Szuperkepa: újabb trófeát nyert a Chelsea!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.08.11. 20:50
Előbb a labdát törte, aztán majdnem a vállát (Fotó: AFP)
A Chelsea nyerte meg az idei európai Szuperkupát, miután a Bajnokok Ligája győztese tizenegyesekkel megverte az Európa-liga címvédőjét, a Villarrealt.

EURÓPAI SZUPERKUPA
CHELSEA (angol)–VILLARREAL (spanyol) 1–1 (1–0) – tizenegyesekkel 6:5

Belfast, Windsor Park, 10 435 néző. Vezette: Karaszjov (orosz)
CHELSEA: É. Mendy (Kepa, 119.) – Zouma (A. Christensen, 66.), T. Chalobah, Rüdiger – Hudson-Odoi (Azpilicueta, 82.), Kanté (Jorginho, 65.), Kovacic, M. Alonso – Zijes (Pulisic, 43.), Werner (Mount, 65.), Havertz. Menedzser: Thomas Tuchel
VILLARREAL:Sergio Asenjo – Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza (Estupinán, 58.) – Trigueros (Moi Gómez, 70.), Capoué (Mario Gaspar, 70.), Alberto Moreno (Morlanes, 85.) – Pino (Mandi, 91.), Gerard Moreno, Dia (Raba, 85.).Vezetőedző:Unai Emery
Gólszerző: Zijes (27.), ill. Gerard Moreno (73.)

Sérülésekkel, betegségekkel teli nyár után mindenki esélytelennek tartotta az Európa-liga győztesét, a Villarrealt a Bajnokok Ligája-aranyérmes Chelsea ellen, de a spanyolok a szegényes labdabirtoklási arányuk ellenére is eljutottak két kapufáig egy óra alatt, pontosabban egy kapufáig és egy lécig, sőt a nyáron 12 millió euróért vett Boulaye Dia egy ziccert is elrontott.

Az angoloknál Timo Werner ismét bizonyította, hogy szüksége van a Chelsea-nek Romelu Lukakura, mellette két középső védő, Kurt Zouma és Trevoh Chalobah hagyott ki egy-egy ziccert. Hakim Zijes ellenben egy eltört lövésből is gólt szerzett, Kai Havertz passza után, a szélsőt nem sokra rá egy peches ütközés után le kellett cserélni. A második félidőben teljesen visszaállt a Chelsea egy idő után, ezen négy cserejátékos sem segített, a Villarreal pedig a helyzetek és a kapufák után eljutott végül egy gólig is, Dia okos passzát ki más is lőtte volna a kapuba, mint Gerard Moreno?

Észbe kapott ekkor a Chelsea, de megújulni már nem tudott a rendes játékidőben, jöhetett a hosszabbítás. Két cserejátékos, Christian Pulisic és Mason Mount is hős lehetett volna, de előbbi az ötös elől rosszul célzott, az utóbbi pedig nem tudott túljárni az nagyszerű formában védő spanyol kapus, Sergio Asenjo eszén. Thomas Tuchel a 119. percben beküldte Kepát a kapuba, hogy az „orosz rulettben” a spanyol kapus javítson valamit a renoméján.

Javított is, ugyanis Kepa két lövést is megfogott, és mivel csak egy társa hibázott, ez éppen elég is volt a Chelsea győzelméhez!

Megérte becserélni! (Fotó: AFP)

KEPA-GYŐZELEM!

RAÚL ALBIOL a jobb alsót veszi célba… KEPA ELÉRI, KUPAGYŐZTES A CHELSEA!

ANTONIO RÜDIGER jobbal a jobb alsóba lő, Asenjo nem is mozdul… 6–5!

JUAN FOYTH jobbal dettó, Kepa is jobbra el. 5–5!

CHRISTIAN PULISIC LŐ félmagasan a bal sarokba, Asenjo is jobbra el. 5–4!

DANIEL RABA ballal félmagasan nagy erővel a bal sarokba lő, Kepa jobbra el. 4–4!

JORGINHO ugrik egyet, és jobbal laposan a kapu közepébe lő, Asenjo balra el. 4–3!

MOI GÓMEZ jobbal a jobb alsóba lő, Kepa majdnem elérte, de csak majdnem! 3–3!

