Szuper kupameccs: a Barcelona 5–4-re verte meg a Sevillát

2015.08.11. 20:35
Messi alányes, a labda úton a Sevilla kapuja felé (Fotó: Reuters)
A Bajnokok Ligája-címvédő FC Barcelona Tbilisziben hosszabbítás után 5–4-re legyőzte az Európa-liga-győztes Sevillát a 2015-ös európai Szuperkupa-mérkőzésen.

EURÓPAI SZUPERKUPA
BARCELONA (spanyol)–SEVILLA (spanyol) 5–4 (3–1, 4–4, 4–4)
– hosszabbítás után
Tbiliszi, Borisz Pajcsadze Stadion, 50 000 néző. V: Collum (skót)
Barcelona:
Ter Stegen – D. Alves, Piqué, Mascherano (Pedro, 93.), Mathieu – Rakitic, Busquets, Iniesta (Sergi Roberto, 63.) – Messi, L. Suárez, Rafinha (Bartra, 78.). Vezetőedző: Luis Enrique
Sevilla: Beto – Coke, Rami, Krychowiak, Trémoulinas – Krohn-Dehli, Banega – Reyes (Konopljanka, 68.), Iborra (Mariano, 80.), Vitolo – Gameiro ( Immobile, 80.). Vezetőedző: Unai Emery
Gólszerző: Messi (7., 16.), Rafinha (44.), L. Suárez (52.), Pedro (115.), ill. Banega (3.), Reyes (57.), Gameiro (72. – 11-esből), Konopljanka (81.)

A nyáron igazolt játékosok nélkül is az FC Barcelona számított a nagy esélyesnek az FC Sevilla elleni európai Szuperkupa-mérkőzésen, úgy pedig különösen, hogy sérülések és betegség miatt négyen is hiányoztak az Európa-liga-győztes andalúz gárdából. Mindezek ellenére már a mérkőzés harmadik percében hátrányba került a Bajnokok Ligája-címvédő, ráadásul Éver Banega gólja volt az első, amelyet a Barca közvetlen szabadrúgásból kapott Luis Enrique edzősége alatt. 0–1!

Hamarosan lecsapott azonban Lionel Messi, a Sevilla-mester Unai Emery átka, és az argentin zseni egy 16-os előtti (1–1) majd egy kissé távolabbi szabadrúgásból (2–1) megszerezte a vezetőedző elleni 20. fellépésén 23. és 24. találatát.

Messi még soha nem lőtt egy mérkőzésen két szabadrúgásgólt – ennyit az idény eleji formáról. Nagy újdonságot nem közlünk azzal, hogy most sem adta fel a Sevilla, de egészen egyszerűen olyan tudásbeli különbség mutatkozott a két csapat között, hogy a szünetig esélye sem volt helyzetbe kerülni; a pihenő előtt viszont a búcsúzó Pedro helyett a kezdőbe kerülő Rafinha mattolta Betót, Luis Suárez parádés előkészítése után. 3–1!

Szinte mindenki azt hitte, hogy a második játékrész elején Luis Suárez találata eldöntött minden fontos kérdést, hiszen már 4–1-re vezetett a Barca, de előbb a veterán José Antonio Reyes (4–2), majd a Jérémy Mathieu által összehozott büntetőt értékesítő Kévin Gameiro (4–3) góljával szépített a Sevilla, és a hajrá kezdetén három csereember, a bizonytalankodó Marc Bartra, illetve Ciro Immobile és Jevgen Konopljanka összehozta az egyenlítő találatot is: 4–4!

A hajrában újabb találat már nem született, most bánhatta csak igazán a Barca Rafinha lécen csattanó fejesét vagy Suárez lesre hivatkozva meg nem adott, amúgy szabályos gólját.

Jöhetett a hosszabbítás!

A hosszabbítás elején beállt természetesen Pedro is, aki kapott gyorsan egy sárgát, és a Sevillában az első tétmérkőzését vívó Immobile is nagyon igyekezett, amit Gerard Piqué orra bánt. Az olasz kétszeresen is megúszta a pirosat, mert már volt egy sárga lapja is...

