, így újabb chilei szöglet jöhet.

34. perc: Cédric jobb oldali beadását Aranguíz csúsztatta el Ronaldo elől.

32. perc: Sánchez felívelését Rui Patrício fogta meg a kapujából kilépve.

31. perc: William Carvalho szállt bele hátulról Vidalba, így újabb sárga lap villant.

29. perc: HELYZET! Beausejour bal oldali beadását Vidal ollózva próbálta kapura juttatni, de csak éppen beleért a labdába, amely így Aranguíz elé került, aki öt méterről csúnyán mellétüzelt.

28. perc: A felfutó Islának dobták ki a labdát a jobb oldalra, beadását Aranguíz csúsztatta meg, de fejese elkerülte a jobb alsó sarkot.

24. perc: André Silvát ápolni kellett, de úgy tűnik, folytatni tudja a játékot.

23. perc: Gonzalo Jara kapta a meccs első sárgáját, miután csúnyán rálépett André Silva lábára.

23. perc: Adrien Silva próbálkozását fogta biztosan Bravo.

20. perc: Hernández terült el a földön fájdalmas arccal, William Carvalho talpalta le. Rövid ápolás után folytatódhat a játék.

19. perc: Alexis Sánchezt állították meg lesen.

18. perc: A portugáloknak sikerült felszabadítaniuk az első chilei sarokrúgás után, majd Beausejour távoli próbálkozása kerülte el jóval a kaput.

17. perc: Vargas jobb oldali beadása André Gomesről pattant szögletre.

14. perc: Az elmúlt percek portugál labdabirtoklási fölénnyel teltek, de beadásaikat rendre eltakarították a chileiek.

10. perc: Az iráni játékvezetőnek kell nyugtatnia a kedélyeket, Vidal és Bruno Alves kakaskodott egy kicsit.

9. perc: Az első portugál szöglet után André Gomes elé került a labda, ő azonban 25 méterről jóval a kapu fölé bombázott.

7. perc: BRAVÚR A MÁSIK OLDALON IS! Ronaldo lépett el a védőjétől a bal szélen, majd laposan középre passzolt, a hosszún érkező André Silva közeli próbálkozása azonban elakadt Claudio Bravóban.

6. perc: CHILEI ZICCER! Sánchez pazar kiugratása után Vargas 12 méterről a kilépő Rui Patrícióba rúgta a labdát. Az asszisztens nem jelzett lest, a visszajátszások alapján tévesen.

5. perc: Bernardo silva szabadrúgása nem volt veszélyes, majd Bruno Alves visszaemelt labdáját Ronaldo fejelte jóval a kapu mellé.

4. perc: André Silvát rúgta fel Isla a bal oldalon, a chilei tizenhatoson kívül, az alapvonal közelében.

2. perc: André Gomes kísérletezett először, de a 23 méterről eleresztett kissé gyenge és lapos lövése nem okozott gondot Claudio Barvónak.

Az európaiak piros mezben és nadrágban, a dél-amerikaiak pedig tiszta fehér szerelésben léptek pályára.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a chileiek indították útjára a labdát.

A kazanyi aréna a percekkel a kezdés előtt (Fotó: AFP)

Felharsant a két himnusz, hamarosan kezdődik a találkozó.

A portugáloknál Pepe eltiltás nem léphet pályára, míg Raphaël Guerreiro megsérült az oroszok elleni meccsen, így rá sem számíthat Fernando Santos. A chileieknek nincs hiányzójuk.

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Portugália–Chile összecsapás a Konföderációs Kupa elődöntőjéből. Tartsanak velünk!

A másik elődöntőben (csütörtök, 20 óra, Szocsi) Németország Mexikóval találkozik.

Portugália Mexikó elleni 2–2-es döntetlennel kezdte a szereplését, majd szűken, 1–0-ra nyert a házigazda oroszok ellen, végül 4–0-ra kiütötte Új-Zélandot, így hét ponttal, jobb gólkülönbségének köszönhetően az A-csoport élén zárt.

Chile egy Kamerun elleni 2–0-s sikerrel kezdte a csoportkört, majd 1–1-es döntetlent játszott Németországgal, végül szintén 1–1-re végzett Ausztráliával. A dél-amerikaiak összesen öt ponttal, a B jelű kvartett második helyén jutottak be a legjobb négy közé.

Egy kis örökmérleg: a két válogatott eddig háromszor találkozott, a portugálok kétszer nyertek, egyszer pedig döntetlenre végeztek a felek.

A két válogatottban közös, hogy mindketten az első Konföderációs Kupájukon vesznek részt.

Portugália a 2016-os franciaországi Európa-bajnokság döntőjében a házigazdát legyőzve váltotta meg a jegyét a Konföderációs Kupára, míg Chilemár korábban, 2015 júliusában, az Argentína ellen tizenegyespárbajban megnyertCopa América finálébanszerzett jogot az indulásra.

A chilei szurkolók hamar elfoglalták a helyüket a kazanyi stadionban (Fotó: AFP)

A torna beharangozóját ide kattintva olvashatja el!

A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA BÖNGÉSZHETI!