MASON MOUNT jobbal a bal alsóba lő, kapus jobbra el. 3–2!

PERVIS ESTUPINÁN ballal laposan a kapu közepébe talál, Kepa balra el. 2–2!

Kepa kap sárga lapot reklamálásért, időhúzásért.

MARCOS ALONSO ballal a jobb sarokba lő félmagasan, Asenjo balra el, 2–1!

AISSZA MANDI jobbal a jobb alsót veszi célba, Kepa hatalmasat véd! 1–1!

CÉSAR AZPILICUETA jobbal félmagasan a bal sarokba lő, Asenjo nem érte el. 1–1!

GERARD MORENO ballal a bal alsóba lő, a kapufa segítésével. Kepa jobbra el. 0–1!

Rontott a BL-döntő hőse.

KAI HAVERTZ az első, ballal a bal alsó felé lő, de Asenjo véd!

Az 1000 spanyol drukker előtti kapunál lőnek a felek, az angolok kezdenek.

120. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS MÁSODIK FÉLIDEJE!

119. perc Kepa be, Mendy le.

119. perc Daniel Raba kap sárga lapot Pulisic ellökéséért.

118. perc Mendy kivédi a jobb alsó előtt Moreno tízméteres fejesét, de les.

Kepa melegít, Kepa melegít! De mi van, ha Mendy nem hajlandó lejönni? Akasztják a hóhért?!

114. perc Apilicueta bal oldali, ballábas beadására rávetődik a jobb sarok előtt Asenjo.

Az elmúlt 30 év legeredményesebb játékosai a Villarrealban
83 gól: Gerard Moreno
82: Giuseppe Rossi
59: Diego Forlán
57: Santi Cazorla

111. perc Kovacic jobbal 17-ről Morlanesbe lő, Alonso a 16-os bal sarka elől ballal a léc fölé lő.

108. perc Pulisic passzát Mount jobbal a bal felsőbe lőné, Asenjo azonban elképesztően nagyot véd!

106. PERC FOLYTATJUK!

Mason Mount legutóbb a BL-elődöntőben betalált, a döntőben gólpasszt adott. Az előző angol, aki kanadai pontot jegyzett az európai Szuperkupában, az Gary Cahill volt, aki 2012-ben a Chelsea színeiben gólt szerzett, az Atlético Madrid ellen.

105. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

104. perc Alonsót felrúgják a 16-oson belül, de les.

99. perc ZICCER! Havertz remek passzát Pulisic jobbal milliméterekkel ugyan, de a jobb sarok mellé rúgja az ötös elől, kissé jobbról. Torres mellől.

Robotolás, érdekességek nélkül.

91. PERC FOLYTATJUK!

91. perc Aissza Mandi be, Pino le.

A Chelsea csak 1-szer kapott ki előző 12 meccsén a spanyolok ellen, öt iksszel.

Sorozatban 4. alkalommal is hosszabbítás a Szuperkupában…

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90+4. perc Alonso lő ballal 14-ről, kissé balról nem sokkal a rövid felső fölé.

90+3. perc Pulisic lő Alonsóba 12-ről... elönzőzte.

90. perc Négy perc a ráadás, erősen bekkel már a Chelsea.

89. perc Pulisic lő az ötös jobb sarka elől a jobb sarok mellé, méterekkel.

Gerard Moreno 10 kanadai pontot termelt 12 meccsen a Villarreal előző El-idényében, 7 góllal, 3 assziszttal. Csak Bruno Fernandes (14), Erling Haaland (12) és Kylian Mbappé (11) volt jobb az európai kupákban.

85. perc Manu Morlanes A. Morenót, Daniel Raba Diát váltja.

83. perc Jorginho jobbal 19-ről Pinóba lő, majd Alonso fejel a kapushoz az ötös jobb sarka elől.

81. perc Odoinak nem ment ma, a spanyol César Azpilicueta váltja. 430. chelsea-s mérkőzésén.

80. perc Pulisic és Odoi jobb oldali beadását is kiöklözi a kapu elől Asenjo.

75. perc Mount a 16-os bal sarka elől jobbal a jobb alsóba lőne, de vetődve véd Asenjo.