Pedro a futballban is villogott, de szerencséje is volt, mert a 115. percben Beto éppen elé ütötte Messi lövését, és közelről nem hibázott a szélső: 5–4! A hollywoodi végkifejletet a véghajrában Coke és Adil Rami kihagyott ziccere szállította a Barcának és a szinte biztosan búcsúzó Pedrónak: ez igazi szuper kupamérkőzés volt!

A végén – kilenc gól és 120 perc után – a Barcelona ünnepelhetett (Fotó: Reuters)

Pedro a 2009-es európai Szuperkupa-mérkőzést is a 115. percben döntötte el, akkor a Sahtar ellen.

A Barcelona trénere Pep Guardiola, Carlo Ancelotti és Diego Simeone után a negyedik sportember, aki játékosként és edzőként is a magasba emeli az európai Szuperkupát.

A Milan mellé felzárkózott a Barcelona: ötödször európai Szuperkupa-győztes a katalán gárda.

120. PERC IGEN, ITT A VÉGE, EURÓPAI SZUPERKUPA-GYŐZTES A BARCELONA!

120. perc KIMARAD EZ IS! Immobile jobb oldali beadását Rami három lépésről a jobb sarok mellé térdeli! ITT A VÉGE?

Két perc a ráadás.

120. perc Mariano betör a 16-osra, Mathieu becsúszva szereli.

120. perc Dani Alves és Michael Krohn-Dehli kakaskodik, sárga mindkettőnek.

118. perc Mi maradt ki! Banega ívelését Coke öt méterről a jobb felső mellé csúsztatja fejjel.

117. perc Sergio Busquets sem zárhat sárga nélkül, buktatja Konopljankát.

Alakul a hollywoodi vég?

115. PERC GÓL, PEDRO, KI MÁS! Messi elsőre a sorfalba lő 22-ről, másodjára a jobb alsót veszi célba, Beto vetődve éppen PEDRO elé üti a labdát, aki felvarrja azt a rövid felsőbe. 5–4! Ha nem gól, 11-es, mert Krohn-Dehli kezezett a sorfalban.

113. perc Mariano feldönti Messit a 16-os előtt. Nagy esély...

113. perc
Pedro bal oldali beadását kifejeli Coke, bele is szédül.

Még egy gól kellene, és beállítaná a meccs a 2011-es UEFA-kupa-döntő gólcsúcsát: akkor a Liverpool 5–4-re verte a Deportivo Alavést.

109. perc Coke mellől Messi az ötös elől a léc fölé ollóz, Alves jobb oldali beadása után.

106. perc Immobile már az ötös előtt jár, de Piqué és Bartra közös erővel szereli.

106. PERC MI IS FOLYTATJUK!

Kry bordáit átkötik széles bandázzsal. De folytatja.

105. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE.

105. perc Ez éppen elég Marianónak, hogy Pedro mellől kissé jobbról ballal kapura lőjön, de jobbra vetődve fogja a labdát a német kapus.

Ráadás a hosszabbításban: egy perc.

104. perc Piqué folytatja, de Messi kornere ettől még igen pontatlan, majd Rakitic tolja el magától Ramit, szabadrúgás kifelé.

Mit tagadjuk: nem áll hadilábon a szerencsével a Sevilla. Eddig.

Piqué ujjaival is mutatja, hogy hat bíró nézi a meccset, de minek, ezek szerint.

96. perc Immobile betöri Piqué orrát, piros csak az a vér, amely dől a védő orrából. Dől a sok Puta-kiáltás is.

94. perc Pedro is nagyon akar, felborítja Vitolót.

Nem lesz több csere ma. Csak a végén. Mez.

93. perc Rakitic szöglete Bartráé, de igen pontatlan a fejes, Mascheranót pedig Pedro váltja.

92. perc Sárgával, Ciro Immobile nagy igyekezetében odarúg Mascheranónak.

91. PERC FOLYTATJUK!

A kupaspecialista Marc-André ter Stegen 22 meccsen 20 gólt kapott a Barcában, a La Liga-illetékes Claudio Bravo 19-et 37 fellépésen. Differencia.

90. PERC KÖVETKEZHET A HOSSZABBÍTÁS!

Amely a sorfalban köt ki.

90. perc Ezzel vége lesz talán a háromperces ráadásnak is, jön Messi a 31 méteres szabadrúgással.

90. perc Suárezt felvágja a 16-os előtt Éver Banega, aki maga is tudja: ez sárga lesz. De megérte.

89. perc Messi majdnem a bal felsőbe teker ballal egy 23 méteres szabadrúgást, a labda a kapufát is súrolta.

87. perc Coke kap sárgát Suárez ellökéséért, meg majdnem egy pofont Mascheranótól. A beívelés Betoé, a kontrát eltolja Banega.

Természetesen ez a 8 gól rekord az európai Szuperkupa-történelemben is.

Enrique alatt még nem kapott ennyit a Barca, góllal debütált az ukrán szellő.

81. PERC EGYENLŐ! BARTRÁT SZERELI A JOBBON IMMOBILE, BEADÁSÁT A TÚLSÓ SAROK ELŐL JOBBAL A KAPUBA POFOZZA JEVGEN KONOPLJANKA. Alvest hagyta le a gólszerző: 4–4!

Gameiro: 94 meccs a Sevillában, 39 gól. Plusz 23 gólpassz.

80. perc Ciro Immobile be, Gameiro le, Iborrát meg Mariano váltja.

78. perc Marc Bartra
be, Rafinha le.

77. perc
Banega ívelését Coke jobbról a kapu elé teszi, Gameiro éppen csak lemarad a passzról a jobb sarok előterében.

74. perc Messi középtávoli bombáját kivédi jobb térddel Beto.

72. PERC KÉVIN GAMEIRO JOBBAL A JOBB ALSÓBA BOMBÁZ.
Ter Stegen érezte az irányt, de ezt nem foghatta. 4–3!

71. perc 11-es! Jérémy Mathieu lerántja Vitolót az ötös előtt egy bal oldali Trémoulinas-beadás után. Sárga is, a sértett egyébként így is majdnem a bal felsőbe fejelte a labdát.

68. perc Jevgen Konopljanka váltja Reyest.

Mezőnyjáték, nagy katalán fölénnyel.

63. perc Sergi Roberto
váltja a Piquével összerúgó, emiatt kissé megsérülő Iniestát.

62. perc LÉC!
Rafinha az ötös rövid sarka elől a lécre fejeli Rakitic bal oldali szögletét!

61. perc
Messi bal oldali beadását közelről a jobb sarok mellé sodorja testtel Rakitic.

59. perc
Rafinha 16-ról ballal lő, Beto balra vetődve véd.

57. PERC LOPAKODIK A SEVILLA: JOSÉ ANTONIO REYES PASSZOLJA KÖZELRŐL JOBBAL A JOBB SAROKBA VITOLO BAL OLDALI BEADÁSÁT. Jobbal, Busquets elől: 4–2!

Trémoulinas hibázott nagyot ezúttal a balon, Beto még beleért Suárez lövésébe, de hárítani nem tudott.

52. PERC EZ MÁR BENT VAN! EGY ÚJABB LABDASZERZÉS UTÁN BUSQUETS PASSZÁT A 11-ESPONT KÖRNYÉKÉRŐL JOBBAL A JOBB ALSÓBA LÖVI LUIS SUÁREZ: 4–1!

64. perc Rami blokkolja az ötös előtt Suárez lövését, amely éppen Beto elé pattan így.

48. perc Egy labdaszerzés után Suárez lő a 16-os jobb sarka elől a túlsó felső sarok fölé.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A Barcelona részéről elismerték időközben, hogy Pedro kérte a klubot, hogy távozhasson. A katalán klub azonban harmincmillió eurónál kevesebbért nem kíván megválni 28 éves futballistájától. „Pedro kérte tőlünk, hogy eligazolhasson. Mi viszont nem vagyunk hajlandóak harmincmillió euró alatti ajánlatot elfogadni érte. Ez a kivásárlási ára, ami nem alkuképes" – mondta Robert Fernández, a Barcelona technikai titkára.

Korábbi Sevilla-labdarúgók: a Barcában jelenleg négy volt Sevilla-játékos futballozik, Dani Alves és Adriano mellett a horvát Ivan Rakitic és a nyáron szerződtetett, a FIFA-szankció miatt januárig nem bevethető Aleix Vidal.