73. PERC ITT A GÓL, GERARD MORENO jobbal a jobb felső sarokba lő az ötös jobb sarka elől. Dia eddig nem remekelt, de most sarokkal remek passzt adott. 1–1!

70. perc Mario Gaspar és Moi Gómez be, Capoué és Trigeros le.

68. perc Szép spanyol támadás, Dia passzát az ötös bal sarka elől jobbal a kapusba pazarolja Estupinán! Aki az angol Watfordtól érkezett.

65. perc Zouma, Kanté és Werner le, Andreas Christensen, Jorginho és Mason Mount be az angoloknál.

61. perc Jeremy Pino reklamál, sárga lap.

58. perc Pedraza le, Alfonso Estupinán be.

56. perc Chalobah javít, ment a kapu torkában Dia elől, A. Moreno szép ívelését követően.

55. perc Chalobah alszik, de megfogja vetődve Mendy Pedraza bal oldali, jobblábas, lapos beadását.

Mendy egészen egyszerűen elcsúszott kirúgás közben, de a ballábas lövést nagyot vetődve ő tolta a kapufára.

52. perc KAPUFA, Mendy passzol Diához, ő G. Morenót futtatja, aki az ötös jobb sarkának előteréből, 12 méterről a jobb oldali kapufa tövére lő!

51. perc Chalobah szereli szépen a balon felfutó A. Morenót.

47. perc Havertz megindul középen, és ballal 16-ról nem sokkal lő a bal alsó sarok mellé.

46. PERC FOLYTATJUK!

Zijes a lelátón, felkötött karral.

Edouard Mendy első BL-idényében 9 meccsen nem kapott gólt, ez rekord.

Ez a 18. európai Szuperkupa-meccs, ahol ban legalább egy spanyol vagy angol csapat. Előtte a Milan és a Porto csapott összes, 2003-ban.

A Villarreal veretlen maradt előző 15. európai kupameccsén.

2020: Bayern München

45+5. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+4. perc LÉC, egy jobb oldali G. Moreno-beadást A. Moreno ballal az ötös bal sarkáról a lécre bombáz, a labda a gólvonal elé pattan.

A legtöbb európai kupamecccs spanyol edzők között:
171: Rafa Benítez
153: Unai Emery
142: Pep Guardiola
120: Ernesto Valverde

45+1. perc Trigeros sokadik beadása is rossz ma.

Három perc a ráadás.

45. perc Tomás Tuchel reklamál, sárga lap. Mit reklamálhatott a német, piros lapot?

44. perc Antonio Rüdiger a balon idegi alapon odalép Pinónak. Piros lap? Nem megússza sárga lappal.

43. perc Christian Pulisic váltja.

40. perc Zijes ütközik ártatlan helyzetben Foythtal, ápolás. Csere lesz.

36. perc Fölé, Zijes bal oldali szabadrúgását Zouma jobbal az ötös jobb sarkáról kapásból a léc fölé vágja!

35. perc Zijes vált Alonsóval, a szélső balról laposan középre ad, a spanyol ballal nyolcról a jobb alsóba lőne, de hatalmasat véd Asenjo!

Az angol és a spanyol élvonal küzdelmei sem kezdődtek még el, így a két alakulat felkészülési meccsekkel a háta mögött lép pályára az Európai Szuperkupáért. A Chelsea májusban megnyerte a Bajnokok Ligáját, 1–0-ra múlta felül a Manchester City együttesét. Emellett a Premier League-ben a negyedik helyen végzett. A Villarreal a spanyol bajnokságban csak a hetedik lett. Az Európa-liga fináléjában a Manchester Unitedet verte meg tizenegyesekkel. Ez volt a spanyolok edzőjének, Unai Emerynek negyedik El-trófeája, ám a Szuperkupát még egyszer sem tudta elhódítani. A két csapat korábban nem találkozott egymással tétmérkőzésen.

33. perc HELYZET, Foyth középre tör, remek passzát kissé jobbról Dia a jól kilépő Mendybe pazarolja!

29. perc Trigeros bal oldali beadását menti Zouma, estében, kicsit kézzel is. Nem 11-es, nem is ért büntetőt.