Ez lesz az ötödik európai Szuperkupa, amelyen két azonos nemzetiségű klub csap össze: 1990-ben és 1993-ban olasz, 2006-ban és 2014-ben spanyol házidöntőt rendeztek. A spanyol futball ma a tizenkettedik serlegét szerzi a sorozatban, ezzel első a rangsorban a kilenc sikerrel rendelkező olaszok és a héttel bíró angolok előtt. Érdekesség, a Bayern München 2013-as klub-világbajnoki címe óta mindegyik jelentős európai kupasorozatot (és a klub-vb-t) spanyol együttes nyert meg.

Eldőlt? Alighanem...

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. PERC ITT A HARMADIK! Suárez Busquets passza után a kilépő Beto jobb lábába pazarolja ziccerét, de jobbra kifut az uruguayi a labdáért, Krohn-Dehli lába között középre játszik, az érkező RAFINHA meg ballal öt méterről a kapu közepébe lő. Cokét megelőzve: 3–1!

42. perc
Messi betör a 16-oson belülre, de Banega utoléri, becsúszva szereli.

41. perc
Krohn-Dehli jobb oldali beadása átjut a kivetődő kapuson, de Alves hamarabb érkezik a kapu elé, mint Reyes.

40. perc
Gameiro is megvillan, de Piqué az úr az ötösön.

38. perc
Messi balról Suárezhez játszik, ő sarokkal a kapu elé passzol, de Rafinha lemarad.

Messi még soha nem lőtt egy mérkőzésen két szabadrúgásgólt.

33. perc Ez már jobb: Rakitic jobbal 20-ról a bal felső mellé bombáz! Banega postázza az ellencsapást a másik 16-os elől, de ez a lövés a kapushoz tart.

32. perc
Alves lő kapura a 16-os elől, de nem gond ez Betónak, vetődnie sem kell.

Iborra rosszul esik, ápolás. De folytatja.

28. perc
Suárez lő egy gólt! Lesgólt, pontosabban egy lesre hivatkozva meg nem adott gólt, mert nem volt lesen Mathieu bal oldali beadása után.

27. perc
Suáreznek éppen csak hosszú Messi löbbölése, Krohn-Dehli indítását meg mellel veszi le Ter Stegen.

25. perc Vitolo nagyot rúg hátulról Suárezbe, de ő sem kap sárgát.

22. perc Rafinha jobb oldali beadását kivágja Kry, majd Suárez marad le éppen csak a bal sarok előtt Iniesta keresztlabdájáról.

21. perc Reyes szöglete csemege Ter Stegennek.

20. perc Trémoulinas megindul a balon, Piqué becsúszva szereli.

Ezzel együtt a legutóbbi hat Sevilla elleni meccsén 10. gólját vágta Messi.

Idény eleji forma...

16. PERC IGEN, LIONEL MESSI 27-RŐL IS BEVESZI A BAL SARKOT. Ballal, naná, csak most félmagasan: 2–1!

Újabb szabadrúgás, újabb gól?

14. perc Grzegorz Krychowiak (a továbbiakban: Kry) kap sárgát, mert Banega elhúzza Rakitic lábát. Nem is, egy korábbi lerántásért bűnhődik a lengyel, mint később kiderül.

10. perc Suárez már az ötös előtt jár, Rami szereli. Suárez szöglete Piquéé, a fejes azonban igen pontatlan.

9. perc Rakitic jobb oldali beadásáról éppen csak lemarad a kapu előtt a bevetődő Rafinha.

7. PERC EGYENLŐ! LIONEL MESSI BALLAL A BAL FELSŐ SAROKBA TEKERI A LABDÁT!
Beto nem ért oda, nem érhetett oda: 1–1!

Komoly közelharc a sorfalban és mögötte, Busquetsszel és Krychhel a középpontban.

5. perc Messi passza után Krychowiak a másik 16-os előtt dönti fel Suárezt, szabadrúgás ez is, ez 18-ról. Kissé jobbról.

Banega lőtte az első közvetlen szabadrúgásgólt az Enrique vezette Barcának.

3. PERC ÉVER BANEGA JOBBAL A JOBB SAROKBA TEKERI A 19 MÉTERES SZABADRÚGÁST! Félmagasan: 0–1!

1. perc Mascherano becsúszva felrúgja a 16-os előtt Reyest, de megússza a sárgát. Alves bakizott a helyzet előtt, kissé jobbra jár a szabadrúgás.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Barca gránátvörös-kékben, a Sevilla tiszta fehér mezben és fehér nadrágban.

John Lennon Imagine c. dalának helyi interpretációját is meghallgathatjuk.

Amely természetesen színpompás és helyi jellegzetességeket felvonultató.

A grúzok először rendeznek európai kupadöntőt, megadják a módját a megnyitónak.

Akik jó mérkőzést remélnek, bizakodhatnak: az európai Szuperkupa történetében eddig húsz olyan párharc volt, amelyen egy meccsen (tehát nem oda-visszavágón) dőlt el a kupa sorsa. Ezek közül mindegyiken esett gól a rendes játékidőben, s csupán négyszer volt hosszabbítás (2000, 2005, 2009, 2013). Nehéz lenne elhinni, hogy ez a széria ma megszakad, hiszen Luis Enrique és Unai Emery együttesei általában a támadószellemű futballt preferálják.

A Barcelona BEK/BL-győztesként eddig négyszer (1992, 2006, 2009, 2011) szerepelt az európai Szuperkupában, s csupán egy alkalommal veszített. Kilenc évvel ezelőtt a története első UEFA-kupáját nyerő Sevilla 3–0-ra simán lemosta a többek között Puyollal, Xavival, Decóval, Messivel, Ronaldinhóval és Eto’óval felálló Barcát Monacóban – megszerezve ezzel első (és mai napig utolsó) európai Szuperkupáját.

Az andalúziai csapatban Daniel Carrico, Nicolás Pareja és Steven N'Zonzi sem léphet pályára, de Timothée Kolodziejczak is kihagyja a meccset – érdekesség, hogy utóbbi két játékosnak egyaránt gyomorpanaszai vannak.

Lionel Messi ezeken a meccseken 22 gólt szerzett.

„Szeretnénk látni a ragyogást a játékosok szemében, amit a Barcelona elleni meccsek előtt korábban már láttunk. A statisztika a Barca fölényét mutatja majd, nála lesz többet a labda. Ezt el kell fogadnunk, villámgyors ellencsapásokra és jó helyzetkihasználásra van szükségünk” – mondta Emery, aki az Almería, a Valencia, a Szpartak Moszkva és a Sevilla vezetőedzőjeként is összecsapott már a Barcelonával, de tizenkilenc mérkőzéséből egyet sem nyert meg.

„A Barcelona a favorit, de több tényező is mellettünk szól, ezeket kihasználva szeretnénk legyőzni a katalán csapatot. Megvan az elképzelésünk a meccs alakulásáról, hogy ebből mi valósul meg, az más kérdés. Bárhogy is legyen, a játékosoknak tudásuk legjavára van szüksége a győzelemhez” – vélekedett a Sevillát irányító Unai Emery.

„A Sevillának még kevesebb egészséges játékosa van, mint nekünk. A sérülésekkel mindkét csapatnak meg kell birkóznia, ehhez hozzá kell szokni a labdarúgásban. A Sevilla keretében nagy volt a játékosmozgás, ami nem könnyíti meg az edző dolgát, nálunk sok lesz a hasonlóság a legutóbbi szezonhoz képest” – tette hozzá Luis Enrique, aki sérülés és betegség miatt Jordi Albára és Neymarra sem számíthat, Adriano játéka kérdéses, míg Arda Turan és a Sevillától érkező Aleix Vidal januárig nem léphet pályára.

„Nem érdekel, hogy esélyesként tartanak minket számon, vagy sem. A feladatunk, hogy a pályán megmutassuk, jobbak vagyunk. Ismerjük az ellenfelet, tudjuk, hogy kemény mérkőzés vár ránk, a Sevillát mindig nehéz legyőzni. Izgatottan várjuk a találkozót” – mondta Luis Enrique, a Barcelona vezetőedzője.

A grúziai Tbilisziben rendezik az európai Szuperkupa-mérkőzést, melyen a Bajnokok Ligája-győztes Barcelona az Európa-ligát megnyerő Sevillával csap össze.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC BARCELONA–FC SEVILLA EURÓPAI SZUPERKUPA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!