27. PERC VAGY MÉGSEM? VEZET A CHELSEA HAKIM ZIJES GÓLJÁVAL! Alonso futtatja a balon Havertzet, aki ballal remekül ad be, az ötösről, középről Zijes ballal csoda rosszul találja el a labdát, de azt így is a kapu közepébe töri, félmagasan. Asenjo hiába vetődött vissza a jobb sarok elől: 1–0!

A Villarreal a 6. spanyol győztes lehet, rekord lenne.

24. perc Alonso a balon rálép a labdára, elesik, de azonnal felpattan, Trigeros jobb hján nagyot rúg bele. Zijes bal oldali keresztpasszát Chalobah az ötös jobb sarkáról elrúgja János pap ország felé. Kirúgás.

70 százalékban az angoloknál a labda.

23. perc Werner helyzetben a bal sarok előtt, de kivezeti a labdát, nekimegy Albiolnak, és majdnem megsérül... Szóval kell Lukaku.

Az Inter visszautasította a Chelsea 100 millió eurós átigazolási ajánlatát, amelyet az angol klub a korábbi futballistájáért, Romelu Lukakuért tett. Az átigazolási hírekben jártas olasz újságíró, Fabrizio Romano szombaton ugyanakkor arról értesült, hogy a „kékek” új, 115 millió eurós licitjére már nem tudott nemet mondani az olasz klub vezetősége.

21. perc Trigeros ívelését kifejeli Rüdiger.

19. perc Angol szabadrúgás jobbról, Zijes beadásást kifejeli középeről G. Moreno. Zijes következő beadása jobb, de Asenjóé.

17. perc Alonsóval vált Werner a balon, de remekül lép közbe a volt tottenhames Foyth.

15. perc Dia nem lő most sem a 16-os elől, passzát Pino eltöri jobbról jobbal.

De 3.5 éve nem kapott ki nem spanyol ellenféltől a Villarreal!

Az előző 8 kiírásból 7-szer a BL-győztes nyert, a kivétel az Atlético Madrid volt, 2008-ban megverte a Realt.

10. perc Rüdiger kifejel egy bal oldali Pedraza-kornert, Albiol kissé jobbról, 12-ről lőhet, de nem találja el jól a labdát.

9. perc Kanté lő labdaszerzés után nem sokkal a jobb alsó mellé, középről, 23-ról. G. Moreno most nem figyelt.

A futballista még 2010-ben igazolt a Villarrealhoz a CF Badalona utánpótlásából, majd 2015-ben 1.5 millió euró ellenében az Espanyolhoz igazolt. Itt aztán három évet töltött el, amely idő alatt 118 találkozón 39 gólt és kilenc gólpasszt jegyzett. A jó teljesítményének köszönhetően 2018-ban aztán visszatért a sárga-kékekhez, akik a20 millió eurót fizettek érte.

Gerard Moreno az elmúlt idényben kulcsembere volt a Villarrealnak: 33 bajnokin 23 gólt és 7 gólpasszt jegyzett, míg az Európa-ligában 12 találkozón 7 találattal és 4 assziszttal vette ki a részét a csapat kupasikeréből, ráadásul a Manchester United elleni döntőben is eredményes volt. A válogatottban öt alkalommal léphetett pályára az Európa-bajnokságon, amelyeken két gólpasszt osztott ki.

A Villarreal a minap 2027-ig meghosszabbította kulcsembere, Gerard Moreno szerződését.

6. perc NAGY VÉDÉS, Havertz jobb oldali szögletét az ötös bal sarkáról ballal a jobb felsőbe rúgná Werner, de elképesztően nagyot véd Asenjo, robinzonáddal. A. Moreno elképesztően roszzul védekezett az esetnél.

5. perc A 150. chelsea-s meccsét vívó Rüdiger remekül osztogat, Alonso balról laposan passzol a kapu elé, de nincs érkező.

4. perc Alonso kap nagyot honfitársától, G. Morenótól.

3. perc Könnyen ki lehet találni, ha a volt liverpoolos A. Morenónál van a labda, az angol drukkerek pfujolnak.

2. perc G. Moreno passzát nem lövi el Dia azonnal 16-ról, szerel azonnal Zouma.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Az angolok tiszta kékben, a spanyolok tiszta sárgában.

THOMAS TUCHEL, A CHELSEA MENEDZSERE. „Nem is lehetne szebben kezdeni az idényt, mint európai kupameccsel! Tisztelem Unai Emeryt, parádés, amit az Európa-ligában művel. Négyszer megnyerte már, át kellene nevezni a sorozatot Unai-kupára. Természetesen győzni akarunk a fináléban.”

UNAI EMERY, A VILLARREAL VEZETŐEDZŐJE. „Eddig két európai Szuperkupa-meccsen vettem részt, mind a kettőt elveszítettem. Szerda este szeretném végre megnyerni.”

Nem volt zökkenőmentes az Európa-liga-győztes spanyol együttes nyara. Sérülések, a válogatott kötelezettségek miatt későn csatlakozó játékosok, koronavírus – ez mind hátráltatta Unai Emery gárdáját a nyári felkészülési időszakban. Gerard Moreno és Pau Torres az Európa-bajnokság (utóbbi a tokiói olimpián is szerepelt), az ecuadori Pervis Estupinán a Copa América miatt később csatlakozott a kerethez, így nincsenek százszázalékos erőállapotban. Daniel Parejo megsérült a Levante elleni felkészülési mérkőzésen, emiatt a Chelsea ellen kérdéses a játéka, ráadásul Samuel Chukwueze combsérülés miatt biztosan nem állhat Emery rendelkezésére. A koronavírus főleg a középpályán okozott gondot a spanyol együttesben, Francis Coquelin, Vicente Iborra, Moi Gómez, Étienne Capoue is elkapta a fertőzést.

„A nyaralás után nem tudnék ennél jobb programot kívánni magamnak. Londonba akarjuk vinni a trófeát, imádok címeket nyerni. Unai Emery kiváló szakember, nem véletlenül nyerte meg már négyszer az Európa-ligát, ám felkészültünk a Villarrealból, győzni megyünk Észak-Írországba.”

A 28 éves német hátvéd nem tudna jobb programot elképzelni magának szerda estére, mint a belfasti Szuperkupa-mérkőzést.

„Jól hangzik, de ez már a múlt – vette át a szót a csapat védője, Antonio Rüdiger. – Csapatként nyertük meg a Bajnokok Ligáját, most viszont kizárólag a szerda esti mérkőzésre figyelünk. Nyilvánvaló, hogy a siker könnyen összekovácsol egy csapatot, de nálunk többről van szó: egy család vagyunk. Még mindig fiatal az együttes, az európai Szuperkupa ismét jó lehetőség a bizonyításra. Itt van velünk a »nagypapánk«, Thiago Silva, aki szeptemberben harminchét éves lesz, kiváló példakép a fiataloknak, rengeteget lehet tanulni tőle.”

Chelsea: 5 ilyen döntő, 1 siker...

A londoni együttes elsősorban remek védekezésének köszönheti, hogy szerda este Belfastban Szuperkupa-meccset játszik, a Bajnokok Ligája előző kiírásában 13 találkozón csupán négy gólt kapott.

„Nagyszerű emlék a Manchester City elleni döntő, gyerekként mindenki arról álmodik, hogy megnyeri ezt a sorozatot – nyilatkozta a Chelsea hivatalos oldalának Kai Havertz. – Nagy célokkal vágunk neki az évadnak, az egyik ezek közül az európai Szuperkupa megnyerése. Nem elégszünk meg a májusi BL-sikerünkkel, több trófeát akarunk nyerni az idényben, mint tavaly. Remek keretünk van, a felkészülési időszakban jó volt ismét találkozni a társakkal, mindenki készen áll a Villarreal elleni csatára.”

Szerda este Belfastban hivatalosan is elkezdődik a 2021–2022-es európai futballidény. Észak-Írország fővárosában a Bajnokok Ligája-győztes Chelsea és az Európa-liga-címvédő Villarreal mérkőzik meg az európai Szuperkupáért. Miután Thomas Tuchel (a munkáját segítő Lőw Zsolttal) januárban átvette a Chelsea irányítását, rögtön Bajnokok Ligája-győzelemig vezette a londoni együttest. A Manchester City elleni májusi portói finálé egyetlen gólját Kai Havertz szerezte, hozzájuttatva a londoni egyesületet története második BL-trófeájához.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A CHELSEA–VILLARREAL LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!